Panwie solne na Malcie – dojazd, parking, zwiedzanie, ciekawostki, noclegi

Panwie solne na Malcie, Marsaskala

Czy pan wie, czym są panwie?

Jedną z największych i najbardziej fotogenicznych atrakcji Malty są panwie solne, czyli niewielkie, wygrzebane w przybrzeżnym gruncie płytkie baseny solankowe. Napełniają się wodą same, bez udziału człowieka i dzieje się to w czasie przypływu. Poziom morza jest wtedy tak wysoki, że panwie zalewane są w całości woda morską. Gdy poziom morza opada, woda zatrzymana w panwiach pod wpływem słońca i temperatury powoli odparowuje, pozostawiając po sobie skrystalizowaną sól. Wtedy nadchodzi moment, gdy do roboty musi wziąć się człowiek. Przychodzi z zestawem prostych narzędzi oraz workiem lub wiaderkiem na sól i wydobywa z dna każdej z panwi to co się skrystalizowało. Tak oto w wielkim skrócie przebiega tradycyjna produkcja naturalnej soli z wody morskiej na Malcie.

Panwie solne na Malcie, Marsaskala

Obecnie oczywiście tradycyjne panwie solne nie są już głównym źródłem pozyskiwania soli na wyspie, bo metody produkcji zostały uprzemysłowione. Tylko w niektórych miejscach taka produkcja jest utrzymywana, głównie dla zachowania tradycji. Wydobywana z nich sól sprzedawana jest głównie jako pamiątka turystyczna, ale warto pamiętać, że dzięki swoim właściwościom (głównie składnikom mineralnym), sól z panwi często stosuje się nie tylko w celach kulinarnych, ale również w zabiegach leczniczych na różne dolegliwości skórne.

Gdzie są panwie na Malcie?

Niemal wszyscy turyści jeżdżą oglądać panwie solne na Gozo, czyli na leżącą obok Malty sąsiednią wyspę. Odbywa się to zazwyczaj przy okazji zwiedzania całej wyspy Gozo (polecam, jest przepiękna), ale jeśli nie masz w planach zwiedzania Gozo, to też nic straconego. Dzikie panwie solne spotkasz również ma Malcie! To, że nikt o nich nie pisze (na panwie na Malcie trafiłem przypadkowo, w poradnikach nie trafiłem na informację o nich) nie oznacza, że są brzydsze lub gorsze. Są piękne, rozległe i wyglądają wspaniale. Dodatkowo dzięki temu, że nie są powszechnie znane i reklamowane, to praktycznie nie ma na nich ludzi. Pusto, cicho i pięknie (dokładnie jak na załączonych do tego wpisu zdjęciach).
Położenie proponowanych przeze mnie panwi solnych zaznaczyłem na załączonej poniżej mapie Malty (znajdują się przy ulicy Triq Is-Salini w miejscowości Marsaskala).

Panwie solne w Marsaskala, współrzędne GPS:
35°51’51.1″N 14°34’16.8″E
35.864182, 14.571340 – kliknij i wyznacz trasę

Położenie panwi solnych w Marsaskala na mapie Malty
Panwie solne na Malcie, Marsaskala

Jak dojechać do panwi solnych na Malcie?

W praktyce większość podróżujących może dotrzeć tu na dwa sposoby.

Dojazd samochodem

Jeśli przemieszczasz się po Malcie samochodem, to sprawa jest banalnie prosta. Poniżej podaję współrzędne miejsca do którego musisz dojechać. Współrzędne GPS wskazują na bezpłatne miejsca parkingowe, które ciągną się wzdłuż całej ulicy (po obu stronach jezdni) i jest ich tyle, że nie ma możliwości, żeby nie było gdzie stanąć. Po dojechaniu na miejsce wejdź na deptak biegnący wzdłuż linii brzegu i wyjrzyj za barierkę. W pobliżu znajdziesz również schody, które pozwolą ci zejść na dół, nad samą wodę by pospacerować między paniami. Tutaj jest to dozwolone. Pamiętaj jednak proszę, aby robić to z umiarem i szacunkiem. Inni, którzy przyjadą po tobie też będą chcieli je zobaczyć. Poruszaj się więc po panwiach ostrożnie i dbaj, by ich nie zniszczyć.

Parking przy ulicy obok panwi solnych na Malcie, współrzędne GPS:
35°51’51.7″N 14°34’14.1″E
35.864365, 14.570570 – kliknij i wyznacz trasę

Fragment wybrzeża z panwiami solnymi w Marsaskala na Malcie
Dojazd autobusem
Dojazd autobusem z Valetty do panwi solnych w Marsaskala

Linia 93
Przy panwiach solnych zatrzymuje się linia autobusowa nr 93, którą dojedziesz tutaj bezpośrednio i bez przesiadek z Valetty (autobus odjeżdża z głównego przystanku w centrum Valletty). Linia kursuje mniej więcej co 60 minut, a czas przejazdu to mniej więcej 40 minut.
Trasę przejazdu wraz z aktualnymi godzinami najbliższego odjazdu i czasu przejazdu otrzymasz po kliknięciu na ten link: autobus 93 – dojazd z Valetty do panwi solnych w Marsaskala – [klik]

Valeta – przystanek początkowy linii 93, współrzędne GPS:
35°53’39.9″N 14°30’31.0″E
35.894422, 14.508623 – kliknij i wyznacz trasę

Marsaskala – przystanek linii 93 przy panwiach solnych (nazwa przystanku: Olivana), współrzędne GPS:
35°51’48.2″N 14°34’18.4″E
35.863395, 14.571776 – kliknij i wyznacz trasę

Linia 91
Do panwi solnych w Marsaskala można też dojechać bez przesiadek druga linią: autobusem nr 91. Kursuje znacznie częściej niż linia 93 (co około 15 minut), ale przystanek końcowy nie jest przy samych panwiach. Z przystanku, na którym wysiądziesz do panwi trzeba dojść około 250 metrów (2 minuty spacerem). Dojście jest banalnie proste, więc nie obawiaj się jechać tym autobusem. Czas przejazdu jest podobny: około 40 minut.
Trasę przejazdu wraz z aktualnymi godzinami najbliższego odjazdu, czasu przejazdu oraz ścieżkę dojścia pieszo otrzymasz po kliknięciu na ten link: autobus 91 – dojazd z Valetty do panwi solnych w Marsaskala – [klik]

Valeta – przystanek początkowy linii 91, współrzędne GPS:
35°53’40.2″N 14°30’31.0″E
35.894493, 14.508620 – kliknij i wyznacz trasę

Marsaskala – przystanek linii 91 w pobliżu panwi solnych (nazwa przystanku: Grigal), współrzędne GPS:
35°51’46.6″N 14°34’10.5″E
35.862949, 14.569570 – kliknij i wyznacz trasę

Przystanki końcowe autobusów i położenie panwi solnych

Hotele i noclegi w Marsaskala

Nasz apartament w Marsaskala z widokiem na zatokę

Na pewno gdy dojedziesz do Marsaskala, by oglądać panwie solne zauważysz, że miejscowość jest malowniczo położona nad głęboko wciskającą się w ląd zatoką. Wzdłuż linii brzegowej zatoki stoją stare kamieniczki, a niektóre z nich są świeżo wyremontowane. W nich właśnie znajdują się apartamenty z wygodnymi balkonami i tarasami posiadającymi obłędny widok na zatokę. Obecnie ze względu na to, że Marsaskala nie jest jeszcze bardzo popularna i znana wśród turystów ceny wynajmu takich apartamentów zwłaszcza poza sezonem są przystępne, ale myślę, że z czasem się to zmieni.
My znaleźliśmy tutaj apartament około 70 m2 (poza sezonem, w maju) w cenie niższej od zwykłego pokoju hotelowego w Valettcie.

W Marsaskala mieszka się świetnie. Jest spokojnie, nie ma tłumów, a w zasięgu kilku kroków są sklepy i restauracje serwujące naprawdę świetną kuchnię, o każdej porze dnia (od śniadania do kolacji).
Jeżeli jednak planujesz aktywnie zwiedzać Maltę i mieszkać w Marsaskala to zaplanuj koniecznie wynajem samochodu – [klik]. Zwiedzanie wyspy autobusami miejskimi z tej lokalizacji może być uciążliwe (generalnie moim zdaniem zwiedzanie Malty autobusem w praktyce jest uciążliwe, ale będę o tym pisał przy innej okazji). Z Marsaskala będzie wymagało dojazdu do Valetty rano i powrotu z wieczorem (to oznacza dodatkowo 2 x 40 minut dziennie dojazdu autobusem).

Poniżej zamieszczam kilka propozycji noclegów w Marsaskala – [klik]. Nie są to te jedyne i wybrane, które polecam czy jakoś specjalnie preferuję. Raczej traktuj te propozycje jako wygodny punkt startowy do własnych poszukiwań. Kliknięcie na każdą z tych propozycji przeniesie cię do szczegółów oferty, ale jednocześnie wyświetli szereg innych, podobnych noclegów. Zawsze warto przeglądać alternatywne oferty, bo często (podobnie jak my) można trafić na jakąś promocję i złapać naprawdę świetny nocleg w atrakcyjnej cenie.

Silia’s Maisonette – [klik]

Eldoris Boutique Living – [klik]

TJ Boutique – [klik]

Plan zwiedzania Malty

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Malty - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji na Malcie kliknij na link: Malta - [klik].

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Malta - czy można wypożyczyć samochód bez kaucji?
5/5 - (38 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *