Włochy: największe atrakcje. Top 40 miejsc, które musisz zobaczyć!

Jeden z kanałów w Wenecji

Jadę do Włoch

Do Włoch, czyli gdzie? No właśnie. Zanim pierwszy raz wyjechałem na wakacje do Włoch wszystko było dla mnie proste. Po prostu, chciałem pojechać do Włoch i tyle. Potem zacząłem czytać i stawałem się już tylko coraz głupszy. Co chwilę wpadała mi w ręce nazwa nowej, ciekawej miejscowości, kolejne zdjęcia z internetu, na widok których oczy wyskakiwały mi z orbit. Tyle pięknych, nieprawdopodobnie pięknych miejsc … Im więcej czytałem, tym bardziej czułem się jak opisany przez Aleksandra Fredrę osiołek:

Osiołkowi w żłoby dano
W jeden owies, w drugi siano.
Uchem strzyże, głową kręci,
I to pachnie i to nęci;
Od któregoż teraz zacznie,
Aby sobie podjeść smacznie?
Trudny wybór, trudna zgoda:
Chwyci siano, owsa szkoda,
Chwyci owies, żal mu siana.
I tak stoi aż do rana,
A od rana do wieczora;
Aż nareszcie przyszła pora,
Że Oślina pośród jadła
Z głodu padła.

Wszędzie chciałem być, wszędzie pojechać, wszystkiego spróbować, z niczego nie umiałem zrezygnować. Nie umiałem się zdecydować na jedno miejsce, w którym spędzę urlop, bo jak pomyślałem o wszystkich innych, których nie zobaczę …. i tak w kółko. Klasyczny osiołek. Cóż było robić?

Plan maksimum

Zdecydowałem, że nie padnę z głodu jak osiołek, a wręcz przeciwnie: zeżrę wszystko! Na szczęście było już wtedy Booking.com, na którym mogłem rezerwować noclegi przez internet. Choć w Polsce nie było jeszcze bardzo popularne, to baza hoteli we Włoszech była już w Booking ogromna.
Położyłem przed sobą kartkę z listą miejsc, które koniecznie chciałem zobaczyć i zabrałem się do budowy planu maksimum. Postanowiłem upchnąć ile tylko się da w 14-dniowy urlop.
Gdy zaczęło brakować czasu i przestałem się mieścić w 14 dniach, dołożyłem jeszcze 2 dni. Przecież gdy wyjadę w sobotę rano, a wrócę w niedzielę wieczorem, to tak naprawdę mam do dyspozycji 16 dni, a nie 14. Wypełniłem wszystko po brzegi. Zaplanowałem czas na przejazdy, zwiedzanie, odpoczynek i narysowałem mapę.
Wyglądała tak:

Mapa planowanej wycieczki do Włoch

Z satysfakcją pokiwałem głową. Rozpoczęło się oczekiwanie, aż nadejdzie dzień wyjazdu.

Czy to miało sens?

Często dostaję takie pytanie: czy takie intensywne zwiedzanie ma sens? Z perspektywy kilkunastu lat, jakie minęły od tego wyjazdu muszę powiedzieć, że gdybym znowu miał okazję pojechać do Włoch pierwszy raz w życiu, to zrobiłbym tak samo. Dokładnie tak samo.
Wspominam ten wyjazd z ogromnym sentymentem. Długa i rozległa trasa pozwoliła mi dotknąć i wstępnie poznać charakter większości obszaru Włoch. Oczywiście żadnego z miejsc nie poznałem wtedy dogłębnie. Każde z nich zaledwie dotknąłem i pozostał we mnie głęboki niedosyt, ale doskonale wiedziałem już gdzie do Włoch chcę wrócić najpierw. Który fragment Włoch pociąga mnie najbardziej. Miałem już w głowie kolejne wyjazdy, plany, marzenia …
Ten wyjazd ukształtował wiele następnych wyjazdów. Przez następne lata wracałem w kolejne miejsca i poznawałem je lepiej, głębiej. Miałem szansę rozsmakować się w nich i wrócić wspomnieniami, do tego pierwszego, szalonego wyjazdu sprzed kilkunastu lat.
Powiem więcej! Do dzisiaj gdy jedziemy gdzieś pierwszy raz robimy identycznie. Nasz grafik wypełnia mnóstwo atrakcji, a potem już wiemy do czego chcemy wrócić.

Włochy – najciekawsze miejsca

Nadszedł czas przy przedstawić listę najciekawszych miejsc we Włoszech, które znalazły się na trasie mojego pierwszego wyjazdu. Przy każdym z miejsc umieszczę bardzo krótki komentarz charakteryzujący dane miejsce. Będą to naprawdę podstawowe informacje. Dzięki nim będziesz w stanie stwierdzić, czy ty również chcesz zobaczyć proponowane przeze mnie miejsce. Do wszystkich miejsc dołączę typową fotografię, bo jak wiadomo jedno zdjęcie warte jest tysiąca słów oraz propozycję noclegu z linkiem do bazy noclegów. Wiele z tych miejsc opisałem już szczegółowo w osobnych wpisach, więc zamieszczę do nich linki.
W trakcie pisania tego tekstu wpadłem jeszcze na pomysł, by obok lokalizacji pochodzących z mojego pierwszego wyjazdu zamieścić też te, które odwiedziłem w latach późniejszych. Oczywiście nie wszystkie, a jedynie te najciekawsze. Nie ma przecież powodu by ktokolwiek powtarzał mój wyjazd. Możesz przecież ułożyć swój własny. Zaproponuję więc w pobliżu trasy wyjazdu inne, dodatkowe miejsca, które uważam za najbardziej atrakcyjne w danej części Włoch. Sądzę, że taki opis najbardziej atrakcyjnych miejsc we Włoszech pozwoli ci samodzielnie zaplanować naprawdę niezapomniane wakacje. Wszystkiego nie dasz rady upchnąć! Wybierz tylko to, co pociąga cię najbardziej!

Jeżeli jeszcze raz rzucisz okiem na zamieszczoną wcześniej mapę przejazdu, to zauważysz, że pierwszy w punktów wycieczki znajduje się poza granicami Włoch, w Niemczech. Cały wyjazd zrobiliśmy własnym samochodem, a że do Włoch mamy dość daleko, to nie próbowaliśmy jechać całej trasy na raz. Zdecydowaliśmy się zatrzymać po drodze na jeden nocleg, który najwygodniej było nam zrobić na głębokim południu Niemiec, niedaleko od granicy z Austrią, w miejscowości Schwangau. Dlaczego Schwangau? Bo tutaj mieści się jeden z najbardziej fotogenicznych zamków świata: Neuschwanstein. Jeżeli robić gdzieś przystanek, to zawsze warto zrobić to w jakimś atrakcyjnym miejscu, prawda?
Gdybyś wybierał się do Włoch samochodem i Schwangau okazałoby się dobrym miejscem na odpoczynek, to poszukaj noclegów pod tym linkiem – [klik]. Link filtruje wyniki tak, by na liście pokazały się tylko te, zlokalizowane w Schwangau.

Zamek Neuschwanstein

Oczywiście istnieje jeszcze inne rozwiązanie dotarcia do Włoch, które stosuję coraz częściej. Zamiast jechać dwa dni samochodem w jedną stronę (i wracać też dwa dni), tracąc kilka dni z urlopu na sam przejazd, szukam tanich połączeń lotniczych. Lecę do miasta, które ze względu na położenie pasuje mi najbardziej i na miejscu wypożyczam samochód. W ciągu kilku godzin jestem na miejscu, nie wydaję pieniędzy na kilka baków paliwa, które spali moje auto na sam dojazd i powrót z Włoch, nie ma potrzeby ponoszenia kosztów na dodatkowe noclegi w czasie przejazdu tranzytowego i mam więcej czasu na zwiedzanie. Koszt biletów lotniczych i wynajmu samochodu na miejscu często wychodzi taniej niż paliwo na tranzyt i noclegi po drodze, a dodatkowo mam dodatkowe dni na wypoczynek.
Obszerny poradnik związany z wypożyczeniem samochodu, na przykładzie jednego z moich wypożyczeń we Włoszech znajdziesz w osobnym wpisie: Wypożyczenie samochodu bez depozytu i karty kredytowej – [klik]. Poradnik dotyczy wypożyczenia auta w Bari, ale porady w nim można zastosować do wypożyczenia auta w całych Włoszech.
Miasta we Włoszech, do których odbywają się z Polski tanie loty to: Rzym, Bari i Bergamo.
Kilka porad na temat sposobów wyszukiwania tanich połączeń lotniczych znajdziesz w osobnym poradniku: Jak szukać tanich biletów lotniczych – [klik]

Moje zestawienie najciekawszych miejsc we Włoszech przedstawię w kolejności, w jakiej znajdują się na trasie przejazdu.
Zaczynajmy! Zapraszam cię na podróż po najpiękniejszych miejscach dookoła Włoch!

Werona
Werona

Werony chyba nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Miasto Romea i Julii, miasto zakochanych. Bardzo klimatyczne zabytkowe centrum z antycznym, okrągłym amfiteatrem (Verona Arena), pięknymi uliczkami i placami (Piazza Erbe, Piazza Erbe), niezliczoną ilością restauracji i … ultra drogimi, wystawnymi sklepami, najbardziej prestiżowych marek świata wzdłuż głównego deptaka.
W Weronie każdy znajdzie coś dla siebie. Są tutaj restauracje i atrakcje na każdą kieszeń i nie trudno znaleźć wysokiej jakości nocleg w dobrej cenie.

Położenie Werony na mapie Włoch

B&B Sofia – sprawdź noclegi w Weronie – [klik]

Residenza Roccamaggiore – sprawdź noclegi w Weronie – [klik]

Wenecja
Wenecja

Jedyne w swoim rodzaju miasto. Miasto w którym warto spędzić chociaż jedną noc, bo wieczór w Wenecji zawsze jest magiczny. Wieczorem opuszczają Wenecję niezliczone tłumy turystów, którzy przyjeżdżają tu tylko na zwiedzanie w ciągu dnia. Ulice znacząco pustoszeją, a po uliczkach snują się tylko ci, którzy zostają na noc. Robi się zdecydowanie przyjemniej, ciszej, przestronnej i wtedy miasto zaczyna prezentować swoje prawdziwie romantyczne oblicze. Jedzenie i wino smakują jeszcze lepiej, a powietrze pachnie słodko. Spacer weneckimi kanałami sprawia taką przyjemność, że aż trudno zdecydować się na powrót do hotelu. Jedna noc w Wenecji może wyjdzie drożej niż przeciętny hotel, ale pozostanie w tobie na zawsze. Naprawdę warto!

Przygotuj się do zwiedzania Wenecji i wyciśnij z niej wszystko z moim poradnikiem: Wenecja – plan zwiedzania – mapa, atrakcje, zabytki, gondole, noclegi, ciekawostki

Położenie Wenecji na mapie Włoch

CàPatron – sprawdź noclegi w Wenecji – [klik]

Palazzo Suite Ducale – sprawdź noclegi w Wenecji – [klik]

Vinci
Tablica przed domem rodzinnym Leonardo da Vinci

Vinci jako miasteczko samo w sobie nie jest specjalnie wyróżniającym się miejscem. Jest typowym włoskim miasteczkiem jakich wiele, ale zdecydowanie wyróżnia go jeden, historyczny fakt. Tutaj – jak pewnie łatwo się domyślić – urodził się i mieszkał Leonardo da Vinci (dokładnie w pobliskiej wsi Anchiano, gmina Vinci). Znajduje się tu świetne muzeum Leonarda da Vinci. Można w nim zobaczyć działające konstrukcje maszyn wykonanych na podstawie jego szkiców oraz kopie obrazów i fresków.
Spora frajda dla dzieci i dorosłych. Kilka kilometrów dalej, na wzgórzu można odwiedzić dom rodzinny Leonardo da Vinci i zobaczyć jak żył i mieszkał.

Położenie Vinci na mapie Włoch

Da Nonno Franco – sprawdź noclegi w Vinci – [klik]

Antica Bottega di Vinci – sprawdź noclegi w Vinci – [klik]

Florencja
Florencja, katedra Santa Maria del Fiore

Jak opisać Florencję w kilku słowach? Całe miasto to arcydzieło architektury. Z symboliczną, monumentalną i zachwycająca Katedrą Santa Maria del Fiore, której budowa trwała niemal 600 lat. Przez wieki jedno z największych miast Europy. Miasto rodu Medyceuszy, Niccolo Machiavellego i Dantego oraz nieodkrytych przez wieki tajemnic, gdzie historia wywołuje gęsią skórkę. Miasto złotników, gdzie do dzisiaj krzyżują się największe na świece szlaki handlu złotem i kamieniami szlachetnymi. Mówi się, że większość kosztowności świata do dzisiaj przepływa przez Florencję.
No i lody … jadłem tu najdroższe w moim życiu zwykłe lody 🙂 (nie kupujcie lodów przy Moście Złotników). Nawet Niemiec jak płacił to płakał.

Florencja doczekała się u mnie osobnego wpisu z planem zwiedzania, mapą i opisami atrakcji. Przeczytaj: Florencja – mapa, plan zwiedzania, atrakcje, noclegi, ciekawostki

Położenie Florencji na mapie Włoch

Rooms by Anna Affittacamere – sprawdź noclegi we Florencji – [klik]

B&B Monteverdi – sprawdź noclegi we Florencji – [klik]

Piza
Piza

Krzywą wieżę w Pizie zobaczyć na własne oczy trzeba! Bez dwóch zdań. To absolutny obowiązek. Jest naprawdę piękna i krzywa. Mam nadzieję, że pomysły jej prostowania nigdy nie wejdą w życie. Pod wieżą kupiłem mój ulubiony, krzywy kubek do kawy, w formie pochyłej wieży. Niestety potłukł się. Cóż było robić? Przy kolejnym wyjeździe do Włoch pojechałem do Pizy raz jeszcze. Po kubek 🙂
Warto pamiętać, że Piza poza krzywą wieża ma jeszcze historyczne centrum, do którego większość turystów nie dociera. A szkoda. Bo jest naprawdę warte uwagi.

Położenie Pizy na mapie Włoch

la Lu cozy rooms – sprawdź noclegi w Pizie – [klik]

Elisir – sprawdź noclegi w Pizie – [klik]

Siena
Siena

W Sienie będziesz miał pod górkę. Dosłownie! Miasto leży na szczycie wzgórza, ostro pod górkę i nie ma możliwości wjazdu samochodem. Ale nie lękaj się! Na szczyt wzgórza można wjechać … schodami ruchomymi! A samo miasto, gdyby napisać że jest zachwycające, to i tak byłoby za mało. Żaden zachwyt nad nim nie będzie przesadzony. Nie omijaj tego miejsca. Pojedź tu koniecznie. A jeżeli chcesz jeszcze więcej emocji, to przyjedź do Sieny 2 lipca lub 16 sierpnia, gdy odbywa się Palio. Szalony i kompletnie zwariowany wyścig końmi dookoła rynku. Do Sieny zjeżdżają się wtedy ludzie z całego świata, by przez krótki czas móc na żywo zobaczyć to obłędne widowisko.

Siena na mapie Włoch

Salicotto – sprawdź noclegi w Sienie – [klik]

Barbarossa – sprawdź noclegi w Sienie – [klik]

San Gimignano
San Gimignano – rynek
San Gimignano – średniowieczny Manhattan

Czy pamiętasz jak wygląda nowojorski Manhattan? Gęsty od prostokątnych, wysokich wieżowców. Jeden koło drugiego. Wyobraź więc sobie taki Manhattan ale w wersji średniowiecznej. Kamienne wysokie wieże, zgrupowane obok siebie, wokół ciasnego rynku średniowiecznego miasteczka. Tak właśnie wygląda San Gimignano. Średniowieczny Manhattan. Miasto osobliwe i bardzo interesujące. A na rynku nie zapomnij odwiedzić lodziarni Gelateria Dondoli, która szczyci się oficjalnym tytułem Mistrza Świata w lodach (w latach 2006/2007 i 2008/2009). Lodziarnię znaleźć jest łatwo. Znajduje się na rynku. Poznasz ją po kolejce chętnych, oczekujących na swoją porcję lodów 🙂

Położenie San Gimignano na mapie Włoch

Il Feudo – sprawdź noclegi w San Gimignano – [klik]

Locanda Il Pino – sprawdź noclegi w San Gimignano – [klik]

Cinque Terre
Cinque Terre – Manarola

Cinque Terre to nie jedno miasteczko, a grupa pięciu maleńkich miasteczek, położonych na skalistym, urwistym wybrzeżu Włoch: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Położenie miasteczek oraz ich zabudowa tworzą krajobraz, który trudno zapomnieć, ale i trudno zapamiętać. Jest tak niezwykły i ma tyle subtelnych niuansów, że można stać i patrzeć całymi godzinami. Warto robić dużo zdjęć, bo po jakimś czasie aż miło przypomnieć sobie jak niezwykłe i jak piękne jest to miejsce.

Cinque Terre na mapie Włoch

Albergo Al Carugio – nocleg w Monterosso al Mare – [klik]

Zia Letizia Bed And Wine – nocleg w Monterosso al Mare – [klik]

SeaBreeze – nocleg w Vernazza – [klik]

Cinque Terre – Vernazza

Cecio 5 Terre Rooms – nocleg w Corniglia – [klik]

Cà du Nilo – nocleg w Manarola – [klik]

Quiet5Terre – nocleg w Riomaggiore – [klik]

Lukka
Lukka

Klasyczne, stare, włoskie miasteczko, którego urok sprawia, że od wieków toczy się nieustanny spór o to, które z miast w Toskanii jest najpiękniejsze: Florencja, Siena czy Lukka? Spór oczywiście pozostaje nierozstrzygnięty do dzisiaj, bo każde z tych miast ma zakochanych w nim zwolenników. Lukka otoczona jest pierścieniem murów obronnych, a średniowieczne centrum, przecinają wąskie, dające cudowny cień uliczki. Osobliwością miasta jest wyjątkowy plac Piazza dell Amfiteatro. Ma eliptyczny kształt i w całości, szczelnie otoczony jest kolorowymi kamienicami, w których znajdują się restauracje, bary, kawiarnie. Genialne miejsce!

Lukka na mapie Włoch

Pablo’s Place – sprawdź noclegi w Lukkce – [klik]

Relais Puccini – sprawdź noclegi w Lukkce – [klik]

Rzym
Rzym – Forum Romanum
Rzym – Schody Hiszpańskie

Wieczne Miasto, bo tak od starożytności często nazywa się Rzym jest miejscem, na którego zwiedzanie należałoby poświęcić co najmniej kilka dni. To jasne. Włożenie go w długi wyjazd, jako jednej z atrakcji jest trochę szalonym pomysłem, ale tak zrobiliśmy. Spędziliśmy w Rzymie 2 noce. Mieliśmy 2 dni na wstępne zapoznanie się z miastem i tak właśnie potraktowaliśmy naszą pierwszą wizytę w Rzymie. Zobaczyliśmy tylko największe i najbardziej znane jego atrakcje, ale nie byliśmy w stanie oprzeć się pokusie, by nie zrobić chociaż tego. Pamiętam wtedy, że wyjeżdżając z Rzymu towarzyszył mi wielki niedosyt, ale równiez ogromna satysfakcja. Dotknąłem przecież tak wielu wspaniałych budowli, zobaczyłem tak wiele wyjątkowych miejsc (Koloseum, Forum Romanum, Fontanna Di Trevi , Schody Hiszpańskie, Panteon, Campo di Fiori …. itd, wiele, wiele więcej),. Wiedziałem że wrócę tu jeszcze.

Specjalnie dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć w Rzymie jak najwięcej przygotowałem specjalny przewodnik po Rzymie – [klik]. Wejdź i przeczytaj go koniecznie, zanim pojedziesz do Rzymu!

Rzym – położenie na mapie Włoch

Magenta Superior San Pietro 13 – sprawdź noclegi w Rzymie – [klik]

Terrazza Munira Trastevere – sprawdź noclegi w Rzymie – [klik]

Watykan
Watykan

Watykan, czyli maleńki fragment Rzymu (najmniejsze państwo świata), jako atrakcja turystyczna to głównie Bazylika św. Piotra z placem oraz muzea watykańskie. Zbiory muzeów watykańskich są oszałamiające, więc dla każdego miłośnika sztuki to prawdziwy raj. Kilka godzin obcowania z największymi nazwiskami w historii świata trudno porównać z czymkolwiek innym. Do tego jako wisienka na torcie Kaplica Sykstyńska.

Watykan – położenie na mapie Włoch
Neapol
Neapol – panorama miasta na tle Wezuwiusza
Typowa uliczka w Neapolu

Neapol jest specyficzny. To osobliwa mieszanka skrajności, które wydawałoby się, że nigdy nie mogą się z sobą spotkać. Nieprzyzwoite bogactwo i centrum najnowszej mody, emanującej na cały świat, a tuż obok na ulicy gigantyczne śmietnisko. Worki z odpadami leżące całymi miesiącami, rozszarpywane w poszukiwaniu łatwego żarcia, przez biegające swobodnie psy. Kropkę nad “i” w dopełnianiu dzieła bałaganu stawia wiatr. Wieje od morza i nieustannie wędruje po mieście, niosąc ze sobą uwolnione z worków śmieci.
Wąskie ulice zastawione straganami i obwieszone praniem, na sznurach przeciągniętych między elewacjami domów. Sklepiki wciśnięte w każdą wolną dziurę, w nawet najmniejsze pomieszczenie jakie można sobie wyobrazić, prowadzące handel dosłownie wszystkim. Snujący się mieszkańcy i turyści, którzy przyjechali zobaczyć ten specyficzny chaos na własne oczy … i gdzieś w tym wszystkim niezliczone skutery spalinowe, elektryczne, jakie tylko są pod ręką.
Na to wszystko spogląda z boku trochę mroczny Wezuwiusz. Jedyny czynny wulkan na kontynencie europejskim. Sąsiaduje z miastem i od czasu do czasu sieje postrach (ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 roku).
To trzeba zobaczyć.

Gotowy plan zwiedzania Neapolu znajdziesz w osobnym wpisie. Paktyczne mapy, trasy zwiedzania, opisy atrakcji i mnóstwo praktycznych wskazówek. Wszystko w jednym miejscu: Neapol plan zwiedzania – mapa, atrakcje, zabytki, bilety, noclegi, ciekawostki

La Casa Napoletana – sprawdź noclegi w Neapolu – [klik]

B&B Napoli’s Rooftop – sprawdź noclegi w Neapolu – [klik]

Herkulanum
Herkulanum

Odkryte przypadkiem (w czasie kopania studni) ruiny starożytnego miasta. Podczas erupcji Wezuwiusza, która miała miejsce 24 sierpnia 79 roku, miasto w kilka chwil zostało zalane warstwą błota wulkanicznego. Gruba na 12 metrów warstwa wulkanicznej mazi, pochłonęła miasto na wieki. Wszystko działo się tak szybko, że podczas prac wykopaliskowych ekipy często trafiały na ciała zmarłych, którzy pozostali zastygli w pozach podczas codziennych czynności. Niektórzy nawet nie zdążyli się obudzić i umarli nagle, w czasie snu.
Miasto zachowało się w bardzo dobrym stanie (zdecydowanie lepszym niż popularniejsze Pompeje) i dostępne do zwiedzania są jego obszerne fragmenty. Do dzisiaj nie zostało w całości odkopane. Pod ziemią nadal pozostaje więcej, niż odkryto do tej pory.

Herkulanum – położenie na mapie Włoch

Ruins B&B – sprawdź noclegi w Herkulanum – [klik]

Hotel Herculaneum – sprawdź noclegi w Herkulanum – [klik]

Pompeje
Pompeje

Pompeje podobnie jak Herkulanum zniknęły pod warstwą wulkanicznego błota dokładnie w tej samej chwili, podczas tej samej erupcji Wezuwiusza. Pod tym względem łączy je więc wspólna historia. Są współcześnie bardziej popularne i bardziej znane, choć zachowały się w gorszym stanie niż Herkulanum.
Po raz pierwszy na ślad Pompei trafiono pod koniec XVI wieku. Podczas budowy kanału odkryto starożytne napisy. Prace archeologiczne w prowadzone są tutaj od 1748 roku.

Pompeje – położenie na mapie Włoch

Pompei BnB Maison de Charme – sprawdź noclegi w Pompejach – [klik]

B&B Verzus – sprawdź noclegi w Pompejach – [klik]

Amalfi
Wybrzeże Amalfi
Port w Amalfi

Wybrzeże Amalfi to fragment wyjątkowo malowniczego, skalistego wybrzeża Włoch, gdzie widoki potrafią wprawić w zakłopotanie. Wydawać by się mogło, że coś takiego jest po prostu niemożliwe, a tutaj okazuje się, że naprawdę istnieje. Stoisz, patrzysz i nie możesz uwierzyć własnym oczom. Cud natury z niewielką domieszką ręki człowieka. Wybrzeże bierze nazwę od niewielkiego miasteczka o nazwie Amalfi. Dyskretnie wciśnięte między skaliste i urwiste brzegi lądu, tworzy przytulną zatokę, w której kilka restauracji chętnie przygarnie cię na czas zachodu słońca i dużo dłużej …

Wybrzeże Amalfi – położenie na mapie Włoch

Residenza Gennaro – sprawdź noclegi w Amalfi – [klik]

La Valle Delle Ferriere – sprawdź noclegi w Amalfi – [klik]

Sorrento
Sorrento

Najbardziej ekskluzywna miejscowość na wybrzeżu Amalfi. Najwyższej jakości hotele, restauracje, przystanie jachtowe w niekoniecznie umiarkowanych cenach, czekają tutaj na gości o grubych portfelach, gotowe spełnić każde ich życzenie. Spacerować po mieście można na szczęście za darmo. Warto więc pojechać i zobaczyć. Przy okazji, można wybrać się szybkim promem lub wodolotem na położoną niedaleko wyspę Capri. Ceny połączeń są dostosowane do możliwości finansowych przeciętnego zjadacza chleba.

Sorrento – położenie na mapie Włoch

Villa Prestige – sprawdź noclegi w Amalfi – [klik]

Les Chic Sorrento – sprawdź noclegi w Amalfi – [klik]

A tak wygląda jedna z droższych ofert jakie udało mi się znaleźć w Sorrento. Jeżeli szukasz naprawdę wyjątkowego miejsca na nocleg, to chyba to będzie dobra propozycja.

Sorrento Dream Resort – sprawdź noclegi w Amalfi – [klik]

Capri
Port na Capri

Wyspa jest mała, a największą jej atrakcją są rejsy wycieczkowe dookoła wyspy. Rejsy wykupuje się w tym samym, niewielkim porcie, do którego przybijają promy z Sorrento. Podczas rejsu wycieczkowego, zobaczysz całą wyspę dookoła, wpłyniesz do kilku jaskiń (w zależności od humoru kapitana stateczku), przepłyniesz pod efektownymi formacjami skalnymi i jeżeli nie zajmiesz sobie miejsca pod daszkiem, tylko tak jak my usiądziesz na dziobie, to w gratisie zaliczysz udar słoneczny.
Uwaga na piwo w restauracjach przy porcie! Po rejsie wykończony słońcem i wysuszony na wiór zamówiłem, bez zaglądania w kartę jedno zimne piwo. Dostałem naparstek o pojemności 250ml. Wychyliłem go jednym łykiem, a rachunek przywrócił mnie do przytomności w sekundę: 18 EUR. Do dzisiaj jest to najdroższe piwo w moim życiu.

Capri – położenie na mapie Włoch

Casa Colette Anacapri – sprawdź noclegi na Capri – [klik]

Villa Striano Capri – Guest House – Rooms Garden & Art – sprawdź noclegi na Capri – [klik]

Matera
Matera

Matera to unikat w skali świata. Jedno z dwóch najstarszych na świecie miejsc nieprzerwanie zamieszkałych przez człowieka. Miasto w całości wykute w skale, gdzie niektórzy ludzie jeszcze w połowie XX wieku zamieszkiwali w jaskiniach! Nieprawdopodobne? Poznaj poruszającą historię miasta, opisaną w osobnym wpisie o Materze – [klik], a z pewnością dopiszesz je do swojej obowiązkowej listy miejsc do odwiedzenia.

Matera – położenie na mapie Włoch

XX Settembre – sprawdź noclegi w Materze – [klik]

Limen Matera – sprawdź noclegi w Materze – [klik]

Alberobello

Jedno z najdziwniejszych i najbardziej charakterystycznych miasteczek jakie przyjdzie ci kiedykolwiek zobaczyć. A to za sprawą zabawnych, okrągłych domków trulli, budowanych z płaskich kamieni bez użycia zaprawy. Powstawały tylko na tym obszarze. Alberobello jest największym skupiskiem trulli i wygląda jak wioska krasnoludków.
Więcej przeczytasz w osobnym wpisie poświęconym Alberobello – [klik]

Alberobello – położenie na mapie Włoch

Dimora Sumerano – sprawdź noclegi w Alberobello – [klik]

Hotel Sant’ Antonio – sprawdź noclegi w Alberobello – [klik]

Locorotondo
Locorotondo

Okrągłe miasteczko, a raczej okrągłe miejsce. Dokładnie to oznacza nazwa Locorotondo (zlepek dwóch słów: loco + rotondo).
Locorotondo jest naprawde okrągłe, a przy tym bajecznie cudowne. Najpiękniejsze jest latem, gdy rozkwitają wszystkie rośliny, którymi mieszkańcy obficie obsadzają każdy zaułek miasta, ale Locorotondo zachwyca o każdej porze roku. Wystarczy zobaczyć więcej zdjęć w osobnym wpisie poświęconym Locorotondo – [klik]

Locorotondo – położenie na mapie Włoch

Trullo Sereno Angelo – sprawdź noclegi w Locorotondo – [klik]

Il Trullo di Nonno Angelo San Marco – sprawdź noclegi w Locorotondo – [klik]

Ostuni
Ostuni

Najbardziej znane “białe, włoskie miasteczko”. Za ogólnoświatowy szał na zwiedzanie białych, włoskich miasteczek odpowiada najprawdopodobniej Ostuni. To zdjęcia publikowane w internecie, a pochodzące właśnie stąd, zaczęły przyciągać tysiące ludzi na zapomniane południe Włoch. I trzeba przyznać szczerze, że zdjęcia nie kłamały. Ostuni warte jest swojej sławy i chyba słusznie stało się ikoną białego w, włoskiego miasteczka.
Więcej zdjęć i informacji znajdziesz w specjalnym wpisie poświęconym Ostuni – [klik]

Ostuni – położenie na mapie Włoch

Attico Ostuni – sprawdź noclegi w Ostuni – [klik]

Radici Ostuni – sprawdź noclegi w Ostuni – [klik]

Lecce
Lecce

Lecce zaskakuje rozmachem i przepychem zabudowy. Rozległe stare miasto z licznymi i pięknymi zabudowaniami zachwyciło mnie. Lecce powinno być hitem turystycznym, ale na szczęście nie jest. Dlaczego na szczęście? Bo rzadko zdarza się by tak piękne miasto można było zwiedzać swobodnie, bez brodzenia w tłumie i bez konieczności znoszenia hałaśliwego szumu generowanego przez turystyczny ruch. Przystępne ceny hoteli i gastronomi, to także miły efekt uboczny mniejszej popularności.
Dowiedz się więcej, czytając osoby wpis poświęcony Lecce – [klik]

Lecce – położenie na mapie Włoch

Apartment Don Giuliano Centro – sprawdź noclegi w Lecce – [klik]

B&B Il Segreto – sprawdź noclegi w Lecce – [klik]

Sant’Andrea
Sant’Andrea

Sant’Andrea to niewielka miejscowość oraz punkt widokowy na niepowtarzalny fragment włoskiego wybrzeża. Malownicze klify, fantazyjne kształty, formacje skalne i turkusowa woda tworzą wyjątkowe widoki. Warto wpaść chociaż na chwilę.
Zobacz więcej zdjęć w osobnym wpisie o Sant’Andrea – [klik]

Sant’Andrea – położenie na mapie Włoch

Faraglioni Apartment – sprawdź noclegi w Sant’Andrea – [klik]

Otranto
Otranto

Zastanawiałeś się kiedyś gdzie na urlop przyjeżdżają Włosi? No to własnie masz odpowiedź: do Otranto. Miasteczko o długiej i barwnej historii i pięknym położeniu jest bardzo chętnie wybierane przez Włochów jako miejsce odpoczynku. Czyż to nie wystarczająca rekomendacja, by zobaczyć Otranto na własne oczy?
Dowiedz się więcej z osobnego wpisu o Otranto – [klik]

Otranto – położenie na mapie Włoch

Hotel Pietra Verde – sprawdź noclegi w Otranto – [klik]

B&B Gelsimori – sprawdź noclegi w Otranto – [klik]

Leuca
Leuca

Leuca to już niemal koniec świata, leży bowiem na samym czubku obcasa włoskiego buta. Ale w Leuca zaczęło się coś, co zmieniło losy całego świata i trwa nieustannie do dzisiaj. Co to jest? Dowiesz się ze specjalnego wpisu o Leuca – [klik]. Na zachętę dodam jeszcze, że w Leuca na własne oczy można zobaczyć jak wygląda granica dwóch mórz i co dzieje się gdy ich wody mieszają się ze sobą.

Leuca – położenie na mapie Włoch

Il Pappagallo – sprawdź noclegi w Leuca – [klik]

Leuca Residence – sprawdź noclegi w Leuca – [klik]

Gallipoli
Gallipoli

Gallipoli to niewielka miejscowość położona na półwyspie, który staraniem człowieka został sztucznie odcięty od stałego lądu i połączony mostem. Miało to gwarantować miastu większe bezpieczeństwo. Przez to niewielkie miasteczko w pewnym okresie historii przepływała rzeka “złota Apulii”, czyli oliwy. Gallipoli tak bardzo zdominowało światowy handel oliwą, że przez pewien czas to tutaj właśnie ustalono kurs oliwy na giełdzie w Londynie. W tym czasie wiele możnych rodów wybudowało tutaj swoje pałace, które pełniły rolę przedstawicielstw handlowych. Dzisiaj możemy je podziwiać spacerując niespiesznie po mieście.
Więcej informacji znajdziesz w osobnym wpisie o Gallipoli – [klik]

Gallipoli – położenie na mapie Włoch

Attico D’Agnio’ – sprawdź noclegi w Gallipoli – [klik]

Al Pescatore Hotel & Restaurant – sprawdź noclegi w Gallipoli – [klik]

Monopoli
Monopoli

Powszechnie znana miejscowość, głównie za sprawą zdjęć portu, które zdobywają sporą popularność w internecie. W moim odczuciu sława tego miasta jest trochę na wyrost, o czym przeczytasz więcej we wpisie poświęconym Monopoli – [klik]

Monopoli – położenie na mapie Włoch

Holiday Monopoli – sprawdź noclegi w Monopoli – [klik]

Mamma Maria 2010 – sprawdź noclegi w Monopoli – [klik]

Polignano a Mare
Polignano a Mare

Polignano a Mare to jeden z moich osobistych faworytów i miejsce do którego zawsze chętnie wrócę. Niewielka, skalista zatoka z malutką plażą, otoczona jest urwistymi skałami ,na szczycie których nad krawędzią przepaści wiszą kilkusetletnie budynki. Wow!!!
Sceneria jest niesamowita i zawsze wzbudza we mnie gęsią skórkę. Do tego jest tu kilka fantastycznych punktów widokowych, z których można chłonąc niepowtarzalny krajobraz … Fantastyczne miejsce!
W osobnym wpisie znajdziesz więcej informacji i zdjęć z Polignano a Mare – [klik]

Polignano a Mare – położenie na mapie Włoch

La Casetta di Ninella – sprawdź noclegi w Polignano a Mare – [klik]

Al Giardino Del Nespolo – sprawdź noclegi w Polignano a Mare – [klik]

Bari
Bari

Bari nie ma jednego oblicza. Ma ich nawet kilka. Warto tu spędzić więcej czasu i poznać miasto trochę dokładniej. Najstarsza część miasta to klimatyczna, kamienna starówka, z wąskimi uliczkami, pachnąca domowym jedzeniem w dzień i świeżym praniem wieczorem. Reprezentacyjna część miasta jest wystawiana i błyszcząca jak galeria w Mediolanie. Nowa część miasta jest szara i betonowo-przemysłowa, ale miasto ma jeszcze kilka innych smaczków.
Dowiedz się więcej czytając osobny wpis o Bari – [klik]

Bari – położenie na mapie Włoch

Capruzzi Guest House – sprawdź noclegi w Bari – [klik]

Casa Almika Sparano – sprawdź noclegi w Bari – [klik]

Castel del Monte
Castel del Monte

Castel del Monte to jeden obiekt: zamek. Ale jaki? Niezwykły! Owiany wieloma tajemnicami jest wstanie wzbudzić zachwyt nawet u przypadkowego przechodnia. Nie bez przyczyny przecież znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety położony na południu Włoch, trochę z dala od szlaków turystycznych, wymaga trochę wysiłku, by do niego dotrzeć. Jednak dla tych, którzy lubią takie obiekty będzie to prawdziwa uczta.
Więcej na temat zamku dowiesz się z osobnego wpisu o Castel del Monte – [klik]

Castel del Monte – położenie na mapie Włoch

Dependance Castel del Monte – sprawdź noclegi w Bari – [klik]

Barletta
Barletta – zamek

Barletta to przyjemne miasto na krótką przerwę w podróży. Ma sporo ładnych zakątków, przyjemną starówkę i interesujący zamek. Zatrzymaliśmy się w Barletcie na chwilę a zostaliśmy trochę dłużej i gdyby nie dalsze plany posiedzieliśmy jeszcze chwilę.
Zanim wybierzesz się na zwiedzanie przeczytaj wpis o Barletcie – [klik]

Barletta – położenie na mapie Włoch

Kofler GuestHouse – sprawdź noclegi w Barletta – [klik]

Monte Sant’Angelo
Monte Sant’Angelo

Do Monte Sant’Angelo każdego roku przyjeżdżają tysiące ludzi. Spora część z nich przybywa tu z powodów religijnych, ponieważ jest to bardzo ważne miejsce kultu dla katolików. Są jednak też tacy, których przyciąga głównie niewątpliwa uroda samego miasteczka. Kaskadowa zabudowa widoczna jest z daleka, z drogi dojazdowej do miasteczka prowadzącej serpentynami od Zatoki Manfedońskiej.
Dowiedz się więcej o Monte Sant’Angelo – [klik]

Monte Sant’Angelo – położenie na mapie Włoch

Camere al Santuario-Gli Arcangeli – sprawdź noclegi w Monte Sant’Angelo – [klik]

Palace Hotel San Michele – sprawdź noclegi w Monte Sant’Angelo – [klik]

Vieste
Vieste

Turystyczny raj. Vieste ma w sobie wszystko co potrzebne jest by uszczęśliwić człowieka na urlopie. Piaszczyste, duże i czyste plaże (niektóre bajecznie położone między białymi formacjami skalnymi), zawieszona nad skalistym klifem starówka, niezliczona ilość restauracji i małych hotelików, deptak, park, place z ogródkami restauracyjnymi … po prostu wszystko. Nawet Włosi kochają Vieste i wybierają je na miejsce swojego letniego wypoczynku.
Osobny wpis dostarczy ci więcej informacji o Vieste – [klik]

Vieste – położenie na mapie Włoch

L’Altare Bianco – sprawdź noclegi w Vieste – [klik]

B&B In Centro – sprawdź noclegi w Vieste – [klik]

Peschici
Peschici

Peschici to doskonałe miejsce na leniwe wakacje na włoskim morzem. Wszystko jest pod ręką, a typowy włoski klimat aż wylewa się na ulicę. Miejscowość jest niewielka i zwiedzanie jej można załatwić w dwie godzinki, więc albo wpadasz tu na chwilę, albo zostajesz na całe wakacje!
Przeczytaj więcej o Peschici – [klik]

Peschici – położenie na mapie Włoch

B&B Peschici 4 Stagioni – sprawdź noclegi w Peschici – [klik]

B&B Dolce Idea – sprawdź noclegi w Peschici – [klik]

San Marino
San Marino – zamek na szczycie wzgórza

Małe państewko wielkości niewielkiego miasteczka (około 29 tysięcy mieszkańców), w całości otoczone terenem Włoch (długość linii granicznej wynosi 39 km). Położone na wzgórzach, a w zasadzie na jednym, dużym wzgórzu, którego najwyższy szczyt Monte Titano wieńczy piękne zamczysko z wieżami obronnymi. Z zamku na wszystkie strony rozciągają się wspaniałe panoramiczne widoki.
Wybraliśmy to miejsce na nocleg z jednego powodu: żeby zobaczyć zachód słońca z punktów widokowych na zamku. Pogoda dopisała i wrażenia były niesamowite!

San Marino – położenie na mapie Włoch

Hotel La Rocca – sprawdź noclegi w San Marino – [klik]

Hotel Joli – sprawdź noclegi w San Marino – [klik]

Mediolan
Mediolan

Jedna ze światowych stolic mody oferuje sporo możliwości wydania pieniędzy. Galeria handlowa w Mediolanie (chyba najbardziej znana na świecie) zawsze pełna jest tych, którzy chcą tylko popatrzeć, oraz tych, którzy z upodobaniem spacerują z wielkimi, papierowymi torbami, eksponującymi logo najdroższych marek świata. Można tu wydać fortunę poświęcając na to zaledwie kilka minut.
Warto pamiętać, że w Mediolanie na ścianie niczym nie wyróżniającego się kościoła
Santa Maria delle Grazie znajduje się najsłynniejsze malowidło świata: Ostatnia Wieczerza autorstwa Leonardo da Vinci. Aby zobaczyć malowidło należy z dużym wyprzedzeniem zakupić bilet (sprzedaż tylko przez internet) i stawić się na miejscu o określonej godzinie. Spóźnienie nawet o kilka minut skutkuje utratą możliwości wejścia.

Mediolan – położenie na mapie Włoch

#ItalianAttitude – sprawdź noclegi w Mediolanie – [klik]

Casa Lù – sprawdź noclegi w Mediolanie – [klik]

Bergamo
Bergamo

Bergamo to doskonały pomysł na szybki weekendowy skok do Włoch. Do Bergamo latają bowiem tanie linie z lotnisk z Polski. To również doskonała baza startowa, z której można zacząć wycieczkę wypożyczonym samochodem w głąb Włoch.
Miasteczko jest pięknie położone, ma przepiękne stare miasto i wszystko czego oczekujesz od włoskiego miasteczka, żeby powiedzieć: wow!
Zobacz obszerny opis atrakcji i zwiedzania Bergamo – [klik]

Bergamo – położenie na mapie Włoch

CasaBotta – sprawdź noclegi w Bergamo – [klik]

Il Tulipano – sprawdź noclegi w Bergamo – [klik]

Torbole i jezioro Garda
Torbole i jezioro Garda

Wybrane przeze mnie Torbole to w zasadzie jedynie przykład jednego z miasteczek leżących nad jeziorem Garda. Przepiękne, malowniczo położone jezioro obrosło klimatycznymi miasteczkami, których jest tu naprawdę sporo. Warto przemieścić się wzdłuż linii brzegowej i zobaczyć kilka miejscowości. Każda z nich ma w sobie coś ciekawego, zachwycającego. Znam osoby, które w taki sposób, przemieszczając się z miejscowości do miejscowości są w stanie spędzić nad jeziorem Garda cały urlop.

Torbole i jezioro Garda – położenie na mapie Włoch

Al Bellavista.Baldo – sprawdź noclegi nad jeziorem Garda – [klik]

Hotel Isola Verde – sprawdź noclegi nad jeziorem Garda – [klik]

Przełęcz Stelvio
Widok z przełęczy Stelvio

Przejazd przez Przełęcz Stelvio to nieustanne emocje, związane z niekończącymi się stromymi serpentynami (ponad 24 km podjazdu, 48 ponumerowanych zakrętów) i widokami, które z każdym metrem zachwycają coraz bardziej. Najgorzej ma kierowca. Musi mieć wzrok nieustannie wbity w drogę przed sobą i nie ma prawa rozproszyć się nawet na sekundę. Ciasna, stroma i kręta droga nie daje nawet sekundy wytchnienia, a niezwykła popularność drogi wśród amatorów kolarstwa sprawią, że nieustannie po obu stronach samochodu trzeba uważać na jadących rowerzystów. Wielu z nich z braku sił jedzie wężykiem, więc nie polecam rozglądania się na boki. Za to pasażerowie mają raj! Mogą bez ograniczeń sycić wzrok obłędnymi, alpejskimi panoramami.

Stelvio – położenia na mapie Włoch

Hotel Genziana – sprawdź noclegi w okolicy przełęczy Stelvio – [klik]

A co z Sycylią?

No tak, na mapie pominąłem Sycylię. Świadomie. Włączenie Sycylii do tego wyjazdu wydaje mi się mało efektywne. Sycylię potraktowałem więc osobno i dla Sycylii opracowałem osobny plan zwiedzania – [klik].

Inne plany i programy zwiedzania Włoch

Oczywiście co jakiś czas powstają inne propozycje planow zwiedzania dla róznych fragmentów Włoch. Sukcesywnie (w miarę jak będą powstawały) będę je podłączał do tego wpisu (o ile nie zapomnę 🙂 ).
Aktualnie dostępne plany zwiedzania:

Apulia (Puglia) – plan zwiedzania – [klik]
Sycylia – plan zwiedzania – [klik]
Rzym – plan zwiedzania – [klik]
Wenecja – plan zwiedzania – [klik]
Neapol – plan zwiedzania – [klik]
Florencja – plan zwiedzania – [klik]

4.8/5 - (178 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
10 komentarzy do “Włochy: największe atrakcje. Top 40 miejsc, które musisz zobaczyć!

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Jak patrzy się na takie piękne zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   To było tak dawno temu, że nie ma żadnego przełożenia na obecne warunki. Pamiętam, że sumując wszystko w miarę skrupulatnie wyszło mi chyba 12 tys. PLN łącznie za dwie osoby. Zaznaczam jednak, że sporo, ale nie wszystkie opisane tu miejsca odwiedziliśmy na tym jednym wyjeździe.

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Szacun,napracowałeś się.
  Byłam w Wenecji,San Marino,Werona,
  FLORENCJA,.Florencja przepiękna,gdybym była młodsza ,tam bym zamieszkała.
  Daję 50 gwiazdek.
  Pozdrawiam i życzę dalszych podróży i opracowań.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Czy mógłbyś mi doradzić jak mógłbym spędzić kilka dni w miejscowości Tropea.
  Do dziś jestem zauroczony kolorem Morza Tyrreńskiego, gdy kilka lat temu razem z grupą przyjaciół na krótko wstąpiliśmy do tej miejscowości oraz do Pizzo na lody.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *