Szlak na najwyższy szczyt Madery Pico Ruivo (PR1 Vereda do Areeiro) – mapa, opis, dojazd, parking

Widok ze szlaku PR1-Vereda do Areeiro

Najpiękniejszy szlak pieszy na Maderze

W powszechnej opinii szlak z Pico do Arieiro na Pico Ruivo uznawany jest za najpiękniejszą ścieżkę spacerową na Maderze. Gdy po raz pierwszy wybrałem się na ten szlak nie miałem zielonego pojęcia co mnie tam czeka. Po prostu wpadła mi w ręce wiadomość, że jest fajny, to poszedłem.
Oficjalny czas przejścia szlaku to 3 godziny i 30 minut. Nie udało mi się go pokonać w takim czasie … szedłem go chyba 5 godzin! Nie dlatego, że brakowało mi sił. Po drodze są takie miejsca i takie widoki, że po prostu nie mogłem się oderwać. Zatrzymywałem się więc często i chłonąłem mijane scenerie tak długo jak tylko się dało. Nigdzie mi się nie spieszyło, nic mnie nie goniło.
Każdemu kto wybiera się na ten szlak proponuję zarezerwować sobie na jego przejście dużo więcej czasu, niż wynika to z oficjalnie podawanych czasów przejścia. Naprawdę szkoda się spieszyć. Drugi tak piękny szlak znaleźć będzie ci naprawdę trudno.

Początkowy fragment szlaku na Pico do Roivo

Szlak PR1 – Vereda do Areeiro

Po krótkim wstępie czas na kilka konkretnych informacji, które ułatwią ci organizację wycieczki i przejście szlaku PR1.

Podstawowe dane o szlaku PR1

Początek szlaku: parking na szczycie Pico do Arieiro
Koniec szlaku: Pico do Ruivo
Długość szlaku: 5,6 km (ścieżka zachodnia), 7 km (ścieżka wschodnia)
Czas przejścia: 3 h 30 min (w jedną stronę)
Poziom trudności: powyżej średniego

Uwagi: szlak biegnie częściowo nieoświetlonymi tunelami, przyda się latarka oraz cieplejsze (nawet latem) odzienie wierzchnie (np. polar). Nie zapomnij o wodzie do picia i czymś do jedzenia!
Idąc od strony Pico do Arieiro, mniej więcej na wysokości szczytu Pico do Gato ścieżka rozwidla się. Można wybrać dowolną z dróg, ponieważ po jakimś czasie obie ścieżki znowu się łączą. Jedyna różnica polega na długości i trudności obu ścieżek. Ta, która odchodzi w lewo (ścieżka zachodnia – RW) jest krótsza i łatwiejsza, natomiast odchodząca w prawo (ścieżka wschodnia – RE) jest o około 1,5 km dłuższa, trochę trudniejsza ale proponuje sporo nowych, spektakularnych widoków. Wszystko zależy od twojej kondycji fizycznej oraz ilości posiadanego czasu.

Szlak na Pico do Ruivo co krok wygląda inaczej
Organizacja wyjazdu

Kluczową kwestią jest to czy na wyspie będziesz dysponować wynajętym samochodem, czy może zamierzasz korzystać z innych środków transportu.

Jeżeli dysponujesz wypożyczonym autem, to musisz dojechać na parking na szczycie Pico do Arieiro i stąd ruszyć na szlak. Szlak niestety nie ma formy zamkniętej pętli, więc całą drogę trzeba będzie pokonać w obie strony. Czas przejścia wydłuży się więc dwukrotnie.
Jeżeli dysponujesz odpowiednią kondycją, to szlak w jedną stronę możesz pokonać ścieżką zachodnią, a w wrócić ścieżką wschodnią. Na taki spacer zarezerwuj sobie około 7-8 godzin.

Jeżeli nie masz do dyspozycji własnego auta, to pozostaje ci skorzystanie z usług lokalnych biur turystycznych. Na punkt startowy szlaku nie dojeżdżają bowiem żadne regularne linie autobusowe.
Na szczęście dostępne są oferty zorganizowanych wyjazdów na szlak PR1. Większość z nich staruje z Funchal, z okolic Funchal lub z dowolnego miasteczka po drodze z Funchal. Niektórzy organizatorzy podjeżdżają pod hotel po uczestników, a inni proszą by podejść do jednego ze stałych przystanków, na których się zatrzymują. Dostępność wycieczek możesz sprawdzić w internecie. Dla ułatwienia poniżej podaję link do strony, na której zgrupowane są oferty z lokalnych biur turystycznych. Cena zależy głównie od zakresu usług zawartych w programie wycieczki (często wycieczki zawierają dodatkowe atrakcja, np. zwiedzane kolorowych domków w Santana). Na stronie możesz wybrać interesujący cię wariant wyjazdu oraz dokonać rezerwacji na konkretny dzień.
Po szczegóły zapraszam na stronę: oferty wyjazdu na Pico do Arieiro – Pico Ruivo – [klik]

Może się zdarzyć, że pod udostępnionym przeze mnie linkiem nie będzie już wolnych terminów. Wtedy – jako ostatnia deska ratunku – warto spróbować zapytać o taką możliwość w recepcji hotelu lub po prostu rozejrzeć się za czymś po mieście.

Jedna ze ścian masywów okalających szlak
Dojazd, parking i wejście na szlak

Wejście na szlak znajduje się przy parkingu turystycznym na szczycie Pico do Arieiro.
Poniżej podaję współrzędne geograficzne parkingu na szczycie. Wystarczy kliknąć na link obok nich, a automatycznie uruchomi się nawigacja w twoim telefonie i wyznaczona zostanie trasa dojazdu.

Parking turystyczny na szczycie Pico do Arieiro, współrzędne GPS:
32°44’05.2″N 16°55’43.4″W
32.734766, -16.928712 – kliknij i wyznacz trasę

Mapa szlaku

Poniżej zamieszczam mapę z przebiegiem szlaku. Zaznaczyłem na niej kilka charakterystycznych punktów, których opis znajdziesz w dalszej części tekstu.
Na mapie widać dwie ścieżki: RW– ścieżka zachodnia oraz RE – ścieżka wschodnia.

Mapa Szlaku PR1 z Pico do Arieiro do Pico Ruivo
1 – Pico do Arieiro
2 – punkt widokowy Ninho da Manta
3 – grań Pedra Rija
4 – szczyt Pico do Gato
5 – schronisko pod Pico Ruivo
6. – szczyt Pico Ruivo
7 – szczyt Pico das Torres
podkład mapy: openstreetmap.org
Opis wybranych miejsc

Szlak rozpoczyna się przy parkingu (P1) na szczycie Pico do Arieiro (1) i od samego początku będą towarzyszyły ci bajeczne widoki.

Wejście na szlak PR1 na Pico do Arieiro
Powolutku ruszam na szlak

Po mniej więcej 1 km spaceru dotrzesz do pierwszego punktu widokowego: Ninho da Manta. Jeżeli do tej pory wydawało ci się, że piękniej być nie może, to punkt widokowy Ninho da Manta (2) zapewne szybko zweryfikuje ten pogląd. O ile pod twoimi stopami nie będą akurat przepływały poduszki chmur, to zobaczysz obezwładniająca scenerię. Przed tobą będzie naprawdę stromo, niebezpiecznie i pięknie! Na szczęście są stosowne barierki, więc śmiało możesz poświęcić się chłonięciu widoków.

Punkt widokowy Ninho da Manta wisi nad przepaścią, ale barierki są solidne
Rut oka za siebie … stamtąd idę

Gdy już ochłoniesz i postanawiasz iść dalej, to w spokoju uda ci się przejść zaledwie 200 może 300 metrów. Trafisz bowiem niemal natychmiast na Pedra Rija (3): niesamowite przejście przez grań skalną. Przejście przez Pedra Rija (3) z daleka wydaje się szalone i ekstremalnie niebezpieczne, ale nie obawiaj się! Jest naprawdę dobrze zabezpieczone. Na zdjęciach za to prezentuje się genialnie!

Pedra Rija – przejście przez grań
foto: Filipe Gomes
Inne spojrzenie na tą samą grań Pedra Rija

Po przejściu przez Pedra Rija byłem pewien, że już nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Czy znowu się się myliłem? Zobaczymy!

Po kolejnych kilkuset metrach dojdziesz w okolice szczytu Pico do Gato (4). Tutaj ścieżka się rozwidla i trzeba będzie dokonać wyboru: idziesz ścieżką zachodnią (RW) która jest trochę krótsza i łatwiejsza, czy odbijasz w prawo na ścieżkę wschodnią (RE)i kosztem trochę dłuższego (o 1,5 km) i trudniejszego marszu zaliczysz kilka pięknych widoków więcej.
Obie ścieżki omijają dookoła mający 1851 m, drugi co do wysokości szczyt Madery: Pico das Torres (7). Ścieżka zachodnia wykuta jest bezpośrednio w stromym zboczu Pico das Torres i prowadzi powstałą w ten sposób wąską półką skalną oraz kilkoma tunelami.

Fragment szlaku wykutą w zboczu Pico das Torres półką skalną
Jak mróweczki …

Po przejściu w miarę płaskiego odcinka przedzielonego kilkoma tunelami nadejdzie czas na wspinaczkę. Czasem będzie naprawdę stromo. Na szczęście wszędzie są barierki zabezpieczające lub poręcze. Na odcinkach gdzie niemożliwe było wykucie w skale bezpiecznych stopni zainstalowane zostały specjalne metalowe konstrukcje ze schodami.
Wejście metalowymi schodami oznacza, że niebawem dotrzesz do schroniska (5) u podnóża Pico Ruivo. Tutaj proponuję na chwilę usiąść i odpocząć. Czeka cię teraz najtrudniejszy odcinek, czyli atak szczytowy na najwyższą górę Madery: Pico Ruivo (6).

Ostatnia prosta przed schroniskiem pod szczytem Pico Ruivo
Jeszcze kilka kroków i będzie można uzupełnić wodę w schronisku

Wejście na szczyt nie powinno zająć ci więcej niż 20 minut. Gdy znajdziesz się już na szczycie i okaże się, że masz szczęście do pogody, to stań w miejscu, w którym masz dobry widok w każdą stronę i rozejrzyj się. Cała wyspę masz u swoich stóp. Z Pico Ruivo przy braku chmur, które mogłyby pod twoimi stopami zasłaniać ląd widać całą wyspę w każdą stronę. Miałem to szczęście że trafiłem pogodę idealną. Wrażenie, gdy ogarniasz całą Maderę swoim wzrokiem jest niesamowite! Jeżeli wcześniej udało ci się trochę pojeździć po wyspie, to zapewne z Pico Ruivo zobaczysz znane ci już miejsca.

Długo można tak stać patrzeć … miłego oglądania!

Na szczycie Pico Roivo

Plan zwiedzania Madery

Aktualnie jestem w trakcie opracowywania kompletnego planu zwiedzania Madery. Powstają szczegółowe opisy kolejnych atrakcji, a na końcu powstanie wpis zbiorczy, w którym ułożę wszystkie atrakcje w gotowy plan zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji kliknij na link: Madera - [klik].
4.9/5 - (177 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Pozdrawiam
One thought on “Szlak na najwyższy szczyt Madery Pico Ruivo (PR1 Vereda do Areeiro) – mapa, opis, dojazd, parking

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *