Egipt – wakacje Last Minute czy First Minute? Kiedy kupować najtaniej? Analiza ceny wczasów w Egipcie

Cel tego wpisu jest prosty i oczywisty.

Chcemy kupić wczasy w Egipcie i nie przepłacić

Zadajmy więc sobie pytanie: kiedy należy to zrobić, by było to dla nas najkorzystniej?
Oczywiście przyszłości przewidzieć się nie da, ale na jej temat można trochę powiedzieć, zwłaszcza kiedy dysponuje się danymi z przeszłości. Życie ma bowiem tę cechę, że zamyka się w cyklach (w tym przypadku rocznych), a historia lubi się powtarzać.

Właśnie …

Historia lubi się powtarzać

To cenna i stara jak świat prawda, z której zamierzam dzisiaj skorzystać.
Obserwacja zmian ceny wyjazdów w interesującym nas kierunku z lat poprzednich niesie ze sobą wiele ważnych informacji. Jeżeli ogólna sytuacja polityczna i gospodarcza jest w tym czasie stabilna i nie zachodzą akurat jakieś budzące niepokój zmiany, to jest bardzo prawdopodobne, że to co miało miejsce w latach poprzednich, powtórzy się w roku kolejnym.
Wystarczy więc dotrzeć do danych historycznych, przeanalizować je i wnioski nasuną się same. Prawda?
Dokładnie tak!
Bardzo proste i skuteczne! No to zróbmy tak!

Danych historycznych jak na lekarstwo

Wystarczy trochę poszperać po internecie, żeby zorientować się, że w historycznymi danymi jest raczej krucho. Żeby dało się coś porównać i wyciągnąć jakieś sensowne wnioski potrzeba danych z długiego czasu i zbieranych według tych samych zasad.
Większość znalezionych danych jest niespójna, bo:
– zbierane były w różnym czasie (cena sprawdzana w grudniu za ten sam pobyt jest inna niż sprawdzana w czerwcu),
– dotyczą różnych terminów wyjazdów (przed sezonem, w sezonie, po sezonie),
– różnego zakresu usług (bez wyżywienie, z wyżywieniem, All Inclusive),
– różnej jakości hoteli (do 2** do 5*****),
– różnych sposobów dojazdu (autobus, samolot, dojazd własny).

Najbardziej spójne dane jakie udało mi się znaleźć pochodzą z Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA. Instytut opublikował dane o ile zmieniała się cena za wyjazd dla jednej osoby, na 7 dni do Egiptu, w pierwszym tygodniu sierpnia, z Warszawy, w standardzie All Inclusive.
Zaczynając od października (wtedy dostępne są oferty First Minute) Instytut w każdym kolejnym miesiącu sprawdzał ile aktualnie kosztuje ten sam wyjazd (pierwszy tydzień sierpnia, 7 dni, z Warszawy, All Inclusive). Badanie trwało aż do sierpnia (wtedy cenę kształtują oferty Last Minute).
Osobno sprawdzano ceny hoteli 3*, 4* i 5*.
Przy obliczaniu końcowych wyników uwzględniane były wyłącznie oferty hoteli, których oferta była dostępna nieprzerwanie od First Minute do Last Minute.
Na stronie Instytutu dostępne są dane z roku 2017.
Dane te wydały mi się na tyle spójne, że zdecydowałem się na wykorzystanie części z nich do przeprowadzenia analizy.

Zmiana cen wczasów w Egipcie

Na wykresie poniżej widać o ile i w jakim kierunku zmieniała się cena wyjazdu wakacyjnego do Egiptu, w zależności od momentu dokonania zakupu wycieczki.
Pod wykresem znajdziesz te same dane, ale w formie zgrabnej tabeli.

Wykres zmian ceny wczasów w Egipcie na podstawie danych opublikowanych przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA.
Zmiana ceny za pobyt 1 osoby
hotele 3*hotele 4*hotele 5*
listopad0 zł0 zł0 zł
grudzień13 zł47 zł69 zł
styczeń-8 zł-19 zł-24 zł
luty-17 zł-14 zł-4 zł
marzec-65 zł-10 zł1 zł
kwiecień-15 zł33 zł56 zł
maj36 zł162 zł135 zł
czerwiec-202 zł-45 zł-7 zł
lipiec-187 zł-126 zł2 zł
sierpień-244 zł-261 zł-86 zł

Wnioski

Patrząc na powyższe dane na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się jasne i można by to zamknąć w jednym zdaniu: im później tym taniej.
Last Minute rządzi!
No i z punktu widzenia samych cyfr dokładnie tak jest. Pośpiech przy zakupie wyjazdu do Egiptu nie jest wskazany. Za to silne nerwy i zimna krew, owszem tak!
Dlaczego silne nerwy i zimna krew?
Oczekiwanie do ostatniej chwili niesie z sobą niebezpieczeństwo, że co prawda ceny stają się najbardziej atrakcyjne, ale za to wybór jest ograniczony. Może się więc zdarzyć, że mimo atrakcyjnej ceny nie uda się kupić wyjazdu, bo hotel, który będzie wtedy jeszcze dostępny nie będzie spełniał twoich oczekiwań.
Sam nie należę do ludzi, którzy potrafią trzymać ciśnienie do ostatniego dnia przed wyjazdem i chyba w przypadku Egiptu przyjąłbym strategię bardziej dopasowaną do mnie. Dokonałbym zakupu z lekkim wyprzedzeniem (na przykład miesiąc wcześniej) akceptując odrobinę wyższą cenę, w zamian za większy wybór dostępnych w ofercie hoteli i święty spokój.
Na wykresie widać wyraźnie jeszcze jedną, bardzo ciekawą rzecz. Zwróć uwagę co dzieje się z cenami w maju. Ciekawe, prawda? Ceny w maju nienaturalnie rosną. Jeszcze ciekawiej zrobiłoby się gdyby na ten wykres nałożyć dane mówiące o tym, kiedy sprzedaje się najwięcej wyjazdów. Zapewne domyślasz się że jest to … również maj 🙂
Trudno tu uwierzyć w zbieg okoliczności, że w miesiącu, w którym sprzedaje się najwięcej wyjazdów ceny są najwyższe. Ktoś dobrze przeanalizował zachowanie popytu i wyciągnął z tego wnioski. Biura turystyczne wiedzą co robią. Co jeszcze bardziej uświadamia mi, że prowadzenie analizy, która pomoże nam, nabywcom usług turystycznych wybrać najkorzystniejszy moment zakupu, ma głęboki sens.

UWAGA!!!
Zmian cen w Egipcie nie należy przekładać na inne kierunki. Ceny w innych miejscach mogą, a nawet na pewno zmieniają się inaczej. Przykładem niech będzie analiza cen w Turcji, którą przedstawiłem we wpisie: Turcja – wakacje Last Minute czy First Minute? Kiedy najtaniej rezerwować? Analiza zmian ceny wczasów w Turcji.

Wątpliwości do metodyki Instytutu

Dane publikowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA są bardzo interesujące i przydatne, ale w trakcie analizy doszedłem do wniosku, że z punktu widzenia turysty szukającego dobrej cenowo oferty wyjazdu, mimo wszystko nie do końca odzwierciedlają informacje, na których nam najbardziej zależy. Wynika to ze sposobu zbierania danych oraz sposobu ich podania.

Uwaga pierwsza:
W sposobie zbierania danych została przez Instytut przyjęta zasada, że na dane, które widzimy, miały wpływ wyłącznie oferty hoteli, które dostępne były przez cały okres badania od First Minute, aż do Last Minute. Oznacza to, że jeżeli jakiś hotel sprzedał całą swoją ofertę zanim zaczęło się Last Minute, to jego oferta nie była brana pod uwagę. Podobnie, jeżeli jakiś hotel nie był zainteresowany promocyjną sprzedażą First Minute i w ogóle nie udostępniał takiej oferty, to jego oferta również nie była brana pod uwagę.
Z tego powodu ostateczny wynik kształtowała tylko wąska grupa hoteli i powstałe w ten sposób wyniki odwzorowują raczej politykę sprzedaży tej wąskiej grupy hoteli, a nie całego rynku ofert wypoczynku w Turcji. Wynik może więc nie odzwierciedlać sytuacji rzeczywistej.
Dla turysty poszukującego atrakcyjnej oferty jest bez znaczenia czy hotel uczestniczył w First Minute, albo czy będzie uczestniczył w Last Minute. Dla turysty liczy się cena, którą widzi tu i teraz, poszukując oferty dla siebie z całej dostępnej w danej chwili bazy ofert.

Uwaga druga:
Opublikowane dane dotyczą wykupu wczasów, o terminie wyjazdu w pierwszym miesiącu sierpnia. Dane te dobrze oddają tendencje zmian cen w szczycie sezonu. Brakuje mi tutaj jednak cen w terminie bezpośrednio sąsiadującym ze szczytem sezonu, czyli w czerwcu i wrześniu. Wiemy, że ogromna grupa osób jest bardzo zainteresowana tą częścią sezonu, zwłaszcza, że pogoda w tym czasie zasadniczo nie odbiega jakością od pogody w środku sezonu. Za to dostępne ceny są zazwyczaj zdecydowanie atrakcyjniejsze.

Uwaga trzecia:
W danych zdecydowanie brakuje mi konkretnych cen wczasów. Widzimy wyłącznie zmianę ceny w złotówkach, ale nie widzimy jakie konkretnie ceny stoją za tymi zmianami. Właściwa interpretacja tych danych jest więc mocno utrudniona, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że pochodzą one z wąskiej, wyselekcjonowanej grupy hoteli (o czym pisałem w uwadze pierwszej). Dostaję więc informację, że w czasie sezonu sprzedażowego cena hotelu 5*** wzrosła średnio o 538 Złotych. I co mi z tej informacji, skoro nie wiem jaka była cena bazowa i czy w ogóle był to zakres cen w zasięgu mojego portfela? Jeżeli średnia cena wypoczynku była np. na poziomie 7 000 PLN? W tej sytuacji, ani ta oferta nie jest dla mnie interesująca, ani wzrost ceny o niewiele ponad 500 złotych, nie robi jakiegoś wielkiego wrażenia. Co innego gdyby cena wyjazdu wynosiła na przykład: 3 500 złotych. Wtedy miałbym podstawy by zainteresować się ofertami z tej półki, a wzrost o ponad 500 złotych zaczyna nabierać istotnego znaczenia i przekonuje mnie do wcześniejszej rezerwacji.

Reasumując: dane bardzo ciekawe, ale nie idealne. Warto zdawać sobie sprawę z ich słabości i pewnej niejednoznaczności.

Własna analiza

Ostatecznie doszedłem do wniosku, że podejmę się własnej analizy na podstawie samodzielnie zbieranych danych. Dane będę zbierał w taki sposób, by były przydatne do analizy z punktu widzenia turysty, klienta biur turystycznych.
Sposób, zakres i rodzaj zbieranych danych opisałem w osobnym wpisie: Wakacje Last Minute czy First Minute? Kiedy najtaniej rezerwować? Analiza cen. Warto do niego zajrzeć.

Wyniki z samodzielnie zebranych danych

Skoro już wiemy jak będzie powstawało zestawienie cenowe, to czas przedstawić pierwsze wyniki. Pierwsze wyniki pochodzą z października 2019 roku. Zbieranie danych będzie trwało przez prawie 10 kolejnych miesięcy. Kolejne dane będą sukcesywnie dopisywane w następnych miesiącach.
Zaczynajmy więc!

Egipt – wczasy 2020: ceny i zmiany cen w zależności momentu zakupu

Poniższe dane powstają w czasie rzeczywistym. Nowe dane będą pojawiały się według zasady: na koniec listopada pojawią się ceny odczytywane w listopadzie, na koniec grudnia, w grudniu, itd.
Są to ceny, w jakich można było kupić wczasy na określone terminy wyjazdu, gdyby zakupu dokonywało się z wyprzedzeniem, zaczynając od października 2019 (First Minute), aż do września 2020 (Last Minute).

Do wyszukiwania najlepszych ofert używam specjalnie przygotowanych linków, które automatycznie filtrują mi wyniki zgodnie z moim oczekiwaniem. Klikając na odpowiedni z nich otrzymuję gotowe zestawienie cenowe, porównujące oferty kilkudziesięciu biur. Zestawienie uszeregowane jest według cen, od najniższej do najwyższej.
Linki oczywiście zamieszczę poniżej, przy zestawieniach cenowych dla każdego terminu wyjazdu. Oprócz tego, że wykorzystuję jest do zbierania danych, doskonale nadają się, by znaleźć naprawdę najlepsze oferty.

Egipt – ceny wczasów, wyjazd: czerwiec 2020

Linki do najlepszych ofert na wyjazd w czerwcu 2020:
– hotele 3*** – [klik]
– hotele 4**** – [klik]
– hotele 5***** – [klik]

Cena za pobyt (za 1 osobę, samolot, all inclusive)
hotel 3*hotel 4*hotel 5*
październik1 875 zł1 927 zł2 128 zł
listopad1 867 zł1 942 zł2 144 zł
grudzień
styczeń
luty
Egipt – ceny wczasów, wyjazd: lipiec / sierpień 2020

Linki do najlepszych ofert na wyjazd w lipcu / sierpniu 2020:
– hotele 3*** – [klik]
– hotele 4**** – [klik]
– hotele 5***** – [klik]

Cena za pobyt (za 1 osobę, samolot, all inclusive)
hotel 3*hotel 4*hotel 5*
październik2 036 zł2 027 zł2 446 zł
listopad2 023 zł2 032 zł2 408 zł
grudzień
styczeń
luty
Egipt – ceny wczasów, wyjazd: wrzesień 2020

Linki do najlepszych ofert na wyjazd we wrześniu 2020:
– hotele 3*** – [klik]
– hotele 4**** – [klik]
– hotele 5***** – [klik]

Cena za pobyt (za 1 osobę, samolot, all inclusive)
hotel 3*hotel 4*hotel 5*
październikbrak ofertbrak ofertbrak ofert
listopad1 888 zł1 957 zł2 178 zł
grudzień
styczeń
luty

Zestawienie zmiany cen wczasów

Pierwsze zestawienie i wykres zmiany ceny będzie widoczny w grudniu, gdy zbierze się już odpowiednia ilość danych do sporządzenia go.

Szczegółowe zestawienie hoteli wchodzących w skład analizy

Poniżej znajdują się ceny wyjazdów do konkretnych hoteli, z których powstały ceny średnie, widoczne na wykresach powyżej. Zamieszczam je, żeby każdy czytelnik miał pełny obraz i przegląd danych, z których powstało zestawienie. Przy danych znajdują się linki do ofert i hoteli, dzięki którym sprawdzisz aktualne ceny ofert oraz parametry obiektów.

Odczyty wykonane w listopadzie 2019

Wyjazd w czerwcu 2020
Hotel 3 ***CenaLink do oferty
Beirut1790aktualna cena – [klik]
Amar Sina1861aktualna cena – [klik]
Falcon Hills1940aktualna cena – [klik]
Średnia cena za 3***1864
Hotel 4 ****CenaLink do oferty
Coral Hills Resort1855aktualna cena – [klik]
Panorama Naama Heights1940aktualna cena – [klik]
Sharm Resort1955aktualna cena – [klik]
Średnia cena za 4 ****1917
Hotel 5 *****CenaLink do oferty
Labranda Royal Makadi2125aktualna cena – [klik]
Grand Resort2159aktualna cena – [klik]
Strand Taba Heights Beach & Golf Resort2159aktualna cena – [klik]
Średnia cena za 5 *****2148
Wyjazd w lipcu / sierpniu 2020
Hotel 3 ***CenaLink do oferty
Amar Sina1977aktualna cena – [klik]
Beirut1977aktualna cena – [klik]
Falcon Hills2155aktualna cena – [klik]
Średnia cena 3***2036
Hotel 4 ****CenaLink do oferty
Tropicana Tivoli1998aktualna cena – [klik]
King Tut2038aktualna cena – [klik]
Coral Hills Resort2055aktualna cena – [klik]
Średnia cena 4 ****2030
Hotel 5 *****CenaLink do oferty
Caves Beach Resort2418aktualna cena – [klik]
Otium Amphoras2432aktualna cena – [klik]
Stella Makadi Garden2477aktualna cena – [klik]
Średnia cena 5 *****2442
Wyjazd we wrześniu 2020
Hotel 3 ***CenaLink do oferty
Amar Sina1832aktualna cena – [klik]
Beirut1849aktualna cena – [klik]
Falcon Hills1965aktualna cena – [klik]
Średnia cena 3***1882
Hotel 4 ****CenaLink do oferty
Coral Hills Resort1840aktualna cena – [klik]
El Wekala Golf Resort1949aktualna cena – [klik]
Panorama Naama Heights1995aktualna cena – [klik]
Średnia cena 4 ****1928
Hotel 5 *****CenaLink do oferty
Strand Taba Heights Beach & Golf Resort2119aktualna cena – [klik]
Sunrise Select Diamond Beach Resort2245aktualna cena – [klik]
Stella Makadi Garden2257aktualna cena – [klik]
Średnia cena 5 *****2207

Odczyty wykonane w październiku 2019

Wyjazd w czerwcu 2020
Hotel 3 ***CenaLink do oferty
Beirut1823aktualna cena – [klik]
Amar Sina1861aktualna cena – [klik]
Falcon Hills1940aktualna cena – [klik]
Średnia cena za 3***1875
Hotel 4 ****CenaLink do oferty
Coral Hills Resort1885aktualna cena – [klik]
Panorama Naama Heights1940aktualna cena – [klik]
Sharm Resort1955aktualna cena – [klik]
Średnia cena za 4 ****1927
Hotel 5 *****CenaLink do oferty
Labranda Royal Makadi2065aktualna cena – [klik]
Grand Resort2159aktualna cena – [klik]
Strand Taba Heights Beach & Golf Resort2159aktualna cena – [klik]
Średnia cena za 5 *****2128
Wyjazd w lipcu / sierpniu 2020
Hotel 3 ***CenaLink do oferty
Amar Sina1977aktualna cena – [klik]
Beirut1977aktualna cena – [klik]
Falcon Hills2155aktualna cena – [klik]
Średnia cena 3***2036
Hotel 4 ****CenaLink do oferty
Tropicana Tivoli1998aktualna cena – [klik]
King Tut2038aktualna cena – [klik]
Coral Hills Resort2045aktualna cena – [klik]
Średnia cena 4 ****2027
Hotel 5 *****CenaLink do oferty
Caves Beach Resort2418aktualna cena – [klik]
Otium Amphoras2431aktualna cena – [klik]
Imperial Shams Abu Soma2488aktualna cena – [klik]
Średnia cena 5 *****2446

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
Poniżej znajdują się ikony, dzięki którym łatwo możesz udostępnić artykuł, a na górze strony przycisk do polubienia profilu na Facebook-u. ZRÓB TO proszę! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *