Alberobello – domki trulli w rozgrzanej słońcem Apulii. Zwiedzanie, hotele, noclegi.

Alberobello, Apulia, Włochy

Trullo

Trulli to niewielkie domki, budowane z całości z kamienia, bez użycia zaprawy o (teoretycznie) nietrwałej konstrukcji.

Nie są powszechne. Powstały i istnieją na dość niewielkim i ograniczonym obszarze Apulii – regionu położonego na południu Włoch – na terenie doliny Itria. Podróżując po prowincjach Brindisi, Bari i Taranto spotkasz wiele trulli, ale największe skupisko (około 1400 sztuk) znajduje się w Alberobello.

Położenie Alberobello na mapie Włoch

Skąd wzięły się trulli?

Co do genezy ich powstania nie ma 100% zgodności. Historycy przedstawiają różne wersje powodów, które doprowadziły do ich powstania. Zdecydowanie najpowszechniejsza jest wersja, że wszystkiemu winne są … podatki! 🙂
Oczywiście, że podatki! Podatki ukształtowały pół świata. Aby uniknąć podatków w różnych częściach świata, budowało się domy tak, by przylegały do drogi krótszym bokiem (bo od tego zależała wysokość podatku), w portach powstawały domy o 5 kondygnacjach na szerokość jednego okna (bo od szerokości elewacji zależały podatki), a gdzieś indziej ponad ostatnią kondygnację wypuszczało się jeszcze na kilkadziesiąt centymetrów elementy zbrojeniowe murów, żeby dom wyglądał na niedokończony (bo tylko za dokończony dom płaciło się podatek) … itp.
Trulli miały być więc sposobem na obejście podatków nałożonych przez Królestwo Neapolu na każdy solidny, nowo wybudowany dom. Budowa domu bez zaprawy, z nietrwałego wapiennego kamienia ułożonego w formie kręgu, ze stożkowym zadaszeniem z łupków, już na oko nie budzi zaufania. Ze względu na brak jakichkolwiek elementów trwale spajających kamienie, trudno było uznać dom za solidny. Mógł być przecież błyskawicznie, gołymi rękami zdemontowany … nie było jak pobrać podatku.

Trulli trochę zapuszczone, jeszcze nieodnowione i nieodmalowane. Widać brak jakichkolwiek spoiw. Asia postanowiła sprawdzić, czy da się go rozebrać gołymi rękami i po 15 minutach trulli zostało przez nią w całości rozebrane. Z pozyskanych kamieni ułożyła na szybko piramidę Cheopsa.

Ze względu na charakterystyczną konstrukcję domki truli były jednoizbowe. Z czasem do istniejącego już domku dobudowywano drugi, a w rozdzielającej je ścianie wykonywano otwór stanowiący przejście. Tak powstawały trulli wieloizbowe. Licząc liczbę stożków dachowych łatwo wiec policzyć z ilu pomieszczeń składa się domostwo.

Trulli w Alberobello, Włochy

Konstrukcja trulli – jak się okazało – wcale nie jest taka nietrwała. Ich historia sięga przecież XVI wieku. Do dzisiaj ogromna część z nich jest zamieszkała. W pozostałej części mieszczą się obecnie sklepiki, restauracje, a wiele z nich pełni obecnie rolę pokoi hotelowych, w których mieszka się z przyjemnością. Grube kamienne ściany i małe okienka chronią przed słońcem i wysoką temperaturą w lecie i pozwalają utrzymać przyjazną temperaturę w zimą.

Trulli w Alberobello, Włochy
Wnętrze trullo, Alberobello, Włochy

Alberobello mapa i zwiedzanie

Główną ulicą interesującej nas części Alberobello jest Largo Martellotta. Na zamieszczonej poniżej mapce przebiegają przez nią niebieskie kropki, które łączą zaznaczone na mapie dwa parkingi samochodów osobowych. Odległość między parkingami to zaledwie 650m, więc obszar jest naprawdę niewielki i raczej trudno się zgubić.

Zwiedzanie Alberobello sprowadza się do spacerowania po zaznaczonych na mapie różowymi elipsami obszarach, w których znajdują się skupiska domków trulli. Po prostu spaceruj i ciesz się klimatem i widokami.

Spacer wśród trulli … co tu pisać więcej? Alberobello
Uliczki, uliczki, uliczki w Alberobello, Włochy
Niektórzy spacerują, a inni przesiadują, Alberobello, Włochy

Zdjęcia miasteczka z góry zrobione zostały z punktu widokowego Belvedere Terazza Panoramica, do którego współrzędne GPS podaję poniżej. Mieści się on w mniejszym z różowych obszarów.

Widok z punktu widokowego Belvedere Terazza Panoramica, Alberobello, Włochy
Trulli w Alberobello, Włochy

Przydatne współrzędne GPS

Punkt widokowy „Belvedere Terazza Panoramica” w formie tarasu (prowadzą do niego brązowe kierunkowskazy turystyczne), GPS:
40°47’00.9″N 17°14’16.7″E lub 40.783585, 17.237984 – kliknij i wyznacz trasę dojazdu

Alberobello – Parking 1, GPS:
40°46’58.2″N 17°14’01.8″E lub
40.782843, 17.233836 – kliknij i wyznacz trasę dojazdu

Alberobello – Parking 2, GPS:
40°46’56.8″N 17°14’21.0″E lub
40.782440, 17.239156 – kliknij i wyznacz trasę dojazdu

Noclegi w Alberobello

Najlepiej oczywiście nocować w trullo (trulli to liczba mnoga, a trullo pojedyncza). Poniżej zamieszczam zestawienie ofert z aktualnymi promocjami na rezerwacje noclegu. Zestawianie jest dynamiczne i stale się aktualizuje. Zaglądając tu ponownie za jakiś czas zawsze zobaczysz najnowsze oferty. Po prostu kliknij i przeglądaj aktualne oferty.Booking.com

Gdyby zależało Ci na noclegu w konkretnym miejscu na terenie miasteczka możesz skorzystać z wyszukiwarki, która pokazuje położenie konkretnego noclegu na mapie miasteczka, prezentując jednocześnie aktualną cenę za rezerwację w najbliższym wolnym terminie. Kliknięcie na znacznik z ceną przeniesie Cie do strony, na której możesz podać interesujący Cie termin rezerwacji i poznać cenę hotelu w interesującej Cię lokalizacji oraz w preferowanym przez Ciebie terminie. Po powiększeniu mapy pojawi się więcej lokalizacji wraz z cenami. Zestawienie jest dynamiczne i samoczynnie się aktualizuje, dzięki temu widzisz na nim zawsze aktualne oferty.Booking.com

4.8/5 - (140 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *