Lizbona: Tramwaj 28 – bilety, trasa, rozkład jazdy, ciekawostki, mapa

Tramwaj 28 w Lizbonie

Kultowy tramwaj Lizbony

Historyczny tramwaj 28 (a w zasadzie 28E) to międzynarodowy symbol Lizbony. Dzisiaj już niemal obowiązkiem jest przejechać się wykonanym z drewna żółtym tramwajem. Pojazd sprytnie przemieszcza się ciasnym ulicami miasta, a w niektórych miejscach miałem wrażenie, że mieści się na centymetry. Złapałem się nawet na tym, że jadąc tramwajem w niektórych miejscach odruchowo wciągałem brzuch, żeby łatwiej było było na przejechać 🙂
W starych, historycznych dzielnicach Lizbony uliczki są naprawdę ciasne, a przy tym wszędzie kręcą się turyści, tu i ówdzie przeciskają się samochody, a nierzadko ktoś niefortunnie zaparkuje zatrzymując na chwilę ruch tramwajowy. Przy okazji pochyłości jakie pokonuje tramwaj są często dość solidne i jazda bywa emocjonująca. Motorniczy tramwaju 28 naprawdę ma co robić.

Raz z górki, a raz pod górkę.
Tramwaj 28, Lizbona.

Trasa tramwaju 28

Cała trasa tramwaju 28 ma nieco ponad 7 km. Na mapie zamieszczonej poniżej naniosłem przebieg całej trasy na mapę Lizbony oraz zaznaczyłem i opisałem wszystkie przystanki. Czasem potrzeba szybko zorientować się, w którym miejscu jesteś i to jest mapa, której w internecie mi bardzo brakowało. Są dostępne rożne interaktywne mapy, ale żadna z nich nie pokazuje wszystkich lokalizacji i nazw przystanków. Użytkowanie ich jest więc umiarkowanie komfortowe.
Jeżeli chcesz szybko sprawdzić gdzie jesteś, gdzie zmierzasz i ile przystanków masz jeszcze do celu, to ta mapka powinna okazać się pomocna. Po kliknięciu na obrazek, otworzy się większa wersja mapy, którą możesz dodatkowo powiększać, by sprawdzić więcej szczegółów. Możesz też ściągnąć mapę w wersji PDF na telefon i mieć ją cały czas pod ręką, nawet nie mając dostępu do internetu.

pobierz: tramwaj 28 mapa (Lizbona) PDF wersja polska – [klik]

download: tram 28 map (Lisbon) PDF Engish version – [click]

Mapa trasy tramwaju 28 w Lizbonie z nazwami wszystkich przystanków

Być może trasa przejazdu nie wydaje się długa, ale tramwaj jedzie raczej powoli i często się zatrzymuje. Do tego dochodzi sprzedaż biletów przez motorniczego i na koniec okazuje się, że na przejazd całej trasy od początku do końca trzeba przeznaczyć około 40-50 minut. Potem musisz jeszcze wrócić do wygodnego punktu, aby móc kontynuować zwiedzania miasta i wychodzi na to, że przejażdżka tramwajem zabierze przynajmniej 1,5 godziny.
Czy na pewno chcesz przez 1,5 godziny jeździć tramwajem? Jestem przekonany że 30 minutowa przejażdżka powinna wystarczyć, by nasycić ciekawość i nacieszyć się tą podróżą.

Tramwaj 28 w Lizbonie

Tramwaj 28 – najładniejszy fragment trasy

Moim zdaniem najładniejszy i na ciekawszy fragment trasy to ten, gdzie tramwaj ledwo mieści się w zakrętach i wypełnia niemal w całości wąską ulicę. Przy okazji wspina się stromo pod górę i dzwoni na turystów, żeby nie łazili mu po torach. Motorniczy walczy z tymi wszystkimi przeciwnościami i powoli, mozolnie, metr za metrem prowadzi swoją maszynę znanym sobie szlakiem! Tak, zdecydowanie te fragmenty podobały mi się najbardziej. Aż chciało się wystawić rękę przez okno i dotknąć ściany budynku, która – wydawało się – była w zasięgu dłoni. Same tramwaje są malutkie, a ilość miejsc siedzących wynosi jedynie 28. Trudno się temu dziwić. Ich rozmiary muszą brać pod uwagę ciasnotę ulic, po których będą się przemieszczać.

Wnętrze tramwaju 28, Lizbona

Wspomniany przeze mnie najładniejszy fragment trasy tramwaju 28 to ten, który przebiega przez dzielnice: Alfama, Graca i Baixa.
Rzuć okiem na mapę poniżej. Znajduje się na niej przygotowany przeze mnie plan zwiedza Lizbony – [klik], z zaznaczonymi atrakcjami, trasą spaceru (czerwone kropeczki) i co najważniejsze trasą przejazdu tramwajem (niebieskie kropeczki).

Plan zwiedzania Lizbony z zaznaczoną (niebieskimi kropkami) trasą przejazdu tramwajem

Zupełnie przypadkowo i w sposób absolutnie niezamierzony, zaproponowany przeze mnie przejazd przebiega dokładnie przez wszystkie wymienione wyżej, najbardziej atrakcyjne fragmenty trasy. Szok, prawda? 🙂

Przejazd według mojej propozycji rozpoczyna się z przystanku Calhariz (położonym w pobliżu górnej stacji windy Bica), a kończy się na przystanku R. Graça (położonym na wzgórzu zamkowym, przy zamku św. Jerzego). Po drodze przejedziesz więc kolejno przez dzielnice: Barrio Alto, Baixa, Alfama i Graca.

Będąc przy górnej stacji windy Bica poszukaj więc przystanku o nazwie Calhariz (Bica), z którego tramwaj odjeżdża w kierunku Martim Moniz. Następnie baw się dobrze w czasie jazdy i wysiądź na przystanku Rua Graça w pobliżu wzgórza zamkowego (UWAGA! po drodze najpierw jest przystanek Graça, a dopiero kolejny to Rua Graça, łatwo się pomylić). Zwiedzanie w ramach mojego planu możesz kontynuować od tego miejsca.

Jeżeli będzie problem z orientacją w terenie, to poniżej znajdziesz współrzędne GPS kluczowych punktów. Podpowiadam, że GPS może się przydać w czasie jazdy tramwajem do namierzenia przystanku, na którym musisz wysiąść.
Jeżeli masz zamiar planować własną trasę wycieczki, to udostępniam link do rozkładu jazdy i trasy tramwaju 28E – [klik]

Przystanek Calhariz (Bica) (tramwaj 28E), współrzędne GPS:
38°42’39.0″N 9°08’45.6″W
38.710830, -9.145996 – kliknij i wyznacz trasę

Przystanek R. Graca (tramwaj 28E), współrzędne GPS:
38°43’08.5″N 9°07’47.5″W
38.719035, -9.129866 – kliknij i wyznacz trasę

Godziny kursowania tramwaju 28

Poniżej zamieszczam dwie przykładowe tablice z godzinami kursowania tramwaju 28. Pierwsza z nich dotyczy przystanku końcowego na pętli przy Martim Moniz, a druga przystanku na drugim końcu trasy, czyli przy pętli Campo Ourique (Prazeres). Obie tablice celowo dotyczą niedzieli, czyli dnia wolnego od pracy. W dni robocze kursów bywa więcej.
Tablice pochodzą ze strony przewoźnika, czyli firmy Carris – [klik]

Tramwaj 28E – Martim Moniz – tablica odjazdów
Tablica odjazdów tramwaju 28 z przystanku Martim Moniz
Tramwaj 28E – Campo Ourique (Prazeres) – tablica odjazdów
Tablica odjazdów tramwaju 28 z przystanku Campo Ourique (Prazeres)

Znając rzeczywistość nie przywiązywałbym się do zawartych w powyższych rozkładach godzin odjazdu. Należy je traktować raczej orientacyjnie. Najważniejsza informacje jakie z nich wynikają to:
– tramwaje rozpoczynają kursowanie z Martim Moniz przed 6:00 rano (w dni robocze kilkanaście minut po 5:00 rano)
– pierwsze kursy z Campo Ourique startują przed 7:00 rano (w dni robocze kilkanaście minut po 6:00 rano)
– w godzinach od 6:00 do 21:00 tramwaj kursuje co około 10-15 minut

Bilety na tramwaj 28

Po pierwsze, jeżeli masz kartę Lisboa Card – [klik] to oprócz darmowych wstępów do wielu muzeów, m.in. przejazd tramwajem 28 masz za darmo. Jest w cenie karty.

Jeżeli nie masz takiej karty, to możesz:

kupić bilet jednorazowy u motorniczego za 3 EUR. Dostajesz od niego papierowy kwiatek i tyle. Możesz jechać. Opcja prosta, nie wymaga żadnego przygotowania (oprócz przygotowania odliczonej gotówki) i jednocześnie najdroższa.

kupić kartę Viva Viagem (za 0,5 EUR) i doładować ją. Zakupu karty Viva Viagem i doładowania jej odpowiednimi biletami można dokonać w automatach na stacji metra, na dworcach kolejowych, w żółtych automatach przy dużych skrzyżowaniach, w kioskach i punktach z niebieskim oznaczeniem MOB.
Kartę możesz doładować biletami jednorazowymi (1,5 EUR z bilet), biletem 24-godzinnym (6,45 EUR) lub biletami typu Zpping (1,35 EUR za bilet) – ceny z 2022 roku

Bilet jednorazowy jest ważny przez godzinę od chwili skasowania i możesz na nim przesiadać się między różnymi środkami komunikacji (tramwaje, autobusy, metro).

Bilet 24 godzinny działa identycznie jak jednorazowy ale zachowuje ważność na 24 godziny.

Bilet Zapping działa podobnie jak bilet jednorazowy, ale ograniczone są możliwości przesiadania się. Możesz przesiąść się z tramwaju na autobus, ale wejście do metra będzie wymagało ponownego skasowania.

UWAGA!
Do tramwaju wsiadamy przednimi drzwiami, przykładamy kartę do czytnika i czekamy, aż zapali się zielone światło. Jeżeli wszystko poszło dobrze przechodzimy w głąb tramwaju i cieszymy się jazdą.

Tutaj tramwaj 28 ma trochę więcej przestrzeni

Lista wszystkich przystanków tramwaju 28E

Poniżej zamieszczam listę wszystkich przystanków (z zachowaniem rzeczywistej kolejności) na trasie tramwaju 28E, jadąc od Campo Ourique (Prazeres) do Martim Moniz. Te z nich, które znajdują się na trasie opracowanego przez mnie planu zwiedzania Lizbony wyróżnione są pogrubionymi literami.

Campo Ourique (Prazeres)
Igreja Sto. Condestável (C. Ourique)
R. Saraiva Carvalho
R. Domingos Sequeira
Estrela – R. Domingos Sequeira
Estrela (Basílica)
Cç. Estrela / R. Dr. Teófilo Braga
Cç. Estrela / R. Borges Carneiro
Cç. Estrela
R. S. Bento / Cç. Estrela
R. Poço Negros
Cç. Combro
Calhariz (Bica)
Pç. Luis Camões (B. Alto)
Chiado
R. Vitor Cordon
R. Vitor Cordon / R. Serpa Pinto
Lg. Academia Nacional Belas Artes
R. Conceição
Igreja Sta. Maria Madalena

Limoeiro
Miradouro Sta. Luzia
Lg. Portas Sol
R. Escolas Gerais
Cç. S. Vicente
Voz Operário
Graça
R. Graça

Sapadores
R. Angelina Vidal
R. Forno Tijolo
R. Maria
R. Maria Andrade
Igreja Anjos
R. Palma
Martim Moniz

Noclegi w Lizbonie

Dla ułatwienia poszukiwania noclegów zamieszczę tu kilka interesujących (moim zdaniem) propozycji z historycznego centrum Lizbony. Nie traktuj ich jako “tylko te najlepsze”. Są ciekawą propozycją i mogą być dobrym wyborem, albo dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Kliknięcie w dowolny z tych hoteli przeniesie cię do szczegółów oferty i (co chyba nawet ważniejsze) wyświetli listę podobnych propozycji. Dzięki temu od razu zyskasz dostęp do listy ciekawych noclegów, którą możesz potem filtrować i przeglądać według własnych upodobań.

Dream Chiado Apartments – [klik]

Lisbon Downtown Inn – [klik]

Rodamon Lisboa – [klik]

Plan zwiedzania Lizbony

Ten wpis jest częścią bardzo szczegółowego, opracowanego przez mnie planu zwiedzania Lizbony. Plan dostępny jest za darmo i możesz zapoznać się z nim na stronie: Lizbona plan zwiedzania – mapa, atrakcje, zabytki, bilety, noclegi, ciekawostki

Plan zwiedzania Portugalii

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Portugalii - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji w Portugalii kliknij na link: Portugalia kontynentalna - [klik].

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Portugalia - wypożyczenie auta bez karty kredytowej, bez depozytu
4.9/5 - (95 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
3 komentarze do “Lizbona: Tramwaj 28 – bilety, trasa, rozkład jazdy, ciekawostki, mapa

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Chapeau bas ! Przewodnik jak dla mnie rewelacyjny, konkretny, logiczny, taki jak trzeba, jestem pod wrażeniem, bardzo mi się przyda , pozdrawiam serdeczenie!

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Najlepszy przewodnik z jakim sie spotkalam! Super opracowanie, bez zbednych pierdoletow, praktyczna wiedza przedstawiona w przystepny i praktyczny sposob. Jestem pod wrazeniem 😀

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  bardzo dobry i porządny wpis. Kiedyś sama miałam bloga, doceniam przemyślane i dogłębne napisanie artykułu bez przekopiowywania połowy przewodnika. Te wskazówki to gotowy przepis na sukces na wycieczkę tramwajem 28, dzięki!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *