Szlak na punkt widokowy Balcoes: lewada PR 11 Vereda dos Balcoes – mapa, opis, dojazd, parking

Spacer magiczną lewadą PR11 Vereda dos Balcoes

Krótko, łatwo i … magicznie

Lewada PR 11 Vereda dos Balcoes to doskonała propozycja na krótki, bardzo łatwy i magiczny spacer.
Jak sama nazwa wskazuje szlak prowadzi wzdłuż typowej lewady (nazwa samej lewady to Serra do Faial) i kończy się na jednym z najbardziej znanych na Maderze punktów widokowych: Balcoes.
Ścieżka jest praktycznie płaska, nie ma żadnych podejść ani zejść i jest doskonałą propozycją na interesujący, rodzinny spacer. Nawet osoby o słabej kondycji poradzą sobie z nią bez żadnego problemu.

Dokąd zaprowadzi nas ta klimatyczna droga?
Widoczne z lewej strony, biegnące wzdłuż drogi koryto to lewada.

Fakt, że szlak jest krotki i łatwy nie oznacza jednak, że jest nieciekawy. Wręcz przeciwnie! Lewada PR 11 to jedna z tych lewad, na które bardzo chętnie jeszcze raz wrócę. Wiedzie pięknym i niezwykle klimatycznym lasem (mam nadzieję że oddają to zamieszczone w tym wpisie zdjęcia) i kończy się wyjątkowym punktem widokowym … z którego widać …. hmmm

Klimat czy widoki?

No właśnie! Co widać z punktu widokowego Balcoes? Gdybym miał opisać co widziałem ja, to opis byłby krótki: nie widziałem nic!

Taki widok mieliśmy z punktu widokowego Balcoes

Niestety trafiliśmy na dzień, gdy wszystko zasłaniała gęsta mgła i dostrzeżenie czegokolwiek było niemożliwe. Na punkcie widokowym spędziliśmy jednak trochę czasu w nadziei, że mgła w końcu ustąpi (bo to co nazywamy mgłą, to tak naprawdę nisko wiszące chmury). Zdarza się czasem, że po pewnym czasie chmura przechodzi dalej i nagle odsłania się widok na całą dolinę.
Odczekaliśmy solidny kawał czasu i wyglądało na to, że raczej nie ma nadziei na ładne widoki.

A co powinno być widać?

Z Balcoes rozciąga się piękna panorama na dolinę Ribeira da Metade, trzy najwyższe, położone w masywie centralnym szczyty wyspy: Pico do Areeiro (1817 m), Pico das Torres (1851 m), Pico Ruivo (1862 m) oraz formację skalną Penha d’Aguia.
Dolinę pokrywają gęste lasy. To typowe lasy wawrzynolistne. Tworzy go około 150 gatunków roślin, z czego 66 to gatunki typowe dla Madery, unikalne w skali świata.
Jako ciekawostkę dodam tylko, że las ten, zwany potocznie “lasem wawrzynowym” ma cenną umiejętność “produkowania wody”. Woda z mgieł kondensuje się bowiem intensywnie na liściach roślin, z nich spływa do gleby, a następnie zasila źródła i strumienie.
Od 1999 roku lasy wawrzynowe na Maderze wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lepszy widok z punktu widokowego Balcoes możesz zobaczyć na jednej z dostępnych w Google Maps panoram. Jedną z nich zamieszczam poniżej. Panoramę możesz obracać, przybliżać i oddalać.

Można by pomyśleć, że mgła która uniemożliwiła nam obserwację doliny Ribeira da Metade zepsuła nam wycieczkę. Nic bardziej mylnego! W życiu zawsze jest coś za coś. Nie zobaczyliśmy doliny, ale za to przez całą wędrówkę lewadą szliśmy w magicznej scenerii gęstego, pięknego i zadymionego lasu wawrzynowego. Sceneria miała nastrój jak z filmu fantazy. Urok lasu wawrzynowego otulonego tajemniczą mgłą sprawił, że przez całą drogę słychać było okrzyki zachwytu, wydawane nie tylko przez nas.

Spacer w takiej scenerii to czysta przyjemność

Być może kiedyś wrócimy tu jeszcze i wtedy uda się zobaczyć dolinę. Na pewno niezależnie od pogody, gdy tylko znowu zawitamy na maderę, znowu pójdziemy na spacer szlakiem PR 11 do Balcoes.

Podstawowe informacje o szlaku PR 11

Początek szlaku: parking w miejscowości Ribeiro Frio
Dojazd na punkt startowy: samochód lub autobusy linii: 56, 103, 138
Koniec szlaku: punkt widokowy Balcoes
Długość szlaku: 1,5 km (w jedną stronę)
Czas przejścia: 45 min (w jedną stronę)
Poziom trudności: łatwy

Las wawrzynowy przy lewadzie PR 11

Opis i mapa szlaku

Lewada PR 11 – mapa:
1 – początek szlaku w Ribeiro Frio
2 – punkt widokowy Balcoes
3 – przystanek autobusowy linii 56, 103, 138

Szlak rozpoczyna się w granicach administracyjnych miniaturowej miejscowości Ribeiro Frio ale poza jej centrum. Znajdziesz tutaj trochę małej gastronomii, toalety i sklepy z pamiątkami. W Ribeiro Frio znajduje się też hodowla pstrąga tęczowego. Oczywiście tutejsze restauracje serwują go gościom. Jadłem i polecam. Po powrocie ze spaceru pstrąg będzie smakował doskonale.
PR 11 to jeden z niewielu szlaków do których można dojechać autobusem. Zatrzymują się tu linie 56, 103, 138. Przystanek autobusowy znajduje się tuż obok wejścia na szlak (trzeba wysiąść na przystanku “Ribeiro Frio”). Szczegółowy rozkład jazdy autobusów znajdziesz na stronie obsługującej na Maderze publiczne połączenia autobusowe – [klik]

Jeżeli przyjedziesz tu samochodem to do twojej dyspozycji będzie miniaturowy parking (P1) w pobliżu wejścia na szlak (na kilka samochodów). Najprawdopodobniej nie uda ci się znaleźć na nim miejsca. Kilka kroków dalej znajdziesz kolejny, trochę większy parking (P2). Jeżeli na drugim parkingu nie znajdziesz wolnego miejsca to będziesz zmuszony zrobić podobnie jak inni turyści. Większość samochodów parkuje jednym kołem na wąskim poboczu wzdłuż drogi, zajmując niemal całkowicie jeden pas ruchu. Musisz zrobić dokładnie tak samo. Poszukaj sobie wolnego miejsca w pobliżu wejścia na szlak.

Lewada PR11, Madera

Cały szlak przebiega przez las wawrzynowy oraz na niewielkich fragmentach między malowniczymi skałami, porośniętymi mchem. Ścieżka spacerowa jest szeroka, równa i wygodna. Wzdłuż ścieżki biegnie lewada, która częściowo wypełniona jest wodą.

Fragment ścieżki między skałami, lewada PR 11, Madera

Pod koniec spaceru dotrzesz do rozstaju dróg, gdzie będzie stał drogowskaz kierujący w lewo, na Balcones. To oczywiście twój kierunek.

Nie przegap skrętu w lewo

Nie wiem jaką pogodę lubisz najbardziej, ale najlepiej żeby w lesie była mgła, a nad doliną świeciło słońce … i tego ci życzę!

Wejście na punkt widokowy Balcoes, Madera

Przydatne współrzędne GPS

Poniżej podaję współrzędne GPS najbardziej istotnych punktów trasy. Po kliknięciu na link obok współrzędnych, w twoim telefonie automatycznie otworzy się nawigacja i w razie problemów telefon doprowadzi cię do celu.

Niewielki parking P1 w pobliżu szlaku, współrzędne GPS:
32°44’06.4″N 16°53’11.4″W
32.735111, -16.886493 – kliknij i wyznacz trasę

Trochę większy parking P2 kilka kroków od szlaku, współrzędne GPS:
32°44’00.7″N 16°53’13.7″W
32.733538, -16.887135 – kliknij i wyznacz trasę

Początek szlaku – lewada PR 11, współrzędne GPS:
32°44’07.7″N 16°53’11.1″W
32.735472, -16.886402 – kliknij i wyznacz trasę

Punkt widokowy Balcoes, współrzędne GPS:
32°44’29.7″N 16°53’25.3″W
32.741590, -16.890350 – kliknij i wyznacz trasę

Plan zwiedzania Madery

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Madery - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji na Maderze kliknij na link: Madera - [klik].

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Madera - wypożyczalnia samochodów bez kaucji?
4.9/5 - (155 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
5 komentarzy do “Szlak na punkt widokowy Balcoes: lewada PR 11 Vereda dos Balcoes – mapa, opis, dojazd, parking

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Przejrzałam wiele stron szukając dobrze opisanych tras trekkingowych na Maderze, ale ten blog bije inne na głowę! Od opisów, przez zdjęcia i praktyczne porady, w dodatku punkty startowe, końcowe, parkingi, wszystko ze współrzędnymi, wystarczy tylko kliknąć w link. Bardzo Panu dziękuję za wykonaną pracę i podzielenie się tak przydatnymi informacjami.

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Dziękujemy, dość nieoczekiwanie jest teraz bardzo gorąco na Maderze, szukaliśmy łatwej lewady i bingo! Było cudnie i chłodno 😉

   Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Genialny blog!
   Jestem pod ogromnym wrażeniem ogromnej pracy włożonej w tę encyklopedię podróżniczą 🙂
   Dziękuję i pozdrawiam
   Sabina

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Byliśmy tu w lutym 2023 i polecam (pomimo, że akurat tu trafiliśmy na kiepską pogodę – 11 stopni, wilgotno, mokro). Bardzo przyjemny spacer po lesie, a na końcu świetny punkt widokowy – w naszym przypadku słońce nad oceanem i szczyty gór w chmurach. No i maleńkie ptaszki, które jedzą z ręki (!). Koniecznie trzeba mieć dla nich jakieś ziarenka albo chociaż herbatniki.
  W drodze z Santany na PR11 (pod górę + serpentyny) zjedliśmy obiad w klimatycznej knajpce nad rzeką (bardzo dobra espetada), ale niestety nie pamiętam jej nazwy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *