Kościół św. Magdaleny w Paryżu – ciekawostki, zwiedzanie

Kościół św. Magdaleny w Paryżu

Pierwszy plan

Kościół św. Magdaleny budowany był dwa razy i przeszedł wiele, zanim z kościoła stał się … znowu kościołem.
Szybki rozwój Paryża pociągał za sobą nieuniknione zmiany. Nowy kościół miał zastąpić dwie mniejsze, stojące tu dotychczas świątynie. Powstał projekt nowej świątyni na planie krzyża łacińskiego. Projekt zaakceptowano w 1764 roku, a król Ludwik XV położył kamień pod budowę.

Pierwsza zmiana planu

Trzynaście lat później główny architekt (Pierre Contant d’Ivry) zmarł, a jego następca miał zupełnie inny pomysł i postanowił zmienić projekt. Od teraz główny obrys świątyni miał przyjąć kształt krzyża greckiego (a nie nie jak w pierwotnym projekcie łacińskiego), otrzymał większą kopułę i kolumny korynckie przy wejściu.

Rewolucja

W trakcie budowy wybuchła Rewolucja Francuska. Budowę wstrzymano, plac budowy podzielono na działki i wynajęto prywatnym najemcom. W międzyczasie powstawały nowe plany dokończenia budowy i zmiany jego funkcji. Miał być biblioteką, operą a nawet siedzibą Konwentu Narodowego.
W końcu Napoleon Bonaparte wydał dekret, że budynek będzie świątynią ku chwale armii francuskiej. Budowę wznowiono i zaczęto od wyburzenia wszystkiego co do tej pory wybudowano. Nowa budowa szła całkiem dobrze ale historia znowu wykonała ostry zwrot.

… i po rewolucji

Po upadku Napoleona (1814) rozpoczął się czas Restauracji Burbonów, czyli powrotu dynastii Burbonów na tron. Świątynia ku chwale armii francuskiej była niemal gotowa. Do wykonania pozostały jedynie prace dekoratorskie. Ludwik XVIII wpadł wtedy na pomysł, że budynek będzie świątynią wyrażającą żal za śmierć Ludwika XVI i Marii Antoniny.
Czyli budynek rozebrany i od podstaw wybudowany w czasie Rewolucji Francuskiej i rządów Bonapartego miał czcić osobę, którą rewolucja strąciła z tronu, a gilotyna pozbawiła głowy?
Trzeba przyznać, że był to doskonały pomysł na symboliczne upokorzenie Rewolucji. Imponujący, monumentalny budynek byłby idealnym symbolem triumfu Burbonów.
Niestety sytuacja finansowa Ludwika XVIII nie pozwalała mu nawet na dokończenie prac dekoratorskich i ostatecznie pomysł nowej funkcji budynku upadł, a historia wykonała następny zwrot.

Wnętrze kościoła św. Magdaleny w Paryżu
foto: Joe deSousa
źródło: wikipedia

Kolejna rewolucja

Wybuchła trwająca trzy dni rewolucja lipcowa (27 do 29 lipca 1830). Aktualny król (Karol X) zbiegł w kobiecym przebraniu do Anglii. Na nowego króla, tym razem już nie króla Francji, a króla Francuzów, czy jak mówiono króla-obywatela wybrano Ludwika Filipa I.
Nowy król niechętnie odnosił się do kontynuacji budowy świątyni, ponieważ akurat jemu kojarzyła się ona z odsuniętymi od władzy Burbonami. Jakby zapomniał, że wybudowana została za czasów Rewolucji Francuskiej i Bonapartego oraz, że sam pochodzi z bocznej linii Burbonów (jego matką była Maria Adelajda de Bourbon).
Wiedziony swoją niechęcią wpadł na pomysł by uczynić z budynku dworzec kolejowy. Pomysł nie doczekał się realizacji i ostatecznie król zgodził się, by budynek pełnił rolę kościoła parafialnego, ale bez możliwości podniesienia do rangi wyższej.
W 1842 roku budynek poświęcono i do dzisiaj pełni rolę kościoła.

Zupełnie wariacka i szalona historia jak na jeden budynek. Przyznacie!

Przydatne informacje

Kościół św. Magdaleny, współrzędne GPS:
48°52’10.2″N 2°19’26.8″E
48.869501, 2.324100 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Madeleine – linie nr 8, 12, 14

Ślady Polaków

Z kościołem św. Magdaleny związane są losy dwóch wybitnych polaków: Fryderyka Chopina oraz Adama Mickiewicza.

Fryderyk Chopin

30 października 1849 odbyła się tutaj msza pogrzebowa Fryderyka Chopina. Na pogrzeb przybyły prawdziwe tłumy, a do świątyni weszło jedynie trzy tysiące osób, posiadaczy specjalnych zaproszeń. Po mszy wielotysięczny tłum uczestników, na czele którego szedł książę Adam Jerzy Czartoryski odprowadził Chopina na cmentarz Pere-Lachaise, gdzie spoczywa do dzisiaj.
Ze względu na rozmiar uroczystości pojawiły się problemy z realizacją pogrzebu (potrzebne były duże środki finansowe na jego w realizację). Pozostałe po Fryderyku pieniądze okazały się niewystarczające i siostra artysty Ludwika musiała na ten cel zaciągnąć pożyczkę.
Pożyczka został spłacona ze środków zdobytych na aukcji pamiątek po zmarłym.
Zgodnie z życzeniem artysty jego serce zostało przewiezione do Polski. W specjalnej urnie zostało wmurowane w filar kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Adam Mickiewicz

Niewiele ponad pięć lat później (21 stycznia 1856) w tym samym kościele odbyły się uroczystości pogrzebowe kolejnego wybitnego Polaka: Adama Mickiewicza. Po uroczystościach ciało poety zostało przewiezione na oddalony od Paryża o około 17 kilometrów cmentarz Les Champeaux w Montmorency, nazywany “polskim cmentarzem” lub “panteonem polskiej emigracji”.
Les Champeaux w Montmorency jest obecnie największą polską nekropolią we Francji (276 grobów), a spoczynek znaleźli tu mi.in:
– Julian Ursyn Niemcewicz
– Cyprian Kamil Norwid
– Adam Mickiewicz
– książę Adam Czartoryski
– hrabia Władysław Zamoyski
– Helena Paderewska (żona kompozytora i premiera Ignacego Paderewskiego)
– Kazimierz Sosnkowski (Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej)

Z pogrzebem Mickiewicza w kościele św. Magdaleny wiąże się jeszcze jedna interesująca historia mająca znamiona skandalu. Przed uroczystością kapitan Franciszek Jaźwiński dokonał swego rodzaju napaści na generała Władysława Zamoyskiego, uderzając go silnie trzymaną w ręce drewnianą laską, po czym szybko oddalił się.
Jedni dopatrywali się w tym incydencie zamachu inni wspominali o zemście. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, pojawiły się plotki, że Mickiewicz wcale nie umarł na cholerę, a został otruty arszenikiem, w co miał być zamieszany sam Zamoyski.
W rzeczywistości Jaźwiński w ten sposób dał wyraz swojej złości za dług jaki miał u niego Zamoyski, który nie wypłacił Jaźwińskiemu żołdu za służbę w Turcji.
Obecny na pogrzebie Cyprian Kamil Norwid po powrocie z pogrzebu napisał wiersz “Duch Adama i skandal’. Odnajdujemy w nim echa tego incydentu, który w wierszu Norwid nazywa “hańbą narodową”.

DUCH ADAMA I SKANDAL.
Resurrexit, sicut dixit.

1.
Oto ten samy, którego bezdumna
W kościoła wnętrzu czerniła się trumna,
Zmartwychwstał w Słowo —

2.
I «Kochajmy się!» wyrzekłszy przy zgonie,
Po zgonie jeszcze w swem ukrywa łonie
Hańbę domową.

3.
Więc pokazał się naprzód Magdalenie,
Podobny Panu, jak swym wzorom ciernie
Podobne wiernie —
4.

I na Emaus idącym powiada,
Jak się to pismo niejasno wykłada,
Że laur, to ciernie.

Pisałem po powrocie z pogrzebu Adama
Mickiewicza 1856 w Paryżu.

Plan zwiedzania Paryża

Ten wpis jest częścią bardzo szczegółowego, opracowanego przez mnie planu zwiedzania Paryża. Plan dostępny jest za darmo i możesz zapoznać się z nim na stronie: Paryż plan zwiedzania – mapa, bilety, atrakcje, zabytki, noclegi, ciekawostki

Noclegi w Paryżu

Dla ułatwienia poszukiwania noclegów zamieszczę tu kilka interesujących (moim zdaniem) propozycji. Nie traktuj ich jako “tylko te najlepsze”. Są ciekawą propozycją i mogą być dobrym wyborem, albo dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Kliknięcie w dowolny z tych hoteli przeniesie cię do szczegółów oferty i (co chyba nawet ważniejsze) wyświetli listę podobnych propozycji. Dzięki temu od razu zyskasz dostęp do listy ciekawych noclegów w centrum Paryża, którą możesz potem filtrować i przeglądać według własnych upodobań.

Hotel Moulin Plaza – [klik]

Hotel Victoria – [klik]

Libertel Montmartre Opéra – [klik]

5/5 - (30 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Jeden komentarz do “Kościół św. Magdaleny w Paryżu – ciekawostki, zwiedzanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *