Sycylia: Palermo, Katania, Trapani – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu? Jak wypożyczyć auto na Sycylii?

Czy możliwe jest wypożyczenie samochodu na Sycylii bez konieczności blokowania depozytu na karcie kredytowej? Oczywiście, że tak! Nie jest to aż tak proste jak na Majorce (o czym pisałem we wpisie: Wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu – Majorka, Hiszpania) ale możliwe. Zanim jednak wejdziemy w szczegóły ofert wypożyczalni trzeba zdać sobie sprawę z bardzo istotnej rzeczy.

Jazda samochodem po Sycylii

Przygotuj się na adrenalinę! Bez znaczenia czy jesteś kierowcą czy pasażerem. Emocje są gwarantowane. We Włoszech powszechnie znana jest nonszalancja z jaką kierowcy traktują przepisy, ale to, co dzieje się na Sycylii przechodzi ludzkie pojęcie. Ze znaków drogowych korzystają tu chyba tylko turyści, wprowadzając tym samy chaos w poczynania miejscowych. Miejscowemu do głowy by nie przyszło, że ktoś widząc znak „STOP” albo „ustąp pierwszeństwa przejazdu” zwolni albo (o zgrozo), zatrzyma się przed skrzyżowaniem. Spodziewaj się, że wtedy ominie cię lewą stroną z mocno zdziwionym wzrokiem. Zresztą często miejscowi widząc, że auto jest w wypożyczalni od razu wiedzą, że będziesz zwalniał na „STOP”-ie przed skrzyżowaniem i od razu, prewencyjnie robią unik w lewo i gnają ostro przed siebie.
Kolejny przykład jest jeszcze ciekawszy. Wyobraź sobie, że jedziesz przez Palermo szeroką drogą jednokierunkową, która ma 3 pasy ruchu w jedną stronę. Jedziesz grzecznie środkowym pasem i … nagle widzisz jak facet 200m przed tobą zatrzymuje się na tym samym środkowym (!!!) pasie. Wbija światła awaryjne i idzie pogadać z kumplem który stoi przed swoim straganem, handlując jakimś badziewiem na chodniku. Auto centralnie zawala środkowy pas ruchu. Ja w panice uciekam z pasa i brutalnie wymuszam pierwszeństwo na gościu po lewej. Ledwo zdążyłem. Za sobą słyszę klakson! Ale nie! To NIE NA MNIE!!! Facet za mną ze znudzonym obliczem chyba nawet nie zarejestrował, że było jakieś zagrożenie. Normalnie, po prostu ktoś (czyli ja) wrył mu się na centymetry, z ryjem przed maskę … normalna sprawa. Sycylia! Kto zatem trąbił??? To kolejny znajomy typa od pozostawionego samochodu. Bo takie trąbienie to zwyczajowo na Sycylii pozdrowienie jest! Typ na chodniku zachwycony pomachał koledze ręką, uśmiechał się i fajnie jest. Po prostu odpadłem.
Po chwili ponownie hamowałem na złamanie karku, bo – tym razem przed moją maskę – ktoś uciekał z pasa obok. Cudownie! Pomyślałem: obrąbię go, a co! Klakson zawarczał wściekle, a wszyscy dookoła … przyjęli moje pozdrowienie, w ciemno machając ręką w przyjaznym geście i uśmiechając się! Okazało się, że całkiem fajny ze mnie gość! Ledwo po przyjeździe i pozdrawiam wszystkich na ulicy. Uroczo!
Całość działa się na pierwszych kilometrach po odebraniu samochodu w drodze z lotniska. Szybko zrozumiałem, że jestem w alternatywnym świecie ruchu drogowego i od teraz oczy w dupie będą mi niezbędnie potrzebne. I przysięgam, że nie ma tu koloryzowanej fabuły.
Na takie rzeczy natkniesz się NA PEWNO. Nie ominą cię. Tam się po prostu tak jeździ i po 2 dniach nawet nie zdziwi cię, gdy w oczekiwaniu za furgonetką na zjazd z ronda okaże się, że furgonetka, która wjechała na rondo przed tobą wcale nie będzie z niego zjeżdżać. Facet po prostu zatrzymał się na rondzie i właśnie rozpoczął sprzedaż melonów i arbuzów prosto z auta. Na rondzie !!! Ja pier … A że zablokowany jest jeden pas? Przecież jest jeszcze drugi … 😀

Wypożyczenie auta na Sycylii

Powyższy wstęp powstał w ściśle określonym celu. Tym celem jest przekonanie Cię do wypożyczenia samochodu z pełnym pakietem ubezpieczenia (nazywanym w skrócie SCDW). Na Sycylii prawdopodobieństwo złapania choćby przypadkowej rysy jest zdecydowanie wyższe niż gdzie indziej. Możesz jechać ostrożnie i zwyczajnie mieć pecha, a na Sycylii o to nie trudno. Nawiasem mówiąc uważam, że tutaj wypożyczalnie powinny mieć obowiązek wynajmu samochodów wyłącznie w pakiecie z pełnym ubezpieczeniem. Niestety tak nie jest. Z tego powodu warto zwracać uwagę na wysokość wymaganego depozytu (wrócimy jeszcze do tego tematu w dalszej części artykułu).
Często spotykana praktyka w zasadach wypożyczenia samochodów to:
– bardzo niska cena wariantu podstawowego (żeby przyciągnąć klienta, oferta znajduje się wtedy na szczycie wyników wyszukiwania)
– wysoka kwota depozytu zabezpieczającego na karcie kredytowej (w przypadku gdy okaże się, że w praktyce takiego dużego depozytu na karcie założyć się nie da, klient zmuszony jest do wykupienia pełnego ubezpieczenia, które powoduje spadek – nawet do zera – depozytu zabezpieczającego na karcie).

Sam przy wypożyczeniu znalazłem się dokładnie w takiej sytuacji. Zapomniałem, że jakiś czas wcześniej płaciłem za coś kartą kredytową i przy wypożyczaniu samochodu okazało się, że brakuje mi salda na założenie zabezpieczenia w wypożyczalni (po prostu cześć salda zabrała mi płatność, o której zapomniałem). Na miejscu wykupiłem więc pełne ubezpieczenie, żeby obniżyć wysokość depozytu (wymagany depozyt przy tej opcji spadał z 800 EUR na 100 EUR). Miało to miejsce właśnie na Sycylii. Ostatecznie na dobre wyszło, bo jak opisałem wyżej, już po kilku chwilach dziękowałem opatrzności za posiadanie pełnego ubezpieczenia.

Trochę spokoju na ulicy w Palermo, Sycylia

Wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu

Sieciowe wypożyczalnie nie oferują takiej możliwości. Jest jednak lokalna wypożyczalnia, w której jest to możliwe. Działa w ramach agencji turystycznej Turismo Trapani.
Strona do której podałem skrót jest w języku polskim. Niestety nie ma na stronie typowego dla wypożyczalni formularza rezerwacji samochodu. Jest za to formularz zgłoszenia, który należy wypełnić i czekać na informację zwrotną. Wypożyczane samochody mają w cenie pełne ubezpieczenie, więc wypożyczalnia nie zakłada żadnego depozytu i nie potrzebuje twojej karty kredytowej. Orientacyjna cena za mały samochód to przedział 50 – 70 EUR/dobę. Jest na poziomie ceny małego samochodu z pełnym ubezpieczeniem w innych wypożyczalniach.

Oferty innych wypożyczalni

Oczywiście powyższa oferta może ci nie odpowiadać, albo nie masz czasu czekać na odpowiedź, lub po prostu wypożyczalnia nie ma w interesującym cię terminie wolnych samochodów (co przy zapotrzebowaniu w sezonie jest wysoce prawdopodobne). Możesz skorzystać z jednej z ofert pozostałych wypożyczalni. Ofert jest sporo. Łącznie znalazłem 24 różnych wypożyczalni, które oferują wynajem samochodów na Sycylii, z możliwością odbioru w różnych miastach: Katanii, Palermo, Trapani. Wszystkie oferty przejrzałem pod kątem wymagań związanych z depozytem na karcie kredytowej, ubezpieczeniem i udziałem własnym w razie nieszczęśliwego wypadku i kradzieży. Zebrane informacje usystematyzowałem w formie tabeli, tak by łatwiej było wybrać najbardziej interesującą ofertę. Zanim jednak przedstawię tabelę z wynikami potrzebnych jest kilka słów wyjaśnienia na temat danych, które się w niej znajdują.

Co to jest depozyt na karcie kredytowej?

Depozyt to kwota, którą wypożyczalnia blokuje na karcie kredytowej. Ta kwota nie znika z twojej karty. Nadal się na niej znajduje, ale nie jest możliwa do wykorzystania.

Przykład:
Załóżmy, że masz kartę kredytową z limitem 3000 PLN. Wypożyczasz samochód z wypożyczalni, a w warunkach wypożyczenia jest informacja o depozycie w wysokości 500 EUR. Odbierasz samochód, a wypożyczalnia podczas odbioru zakłada na karcie depozyt, zgodnie z umową 500 EUR. Na twojej karcie nadal jest 3000 PLN ale 500 EUR * 4,3 = 2 100 PLN, jest zablokowane i dopóki blokada nie zostanie zdjęta, nie możesz z tych środków skorzystać. Do dyspozycji zostaje ci 900 PLN.

Jeżeli miałeś plan, żeby tą samą kartą płacić za hotel, który kosztuje np. 1500 PLN, to nie uda się. Depozyt zostanie zdjęty najwcześniej po około 24 godzinach od momentu zwrotu samochodu, a często trwa to nawet dłużej niż tydzień. Warto o tym pamiętać i najlepiej do płatności za inne zobowiązania mieć inną karę (debetową) lub odpowiednio wyższy limit na karcie kredytowej.

Po co jest depozyt na karcie kredytowej?

W ten sposób wypożyczalnie zabezpieczają się przed nieuczciwymi klientami. Gdyby klient nie wypełnił warunków umowy, to koszty z tym związane wypożyczalnia potrąca sobie z depozytu. Załóżmy, że spóźniłeś się o 8 godzin ze zwrotem samochodu. Umowa przewiduje za to dodatkową opłatę. Wypożyczalnia niezależnie od twojej woli może pobrać sobie z depozytu stosowną opłatę.
Inny przykład: odebrałeś samochód z pełnym bakiem, a oddałeś z pustym. Wypożyczalnia pobiera sobie wartość pełnego tankowania i do tego koszt dodatkowy koszt obsługi. Wychodzi to obecnie mniej więcej tak, jakby litr paliwa kosztował 2 EUR. Czyli np. bak paliwa 50 L * 2 EUR/L = 100 EUR. Tyle mniej więcej zniknie z depozytu. Przykłady można mnożyć (rysa na samochodzie, zbite lusterko, zbita szyba, zniszczona tapicerka itp.).

Wkład własny i ubezpieczenie samochodu

Oprócz depozytu, który blokowany jest bezpośrednio na twojej karcie kredytowej, wypożyczenie samochodu wiąże się z przyjęciem na siebie zobowiązania o tak zwanym wkładzie własnym.
Wkład własny obowiązuje w przypadku:
– zniszczenia lub uszkodzenia samochodu
– kradzieży samochodu

Każda wypożyczalnia ma ustalone własne kwoty udziału własnego. Osobno dla zniszczenia i osobno dla kradzieży samochodu.
Jest to koszt jaki maksymalnie zobowiązujesz się ponieść w przypadku gdy będzie miało miejsce jedno z powyższych zdarzeń.
Założenie jest takie, że jeżeli koszty wynikające z usunięcia zniszczeń są większe niż przyjęty przez ciebie w umowie wkład własny, to odpowiadasz wyłącznie do wysokości wkładu własnego, a pozostałe koszty pokrywa ubezpieczenie.
Obecnie praktycznie wszystkie wypożyczalnie zawierają koszt tego ubezpieczenia w podstawowej cenie pojazdu (tej najtańszej, którą widzisz w ofercie na tronie). To ubezpieczenie jest obowiązkowe i dotyczy wszystkich wynajmowanych pojazdów.

Ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń – CDW

To jest właśnie podstawowe ubezpieczenie, którym objęty jest pojazd (często na stronach internetowych wypożyczalni nazywane jest Pełnym Ubezpieczeniem, co może wprowadzać w błąd, uczulam, to powszechna praktyka). Praktyka nazywania podstawowego ubezpieczenia pełnym, zapewne ma na celu zasugerowanie klientowi, że w podobnej cenie nabywa lepszy pakiet ubezpieczeń. Wtedy oferta wydaje się atrakcyjniejsza, ale w rzeczywistości nie jest. Warto więc sprawdzić czy ubezpieczenie nazywane pełnym to ubezpieczenie CDW czy faktycznie pełne (SCDW – o którym będę pisał troszkę niżej).
Nie znalazłem oferty, w której za to ubezpieczenie obowiązywałaby jakaś dopłata. Wszędzie było w podstawowej cenie pojazdu.
CDW to skrót od angielskiej nazwy Collision Damage Waiver. Posiadanie tego ubezpieczenia ogranicza twoją odpowiedzialność za zniszczenie do wysokości wkładu własnego.
Żeby jednak nie było zbyt kolorowo, to z tego ubezpieczenia wyłączone są najczęściej: szyby, opony i podwozie. Wyłączeń może być więcej. Oznacza to, że jeżeli np. podczas kolizji zniszczenia dotknęły elementów, które są wyłączone z ubezpieczenia, to za ich naprawę zapłacisz dodatkowo.
Oczywiście, jeżeli zdarzenie nastąpiło nie z twojej winy i masz na to policyjny protokół, to wypożyczalnia nie ma prawa potrącić żadnych pieniędzy. Wtedy płaci sprawca.

WAŻNE!
Jeżeli prowadziłeś samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających to żadne ubezpieczenie nie działa. Płacisz pełną kwotę kosztów naprawy.

Ubezpieczenie od kradzieży – TP

To ubezpieczenie, które w przypadku kradzieży pojazdu ogranicza twoją odpowiedzialność materialną do wysokości wkładu własnego.
Nazwa ubezpieczenia to skrót od wersji angielskiej Theft Waiver.
Koszt tego ubezpieczenia zawiera się w podstawowej cenie wypożyczenia pojazdu.
Nie znalazłem oferty, w której za to ubezpieczenie obowiązywałaby jakaś dopłata. Wszędzie było w podstawowej cenie pojazdu.

Pełne ubezpieczenie od uszkodzeń – SCDW

Ten rodzaj ubezpieczenia całkowicie lub częściowo znosi twoją odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu i to jest prawdziwe pełne ubezpieczenie od uszkodzeń.
Nazwa pochodzi od angielskiej wersji: Super Collision Damage Waiver.
W większości przypadków twoja odpowiedzialność po wykupieniu tego ubezpieczenia zredukowana zostaje do zera, rzadziej do symbolicznej kwoty na poziome około 100 – 500 EUR (w zależności od marki i ceny nowego pojazdu).
Wypożyczalnie, które podstawowe ubezpieczenie nazywają błędnie (lub celowo) pełnym, ten rodzaj ubezpieczenia nazywają: All Inclisive, Super, All Protection … itp.
Podczas rezerwacji na stronie Rentalcars, przy każdym wypożyczeniu masz możliwość dokupienia pełnego ubezpieczenia SCDW. Należy jednak mieć świadomość, że jest to ubezpieczenie które wykupujesz w Rentalcars, a nie w docelowej wypożyczalni. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że jeżeli wystąpi uszkodzenie lub kradzież samochodu, wypożyczalnia pobierze z twojego konta kwotę do wysokości wkładu własnego, a o zwrot tej kwoty w ramach posiadanego musisz wystąpić do Rentalcars.
Jeżeli chcesz wykupić ubezpieczenie pełne SCDW bezpośrednio w wypożyczalni to musisz to zrobić na miejscu, przy wypożyczeniu. Unikniesz wtedy ewentualnego pobrania wkładu własnego z twojego konta i upominania się o zwrot u ubezpieczyciela. Niestety większość wypożyczalni nawet na własnych stronach internetowych nie umożliwia wykupienia tego ubezpieczenia przez internet i trzeba to zrobić na miejscu podczas odbioru auta. Za to ceny wynajmu za pośrednictwem Rentalcars są niższe niż bezpośrednio na stronach wypożyczalni, więc i tak opłaca się dokonywać podstawowej rezerwacji za pośrednictwem Rentalcars.
Sprawdziłem koszt wykupu pełnego ubezpieczenia SCDW w kilku wypożyczalniach. Średnio jest to koszt rzędu 30 EUR dla podstawowych modeli samochodów. Szczegółowe kwoty podane są w tabeli poniżej.

Wypożyczalnia Koszt SCDW [EUR/dzień]
Maggiore 34,30
Hertz 36,60
Avis 32,00
JoyRent 21,00

Ubezpieczenie podróżnych – PAI

Często w trakcie wynajmu proponowane jest jeszcze ubezpieczenie osób podróżujących wynajętym samochodem. Nie ma ono nic wspólnego z samym autem, a jedynie dotyczy osób. Jeżeli samodzielnie przed podróżą wykupujesz dla siebie ubezpieczenie, to nie jest Ci ono dodatkowo potrzebne.
Skrót pochodzi z angielskiej nazwy: Personal Accident Insurance.
Ubezpieczenie to często znajduje się w pakiecie z SCDW.

Porównanie ofert wypożyczalni samochodów na Sycylii

W tabeli poniżej zestawiłem wymagania wypożyczalni co do wysokości depozytu zakładanego na karcie kredytowej oraz wkładów własnych w przypadku uszkodzenia i kradzieży. Uszeregowałem je w kolejności rosnącej od najniższego depozytu, do najwyższego.
Klikając na nazwę wypożyczalni która Cię interesuje przejdziesz do wyszukiwarki, w której wystarczy wpisać miejsce odbioru samochodu i datę. W ten sposób uzyskasz ceny wynajmu aut tylko dla tej wypożyczalni, bez niepotrzebnych ofert innych firm. Ponadto idąc w dół strony poznasz oceny i opinie innych klientów, którzy korzystali z usług wybranej wypożyczalni.

Wypożyczalnia Kaucja
(depozyt) [EUR]
Wkład własny
Uszkodzenie [EUR]
Wkład własny
Kradzież [EUR]
Maggiore – [klik] 120 1000 1900
Hertz – [klik] 200 1300 2000
Avis – [klik] 250 1000 1900
Budget – [klik] 250 1220 2318
Alamo – [klik] 500 1200 1600
Autovia – [klik] 500 1390 1500
Ecovia – [klik] 500 1390 1500
Enterprise – [klik] 500 1000 1600
Europcar – [klik] 500 1098 2086
Locauto – [klik] 500 1000 1600
Firefly – [klik] 600 1600 1600
JoyRent – [klik] 600 1500 1800
Noleggiare – [klik] 600 1300 1600
Dollar – [klik] 700 1300 2000
Thrifty – [klik] 700 1300 2000
Sicily By Car 800 1098 1708
Italy Car Rent – [klik] 900 1500 1500
InterRent – [klik] 950 1100 1100
Sixt – [klik] 1000 1000 1900
TargetRent – [klik] 1000 1695 1830
Centauro – [klik] 1050 1050 1650
Goldcar – [klik] 1100 1100 2500
Rhodium – [klik] 1100 1100 2500
Green Motion – [klik] 1200 1200 1200

Należy pamiętać, że podane w tabeli wartości dotyczą wypożyczenia samochodu na Sycylii. Wypożyczenie w innym regionie lub innym państwie może mieć wpływ na poziom wymaganego depozytu oraz wysokość wkładów własnych. Spodziewam się, że w innych państwach może być niższy. Szczególnie tam gdzie poważniej podchodzi się do respektowania przepisów drogowych 🙂

Rozszerzenie wyników wyszukiwania

Załóżmy ze przeszukałeś bazę danych dla interesującej cię wypożyczalni (kliknąłeś na nazwę firmy w tabeli powyżej i otworzyła się wyszukiwarka. Wprowadziłeś nazwę miasta, w którym chcesz odebrać auto oraz uzupełniłeś datę odbioru i zwrotu auta). Otrzymany wynik okazał się niesatysfakcjonujący lub nie było we wskazanym terminie wolnych samochodów i chcesz rozszerzyć wyniki poszukiwania. Jest to banalnie proste!
W panelu po lewej stronie, opisanym jako „Nazwa dostawcy” znajdują się nazwy firm, w których w tym terminie jest wolne auto oraz cena najtańszego wariantu.
Położenie panelu na stronie wyników wyszukiwania wskazuje strzałka na poniższym obrazku.

Sprawdź w tabeli powyżej nazwę kolejnej insertującej cię wypożyczalni i zaznacz ją w panelu po lewej stronie. Gotowe!
Możesz zaznaczyć więcej niż jedną nazwę i porównywać ceny wyłącznie tych wypożyczalni, które cię interesują (jak na obrazku poniżej).

Dzięki tym narzędziom znajdziesz najlepszą i najkorzystniejszą dla siebie ofertę wynajmu samochodu, a ja życzę ci spokojnej jazdy i wielu wspaniałych wspomnień z Sycylii!

Link do wypożyczalni samochodów: wypożyczalnia samochodów na Sycylii – [klik]

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
Poniżej znajdują się ikony, dzięki którym łatwo możesz udostępnić artykuł, a na górze strony przycisk do polubienia profilu na Facebook-u. ZRÓB TO proszę! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *