Szlak na najwyższy szczyt Madery Pico Ruivo (PR1 Vereda do Areeiro) – mapa, opis, dojazd, parking

Widok ze szlaku PR1-Vereda do Areeiro

Najpiękniejszy szlak pieszy na Maderze

W powszechnej opinii szlak z Pico do Arieiro na Pico Ruivo uznawany jest za najpiękniejszą ścieżkę spacerową na Maderze. Gdy po raz pierwszy wybrałem się na ten szlak nie miałem zielonego pojęcia co mnie tam czeka. Po prostu wpadła mi w ręce wiadomość, że jest fajny, to poszedłem.
Oficjalny czas przejścia szlaku to 3 godziny i 30 minut. Nie udało mi się go pokonać w takim czasie … szedłem go chyba 5 godzin! Nie dlatego, że brakowało mi sił. Po drodze są takie miejsca i takie widoki, że po prostu nie mogłem się oderwać. Zatrzymywałem się więc często i chłonąłem mijane scenerie tak długo jak tylko się dało. Nigdzie mi się nie spieszyło, nic mnie nie goniło.
Każdemu kto wybiera się na ten szlak proponuję zarezerwować sobie na jego przejście dużo więcej czasu, niż wynika to z oficjalnie podawanych czasów przejścia. Naprawdę szkoda się spieszyć. Drugi tak piękny szlak znaleźć będzie ci naprawdę trudno.

Początkowy fragment szlaku na Pico do Roivo

Szlak PR1 – Vereda do Areeiro

Po krótkim wstępie czas na kilka konkretnych informacji, które ułatwią ci organizację wycieczki i przejście szlaku PR1.

Podstawowe dane o szlaku PR1

Początek szlaku: parking na szczycie Pico do Arieiro
Koniec szlaku: Pico do Ruivo
Długość szlaku: 5,6 km (ścieżka zachodnia), 7 km (ścieżka wschodnia)
Czas przejścia: 3 h 30 min (w jedną stronę)
Poziom trudności: powyżej średniego

Uwagi: szlak biegnie częściowo nieoświetlonymi tunelami, przyda się latarka oraz cieplejsze (nawet latem) odzienie wierzchnie (np. polar). Nie zapomnij o wodzie do picia i czymś do jedzenia!
Idąc od strony Pico do Arieiro, mniej więcej na wysokości szczytu Pico do Gato ścieżka rozwidla się. Można wybrać dowolną z dróg, ponieważ po jakimś czasie obie ścieżki znowu się łączą. Jedyna różnica polega na długości i trudności obu ścieżek. Ta, która odchodzi w lewo (ścieżka zachodnia – RW) jest krótsza i łatwiejsza, natomiast odchodząca w prawo (ścieżka wschodnia – RE) jest o około 1,5 km dłuższa, trochę trudniejsza ale proponuje sporo nowych, spektakularnych widoków. Wszystko zależy od twojej kondycji fizycznej oraz ilości posiadanego czasu.

UWAGA! Ścieżka wschodnia (RE) jest aktualnie zamknięta na czas nieokreślony.

Szlak na Pico do Ruivo co krok wygląda inaczej
Organizacja wyjazdu

Kluczową kwestią jest to czy na wyspie będziesz dysponować wynajętym samochodem, czy może zamierzasz korzystać z innych środków transportu.

Jeżeli dysponujesz wypożyczonym autem, to musisz dojechać na parking na szczycie Pico do Arieiro i stąd ruszyć na szlak. Szlak niestety nie ma formy zamkniętej pętli, więc całą drogę trzeba będzie pokonać w obie strony. Czas przejścia wydłuży się więc dwukrotnie.
Jeżeli dysponujesz odpowiednią kondycją, to szlak w jedną stronę możesz pokonać ścieżką zachodnią, a w wrócić ścieżką wschodnią. Na taki spacer zarezerwuj sobie około 7-8 godzin.

Jeżeli nie masz do dyspozycji własnego auta, to pozostaje ci skorzystanie z usług lokalnych biur turystycznych. Na punkt startowy szlaku nie dojeżdżają bowiem żadne regularne linie autobusowe.
Na szczęście dostępne są oferty zorganizowanych wyjazdów na szlak PR1. Większość z nich staruje z Funchal, z okolic Funchal lub z dowolnego miasteczka po drodze z Funchal. Niektórzy organizatorzy podjeżdżają pod hotel po uczestników, a inni proszą by podejść do jednego ze stałych przystanków, na których się zatrzymują. Dostępność wycieczek możesz sprawdzić w internecie. Dla ułatwienia poniżej podaję link do strony, na której zgrupowane są oferty z lokalnych biur turystycznych. Cena zależy głównie od zakresu usług zawartych w programie wycieczki (często wycieczki zawierają dodatkowe atrakcja, np. zwiedzane kolorowych domków w Santana). Na stronie możesz wybrać interesujący cię wariant wyjazdu oraz dokonać rezerwacji na konkretny dzień.
Po szczegóły zapraszam na stronę: oferty wyjazdu na Pico do Arieiro – Pico Ruivo – [klik]

Może się zdarzyć, że pod udostępnionym przeze mnie linkiem nie będzie już wolnych terminów. Wtedy – jako ostatnia deska ratunku – warto spróbować zapytać o taką możliwość w recepcji hotelu lub po prostu rozejrzeć się za czymś po mieście.

Jedna ze ścian masywów okalających szlak
Dojazd, parking i wejście na szlak

Wejście na szlak znajduje się przy parkingu turystycznym na szczycie Pico do Arieiro.
Poniżej podaję współrzędne geograficzne parkingu na szczycie. Wystarczy kliknąć na link obok nich, a automatycznie uruchomi się nawigacja w twoim telefonie i wyznaczona zostanie trasa dojazdu.

Parking turystyczny na szczycie Pico do Arieiro, współrzędne GPS:
32°44’05.2″N 16°55’43.4″W
32.734766, -16.928712 – kliknij i wyznacz trasę

Mapa szlaku

Poniżej zamieszczam mapę z przebiegiem szlaku. Zaznaczyłem na niej kilka charakterystycznych punktów, których opis znajdziesz w dalszej części tekstu.
Na mapie widać dwie ścieżki: RW– ścieżka zachodnia oraz RE – ścieżka wschodnia.

UWAGA! Ścieżka wschodnia (RE) jest aktualnie zamknięta na czas nieokreślony.

Mapa Szlaku PR1 z Pico do Arieiro do Pico Ruivo
1 – Pico do Arieiro
2 – punkt widokowy Ninho da Manta
3 – grań Pedra Rija
4 – szczyt Pico do Gato
5 – schronisko pod Pico Ruivo
6. – szczyt Pico Ruivo
7 – szczyt Pico das Torres
podkład mapy: openstreetmap.org
Opis wybranych miejsc

Szlak rozpoczyna się przy parkingu (P1) na szczycie Pico do Arieiro (1) i od samego początku będą towarzyszyły ci bajeczne widoki.

Wejście na szlak PR1 na Pico do Arieiro
Powolutku ruszam na szlak

Po mniej więcej 1 km spaceru dotrzesz do pierwszego punktu widokowego: Ninho da Manta. Jeżeli do tej pory wydawało ci się, że piękniej być nie może, to punkt widokowy Ninho da Manta (2) zapewne szybko zweryfikuje ten pogląd. O ile pod twoimi stopami nie będą akurat przepływały poduszki chmur, to zobaczysz obezwładniająca scenerię. Przed tobą będzie naprawdę stromo, niebezpiecznie i pięknie! Na szczęście są stosowne barierki, więc śmiało możesz poświęcić się chłonięciu widoków.

Punkt widokowy Ninho da Manta wisi nad przepaścią, ale barierki są solidne
Rut oka za siebie … stamtąd idę

Gdy już ochłoniesz i postanawiasz iść dalej, to w spokoju uda ci się przejść zaledwie 200 może 300 metrów. Trafisz bowiem niemal natychmiast na Pedra Rija (3): niesamowite przejście przez grań skalną. Przejście przez Pedra Rija (3) z daleka wydaje się szalone i ekstremalnie niebezpieczne, ale nie obawiaj się! Jest naprawdę dobrze zabezpieczone. Na zdjęciach za to prezentuje się genialnie!

Pedra Rija – przejście przez grań
foto: Filipe Gomes
Inne spojrzenie na tą samą grań Pedra Rija

Po przejściu przez Pedra Rija byłem pewien, że już nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Czy znowu się się myliłem? Zobaczymy!

Po kolejnych kilkuset metrach dojdziesz w okolice szczytu Pico do Gato (4). Tutaj ścieżka się rozwidla i trzeba będzie dokonać wyboru: idziesz ścieżką zachodnią (RW) która jest trochę krótsza i łatwiejsza, czy odbijasz w prawo na ścieżkę wschodnią (RE)i kosztem trochę dłuższego (o 1,5 km) i trudniejszego marszu zaliczysz kilka pięknych widoków więcej.
Obie ścieżki omijają dookoła mający 1851 m, drugi co do wysokości szczyt Madery: Pico das Torres (7). Ścieżka zachodnia wykuta jest bezpośrednio w stromym zboczu Pico das Torres i prowadzi powstałą w ten sposób wąską półką skalną oraz kilkoma tunelami.

Fragment szlaku wykutą w zboczu Pico das Torres półką skalną
Jak mróweczki …

Po przejściu w miarę płaskiego odcinka przedzielonego kilkoma tunelami nadejdzie czas na wspinaczkę. Czasem będzie naprawdę stromo. Na szczęście wszędzie są barierki zabezpieczające lub poręcze. Na odcinkach gdzie niemożliwe było wykucie w skale bezpiecznych stopni zainstalowane zostały specjalne metalowe konstrukcje ze schodami.
Wejście metalowymi schodami oznacza, że niebawem dotrzesz do schroniska (5) u podnóża Pico Ruivo. Tutaj proponuję na chwilę usiąść i odpocząć. Czeka cię teraz najtrudniejszy odcinek, czyli atak szczytowy na najwyższą górę Madery: Pico Ruivo (6).

Ostatnia prosta przed schroniskiem pod szczytem Pico Ruivo
Jeszcze kilka kroków i będzie można uzupełnić wodę w schronisku

Wejście na szczyt nie powinno zająć ci więcej niż 20 minut. Gdy znajdziesz się już na szczycie i okaże się, że masz szczęście do pogody, to stań w miejscu, w którym masz dobry widok w każdą stronę i rozejrzyj się. Cała wyspę masz u swoich stóp. Z Pico Ruivo przy braku chmur, które mogłyby pod twoimi stopami zasłaniać ląd widać całą wyspę w każdą stronę. Miałem to szczęście że trafiłem pogodę idealną. Wrażenie, gdy ogarniasz całą Maderę swoim wzrokiem jest niesamowite! Jeżeli wcześniej udało ci się trochę pojeździć po wyspie, to zapewne z Pico Ruivo zobaczysz znane ci już miejsca.

Długo można tak stać patrzeć … miłego oglądania!

Na szczycie Pico Roivo

Plan zwiedzania Madery

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Madery - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji na Maderze kliknij na link: Madera - [klik].

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Madera - wypożyczalnia samochodów bez kaucji?
4.9/5 - (583 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
18 komentarzy do “Szlak na najwyższy szczyt Madery Pico Ruivo (PR1 Vereda do Areeiro) – mapa, opis, dojazd, parking

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Dzięki za niesamowicie dużo użytecznych informacji i przepiękne zdjęcia 🙂
  Czy Twoim zdaniem ta trasa nadaje się dla 5 letniego dziecka czy raczej będzie niewykonalna ?

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Wszystko zależy czy dziecko lubi chodzić. Jeden pięciolatek przejdzie, inny będzie marudził. Trasa od samego początku jest piękna, więc nawet jeżeli w trakcie trzeba będzie zawrócić, to warto przejść tyle ile się da.

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Właśnie przeszliśmy ten szlak z ośmiolatkiem z Pico do Arieiro do Pico Ruivo i spowrotem. Wschodnia część szlaku była zamknięta, więc siłą rzeczy wybraliśmy tę łatwiejszą – zachodnią. Dziecko musi być bardzo zdyscyplinowane, bo szlak prowadzi wzdłuż przepaści, czasem po błocie, a strome zejścia w zabłoconych bucikach to potencjalne nieszczęście. Z pięciolatkiem bym nie szedł. Mojego wiecznie strofowalem – nie skacz po kamieniach, nie zwieszaj się na linkach zabezpieczających, odejdź od przepaści. Umęczysz się. Drugi raz bym tego nie powtórzył. To nie Kasprowy ani nie Śnieżka.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Dzięki za świetny opis trasy. Nie wiem czy bać się czy ruszyć na tę trasę.
  Opis konkretny i świetne zdjęcia.
  Dzięki

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Świetne informacje. Dopiero wybieramy się na Maderę a szlak na Pico Arierio myślę ze osiągalny dla nas. Ale to dzięki Twoim opisom odważymy się tam pojechać (co prawda z wycieczką zorganizowaną ale to będzie nasz początek przygody z Maderą). Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Dzięki za świetny opis. Mam pytanie o zabezpieczenie trasy? Czy faktycznie wszędzie są barierki i można iść ze spokojną głową? 🙂 Kondycyjnie nie mam wątpliwości, że dam radę. Bardziej przerażają mnie strome fragmenty, czy jest jakkolwiek niebezpiecznie?

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Wtedy gdy szedłem, to były. To jest popularny szlak turystyczny i raczej dbają, żeby był bezpieczny.
   Miłej wędrówki!

   Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Tak, są raczej zabezpieczenia, ale niekiedy pozrywane,więc trzeba się mieć na baczności. Trasa fajna, widoczki zapewne super- my trafiliśmy na niepogodę i widoki jak dla kota. U osób wysokich pow.180 cm trzeba uważać na głowę w niektórych tunelach- zaliczyliśmy uraz głowy z rozcięciem :/
   No i ryzyko osuwania się kamieni na szlak. Idąc w kierunku szczytu nie mieliśmy na szlaku utrudnienia w postaci sporych rozmiarów (!!!) kamieni- mijając je w drodze powrotnej zmroziło mnie :/

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Kawał dobrej roboty. Mam takie pytanie. Chcę wynająć samochód na wyspie, ale na ten szlak chcę podjechać – np. z Funchal – autobusem lub innym środkiem transportu publicznego. Czy na końcu szlaku pod Pico Ruivo, można złapać jakiś transport powrotny do Funchal ?

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Super opis i relacja, najlepsze jakie znalazłem na stronach polsko i angielskojęzycznych. Levady nr 1 i nr 6 zaliczone, dzięki Jacku !

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Świetne opisy, bardzo pomocne przy planowaniu podróży. Właściwie zrobiłeś za mnie całą robotę. Bardzo dziękuję!

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Perfekcyjny opis , klarowny logiczny . Rozwiewa wszelkie wątpliwości . Skorzystam z porad za kilka dni .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *