Szlak na punkt widokowy Balcoes: lewada PR 11 Vereda dos Balcoes – mapa, opis, dojazd, parking

Spacer magiczną lewadą PR11 Vereda dos Balcoes

Krótko, łatwo i … magicznie

Lewada PR 11 Vereda dos Balcoes to doskonała propozycja na krótki, bardzo łatwy i magiczny spacer.
Jak sama nazwa wskazuje szlak prowadzi wzdłuż typowej lewady (nazwa samej lewady to Serra do Faial) i kończy się na jednym z najbardziej znanych na Maderze punktów widokowych: Balcoes.
Ścieżka jest praktycznie płaska, nie ma żadnych podejść ani zejść i jest doskonałą propozycją na interesujący, rodzinny spacer. Nawet osoby o słabej kondycji poradzą sobie z nią bez żadnego problemu.

Dokąd zaprowadzi nas ta klimatyczna droga?
Widoczne z lewej strony, biegnące wzdłuż drogi koryto to lewada.

Fakt, że szlak jest krotki i łatwy nie oznacza jednak, że jest nieciekawy. Wręcz przeciwnie! Lewada PR 11 to jedna z tych lewad, na które bardzo chętnie jeszcze raz wrócę. Wiedzie pięknym i niezwykle klimatycznym lasem (mam nadzieję że oddają to zamieszczone w tym wpisie zdjęcia) i kończy się wyjątkowym punktem widokowym … z którego widać …. hmmm

Klimat czy widoki?

No właśnie! Co widać z punktu widokowego Balcoes? Gdybym miał opisać co widziałem ja, to opis byłby krótki: nie widziałem nic!

Taki widok mieliśmy z punktu widokowego Balcoes

Niestety trafiliśmy na dzień, gdy wszystko zasłaniała gęsta mgła i dostrzeżenie czegokolwiek było niemożliwe. Na punkcie widokowym spędziliśmy jednak trochę czasu w nadziei, że mgła w końcu ustąpi (bo to co nazywamy mgłą, to tak naprawdę nisko wiszące chmury). Zdarza się czasem, że po pewnym czasie chmura przechodzi dalej i nagle odsłania się widok na całą dolinę.
Odczekaliśmy solidny kawał czasu i wyglądało na to, że raczej nie ma nadziei na ładne widoki.

A co powinno być widać?

Z Balcoes rozciąga się piękna panorama na dolinę Ribeira da Metade, trzy najwyższe, położone w masywie centralnym szczyty wyspy: Pico do Areeiro (1817 m), Pico das Torres (1851 m), Pico Ruivo (1862 m) oraz formację skalną Penha d’Aguia.
Dolinę pokrywają gęste lasy. To typowe lasy wawrzynolistne. Tworzy go około 150 gatunków roślin, z czego 66 to gatunki typowe dla Madery, unikalne w skali świata.
Jako ciekawostkę dodam tylko, że las ten, zwany potocznie “lasem wawrzynowym” ma cenną umiejętność “produkowania wody”. Woda z mgieł kondensuje się bowiem intensywnie na liściach roślin, z nich spływa do gleby, a następnie zasila źródła i strumienie.
Od 1999 roku lasy wawrzynowe na Maderze wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lepszy widok z punktu widokowego Balcoes możesz zobaczyć na jednej z dostępnych w Google Maps panoram. Jedną z nich zamieszczam poniżej. Panoramę możesz obracać, przybliżać i oddalać.

Można by pomyśleć, że mgła która uniemożliwiła nam obserwację doliny Ribeira da Metade zepsuła nam wycieczkę. Nic bardziej mylnego! W życiu zawsze jest coś za coś. Nie zobaczyliśmy doliny, ale za to przez całą wędrówkę lewadą szliśmy w magicznej scenerii gęstego, pięknego i zadymionego lasu wawrzynowego. Sceneria miała nastrój jak z filmu fantazy. Urok lasu wawrzynowego otulonego tajemniczą mgłą sprawił, że przez całą drogę słychać było okrzyki zachwytu, wydawane nie tylko przez nas.

Spacer w takiej scenerii to czysta przyjemność

Być może kiedyś wrócimy tu jeszcze i wtedy uda się zobaczyć dolinę. Na pewno niezależnie od pogody, gdy tylko znowu zawitamy na maderę, znowu pójdziemy na spacer szlakiem PR 11 do Balcoes.

Podstawowe informacje o szlaku PR 11

Początek szlaku: parking w miejscowości Ribeiro Frio
Dojazd na punkt startowy: samochód lub autobusy linii: 56, 103, 138
Koniec szlaku: punkt widokowy Balcoes
Długość szlaku: 1,5 km (w jedną stronę)
Czas przejścia: 45 min (w jedną stronę)
Poziom trudności: łatwy

Las wawrzynowy przy lewadzie PR 11

Opis i mapa szlaku

Lewada PR 11 – mapa:
1 – początek szlaku w Ribeiro Frio
2 – punkt widokowy Balcoes
3 – przystanek autobusowy linii 56, 103, 138

Szlak rozpoczyna się w granicach administracyjnych miniaturowej miejscowości Ribeiro Frio ale poza jej centrum. Znajdziesz tutaj trochę małej gastronomii, toalety i sklepy z pamiątkami. W Ribeiro Frio znajduje się też hodowla pstrąga tęczowego. Oczywiście tutejsze restauracje serwują go gościom. Jadłem i polecam. Po powrocie ze spaceru pstrąg będzie smakował doskonale.
PR 11 to jeden z niewielu szlaków do których można dojechać autobusem. Zatrzymują się tu linie 56, 103, 138. Przystanek autobusowy znajduje się tuż obok wejścia na szlak (trzeba wysiąść na przystanku “Ribeiro Frio”). Szczegółowy rozkład jazdy autobusów znajdziesz na stronie obsługującej na Maderze publiczne połączenia autobusowe – [klik]

Jeżeli przyjedziesz tu samochodem to do twojej dyspozycji będzie miniaturowy parking (P1) w pobliżu wejścia na szlak (na kilka samochodów). Najprawdopodobniej nie uda ci się znaleźć na nim miejsca. Kilka kroków dalej znajdziesz kolejny, trochę większy parking (P2). Jeżeli na drugim parkingu nie znajdziesz wolnego miejsca to będziesz zmuszony zrobić podobnie jak inni turyści. Większość samochodów parkuje jednym kołem na wąskim poboczu wzdłuż drogi, zajmując niemal całkowicie jeden pas ruchu. Musisz zrobić dokładnie tak samo. Poszukaj sobie wolnego miejsca w pobliżu wejścia na szlak.

Lewada PR11, Madera

Cały szlak przebiega przez las wawrzynowy oraz na niewielkich fragmentach między malowniczymi skałami, porośniętymi mchem. Ścieżka spacerowa jest szeroka, równa i wygodna. Wzdłuż ścieżki biegnie lewada, która częściowo wypełniona jest wodą.

Fragment ścieżki między skałami, lewada PR 11, Madera

Pod koniec spaceru dotrzesz do rozstaju dróg, gdzie będzie stał drogowskaz kierujący w lewo, na Balcones. To oczywiście twój kierunek.

Nie przegap skrętu w lewo

Nie wiem jaką pogodę lubisz najbardziej, ale najlepiej żeby w lesie była mgła, a nad doliną świeciło słońce … i tego ci życzę!

Wejście na punkt widokowy Balcoes, Madera

Przydatne współrzędne GPS

Poniżej podaję współrzędne GPS najbardziej istotnych punktów trasy. Po kliknięciu na link obok współrzędnych, w twoim telefonie automatycznie otworzy się nawigacja i w razie problemów telefon doprowadzi cię do celu.

Niewielki parking P1 w pobliżu szlaku, współrzędne GPS:
32°44’06.4″N 16°53’11.4″W
32.735111, -16.886493 – kliknij i wyznacz trasę

Trochę większy parking P2 kilka kroków od szlaku, współrzędne GPS:
32°44’00.7″N 16°53’13.7″W
32.733538, -16.887135 – kliknij i wyznacz trasę

Początek szlaku – lewada PR 11, współrzędne GPS:
32°44’07.7″N 16°53’11.1″W
32.735472, -16.886402 – kliknij i wyznacz trasę

Punkt widokowy Balcoes, współrzędne GPS:
32°44’29.7″N 16°53’25.3″W
32.741590, -16.890350 – kliknij i wyznacz trasę

Plan zwiedzania Madery

Aktualnie jestem w trakcie opracowywania kompletnego planu zwiedzania Madery. Powstają szczegółowe opisy kolejnych atrakcji, a na końcu powstanie wpis zbiorczy, w którym ułożę wszystkie atrakcje w gotowy plan zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji kliknij na link: Madera - [klik].
4.9/5 - (50 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *