Noto – Sycylia: barokowa perła z listy UNESCO i najważniejsze 4 minuty w historii miasta

Jeden z zaułków jakich w Noto jest wiele

Zaczniemy jak u Alfreda Hitchcocka, od trzęsienia ziemi

Trwało zaledwie 4 minuty.
Krótko.
Wystarczyło jednak, by zamienić wielowiekowe miasto w chaotyczne gruzowisko.
Wieczorem 9 (lub 11 – są w tym temacie rozbieżności) stycznia 1693 roku, wstrząsy sejsmiczne o sile około 7.4 magnitudo, bez szacunku dla historii i tradycji przetoczyły się przez miasto i okolicę. Zniszczyły ile mogły. Dotknęły łącznie 49 miasteczek.
Cios wymierzony w Noto przez naturę był jednak tak silny, że prace mieszkańców przy odgruzowywaniu miasta odsłaniały coraz bardziej rozpaczliwy obraz skutków trzęsienia ziemi. Ostatecznie na podstawie poznanego rozmiaru zniszczeń podjęto decyzję o odbudowie miasta … w nowym miejscu, 8 km dalej.
Dotychczasowe miasto zyskało nową nazwę: Noto Antica i w formie gruzowiska można je oglądać do dzisiaj. Poniżej zamieszczam kilka linków do widoków i lokalizacji w Noto Antica. Zobacz i samodzielnie oceń, czy chcesz odwiedzić i zobaczyć to miejsce na żywo.

Niewielki parking przy bramie wejściowej do Noto Antica, GPS:
36°56’47.3″N 15°01’23.1″E lub
36.946464, 15.023092 – kliknij i wyznacz trasę

Brama wejściowa do Noto Antica (można ją obracać o 360 stopni), GPS:
36°56’46.7″N 15°01’23.3″E lub
36.946296, 15.023132 – kliknij i wyznacz trasę

Castello Reale di Don Pietro d’Aragona (można ją obracać o 360 stopni), GPS:
36°56’44.4″N 15°01’23.6″E lub
36.945660, 15.023215 – kliknij i wyznacz trasę

Parco Archeologico di Noto Antica (można ją obracać o 360 stopni), GPS:
36°56’19.3″N 15°01’20.0″E lub
36.938680, 15.022227 – kliknij i wyznacz trasę

Noto od nowa

O budowie nowego Noto zdecydował Camastry Giuseppe Lanza, który był odpowiedzialny za nadzór nad odbudową wszystkich 49 poszkodowanych w trzęsieniu miasteczek. Decyzję podjął pod wpływem dotychczasowego planisty miejskiego Noto, Giovanniego Battisty Landoliny.
Landolina przy wsparciu grupy architektów rozpoczął realizację projektu „miasta idealnego”, inspirowanego architekturą Wiednia i Paryża.
Barokowa myśl architektoniczna zakładała budowę miasta o układzie urbanistycznym odzwierciedlającym strukturę społeczną. Na samej górze miały znajdować się pałace arystokracji. W centrum dolnej części miała znajdować się katedra, jako symbol życia religijnego, które stanowić powinno centralny punkt życia człowieka. Peryferia przeznaczone były dla biedoty.
Na budowę nowego miasta wybrano miejsce, które dzięki swojemu ukształtowaniu sprzyjało realizacji planu.

Kamienne miasto

Praktycznie wszystko w Noto wykonane jest z kamienia. Ciężar tego kamienia czuje się nad głową podczas spaceru. Na małej powierzchni zgromadzonych jest tyle dużych, masywnych i ciężkich kamiennych budynków, że odnosi się wrażenie jakby ziemia ledwo dawała radę unieść je wszystkie. Królewski charakter zabudowy uderza w oczy natychmiast i widać tu inspirację najbardziej monumentalnymi budowlami Wiednia i Paryża. Przechadzając się uliczkami Noto trudno wyobrazić sobie, że XVII-wieczni budowniczowie i mieszkańcy zbudowali to miasto od zera zaledwie w kilkanaście (!!!) lat.
W roku 2002 miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Przy okazji warto wspomnieć, że materiał budowlany, którym jest żółtawy tuf został wybrany nie przypadkowo. Jest to skała pochodzenia wulkanicznego, która przybiera specyficzną barwę pod wpływem promieni słońca. Zmiana barwy promieni słonecznych przed i podczas zachodu słońca ze szczególnym urokiem odbija się w fasadach budynków, przyjmując zabarwienie od miodowo-żółtego po różowy, w końcowej fazie zachodu. Warto dać sobie trochę czasu, szczególnie w porze zachodu słońca na obserwację tego spektaklu tym bardziej, że budynki specjalnie zaprojektowane i usytuowane są tak, by wrażenie było jak największe.

Noto, Sycylia, Włochy.

Współczesna katastrofa

Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, w 1996 roku z powodu błędów popełnionych podczas renowacji i zaniedbań z lat wcześniejszych zawaliła się kopuła katedry, sklepienie nawy głównej i częściowo nawy południowej. Na szczęście zdarzyło się to w późnych godzinach nocnych, gdy nikogo nie było w środku, więc nikt w zdarzeniu nie ucierpiał. Dzisiaj po katastrofie nie ma już śladu.

Zwiedzanie i zabytki Noto

Podstawowy szkielet miasta stanowią 3 równoległe, długie ulice, połączone prostopadłymi przecznicami. Główny szlak spacerowy przebiega wzdłuż ulicy Corso Vittorio Emanuele, która z jednej strony zamknięta jest okazała bramą miejską w formie łuku (Porta Reale), a z drugiej malowniczym placem z fontanną (Fontana d’Ercole).
Ścieżkę podstawowego spaceru zaznaczyłem na mapce poniżej. Na trasie spaceru znajdują się wszystkie najważniejsze atrakcje Noto. Dostęp do trasy spaceru naniesionej bezpośrednio na Mapy Google, którą możesz powiększać, edytować lub po prostu uruchomić w nawigacji telefonu uzyskasz klikając na: link do trasy spaceru po Noto – [klik].

Noto jest jednym z punktów opracowanego przeze mnie planu zwiedzania Sycylii zawierającego szczegółowe mapy zwiedzania, informacje o atrakcjach na całej wyspie wraz ze współrzędnymi GPS do nawigacji samochodowej. Jeżeli chcesz zwiedzać Sycylię koniecznie zapoznaj się z tym wpisem: Sycylia – atrakcje turystyczne, zwiedzanie, zabytki, mapa, wynajem samochodu, wakacje. Przewodnik.

Trasa podstawowego spaceru po Noto
Porta Reale

To brama wejściowa do historycznej części miasta. Bramę w 1838 r. zbudował na własny koszt markiz Cannicarao i upamiętnia ona przybycie do Noto króla Ferdynanda II z Bourbonu.

Porta Reale, Noto, Sycylia.
Chiesa di San Francesco

Kościół San Francesco z przylegającym do niego budynkiem stanowił kiedyś naturalne połączenie kościoła z klasztorem. Obecnie w budynku byłego klasztoru znajduje się Uniwersytet.

Schody do Chiesa di San Francesco. Noto, Sycylia.
Palazzo Ducezio

Obecnie budynek pełni role ratusza miejskiego, a jego nazwa pochodzi od założyciela miasta: Ducezio urodzonego w 488 r przed naszą erą. Inspiracją dla budynku były XVII-wieczne francuskie pałace.

Palazzo Ducezio, Noto, Sycylia.
Cathedral

Rzymskokatolicka barokowa katedra. Jej budowa zakończyła się w 1776 roku. W 1996 roku z powodu błędów popełnionych podczas renowacji i zaniedbań z lat wcześniejszych zawaliła się kopuła katedry, sklepienie nawy głównej i częściowo nawy południowej. Renowacja trwała 10 lat.

Katedra w Noto, Sycylia
Nicolaci Palace

Został zbudowany jako prywatny dom szlachecki rodziny Nicolaci. Ma 90 pokoi. Dzisiaj właścicielem części pałacu jest miasto Noto. W tej części mieści się obecnie biblioteka, w zbiorach której znajdują się hiszpańskie i łacińskie rękopisy. Na fasadzie budynku znajdują się charakterystyczne, bogato zdobione balkony.

Via Corrado Nicolaci

Ulica, prowadząca do Nicolaci Palace oraz Chiesa di Montevergine. Co roku w trzecią niedzielę maja odbywa się tutaj Infiorata, czy festiwal kwiatów, podczas którego cała powierzchnia ulicy (o długości 122 m i szerokości 7m) pokryta jest dywanem kwiatów, tworzących kwieciste obrazy. Wrażenie jest niesamowite, co widać na zdjęciach dostępnych tutaj – [klik]

Ulica Via Corrado Nicolaci. Po lewej balkony Nicolaci Palace, na końcu kościół Chiesa di Montevergine z wklęsłą fasadą.
Chiesa di Montevergine

Kościół Montevergini to charakterystyczna budowla z wklęsłą fasadą, która znajduje się na końcu ulicy Via Corrado Nicolaci. Dwie wieże dzwonnicze widziane od strony Via Corrado Nicolaci wraz z bogato zdobionymi balkonami pałacu Nicolaci tworzą spektakularny widok.

Fasada kościoła Chiesa di Montevergine z bliska, Noto, Sycylia.
St. Charles Church

Kościół Chiesa di San Carlo al Corso posiada trzykondygnacyjną fasadę. Każda z nich wykonana jest w innym stylu: doryckim, jońskim i korynckim. Dzwon i ołtarz główny pochodzą z kościoła jezuitów z Noto Antica, zniszczonego w trzęsieniu ziemi.

Kościół St. Charles Church z trzykondygnacyjną fasadą kolumnową w różnych stylach, Noto, Sycylia.
Chiesa di San Domenico

Kościół powstał jako jeden z elementów zespołu klasztornego dominikanów, którzy zamieszkiwali w zniszczonym w trzęsieniu ziemi Noto Antica. Fasada ma dwie kondygnacje, pierwsza dorycka, druga jońska. Środkowa część fasady jest wypukła. Dawne budynki klasztorne zostały w dużej części przebudowane i obecnie mieści się w nich szkoła.

Kościół Chiesa di San Domenico z placu Piazzale d’Ercole, Noto, Sycylia.
Fontana d’Ercole

Fontanna Herkulesa powstała w 1756 roku, wykonana przez katalońskiego artystę Orlando. Znajduje się na placu, często nazywanym Piazzale Ercole, czyli Placem Herkulesa. Fontanna przedstawia Herkulesa po zabiciu Lwa nemejskiego, którego skóry nie mogło przebić żadne ostrze. Można go było tylko udusić.

Jak dojechać do Noto

Najłatwiej samochodem. Na Sycylii łatwo wynająć samochód. Oferta wypożyczalni jest szeroka. Możliwe jest wynajęcie samochodu nawet bez karty kredytowej oraz depozytu zabezpieczającego, chociaż oferta tego typu wynajmu jest dość wąska lub wymaga dodatkowego ubezpieczenia wynajmowanego samochodu. Szczegóły związane z wynajmem samochodu na Sycylii opisałem w osobnym wpisie: Sycylia: Palermo, Katania, Trapani – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu? Jak wypożyczyć auto na Sycylii?

Parkowanie w Noto

Miasteczko jest niewielkie, więc miejsca do parkowania też nie ma wiele. Poniżej podaję namiary na płatny parking publiczny, znajdujący się niedaleko bramy miejskiej Porta Reale.

Wjazd na parking przy bramie miejskiej, GPS:
36°53’26.9″N 15°04’31.5″E lub
36.890808, 15.075426 – kliknij i wyznacz trasę

Parkowanie na ulicy

W Noto sporo miejsc parkingowych znajduje się na ulicach, które są jednokierunkowe. Należy jednak pamiętać, że (jak wszędzie w Włoszech) bezpłatne i dostępne do parkowania dla wszystkich są jedynie te miejsca parkingowe, które oznaczone są białymi liniami. Przy braku miejsca na parkingu publicznym należy pokręcić się po ulicach wokół centrum Noto i poszukać wolnego miejsca na ulicy.

Pociągiem do Noto

Noto ma bezpośrednie połączenia kolejowe z głównymi miastami na wyspie. Łatwo więc do niego dojechać koleją. Bilety na pociąg można kupić przez internet. Przykładowe ceny biletów oraz linki do strony zakupowej na przykładowych trasach udostępniam poniżej. Strona, na której można kupić bilety ma wersję w języku polskim, a ceny są identyczne jak w kasach biletowych na dworcu kolejowym.

Ceny biletów kolejowych:

z Plermo – około 75 PLN – przejdź do strony wyszukiwania i zakupu biletów – [klik]

z Katanii – około 35 PLN – przejdź do strony wyszukiwania i zakupu biletów – [klik]

Jeżeli chcesz dojechać pociągiem do Noto z innej miejscowości otwórz wyszukiwarkę biletów kolejowych i autobusowych w języku polskim – [klik]

Noclegi w Noto

Nocowanie w Noto to dobry pomysł, ponieważ miasto o zachodzie słońca wygląda najpiękniej, a noclegi nie są drogie nawet latem. Warto więc zostać tutaj na noc, by mieć szansę zobaczyć Noto w najlepszej, wieczornej porze dnia.
Aktualne ceny hoteli w Noto widoczne są na mapce poniżej. Nad mapką znajduje się wyszukiwarka, w którą możesz wprowadzić planowaną przez ciebie datę noclegu i zobaczyć ceny w interesującym cię terminie. Jeżeli rezerwujesz z dużym wyprzedzeniem, to ceny mogą okazać się znacznie niższe niż te widoczne na poniższej mapce. Polecam sprawdzić.Booking.com

4.8/5 - (186 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
6 komentarzy do “Noto – Sycylia: barokowa perła z listy UNESCO i najważniejsze 4 minuty w historii miasta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *