Malaga – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu. Wypożyczalnie samochodów – opinie, ranking, porównanie ofert. Hiszpania, Andaluzja.

Malaga – pogoda na wakacje, ferie … cały rok!

Malaga ma szczęście do wszystkiego. Piękna lokalizacja, mnogość atrakcji turystycznych, ogromna baza hotelowa, znakomite jedzenie, pyszne wino, przystępne ceny, tanie połączenia lotnicze i pogodę, która zachęca do przyjazdu w zasadzie przez cały rok. Ma wszystko.
Nic dziwnego, że Malagę co roku odwiedzają miliony turystów, a spora ich cześć (dzięki tanim liniom lotniczym) przybywa tu z Polski. O tym jak w sprytny sposób kupić naprawdę tani bilet np. do Malagi pisałem wcześniej w osobnym artykule: Jak szukać tanich lotów i tanich biletów lotniczych? [PORADNIK]).
Dzisiaj czas na kolejny krok: wynajęcie samochodu. Będzie niezbędny jeżeli chcesz skorzystać z tego co oferuje Malaga i region w którym leży, czyli Andaluzja.
Nie wyobrażam sobie, by będąc w Maladze nie chcieć zobaczyć tak magicznych miejsc jak: Kordoba, Sewilla, Grenada, Ronda wraz z ich zabytkami, czy nawet Gibraltar, Ścieżka Królów … i wiele innych.
Do tego będzie potrzebny samochód!

Drogi i kierowanie samochodem w Maladze i Andaluzji

Po Maladze i Andaluzji jeździ się bezpiecznie. Cześć odcinków jedzie się autostradami, a część zwykłymi drogami dwukierunkowymi. Drogi są w bardzo dobrym stanie. Kierowcy poruszają się raczej spokojnie i z poszanowaniem dla przepisów drogowych. Warto przyjąć podobną postawę zwłaszcza, że mandaty są wysokie nawet za niewielkie przekroczenie prędkości (dotyczy to całej Hiszpanii).
Sam stałem się kiedyś szczęśliwym beneficjentem mandatu za przekroczenie prędkości o 2 km/h (!!!). Zamiast dozwolonych 110 km/h jechałem 112 km/h, co kosztowało mnie 100 EUR. Mandat przyszedł do mnie pocztą na adres domowy, już po powrocie do Polski. Policja zapytała w wypożyczalni kto prowadził ich auto danego dnia, a oni mają obowiązek przekazać odpowiednie dane policji hiszpańskiej. Po około 4 tygodniach od powrotu z wyjazdu, w mojej skrzynce pocztowej czekała na mnie niespodzianka w formie uprzejmej prośby o zapłatę 100 EUR na konto bankowe w Hiszpanii. Żeby jednak nie było mi zbyt smutno, policja hiszpańska przygotowała dla mnie ofertę promocyjną: jeżeli zapłacę w ciągu 7 dni od daty otrzymania mandatu, to jego wysokość spada do 50 EUR.
Promocję przyjąłem z radością i już po kilkunastu minutach przelew był w drodze do Hiszpanii.
Warto zatem jeździć nawet nieco wolniej niż na granicy dozwolonej prędkości.
Fotoradary często montowane za znakami i tablicami informacyjnymi nad drogą i nie patrzą ci z naprzeciwka prosto w oczy, tylko patrzą na twoje plecy, gdy się od nich oddalasz. Wtedy też mierzą prędkość. Takie umocowanie fotoradaru sprawia, że nie jesteś w stanie go zobaczyć, bo zasłania go od przodu tablica informacyjna. Wystarczy jednak patrzeć w lusterka wsteczne w samochodzie by wiedzieć czy za danym znakiem był fotoradar, czy nie. Dobrze widoczne są fotoradary które mają za zadanie łapać kierowców na pasie jadącym w przeciwnym kierunku. Wtedy widzisz tył tablicy informacyjnej i schowany za nią fotoradar.


### istotny fragment tekstu dopisany w 2021 roku, w trakcie pandemii ###

Uwaga na ceny wynajmu samochodów w pandemii !!!

Pandemia COVID-19 wywróciła ceny wynajmu samochodów do góry nogami. Wzrost cen wynajmu aut jest ogromny. Oficjalne komunikaty mówią o tym, że wzrost cen spowodowany jest koniecznością utrzymania wysokich rygorów sanitarnych. W mojej opinii wysokie rygory sanitarne nie uzasadniają aż takiego wzrostu kosztów wynajmu aut. A z jakim wzrostem mamy do czynienia? Wynajem na 5 dni, który zrobiłem w czasie podróży tuż przed pandemią kosztował mnie niecałe 70 EUR (z pełnym ubezpieczeniem). Dzisiaj za dokładnie ten sam wynajem pokazują mi się ceny na poziomie 400 - 450 EUR. Horror! Dlaczego tak jest? Jestem przekonany, że wypożyczalnie kompensują sobie mniejszą ilość klientów wyższą ceną. Jeden wynajem musi w tej chwili “odpracować” zmniejszony popyt.

Czy jest sposób na wysokie ceny w trakcie COVID-19?

Ponownie przeanalizowałem oferty kilkunastu najlepszych wypożyczalni i kilku najlepszych porównywarek cen. Znalazłem jeden wspólny mianownik. W zasadzie ceny cały czas są bardzo wysokie, ale radykalnie spadają (o 50% albo nawet więcej), na chwilę przed planowanym wyjazdem. Najniższe ceny są mniej więcej na 5 - 10 dni przed terminem planowanego wyjazdu i spadają do poziomu około 50 EUR za jeden dzień wynajmu, w opcji z pełnym ubezpieczeniem. Każdą cenę na tym poziomie lub niższym należy teraz (szczególnie w sezonie letnim) traktować jako atrakcyjną (oczywiście jeżeli dotyczy wypożyczenia z pełnym ubezpieczeniem). Rezerwacja z wyprzedzeniem 1-5 dni obarczona bardzo dużym ryzykiem i ceny przy tak krótkim wyprzedzeniu często (chociaż nie wszędzie) znowu rosną.

Takie zachowanie cen w 2021 roku nie gwarantuje, że 2022 i w latach kolejnych sytuacja się powtórzy. Warto więc samodzielnie obserwować zmiany cen i wybrać najlepszy moment na rezerwację.

Oferta wybranej przeze mnie i opisanej poniżej wypożyczalni nadal jest najlepsza, ale niestety jest drożej niż było.

Z porównywarek polecam ewentualnie szukać w dwóch: Discover Cars - [klik] oraz Rentalcars - [klik]. Dysponują szerokimi ofertami, a jednocześnie mają podpisane umowy z różnymi grupami wypożyczalni. Dzięki temu sprawdzasz różne oferty, z różnych grup. Szczególnie ciekawą alternatywą jest tutaj Discover Cars - [klik], posiada bowiem umowy z wieloma lokalnymi, małymi wypożyczalniami. Możliwe, że uda się ustrzelić jakaś lokalną promocję. Pozostałe porównywarki to praktycznie kopia tego co znajdziesz w Rentalcars - [klik].

Wszystkie pozostałe uwagi i porady, które zawarłem w dalszej części wpisu nadal mają zastosowanie, więc lektura dalszej części jest obowiązkowa. Znajdziesz tam wprawdzie moje narzekania, że 50 EUR na dzień to drogo, ale przypominam, że dotyczyło to sytuacji sprzed COVID-19. Aktualnie mamy inną sytuację.

### koniec fragmentu dopisanego w 2021 roku ###

Malaga – wypożyczenie samochodu

Dzięki dużemu ruchowi turystycznemu w Maladze przez cały rok mamy dostęp do szerokiej oferty wypożyczalni samochodów. Większość przyjeżdżających chętnie korzysta z wypożyczalni by zobaczyć pobliskie atrakcje. Konkurencja wypożyczalni jest spora. Widoczne jest to głównie poza sezonem, gdy ceny za wypożyczenie spadają. Radykalny spadek cen widoczny jest już na początku września. Ceny poza szczytem są niższe niż w szczycie nawet o ponad 50% (40% to praktycznie standard).
Szczyt cenowy przypada na lipiec i sierpień.
Poniżej przedstawię dwie wersje wypożyczenia samochodu w maladze:
– bez konieczności posiadania karty kredytowej i zakładania depozytu na karcie
– z kartą kredytową i depozytem na karcie kredytowej

Po co wynajmować samochód z depozytem i kartą, jeżeli można bez?

Powód jest prosty i prozaiczny. W sezonie może się zdarzyć, że w potrzebnym ci terminie nie będzie już dostępnych samochodów w wypożyczalni, która oferuje wynajem bez karty kredytowej i depozytu. Ze względu na dużą popularność wynajmu bez kart i bez depozytu samochody dostępne w niej wynajmują się najpierw i znikają najszybciej. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, to nie ma tragedii, pod warunkiem, że wiesz, która z pozostałych wypożyczalni ma pod tym względem najciekawszą ofertę (niektóre oferują wynajem z bardzo niskim depozytem, np. 100 EUR).
W tym wpisie przedstawię zestawienie kilku wypożyczalni uwzględniając właśnie te wymagania.
Dzięki temu, gdy staniesz właśnie przed takim wyborem, łatwo będzie ci wybrnąć z kłopotliwej sytuacji.

Wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu

Duże, sieciowe wypożyczalnie w zasadzie nie oferują tego typu wynajmu. Taką opcję wynajmu oferują najczęściej małe, lokalne wypożyczalnie, które jakoś muszą konkurować z sieciowymi gigantami.

Bruno’s Car – pierwsze koty za płoty

Gdy byłem w Maladze kilka lat temu korzystałem z oferty wypożyczalni Bruno’s Car. Zamówiłem samochód przez formularz na stronie (do dzisiaj się nie zmienił) i dostałem potwierdzenie mailem. O umówionej godzinie facet czekał na mnie na parkingu lotniskowym, na miejscu parkingowym o ustalonym wcześniej numerze. Sprawdził dane z dowodu osobistego i prawa jazy, jeden podpis i w drogę.
Zwrot samochodu był jeszcze prostszy. Mieliśmy po prostu zostawić samochód na tym samym miejscu, z otwartymi drzwiami i kluczykami w bocznej kiszeni drzwi kierowcy. I tyle. Odebrał go sobie sam, wtedy gdy mu pasowało. Żadnych problemów. Samochód był w cenie wynajmu w pełni ubezpieczony od wszystkich zdarzeń, w tym od kradzieży, więc nie było żadnego stresu. Karta kredytowa ani żadna inna karta była niepotrzebna.
Aktualnie są jednak wypożyczalnie, które działając na podobnych zasadach oferują znacznie lepszą cenę niż Bruno’s Car.
Poniżej zamieszczam zrzut ekranu z ceną za wynajem na 5 dni w Bruno’s Car, w terminie 22-27 lipca 2019 (szczycie sezonu). Dla porównania przy kolejnych wypożyczalniach zamieszczę zrzuty ekranu z cenami za wynajem w tym samym czasie. Jak widać wynajem na 5 dni kosztowałby 212,19 EUR (około. 912,42 PLN, przyjąłem kurs EUR = 4,3)

Cena za 5 dni wynajmu na podstawowe modele aut w Bruno’s Car, w szczycie sezonu letniego.

Malaga U Drive – bez karty kredytowej, bez depozytu i po polsku

A co by było gdyby można było wypożyczyć samochód w Maladze bez karty kredytowej, bez depozytu i w dodatku rozmawiając po polsku? Dokładnie tak można zrobić w Malaga U Drive.
Wypożyczalnię prowadzą Polacy i na swojej stronie internetowej udostępniają formularz rezerwacji samochodu w języku polskim. Regulamin i wszystkie inne informację również są w języku polskim! Co więcej, jeżeli zadzwonicie na numer kontaktowy wypożyczalni w jakiejkolwiek sprawie, załatwicie wszystko po polsku. Jeżeli komunikacja w jeżyku hiszpańskim lub angielskim jest dla ciebie niewygodna, to będzie to świetne rozwiązanie.
Wypożyczalnia nie ma biura w terminalu lotniska, ale sposób odbioru i zwrotu samochodu został zorganizowany tak, że nie stanowi to problemu. Po przylocie należy skontaktować się z wypożyczalnią i kierowca podstawia nasze auto wprost pod terminal. Zwrot odbywa się podobnie. Należy podjechać w umówione miejsce w okolicy terminala gdzie czeka osoba odbierająca od nas pojazd i po odbiorze podwozi nas pod same drzwi terminalu. Proste, wygodne i skuteczne. Ceny wypożyczenia kształtują się na poziomie jak na obrazku poniżej: 195 EUR. Jest to cena za okres identyczny jak poprzednio, czyli na 5 dni, w terminie 22-27 lipca 2019 (szczyt sezonu).

Cena za 5 dni wynajmu na podstawowe modele aut w Malaga U Drive, w szczycie sezonu letniego.

Malaga U Drive – wypożycz samochód 5% taniej niż wszyscy

W trakcie pisania artykułu wpadłem na pomysł by skorzystać dodatkowo z sytuacji, że właścicielami wypożyczalni są nasi rodacy. Po telefonicznej rozmowie z właścicielem wypożyczalni i krótkiej wymianie maili udało mi się uzgodnić, że każda osoba, która w polu formularza rezerwacji wpisze adres mojej strony, czyli www.gancarczyk.com otrzyma dodatkowo 5% rabatu na wypożyczenie samochodu. Dzięki temu masz szansę wynająć samochód trochę taniej, właściciel wypożyczalni ma dodatkową promocję, a ja? Ja liczę na to, że będziecie sobie przekazywali ten kod i więcej osób dotrze na mojego bloga. Adres strony należy wpisać do pola „Komentarz lub pytania” w formularzu rezerwacji na stronie Malaga U Drive. Powinno to wyglądać jak na obrazku poniżej:Wiber – znany, sprawdzony i bezkonkurencyjny cenowo!

Wiber – [klik] to wypożyczalnia, z którą mam bardzo dobre doświadczenia. Obecnie jest zdecydowanie najtańsza (cena za ten sam okres 5 dni wynajmu to tylko 157,84 EUR) i ma jasną, prostą, czytelną ofertę. Oferują wynajem w dwóch wariantach: podstawowym i All Inclusive. Wybór wariantu All Inclusive to dokładnie opcja, w której nie jest potrzebna karta kredytowa ani depozyt. Wystarczy dowód osobisty i prawo jazdy. Nic więcej. Żadnych kart, depozytów, zabezpieczeń. Wypożyczalnia działa na niewielkim obszarze Hiszpanii (lokalizacje biur wynajmu aut: Majorka, Malaga, Alicante). Swoje doświadczenia z wynajmem u nich auta na Majorce opisałem w osobnym wpisie: Wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu – Majorka, Hiszpania). Pod tym wpisem jest też sporo opinii osób z Polski, które wypożyczały auto z Wiber-a. Warto je przeczytać.
Wynajem w Maladze wygląda podobnie jak na Majorce. Firma nie ma biura w terminalu lotniska, ale tuż obok lotniska (w zasadzie po drugiej stronie ulicy). Przez ulicę nie da się przejść na nogach, bo jest to główny ciąg komunikacyjny do lotniska, więc Wiber swoich klientów dowozi specjalnym busem, który kursuje w kółko, co kilka minut pomiędzy terminalem lotniska a biurem. Przejazd trwa około 3 minut (maksymalnie 5 minut, jeżeli pod terminalem panuje wzmożony ruch i tłok)
Mając zarezerwowany wcześniej samochód, po przylocie należy wyjść z terminalu i za drzwiami skierować się w prawo wzdłuż budynku terminala (kierunek na Terminal T1). Po około 150m dociera się do miejsca, w którym już czeka lub za momencik podjedzie bus z logo Wibera.
Ścieżkę dojścia oraz wygląd busa Wibera widać na mapce i zdjęciu poniżej.

Ścieżka dojścia do miejsce gdzie zatrzymuje się bus dowożący do biura wypożyczalni
Bus Wibera

Jak zarezerwować samochód w Wiberze?

Rezerwacji samochodu można dokonać bezpośrednio na stronie Wibera – [klik] albo za pośrednictwem porównywarki cen Rentalcars. Taniej oczywiście jest na stronie porównywarki cen Rentalcars. To standardowa praktyka wszystkich biur, które udostępniają swoją ofertę za pośrednictwem porównywarki. Ceny na stronie porównywarki muszą być niższe niż bezpośrednio na stronie wypożyczalni, bo inaczej istnienie porównywarki nie miałoby sensu.
Sugeruję więc dokonać rezerwacji przez Rentalcars. Po prostu będzie taniej (choć Wiber miewa czasem jaieś promocje, więc dla pewnoci warto sprawdzić też jego stronę internetową – [klik])
Poniżej znajdują się zrzuty ekranu z cenami wynajmu na 5 dni, w okresie identycznym jak poprzednio: 22-27 lipca 2019.
Cena na stronie Wibera to: 157,84 EUR (około: 678,71 PLN, przyjęty kurs EUR = 4,3).
Na stronie Rentalcars jest taniej: 662,80 PLN.

Cena wynajmu na 5 dni (22-27 lipca 2019) bezpośrednio na stronie Wibera
Cena wynajmu na 5 dni (22-27 lipca 2019) bezpośrednio na stronie Rentalcars

Rezerwacja przez Rentalcars

Rentalcars to ogromna porównywarka. Zawiera tysiące różnych ofert. Podczas wyszukiwania mógłby więc wystąpić problem z wyszukaniem odpowiedniej oferty. Da się jednak ułatwić sobie życie.
Ofertę Wibera najłatwiej odszukać postępując według poniższego schematu:

1. Wejdź na stronę Rentalcars.com – [klik] i wprowadź wymagane dane do okienka wyszukiwarki jak poniżej i kliknij „Szukaj”:

2. Po chwili otrzymasz wynik wyszukiwania ze wszystkich możliwych wypożyczalni. Oczywiście możesz pobawić się w przeglądanie wszystkich ofert, ale po pewnym czasie rozboli cię głowa, zwłaszcza jeżeli zaczniesz analizować szczegóły umów każdej z firm … i wtedy, łatwo możesz zawęzić wynik wyszukiwania wyłącznie do ofert Wibera. Po lewej stronie znajdziesz panel opisany jako „Nazwa dostawcy”. W tym panelu odszukaj nazwę Wiber i kliknij w nią, aby zaznaczyć tylko Wibera, jak na rysunku poniżej (Uwaga! ten filtr jest niedostępny na wersji strony na telefon, wiec łatwiej dokonywać rezerwacji na komputerze):

3. Po wybraniu Wibera widzisz już wyłącznie samochody z jego oferty. Teraz musisz wybrać ofertę All Inclusive. Jest ona oznaczona dodatkowym opisem na karcie oferty. Dodatkowy opis zaznaczyłem na obrazku poniżej. Tylko wybór oferty z tym opisem pozwoli ci na odbiór samochodu bez karty kredytowej i depozytu.

W zestawieniu znajdziesz również tańszą ofertę Wibera na ten sam samochód i termin, ale nie zawiera ona dodatkowego opisu. To nie jest oferta All Inclusive tylko oferta podstawowa. Jeżeli wybierzesz tą ofertę, potrzebna ci będzie karta kredytowa i założony zostanie depozyt. Zwróć na to uwagę przy rezerwacji, żeby nie było potem przykrej niespodzianki.

To nie jest oferta All Inclusive. Wybierając tą ofertę będziesz potrzebować karty kredytowej i założony zostanie depozyt

4. Po odnalezieniu interesującej cię oferty naciśnij na „Rezerwuj Teraz”. W następnych krokach zobaczysz potwierdzenie wybranej oferty i będzie można wybrać dodatkowe wyposażenie. Potem potrzebne będą podstawowe dane kierowcy, a na końcu płatność.

Autos Aguirre – koło ratunkowe

Wypożyczalnia Autos Aguirre również proponuje wynajem z bez karty kredytowej i depozytu. Niestety najczęściej jest trochę droższa od Wibera. Może jednak stanowić ciekawą alternatywę, gdyby był problem dostępnością. Wyszukiwanie i rezerwacja przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku Wibera, więc nie ma sensu opisywać tego procesu ponownie. Przy zawężaniu wyników wyszukiwania wystarczy tylko wybrać Autos Aguirre jak na obrazku poniżej:

Cena wynajmu samochodu w tym samy okresie co poprzednio prezentowanych wypożyczalni (5 dni w okresie 22-27 lipca 2019) to 907,18 PLN. Na obrazku poniżej zaznaczyłem dodatkowy opis na ofercie, mówiący o tym że jest to oferta z pełnym ubezpieczeniem:

Odbiór samochodu w Autos Aguirre odbywa się na podobnych zasadach jak w Wiberze. Spod terminala lotniska klientów zabiera bus z logo Autos Aguirre i podwozi do biura, gdzie następuje odbiór samochodu. Przejazd trwa około 6 minut.
Po przylocie należy wyjść z terminalu i za drzwiami skierować się w prawo wzdłuż budynku terminala (kierunek na Terminal T1). Stanowiska Autos Aguirre i Wibera są blisko siebie.
Zwrot samochodu jest prosty. Należy wjechać na parking płatny (Parking nr 1) przy lotnisku pobierając przy wjeździe bilet parkingowy i pozostawić samochód na 1 lub 2 piętrze parkingu. Kluczyki i bilet parkingowy należy zostawić w bagażniku. To wszystko.

Rezerwację możesz rozpocząć na stronie Rentalcars – [klik].

Wypożyczalnie z niskim depozytem na karcie kredytowej

Na czarną godzinę podam kilka nazw wypożyczalni, które wymagają niskich depozytów i w sytuacji kryzysowej mogą się przydać. Może się też okazać, że ich oferta jest na tyle atrakcyjna cenowo, że mimo wszystko będzie się opłacało przyjąć tą niedogodność, jaką jest depozyt na karcie kredytowej.
Tabelka podaje wysokość depozytu zakładanego przez wypożyczalnię na karcie kredytowej, oraz wysokości wkładu własnego w przypadku kradzieży lub uszkodzenia samochodu.
Jeżeli nie wiesz co to jest depozyt oraz wkład własny, to poniżej tabelki znajdziesz wyjaśnienie wszystkich podstawowych pojęć.

WypożyczalniaDepozyt [EUR]Wkład własny
Uszkodzenie [EUR]
Wkład własny
Kradzież [EUR]
OK Rent a Car – [klik]20012001200
Enterprise – [klik]150950950
Hertz – [klik]20010501050
Alamo – [klik]25011001100

Co to jest depozyt na karcie kredytowej?

Depozyt to kwota, którą wypożyczalnia blokuje na karcie kredytowej. Ta kwota nie znika z twojej karty. Nadal się na niej znajduje, ale nie jest możliwa do wykorzystania.

Przykład:
Załóżmy, że masz kartę kredytową z limitem 3000 PLN. Wypożyczasz samochód z wypożyczalni, a w warunkach wypożyczenia jest informacja o depozycie w wysokości 500 EUR. Odbierasz samochód, a wypożyczalnia podczas odbioru zakłada na karcie depozyt, zgodnie z umową 500 EUR. Na twojej karcie nadal jest 3000 PLN ale 500 EUR * 4,3 = 2 100 PLN, jest zablokowane i dopóki blokada nie zostanie zdjęta, nie możesz z tych środków skorzystać. Do dyspozycji zostaje ci 900 PLN.

Jeżeli miałeś plan, żeby tą samą kartą płacić za hotel, który kosztuje np. 1500 PLN, to nie uda się. Depozyt zostanie zdjęty najwcześniej po około 24 godzinach od momentu zwrotu samochodu, a często trwa to nawet dłużej niż tydzień. Warto o tym pamiętać i najlepiej do płatności za inne zobowiązania mieć inną karę (debetową) lub odpowiednio wyższy limit na karcie kredytowej.

Po co jest depozyt na karcie kredytowej?

W ten sposób wypożyczalnie zabezpieczają się przed nieuczciwymi klientami. Gdyby klient nie wypełnił warunków umowy, to koszty z tym związane wypożyczalnia potrąca sobie z depozytu. Załóżmy, że spóźniłeś się o 8 godzin ze zwrotem samochodu. Umowa przewiduje za to dodatkową opłatę. Wypożyczalnia niezależnie od twojej woli może pobrać sobie z depozytu stosowną opłatę.
Inny przykład: odebrałeś samochód z pełnym bakiem, a oddałeś z pustym. Wypożyczalnia pobiera sobie wartość pełnego tankowania i do tego koszt dodatkowy koszt obsługi. Wychodzi to obecnie mniej więcej tak, jakby litr paliwa kosztował 2 EUR. Czyli np. bak paliwa 50 L * 2 EUR/L = 100 EUR. Tyle mniej więcej zniknie z depozytu. Przykłady można mnożyć (rysa na samochodzie, zbite lusterko, zbita szyba, zniszczona tapicerka itp.).

Wkład własny i ubezpieczenie samochodu

Oprócz depozytu, który blokowany jest bezpośrednio na twojej karcie kredytowej, wypożyczenie samochodu wiąże się z przyjęciem na siebie zobowiązania o tak zwanym wkładzie własnym.

Wkład własny obowiązuje w przypadku:
– zniszczenia lub uszkodzenia samochodu
– kradzieży samochodu

Każda wypożyczalnia ma ustalone własne kwoty udziału własnego. Osobno dla zniszczenia i osobno dla kradzieży samochodu.
Jest to koszt jaki maksymalnie zobowiązujesz się ponieść w przypadku gdy będzie miało miejsce jedno z powyższych zdarzeń.
Założenie jest takie, że jeżeli koszty wynikające z usunięcia zniszczeń są większe niż przyjęty przez ciebie w umowie wkład własny, to odpowiadasz wyłącznie do wysokości wkładu własnego, a pozostałe koszty pokrywa ubezpieczenie.
Obecnie praktycznie wszystkie wypożyczalnie zawierają koszt tego ubezpieczenia w podstawowej cenie pojazdu (tej najtańszej, którą widzisz w ofercie na tronie). To ubezpieczenie jest obowiązkowe i dotyczy wszystkich wynajmowanych pojazdów.

Ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń – CDW

To jest właśnie podstawowe ubezpieczenie, którym objęty jest pojazd (często na stronach internetowych wypożyczalni nazywane jest Pełnym Ubezpieczeniem, co może wprowadzać w błąd, uczulam, to powszechna praktyka). Praktyka nazywania podstawowego ubezpieczenia pełnym, zapewne ma na celu zasugerowanie klientowi, że w podobnej cenie nabywa lepszy pakiet ubezpieczeń. Wtedy oferta wydaje się atrakcyjniejsza, ale w rzeczywistości nie jest. Warto więc sprawdzić czy ubezpieczenie nazywane pełnym to ubezpieczenie CDW czy faktycznie pełne (SCDW – o którym będę pisał troszkę niżej).
Nie znalazłem oferty, w której za to ubezpieczenie obowiązywałaby jakaś dopłata. Wszędzie było w podstawowej cenie pojazdu.
CDW to skrót od angielskiej nazwy Collision Damage Waiver. Posiadanie tego ubezpieczenia ogranicza twoją odpowiedzialność za zniszczenie do wysokości wkładu własnego.
Żeby jednak nie było zbyt kolorowo, to z tego ubezpieczenia wyłączone są najczęściej: szyby, opony i podwozie. Wyłączeń może być więcej. Oznacza to, że jeżeli np. podczas kolizji zniszczenia dotknęły elementów, które są wyłączone z ubezpieczenia, to za ich naprawę zapłacisz dodatkowo.
Oczywiście, jeżeli zdarzenie nastąpiło nie z twojej winy i masz na to policyjny protokół, to wypożyczalnia nie ma prawa potrącić żadnych pieniędzy. Wtedy płaci sprawca.

WAŻNE!
Jeżeli prowadziłeś samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających to żadne ubezpieczenie nie działa. Płacisz pełną kwotę kosztów naprawy.

Ubezpieczenie od kradzieży – TP

To ubezpieczenie, które w przypadku kradzieży pojazdu ogranicza twoją odpowiedzialność materialną do wysokości wkładu własnego.
Nazwa ubezpieczenia to skrót od wersji angielskiej Theft Waiver.
Koszt tego ubezpieczenia zawiera się w podstawowej cenie wypożyczenia pojazdu.
Nie znalazłem oferty, w której za to ubezpieczenie obowiązywałaby jakaś dopłata. Wszędzie było w podstawowej cenie pojazdu.

Pełne ubezpieczenie od uszkodzeń – SCDW

Ten rodzaj ubezpieczenia całkowicie lub częściowo znosi twoją odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu i to jest prawdziwe pełne ubezpieczenie od uszkodzeń.
Nazwa pochodzi od angielskiej wersji: Super Collision Damage Waiver.
W większości przypadków twoja odpowiedzialność po wykupieniu tego ubezpieczenia zredukowana zostaje do zera, rzadziej do symbolicznej kwoty na poziome około 100 – 500 EUR (w zależności od marki i ceny nowego pojazdu).
Wypożyczalnie, które podstawowe ubezpieczenie nazywają błędnie (lub celowo) pełnym, ten rodzaj ubezpieczenia nazywają: All Inclisive, Super, All Protection … itp.
Podczas rezerwacji na stronie Rentalcars, przy każdym wypożyczeniu masz możliwość dokupienia pełnego ubezpieczenia SCDW. Należy jednak mieć świadomość, że jest to ubezpieczenie które wykupujesz w Rentalcars, a nie w docelowej wypożyczalni. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że jeżeli wystąpi uszkodzenie lub kradzież samochodu, wypożyczalnia pobierze z twojego konta kwotę do wysokości wkładu własnego, a o zwrot tej kwoty w ramach posiadanego musisz wystąpić do Rentalcars.
Jeżeli chcesz wykupić ubezpieczenie pełne SCDW bezpośrednio w wypożyczalni to musisz to zrobić na miejscu, przy wypożyczeniu. Unikniesz wtedy ewentualnego pobrania wkładu własnego z twojego konta i upominania się o zwrot u ubezpieczyciela. Niestety większość wypożyczalni nawet na własnych stronach internetowych nie umożliwia wykupienia tego ubezpieczenia przez internet i trzeba to zrobić na miejscu podczas odbioru auta. Za to ceny wynajmu za pośrednictwem Rentalcars są niższe niż bezpośrednio na stronach wypożyczalni, więc i tak opłaca się dokonywać podstawowej rezerwacji za pośrednictwem Rentalcars.
Sprawdziłem koszt wykupu pełnego ubezpieczenia SCDW w kilku wypożyczalniach. Średnio jest to koszt rzędu 30 EUR/dzień dla podstawowych modeli samochodów.

Ubezpieczenie podróżnych – PAI

Często w trakcie wynajmu proponowane jest jeszcze ubezpieczenie osób podróżujących wynajętym samochodem. Nie ma ono nic wspólnego z samym autem, a jedynie dotyczy osób. Jeżeli samodzielnie przed podróżą wykupujesz dla siebie ubezpieczenie, to nie jest Ci ono dodatkowo potrzebne.
Skrót pochodzi z angielskiej nazwy: Personal Accident Insurance.
Ubezpieczenie to często znajduje się w pakiecie z SCDW.

4.9/5 - (169 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
21 komentarzy do “Malaga – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu. Wypożyczalnie samochodów – opinie, ranking, porównanie ofert. Hiszpania, Andaluzja.

 • 12 stycznia 2020 o 14:28
  Bezpośredni odnośnik

  Super artykul, planuje wypozyczenie auta w Maladze na lotnisku dla 7 osób i na prawde duzo klopotu sprawia mi znalezienie czegos w przyzwoitej cenie.. wyjazd planujemy we wrzesniu 2020. Nikt nie posiada karty kredytowej a wysokosci depozytów w sieciówkach są ogromne. Moze masz jeszcze jakies rady co do takiego wypożyczenia, jak zrobic to „po kosztach”? kiedy jest najlepszy moment na rezerwowanie? Super artykul, pozdrawiam goraco!

  Odpowiedz
  • 12 stycznia 2020 o 15:56
   Bezpośredni odnośnik

   Wiber ma 7 osobowe samochody z pełnym ubezpieczeniem i bez depozytu oraz bez karty kredytowej. Wychodzi mniej niż 20 euro dziennie na osobę.
   Rezerwować trzeba możliwie najwcześniej, bo tych aut jest mało. Kto pierwszy ten lepszy, a wrzesień to popularny termin.
   Przy płatności przez Internet masz w tej chwili jeszcze 18% rabatu.

   Odpowiedz
 • 12 stycznia 2020 o 16:56
  Bezpośredni odnośnik

  Nie wiem jak inne firmy ale odradzam Marbesol. Miało być bez karty, a na miejscu okazało się ze żądają zastawu na ponad 1200 euro. Nie było to akurat problemem bo mam kartę z wyższym limitem. Jednak zdziwienie po powrocie do domu było olbrzymie bo mamy ściągnięcie na ponad 500€ – tyle nie wróciło z depozytu. Mieliśmy pełne ubezpieczenie. Brak słów.

  Odpowiedz
  • 30 stycznia 2020 o 22:36
   Bezpośredni odnośnik

   Dobry wieczór, troche się pogubiłem 🙂
   Chodzi o wynajem samochodu w Wiber z pakietem scdw. Najlepiej wybrać przez internet opcje Basic i rozszerzyć na miejscu? czy od razu wykupić ofertę specjalną z cdw i wówczas rozszerzyć na miejscu? Poproszę o bardziej szczegółowe pokierowanie. Pozdrawiam Paweł

   Odpowiedz
   • 30 stycznia 2020 o 22:42
    Bezpośredni odnośnik

    Wybierasz opcję All Inclusive i niczego już nie musisz rozszerzać na miejscu. To załatwia wszystko.

    Odpowiedz
 • 30 stycznia 2020 o 22:50
  Bezpośredni odnośnik

  Tylko ze tam jest napisane cdw a nie scdw, aczkolwiek po średniku jest wypisane rozszerzenie.
  Ta opcje all inclusive na stronie Wiber? A odpowiednik na rentalscar?

  A może jest Pan mi w stanie powiedzieć dlaczego aktualnie nasi polscy koledzy są aktualnie 2x drożsi? Mają jakiś większy pakiet?

  Odpowiedz
  • 31 stycznia 2020 o 00:23
   Bezpośredni odnośnik

   Wszystko dokładnie opisałem w artykule, łącznie z obrazkami. Wystarczy zrobić zgodnie z opisem.

   Nie jestem w stanie wytłumaczyć czemu inne wypożyczalnie mają wyższą cenę.

   Odpowiedz
  • 5 lutego 2020 o 02:42
   Bezpośredni odnośnik

   Ja tez szukam autka 8 osobowego tylko na sierpień od 10 października do 17 czyli 7 dni. Najtaniej wychodzi w Malaga u Drive czyli 729 € z dodatkowym ubezpieczeniem. W Wiberze 873,62€ . Myślicie ze są jeszcze jakieś fajne opcje?

   Odpowiedz
  • 25 lipca 2023 o 20:37
   Bezpośredni odnośnik

   Hej, właśnie chciałam zarezerwować auto w wiber i wybrałam przez rentalscar opcję All inclusive zgodnie z Twoim poleceniem. Dalej jeszcze jest znowu kolejne ubezpieczenie czy je tez wybrać?

   Czy jak wynajmę auto przez stronę wiber bezpośrednio i wybiorę opcję all inclusive to tam mam już max pakiet? Taki jak podwójne ubezpieczenie przez rentalscar?

   Odpowiedz
   • 25 lipca 2023 o 21:03
    Bezpośredni odnośnik

    Jeżeli bierzesz opcję All Inclusive to dokupywanie drugiego pełnego ubezpieczenia nie ma sensu.

    Odpowiedz
 • 21 lutego 2020 o 09:20
  Bezpośredni odnośnik

  Polecam Malaga U Drive 🙂 Korzystaliśmy dwukrotnie, za jednym z pobytów w 7 os. jednym autkiem wygodnie zwiedzaliśmy Andaluzję. Miła obsługa, cenne porady. Jak tamten region Hiszpanii to tylko z nimi 🙂

  Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2022 o 17:32
  Bezpośredni odnośnik

  Witam ,
  Pisał Pan,że używał Pan też kiedyś Bruno cars, patrzyłem na ich stronę i wygląda jakby ich ubezpieczenie obejmowało wszystko co możliwe, ale nie jest nigdzie napisane ,że to SCDW, czy jest Pan w stanie powiedzieć czy to co oni oferujowali/oferują to jest właśnie takie ubezpieczenie? Z góry dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 19 kwietnia 2022 o 18:20
   Bezpośredni odnośnik

   Wtedy gdy brałem od nich auto to było pełne ubezpieczenie. Facet nie brał ode mnie żadnego depozytu, nie chciał żadnej karty, a auto na koniec kazał zostawić na parkingu na lotnisku, na umówionym miejscu parkingowym: otwarte, z kluczykami w środku (w bagażniku). Sam sobie po nie przyjechał.

   Odpowiedz
   • 20 kwietnia 2022 o 14:12
    Bezpośredni odnośnik

    Dziękuję za odpowiedź, jeszcze tylko jedno pytanie z Pana doświadczenia jeśli chodzi o wypożyczanie aut, czy lepiej jest zapłacić przy odbiorze auta czy przed przy bookowaniu online, niezależnie od ceny.
    Dziękuję I pozdrawiam

    Odpowiedz
    • 20 kwietnia 2022 o 14:20
     Bezpośredni odnośnik

     Jeżeli płatność online daje nam jakiś profit (np. niektóre wypożyczalnie za płatność do razu online dają dodatkowy rabat) to wybieram tę wersję. Jeżeli to nic nie daje, a zapłata nie jest wymagana przy rezerwacji to już wszystko jedno. Porównywarki często gwarantują nam zwrot pieniędzy w razie rezygnacji nawet na dwa dni wcześniej, więc wtedy tym bardziej nie stanowi to problemu.

     Odpowiedz
 • 22 września 2022 o 20:21
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo zrozumiały i przydatny opis wypożyczenia auta. Osobiście korzystałem z U-Drive w Maladze bez problemów, tanio i wygodnie.

  Odpowiedz
 • 20 listopada 2022 o 12:26
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo dokładny opis i na pewno skorzystamy z rad i wskazówek. Czy jest możliwość wynajmu auta w Maladze i oddaniu w Alicante?
  Będę wdzięczna za odpowiedź, serdecznie pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 12 lutego 2023 o 15:48
  Bezpośredni odnośnik

  Witam,
  dzięki temu wpisowi bez problemu ogarnąłem sobie 6 dniowe wypożyczenie samochodu w styczniu 2023 przez firmę Wiber. W moim przypadku wypożyczenie kosztowało mnie 120 Eur za 6 dni w opcji All… Samochód jaki otrzymałem do dyspozycji to Peugeot 2008 z przebiegiem 22k km.
  Pozdrawiam autora artykułu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *