Panteon w Paryżu – zwiedzanie, bilety, ciekawostki, pochowane osoby

Panteon, Paryż

PanTheos

Panteon to zlepek dwóch greckich słów: pan (wszystek) + theos (bóg). Panteon mówiąc w skrócie był więc świątynią budowaną ku czci wszystkich bogów. Najbardziej znanym panteonem świata jest niewątpliwie Panteon w Rzymie. Ten w Paryżu powstał na jego wzór i podobieństwo ale … wcale nie miał pełnić funkcji panteonu.

Obietnica

Panteon wybudowano jako efekt przyrzeczenia, jakie złożył król Francji Ludwik XV. W czasie choroby poprzysiągł on patronce Paryża – świętej Genowefie – wybudowanie świątyni ku jej czci, jeżeli zostanie przywrócony do zdrowia.
Ozdrowiał. Niewiele ponad 10 lat później rozpoczęła się budowa kościoła. Trwała ponad 30 lat, a gdy miała się ku końcowi (pozostał do zrobienia jedynie wystrój wnętrz) w 1789 roku wybuchła Rewolucja Francuska.

Świątynia narodu

Wnętrze Panteonu w Paryżu

Rewolucja zmieniła świat, w tym również późniejsze losy kościoła. W kręgach rewolucjonistów powstał pomysł, by z kościoła uczynić “świątynię narodu”. Powołane przez rewolucjonistów Narodowe Zgromadzenie Ustawodawcze zwane Kostytuantą zdecydowało:

„aby ten kościół zakonny stał się świątynią narodu, aby grób wielkiego człowieka stał się ołtarzem wolności”.

Nad wejściem pojawił się nowy napis:

„Wdzięczny naród czci swoich wielkich ludzi”

Budynek stał się narodowym mauzoleum Francji, w którym umieszczane są prochy najwybitniejszych osób.
W kolejnych latach podejmowane były jeszcze próby przywrócenia mu funkcji sakralnych, ale ostatecznie nadaną mu w czasie Rewolucji rolę pełni do dzisiaj.

Pierwszymi pochowanymi w Panteonie byli Mirabeau oraz Voltaire.
Złożeniu prochów Voltaire’a towarzyszyła wystawa ceremonia i tłumy ludzi. Zdarzenie zostało uwiecznione przez Claude-Nicolas Malapeau na obrazie “Przeniesienie Volaire’a do Panteonu”

Claude-Nicolas Malapeau
“Przeniesienie Volaire’a do Panteonu”

Prochy Mirabeau zostały niebawem z Panteonu usunięte, ponieważ został uznany za wroga rewolucji. Niebawem po tym wydarzeniu rząd podjął decyzję, że w Panteonie można umieszczać jedynie prochy osób, które nie żyją od co najmniej dziesięciu lat.

Polka w Panteonie

Panteon jest miejscem bardzo ważnym również dla Polaków, ponieważ spoczywają w nim prochy Marii Skłodowskiej-Curie. Obok naszej noblistki odnajdziesz tu takie nazwiska jak Wolter, Wiktor Hugo, Jean-Jacques Rousseau, Emil Zola, Aleksander Dumas.
Według danych z grudnia 2021, w Panteonie znajdują się prochy 81 osób (w tym tylko 6 kobiet). Pełną listę osób dołączam na końcu wpisu.

Mało znana tajemnica Panteonu

Gdy w październiku 2006 roku do gabinetu dyrektora Panteonu Bernarda Jeannota wszedł zupełnie nieznany mu człowiek z grupy UX, Jeannot nie wiedział, że właśnie zmieniło się jego życie.
Anonimowy gość przedstawił się, po czym opowiedział dyrektorowi Panteonu historię, po wysłuchaniu której Jeannot zaśmiał się, uznając że to głupi żart. Co zatem usłyszał?

Nielegalny warsztat

Mniej więcej rok wcześniej kilku członków tajnej, paryskiej grupy UX (skrót od Urban eXplorers) zajmującej się eksploracją nieznanych zakątków Paryża, wpadło na pomysł naprawy niszczejącego w Panteonie zegara. Uznawany za zegarmistrzowskie dzieło sztuki, pochodzący z 1850 roku zegar Wagnera (znajduje się nad jednym z przejść) od lat niszczał, pozostawiony sam sobie, a jego wskazówki pozostawały nieruchome od ponad 40 lat.
Akcja rozpoczęła się w listopadzie 2005 roku. Członkowie grupy zwyczajnie jako turyści weszli zwiedzać Panteon, a następnie ukryli się i pozwolili zamknąć w środku na noc. Następnie pod kopułą Panteonu zlokalizowali miejsce, które ich zdaniem dobrze nadawało się na warsztat. W pobliżu prowadzących do przyszłego warsztatu schodów znaleźli doskonale dla nich usytuowane boczne drzwi wejściowe do budynku, które dla zawodowego zegarmistrza okazały się banalnie prostą przeszkodą. Rano w Panteonie nie było już zbłąkanych, wieczornych turystów. Miejsce na warsztat było wybrane, a przejście gotowe do obsługi tajnej, nocnej aktywności członków UX.

Jak sami wspominają najtrudniejsze w całej operacji było … potajemne wniesienie desek, z których powstało wyposażenie warsztatu. Cała reszta okazała się zdecydowanie łatwiejsza. Ostatecznie pod kopułą Panteonu powstał bardzo przyjemny, nielegalny warsztat, który bardziej przypominał designerski salon niż miejsce renowacji starego zegara. Do warsztatu udało się nawet podłączyć prąd i uruchomić internet.
Prowadzone potajemnie pod osłoną nocy prace renowacyjne przy zegarze trwały prawie rok. Zegar odmłodniał i ożył. Wymagał tylko nakręcenia. Grupa UX odbyła burzliwą naradę na temat: co zrobić dalej? Ostatecznie zdecydowali się powiadomić muzeum.

Ujawnienie i konsekwencje

Anonimowy gość opowiedział dyrektorowi Panteonu tę właśnie historię. Nic dziwnego, że Bernard Jeannot nie uwierzył! Dla uwiarygodnienia swojej opowieści człowiek z UX zaprowadził więc dyrektora schodami pod kopułę do warsztatu. Tutaj Jeannot przeżył prawdziwy szok. Musiał usiąść i przez długi czas milczał.

Pierwsza reakcja administracji Panteonu na zaistniałą sytuację była pozytywna, ale retoryka szybko zmieniła się. Bernard Jeannot musiał odejść z posady, a uczestnicy zdarzenia wkrótce stanęli przed Francuskim Trybunałem Sprawiedliwości. Zostali oskarżeni o bezprawne wtargnięcie i zajęcie pomnika narodowego, oraz zniszczenie zamka w jednej z wewnętrznych krat.
Jeden z prawników domagał się pokrycia kosztów w wysokości 48 300 EUR, ale jak stwierdziła pani prokurator Anne Benejean, oskarżenie było “głupie” i sama wystąpiła o uniewinnienie. Sędzia po dziesięciominutowej naradzie ogłosił wyrok uniewinniający.

Ciekawostka:
Administracja muzeum w Panteonie nie zdecydowała się nakręcić zegara i pozostał on nieruchomy. W związku z tym zegarmistrz z grupy UX (Jean-Baptiste Viota) w dniu 24 grudnia 2006 roku ponownie wszedł do Panteonu, naprawił i uruchomił połączone z zegarem dzwony. Następnie nakręcił zegar, który tradycyjnie w wigilię Bożego Narodzenia – dopóki działał – zawsze inicjował bicie dzwonów. Nad Paryżem uniosło się dźwięczne bicie dzwonów z Panteonu. To miało swoje konsekwencje.
Można odnieść wrażenie, że oburzeni muzealnicy jakby za punkt honoru postawili sobie, że zegar nie będzie nakręcany.

Jeżeli zdecydujesz się odwiedzić Panteon, to poszukaj zegara, spójrz na niego, przypomnij sobie tę historię i … sprawdź czy pokazuje aktualną godzinę! Zyskasz odpowiedź na pytanie: czy muzealnicy wreszcie zdołali zaakceptować fakt, że zegar działa?

Zdjęcia zegara wraz z historycznymi fotografiami z ukrytego warsztatu i potajemnej naprawy znajdziesz na stronie: urban-resources.net

Naprawa zegara w Panteonie to nie jedyne osiągnięcie grupy UX. Sporo łączy ich również paryskimi katakumbami. Przy okazji historia katakumb jest niezwykle zajmująca i elektryzująca. Więcej na ten temat dowiesz się z osobnego wpisu o paryskich katakumbach – [klik]

Panteon – bilety wstępu

Szczęśliwie bilet wstępu do Panteonu można kupić przez internet. Poniżej zamieszczam link do zakupu biletów,

Sprawdź: bilety wstępu przez internet – Panteon – [klik]

Panteon czynny jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. Ostatni odwiedzający wpuszczani są do środka o godzinie 17:15.

Przydante informacje

Panteon, współrzędne GPS:
48°50’47.2″N 2°20’42.5″E
48.846439, 2.345146 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższe stacje metra:
Cardinal Lemoine – linia nr 10
Place Monge – linia nr 7

Warto zobaczyć w pobliżu Panteonu

Zaledwie kilka kroków (dosłownie 200 metrów) od Panteonu, gdzie spoczywa Maria Skłodowska-Curie znajduje się budynek, w którym miała swoje laboratorium i prowadziła badania naukowe. Obecnie w budynku tym funkcjonuje muzeum Marii Skłodowskiej-Curie z bardzo ciekawą ekspozycją i eksponatami.

Laboratoruim – muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, współrzędne GPS:
48°50’39.5″N 2°20’41.2″E
48.844307, 2.344769 – kliknij i wyznacz trasę

Panteon i położenie muzeum Marii Skłodowskiej Curie oraz najbliższych stacji metra

Plan zwiedzania Paryża

Ten wpis jest częścią bardzo szczegółowego, opracowanego przez mnie planu zwiedzania Paryża. Plan dostępny jest za darmo i możesz zapoznać się z nim na stronie: Paryż plan zwiedzania – mapa, bilety, atrakcje, zabytki, noclegi, ciekawostki

Noclegi w Paryżu

Poniżej zamieszczam linki do kilku interesujących noclegów w Paryżu. Starałem się, żeby były atrakcyjne cenowo (jak na Paryż) oraz żeby znajdowały się możliwie blisko Panteonu. Wszystkie (co najważniejsze) są blisko stacji metra, który, w krótkim czasie dotrzesz wszędzie.
Link został przygotowany tak, że kliknięcie w zaproponowane noclegi przeniesie cię do szczegółów noclegu, ale pozwoli zobaczyć też inne, podobne propozycje. Warto więc potraktować wybrane przeze mnie hotele jako punkt startowy do własnych poszukiwań. Hotele często robią czasowe obniżki cen. Możliwe jest więc, że klikając w jedną z moich propozycji, od razu znajdziesz inną, lepszą cenowo ofertę. Warto poklikać i poszukać.

Caulaincourt Montmartre by Hiphophostels – [klik]

Hotel du Roussillon – [klik]

Auberge de Jeunesse HI Paris Yves Robert – [klik]

Lista osób pochowanych w Panteonie w Paryżu

Poniżej znajdziesz szczegółową listę osób pochowanych w Panteonie w Paryżu. Lista uporządkowana jest chronologicznie według roku, w którym odbyło się umieszczenie prochów.

w Panteonie odnazwiskożył w latach
1791Mirabeau1749-1791
1791Voltaire1694-1778
1792Nicolas-Joseph Beaurepaire1740-1792
1793Louis Michel le Peletier de Saint-Fargeau1760-1793
1793Augustin-Marie Picot1756-1793
1794Jean-Paul Marat1743-1793
1794Jean-Jacques Rousseau1712–1778
1806François Denis Tronchet1726-1806
1806Claude-Louis Petiet1749-1806
1807Jean-Étienne-Marie Portalis1746-1807
1807Louis-Pierre-Pantaléon Resnier1759-1807
1807Louis-Joseph-Charles-Amable d’Albert, duc de Luynes [fr]1748-1807
1807Jean-Baptiste-Pierre Bevière [fr]1723-1807
1808François Barthélemy, comte Beguinot [fr]1747-1808
1808Pierre Jean Georges Cabanis1757-1808
1808Gabriel-Louis, marquis de Caulaincourt [fr]1741-1808
1808Jean-Frédéric Perregaux1744-1808
1808Antoine-César de Choiseul, duc de Praslin [fr]1756-1808
1808Jean-Pierre Firmin Malher1761-1808
1809Jean Baptiste Papin, comte de Saint-Christau [fr]1756-1809
1809Joseph-Marie Vien1716-1809
1809Pierre Garnier de Laboissière1755-1809
1809Jean Pierre, comte Sers [fr]1746-1809
1809Jérôme-Louis-François-Joseph, comte de Durazzo [fr]1739-1809
1809Justin Bonaventure Morard de Galles1761-1809
1809Emmanuel Crétet de Champmol1747-1809
1810Cardinal Giovanni Battista Caprara1733-1810
1810Louis Charles Vincent Le Blond de Saint-Hilaire1766-1809
1810Jean-Baptiste Treilhard1742-1810
1810Jean Lannes de Montebello1769-1809
1810Charles Pierre Claret de Fleurieu1738-1810
1811Louis Antoine de Bougainville1729-1811
1811Cardinal Charles Erskine de Kellie1739-1811
1811Alexandre-Antoine Hureau de Sénarmont1769-1811
1811Cardinal Ippolito Antonio, cardinal Vincenti Mareri [it]1738-1811
1811Nicolas Marie Songis des Courbons1761-1811
1811Michel Ordener, 1st Count Ordener[26]1755-1811
1812Jean Marie Pierre Dorsenne1773-1812
1812Jan Willem de Winter1761-1812
1813Hyacinthe-Hugues-Timoléon de Cossé, Comte de Brissac [fr]1746-1813
1813Jean-Ignace Jacqueminot, Comte de Ham [fr]1758-1813
1813Joseph-Louis Lagrange1736-1813
1813Jean Rousseau [fr]1738–1813
1813Justin de Viry [fr]1737-1813
1814Frédéric Henri Walther1761-1813
1814Jean-Nicolas Démeunier1751-1814
1814Jean-Louis-Ébénézer Reynier1771-1814
1814Claude Ambroise Régnier de Massa di Carrara1746-1814
1815Antoine-Jean-Marie Thévenard1733-1815
1815Claude-Juste-Alexandre Legrand1762-1815
1829Jacques-Germain Soufflot1713-1780
1885Victor Hugo1802-1885
1889Lazare Carnot1753-1823
1889Jean-Baptiste Baudin1811-1851
1889Théophile Corret de la Tour d’Auvergne1743-1800
1889François Séverin Marceau1769-1796
1894Marie François Sadi Carnot1837-1894
1907Marcellin Berthelot1827-1907
1907Sophie Berthelot1837-1907
1908Émile Zola1840-1902
1920Léon Gambetta1838-1882
1924Jean Jaurès1859-1914
1933Paul Painlevé1863-1933
1948Paul Langevin1872-1946
1948„Jean Perrin
Nobel Laureate”
1870-1942
1949Victor Schœlcher1804-1893
1949Marc Schœlcher1766-1832
1949Félix Éboué1884-1944
1952Louis Braille1809-1852
1964Jean Moulin1899-1943
1967Antoine de Saint-Exupéry1900-1944
1987„René Cassin
Nobel Laureate”
1887-1976
1988Jean Monnet1888-1979
1989Abbé Henri Grégoire1750-1831
1989Gaspard Monge1746-1818
1989Nicolas de Condorcet1743-1794
1995„Pierre Curie
Nobel Laureate (1903)”
1859-1906
1995„Marie Skłodowska Curie
Nobel Laureate (1903 and 1911)”
1867-1934
1996André Malraux1901-1976
1998Toussaint Louverture1743-1803
1998Louis Delgrès1766-1802
2002Alexandre Dumas1802-1870
2011Aimé Césaire1913-2008
2015Jean Zay1904-1944
2015Pierre Brossolette1903-1944
2015Germaine Tillion1907-2008
2015Geneviève de Gaulle-Anthonioz1920-2002
2018Simone Veil1927-2017
2018Antoine Veil1926-2013
2020Maurice Genevoix1890-1980
2021Josephine Baker1906-1975
5/5 - (85 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *