Sycylia: Palermo, Katania, Trapani – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu? Jak wypożyczyć auto na Sycylii?

Czy możliwe jest wypożyczenie samochodu na Sycylii bez konieczności blokowania depozytu na karcie kredytowej? Oczywiście, że tak! Nie jest to aż tak proste jak na Majorce (o czym pisałem we wpisie: Wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu – Majorka, Hiszpania) ale możliwe. Zanim jednak wejdziemy w szczegóły ofert wypożyczalni trzeba zdać sobie sprawę z bardzo istotnej rzeczy.

Jazda samochodem po Sycylii

Przygotuj się na adrenalinę! Bez znaczenia czy jesteś kierowcą czy pasażerem. Emocje są gwarantowane. We Włoszech powszechnie znana jest nonszalancja z jaką kierowcy traktują przepisy, ale to, co dzieje się na Sycylii przechodzi ludzkie pojęcie. Ze znaków drogowych korzystają tu chyba tylko turyści, wprowadzając tym samym chaos w poczynania miejscowych. Miejscowemu do głowy by nie przyszło, że ktoś widząc znak „STOP” albo „ustąp pierwszeństwa przejazdu”, zwolni albo (o zgrozo), zatrzyma się przed skrzyżowaniem. Spodziewaj się, że wtedy ominie cię lewą stroną z mocno zdziwionym wzrokiem. Zresztą często miejscowi widząc, że auto jest z wypożyczalni od razu wiedzą, że będziesz zwalniał na „STOP”-ie przed skrzyżowaniem i od razu, prewencyjnie robią unik w lewo i gnają ostro przed siebie.
Kolejny przykład jest jeszcze ciekawszy. Wyobraź sobie, że jedziesz przez Palermo szeroką drogą jednokierunkową, która ma 3 pasy ruchu w jedną stronę. Jedziesz grzecznie środkowym pasem i … nagle widzisz jak facet 200m przed tobą zatrzymuje się na tym samym środkowym (!!!) pasie. Wbija światła awaryjne i idzie pogadać z kumplem który stoi przed swoim straganem, handlując jakimś badziewiem na chodniku. Auto centralnie zawala środkowy pas ruchu. Ja w panice uciekam z pasa i brutalnie wymuszam pierwszeństwo na gościu po lewej. Ledwo zdążyłem. Za sobą słyszę klakson! Ale nie! To NIE NA MNIE!!! Facet za mną ze znudzonym obliczem chyba nawet nie zarejestrował, że było jakieś zagrożenie. Normalnie, po prostu ktoś (czyli ja) wrył mu się na centymetry, z ryjem przed maskę … normalna sprawa. Sycylia! Kto zatem trąbił??? To kolejny znajomy typa od pozostawionego samochodu. Bo takie trąbienie to zwyczajowo na Sycylii pozdrowienie jest! Typ na chodniku zachwycony pomachał koledze ręką, uśmiechał się i fajnie jest. Po prostu odpadłem.
Po chwili ponownie hamowałem na złamanie karku, bo – tym razem przed moją maskę – ktoś uciekał z pasa obok. Cudownie! Pomyślałem: obrąbię go, a co! Klakson zawarczał wściekle, a wszyscy dookoła … przyjęli moje pozdrowienie, w ciemno machając ręką w przyjaznym geście i uśmiechając się! Okazało się, że całkiem fajny ze mnie gość! Ledwo po przyjeździe i pozdrawiam wszystkich na ulicy. Uroczo!
Całość działa się na pierwszych kilometrach po odebraniu samochodu w drodze z lotniska. Szybko zrozumiałem, że jestem w alternatywnym świecie ruchu drogowego i od teraz oczy w dupie będą mi niezbędnie potrzebne. I przysięgam, że nie ma tu koloryzowanej fabuły.
Na takie rzeczy natkniesz się NA PEWNO. Nie ominą cię. Tam się po prostu tak jeździ i po 2 dniach nawet nie zdziwi cię, gdy w oczekiwaniu za furgonetką na zjazd z ronda okaże się, że furgonetka, która wjechała na rondo przed tobą wcale nie będzie z niego zjeżdżać. Facet po prostu zatrzymał się na rondzie i właśnie rozpoczął sprzedaż melonów i arbuzów prosto z auta. Na rondzie !!! Ja pier … A że zablokowany jest jeden pas? Przecież jest jeszcze drugi … 😀

Wypożyczenie auta na Sycylii

Powyższy wstęp powstał w ściśle określonym celu. Tym celem jest przekonanie Cię do wypożyczenia samochodu z pełnym pakietem ubezpieczenia (nazywanym w skrócie SCDW). Na Sycylii prawdopodobieństwo złapania choćby przypadkowej rysy jest zdecydowanie wyższe niż gdzie indziej. Możesz jechać ostrożnie i zwyczajnie mieć pecha, a na Sycylii o to nie trudno. Nawiasem mówiąc uważam, że tutaj wypożyczalnie powinny mieć obowiązek wynajmu samochodów wyłącznie w pakiecie z pełnym ubezpieczeniem. Niestety tak nie jest. Z tego powodu warto zwracać uwagę na wysokość wymaganego depozytu (wrócimy jeszcze do tego tematu w dalszej części artykułu).
Często spotykana praktyka w zasadach wypożyczenia samochodów to:
– bardzo niska cena wariantu podstawowego (żeby przyciągnąć klienta, oferta znajduje się wtedy na szczycie wyników wyszukiwania)
– wysoka kwota depozytu zabezpieczającego na karcie kredytowej (w przypadku gdy okaże się, że w praktyce takiego dużego depozytu na karcie założyć się nie da, klient zmuszony jest do wykupienia pełnego ubezpieczenia, które powoduje spadek – nawet do zera – depozytu zabezpieczającego na karcie).

Sam przy wypożyczeniu znalazłem się dokładnie w takiej sytuacji. Zapomniałem, że jakiś czas wcześniej płaciłem za coś kartą kredytową i przy wypożyczaniu samochodu okazało się, że brakuje mi salda na założenie zabezpieczenia w wypożyczalni (po prostu cześć salda zabrała mi płatność, o której zapomniałem). Na miejscu wykupiłem więc pełne ubezpieczenie, żeby obniżyć wysokość depozytu (wymagany depozyt przy tej opcji spadał z 800 EUR na 100 EUR). Miało to miejsce właśnie na Sycylii. Ostatecznie na dobre wyszło, bo jak opisałem wyżej, już po kilku chwilach dziękowałem opatrzności za posiadanie pełnego ubezpieczenia.

Trochę spokoju na ulicy w Palermo, Sycylia

Wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu

Sieciowe wypożyczalnie praktycznie nie oferują takiej możliwości. Jest jednak lokalna wypożyczalnia, w której jest to możliwe. Działa w ramach agencji turystycznej Turismo Trapani.
Strona do której podałem skrót jest w języku polskim. Niestety nie ma na stronie typowego dla wypożyczalni formularza rezerwacji samochodu. Jest za to formularz zgłoszenia, który należy wypełnić i czekać na informację zwrotną. Wypożyczane samochody mają w cenie pełne ubezpieczenie, więc wypożyczalnia nie zakłada żadnego depozytu i nie potrzebuje twojej karty kredytowej. Orientacyjna cena za mały samochód to przedział 50 – 70 EUR/dobę. Jest to dużo drożej niż cena wynajmu małego samochodu z pełnym ubezpieczeniem w innych wypożyczalniach.
Sugeruję więc doczytać ten wpis do końca, bo na końcu – jak zwykle – dzieje się najwięcej 🙂

Oferty innych wypożyczalni

Oczywiście powyższa oferta może ci nie odpowiadać, albo nie masz czasu czekać na odpowiedź, lub po prostu wypożyczalnia nie ma w interesującym cię terminie wolnych samochodów (co przy zapotrzebowaniu w sezonie jest wysoce prawdopodobne). Możesz skorzystać z jednej z ofert pozostałych wypożyczalni. Ofert jest sporo. Łącznie znalazłem 24 różnych wypożyczalni, które oferują wynajem samochodów na Sycylii, z możliwością odbioru w różnych miastach: Katanii, Palermo, Trapani. Wszystkie oferty przejrzałem pod kątem wymagań związanych z depozytem na karcie kredytowej, ubezpieczeniem i udziałem własnym w razie nieszczęśliwego wypadku i kradzieży. Zebrane informacje usystematyzowałem w formie tabeli, tak by łatwiej było wybrać najbardziej interesującą ofertę. Zanim jednak przedstawię tabelę z wynikami potrzebnych jest kilka słów wyjaśnienia na temat danych, które się w niej znajdują.

Co to jest depozyt na karcie kredytowej?

Depozyt to kwota, którą wypożyczalnia blokuje na karcie kredytowej. Ta kwota nie znika z twojej karty. Nadal się na niej znajduje, ale nie jest możliwa do wykorzystania.

Przykład:
Załóżmy, że masz kartę kredytową z limitem 3000 PLN. Wypożyczasz samochód z wypożyczalni, a w warunkach wypożyczenia jest informacja o depozycie w wysokości 500 EUR. Odbierasz samochód, a wypożyczalnia podczas odbioru zakłada na karcie depozyt, zgodnie z umową 500 EUR. Na twojej karcie nadal jest 3000 PLN ale 500 EUR * 4,3 = 2 100 PLN, jest zablokowane i dopóki blokada nie zostanie zdjęta, nie możesz z tych środków skorzystać. Do dyspozycji zostaje ci 900 PLN.

Jeżeli miałeś plan, żeby tą samą kartą płacić za hotel, który kosztuje np. 1500 PLN, to nie uda się. Depozyt zostanie zdjęty najwcześniej po około 24 godzinach od momentu zwrotu samochodu, a często trwa to nawet dłużej niż tydzień. Warto o tym pamiętać i najlepiej do płatności za inne zobowiązania mieć inną karę (debetową) lub odpowiednio wyższy limit na karcie kredytowej.

Po co jest depozyt na karcie kredytowej?

W ten sposób wypożyczalnie zabezpieczają się przed nieuczciwymi klientami. Gdyby klient nie wypełnił warunków umowy, to koszty z tym związane wypożyczalnia potrąca sobie z depozytu. Załóżmy, że spóźniłeś się o 8 godzin ze zwrotem samochodu. Umowa przewiduje za to dodatkową opłatę. Wypożyczalnia niezależnie od twojej woli może pobrać sobie z depozytu stosowną opłatę.
Inny przykład: odebrałeś samochód z pełnym bakiem, a oddałeś z pustym. Wypożyczalnia pobiera sobie wartość pełnego tankowania i do tego koszt dodatkowy koszt obsługi. Wychodzi to obecnie mniej więcej tak, jakby litr paliwa kosztował 2 EUR. Czyli np. bak paliwa 50 L * 2 EUR/L = 100 EUR. Tyle mniej więcej zniknie z depozytu. Przykłady można mnożyć (rysa na samochodzie, zbite lusterko, zbita szyba, zniszczona tapicerka itp.).

Wkład własny i ubezpieczenie samochodu

Oprócz depozytu, który blokowany jest bezpośrednio na twojej karcie kredytowej, wypożyczenie samochodu wiąże się z przyjęciem na siebie zobowiązania o tak zwanym wkładzie własnym.
Wkład własny obowiązuje w przypadku:
– zniszczenia lub uszkodzenia samochodu
– kradzieży samochodu

Każda wypożyczalnia ma ustalone własne kwoty udziału własnego. Osobno dla zniszczenia i osobno dla kradzieży samochodu.
Jest to koszt jaki maksymalnie zobowiązujesz się ponieść w przypadku gdy będzie miało miejsce jedno z powyższych zdarzeń.
Założenie jest takie, że jeżeli koszty wynikające z usunięcia zniszczeń są większe niż przyjęty przez ciebie w umowie wkład własny, to odpowiadasz wyłącznie do wysokości wkładu własnego, a pozostałe koszty pokrywa ubezpieczenie.
Obecnie praktycznie wszystkie wypożyczalnie zawierają koszt tego ubezpieczenia w podstawowej cenie pojazdu (tej najtańszej, którą widzisz w ofercie na tronie). To ubezpieczenie jest obowiązkowe i dotyczy wszystkich wynajmowanych pojazdów.

Ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń – CDW

To jest właśnie podstawowe ubezpieczenie, którym objęty jest pojazd (często na stronach internetowych wypożyczalni nazywane jest Pełnym Ubezpieczeniem, co może wprowadzać w błąd, uczulam, to powszechna praktyka). Praktyka nazywania podstawowego ubezpieczenia pełnym, zapewne ma na celu zasugerowanie klientowi, że w podobnej cenie nabywa lepszy pakiet ubezpieczeń. Wtedy oferta wydaje się atrakcyjniejsza, ale w rzeczywistości nie jest. Warto więc sprawdzić czy ubezpieczenie nazywane pełnym to ubezpieczenie CDW czy faktycznie pełne (SCDW – o którym będę pisał troszkę niżej).
Nie znalazłem oferty, w której za to ubezpieczenie obowiązywałaby jakaś dopłata. Wszędzie było w podstawowej cenie pojazdu.
CDW to skrót od angielskiej nazwy Collision Damage Waiver. Posiadanie tego ubezpieczenia ogranicza twoją odpowiedzialność za zniszczenie do wysokości wkładu własnego.
Żeby jednak nie było zbyt kolorowo, to z tego ubezpieczenia wyłączone są najczęściej: szyby, opony i podwozie. Wyłączeń może być więcej. Oznacza to, że jeżeli np. podczas kolizji zniszczenia dotknęły elementów, które są wyłączone z ubezpieczenia, to za ich naprawę zapłacisz dodatkowo.
Oczywiście, jeżeli zdarzenie nastąpiło nie z twojej winy i masz na to policyjny protokół, to wypożyczalnia nie ma prawa potrącić żadnych pieniędzy. Wtedy płaci sprawca.

WAŻNE!
Jeżeli prowadziłeś samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających to żadne ubezpieczenie nie działa. Płacisz pełną kwotę kosztów naprawy.

Ubezpieczenie od kradzieży – TP

To ubezpieczenie, które w przypadku kradzieży pojazdu ogranicza twoją odpowiedzialność materialną do wysokości wkładu własnego.
Nazwa ubezpieczenia to skrót od wersji angielskiej Theft Waiver.
Koszt tego ubezpieczenia zawiera się w podstawowej cenie wypożyczenia pojazdu.
Nie znalazłem oferty, w której za to ubezpieczenie obowiązywałaby jakaś dopłata. Wszędzie było w podstawowej cenie pojazdu.

Pełne ubezpieczenie od uszkodzeń – SCDW

Ten rodzaj ubezpieczenia całkowicie lub częściowo znosi twoją odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu i to jest prawdziwe pełne ubezpieczenie od uszkodzeń.
Nazwa pochodzi od angielskiej wersji: Super Collision Damage Waiver.
W większości przypadków twoja odpowiedzialność po wykupieniu tego ubezpieczenia zredukowana zostaje do zera, rzadziej do symbolicznej kwoty na poziome około 100 – 500 EUR (w zależności od marki i ceny nowego pojazdu).
Wypożyczalnie, które podstawowe ubezpieczenie nazywają błędnie (lub celowo) pełnym, ten rodzaj ubezpieczenia nazywają: All Inclisive, Super, All Protection … itp.
Podczas rezerwacji na stronie Rentalcars, przy każdym wypożyczeniu masz możliwość dokupienia pełnego ubezpieczenia SCDW. Należy jednak mieć świadomość, że jest to ubezpieczenie które wykupujesz w Rentalcars, a nie w docelowej wypożyczalni. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że jeżeli wystąpi uszkodzenie lub kradzież samochodu, wypożyczalnia pobierze z twojego konta kwotę do wysokości wkładu własnego, a o zwrot tej kwoty w ramach posiadanego musisz wystąpić do Rentalcars.
Jeżeli chcesz wykupić ubezpieczenie pełne SCDW bezpośrednio w wypożyczalni to musisz to zrobić na miejscu, przy wypożyczeniu. Unikniesz wtedy ewentualnego pobrania wkładu własnego z twojego konta i upominania się o zwrot u ubezpieczyciela. Niestety większość wypożyczalni nawet na własnych stronach internetowych nie umożliwia wykupienia tego ubezpieczenia przez internet i trzeba to zrobić na miejscu podczas odbioru auta. Za to ceny wynajmu za pośrednictwem Rentalcars są niższe niż bezpośrednio na stronach wypożyczalni, więc i tak opłaca się dokonywać podstawowej rezerwacji za pośrednictwem Rentalcars.
Sprawdziłem koszt wykupu pełnego ubezpieczenia SCDW w kilku wypożyczalniach. Średnio jest to koszt rzędu 30 EUR dla podstawowych modeli samochodów. Szczegółowe kwoty podane są w tabeli poniżej.

WypożyczalniaKoszt SCDW [EUR/dzień]
Maggiore34,30
Hertz36,60
Avis32,00
JoyRent21,00

Ubezpieczenie podróżnych – PAI

Często w trakcie wynajmu proponowane jest jeszcze ubezpieczenie osób podróżujących wynajętym samochodem. Nie ma ono nic wspólnego z samym autem, a jedynie dotyczy osób. Jeżeli samodzielnie przed podróżą wykupujesz dla siebie ubezpieczenie, to nie jest Ci ono dodatkowo potrzebne.
Skrót pochodzi z angielskiej nazwy: Personal Accident Insurance.
Ubezpieczenie to często znajduje się w pakiecie z SCDW.

Porównanie ofert wypożyczalni samochodów na Sycylii

W tabeli poniżej zestawiłem wymagania wypożyczalni co do wysokości depozytu zakładanego na karcie kredytowej oraz wkładów własnych w przypadku uszkodzenia i kradzieży. Uszeregowałem je w kolejności rosnącej od najniższego depozytu, do najwyższego.
Klikając na nazwę wypożyczalni która Cię interesuje przejdziesz do wyszukiwarki, w której wystarczy wpisać miejsce odbioru samochodu i datę. W ten sposób uzyskasz ceny wynajmu aut tylko dla tej wypożyczalni, bez niepotrzebnych ofert innych firm. Ponadto idąc w dół strony poznasz oceny i opinie innych klientów, którzy korzystali z usług wybranej wypożyczalni.
Należy zaznaczyć, że wartości podane w tabeli dotyczą wypożyczeń w wersji z podstawowym ubezpieczeniem. Wybierając i wykupując ubezpieczenie pełne (SCDW, w formie: All Inclisive, Super, All Protection … itp.), wszystkie kwoty związane z twoją odpowiedzialnością (depozyt i wkład własny) zdecydowanie spadają, czasem nawet do zera.
Konkretny przykład dam nieco niżej.

WypożyczalniaKaucja
(depozyt) [EUR]
Wkład własny
Uszkodzenie [EUR]
Wkład własny
Kradzież [EUR]
Maggiore – [klik]12010001900
Hertz – [klik]20013002000
Avis – [klik]25010001900
Budget – [klik]25012202318
Alamo – [klik]50012001600
Autovia – [klik]50013901500
Ecovia – [klik]50013901500
Enterprise – [klik]50010001600
Europcar – [klik]50010982086
Locauto – [klik]50010001600
Firefly – [klik]60016001600
JoyRent – [klik]60015001800
Noleggiare – [klik]60013001600
Dollar – [klik]70013002000
Thrifty – [klik]70013002000
Sicily By Car – [klik]80010981708
Italy Car Rent – [klik]90015001500
InterRent – [klik]95011001100
Sixt – [klik]100010001900
TargetRent – [klik]100016951830
Centauro – [klik]105010501650
Goldcar – [klik]110011002500
Rhodium – [klik]110011002500
Green Motion – [klik]120012001200

Należy pamiętać, że podane w tabeli wartości dotyczą wypożyczenia samochodu na Sycylii. Wypożyczenie w innym regionie lub innym państwie może mieć wpływ na poziom wymaganego depozytu oraz wysokość wkładów własnych. Spodziewam się, że w innych państwach może być niższy. Szczególnie tam gdzie poważniej podchodzi się do respektowania przepisów drogowych 🙂

Rozszerzenie wyników wyszukiwania

Załóżmy ze przeszukałeś bazę danych dla interesującej cię wypożyczalni (kliknąłeś na nazwę firmy w tabeli powyżej i otworzyła się wyszukiwarka. Wprowadziłeś nazwę miasta, w którym chcesz odebrać auto oraz uzupełniłeś datę odbioru i zwrotu auta). Otrzymany wynik okazał się niesatysfakcjonujący lub nie było we wskazanym terminie wolnych samochodów i chcesz rozszerzyć wyniki poszukiwania. Jest to banalnie proste!
W panelu po lewej stronie, opisanym jako „Nazwa dostawcy” znajdują się nazwy firm, w których w tym terminie jest wolne auto oraz cena najtańszego wariantu.
Położenie panelu na stronie wyników wyszukiwania wskazuje strzałka na poniższym obrazku.

Sprawdź w tabeli powyżej nazwę kolejnej insertującej cię wypożyczalni i zaznacz ją w panelu po lewej stronie. Gotowe!
Możesz zaznaczyć więcej niż jedną nazwę i porównywać ceny wyłącznie tych wypożyczalni, które cię interesują (jak na obrazku poniżej).

Co zrobiłbym ja?

Nie twierdzę, że mój wybór jest najlepszy, bo każdy ma swoje priorytety, ale myślę, że tych kilka zdań może pomóc w dokonaniu własnego wyboru.
Po pierwsze, oferta „bez katy kredytowej” proponowana przez Turismo Trapani w mojej ocenie nie jest atrakcyjna. 70 (a nawet 50) Euro dziennie za samochód to za drogo. Wiem, że wynajem bez katy kredytowej musi kosztować, ale czemu aż tyle?
Poza tym trzeba pamiętać, że wypożyczalnia jest niewielka i ilość samochodów jaką dysponuje jest mocno ograniczona. Nie ma możliwości, żeby starczyło dla wszystkich. Nie wystarczy nawet dla tych, którzy chętnie zapłacą po 70 Euro za dzień. Siłą rzeczy większość i tak musi szukać innego rozwiązania.
Uznałem więc, że od razu poszukam innego rozwiązania. Dokładnie tak, jak będzie to musiała zrobić przytłaczająca większość przyjeżdżających na Sycylię.

Wypożyczalnia Sicily By Car

Po zagłębieniu się temat wybór padł na wypożyczalnię: Sicily By Car – [klik]. W podstawowej wersji wynajmu ich oferta nie błyszczy atrakcyjnością (widać to w tabeli powyżej, gdzie porównywałem podstawowe oferty wynajmu wszystkich wypożyczalni), ale w wariancie z pełnym ubezpieczeniem sytuacja ulega radykalnej, pozytywnej zmianie.
Jako jedna z nielicznych na Sycylii oferuje na Rentalcars wersję wypożyczenia z pełnym ubezpieczeniem. Na Rentalcars oferta ta jest widoczna z dodatkowym opisem w osobnej ramce: „Cena obejmuje ubezpieczenie AC i od kradzieży z zerowym wkładem własnym”. Oferta wygląda jak na obrazku poniżej. Interesujący nas dopisek wskazuje czerwona strzałka.

Oferta z pełnym ubezpieczeniem musi mieć dodatkowy opis podobny do tego

Jest to oferta wynajmu za 4 dni. Czyli cena za jeden dzień to 59,87 PLN (!!!). W przeliczeniu na euro daje to cenę 13,7 EUR/dzień. W porównaniu do oferty, o której pisałem wyżej za 50 EUR dziennie widać, jaka przepaść dzieli te dwie propozycje.

UWAGA!
W wynikach wyszukiwanie znajdziesz również tańsze oferty od Sicily By Car, które nie mają tego opisu. Są to oferty, które nas nie interesują, bo wymagają dużego depozytu na kacie kredytowej i mają wysoki wkład własny. Przeglądając bazę ofert, szukaj oferty z dopiskiem jak powyżej.

Wynajem bezpośredni na stronie wypożyczalni

Sprawdziłem również cenę tej samej opcji wynajmu, ale bezpośrednio na stronie Sicily By Car. Wygląda na to, że wypożyczalnia prowadzi politykę sprzedaży, która ma skłonić do zamawiania za pośrednictwem porównywarki cen, ponieważ bezpośrednio na stronie wypożyczalni, wynajem wychodzi znacznie drożej.
Ta sama klasa samochodu, ten sam termin i te same warunki wypożyczenia bezpośrednio na stronie Sicily By Car, wymagałyby zapłacenia 81,06 EUR (czyli ponad 22 EUR drożej), dokładnie tak jak widać na obrazku poniżej.

Oferta bezpośrednio na stronie Sicily By Car

Polityka sprzedaży za pośrednictwem porównywarki Rentalcars specjalnie mnie nie dziwi. Oferta Sicily By Car na tle innych wypożyczalni wygląda bardzo korzystnie, a ruch generowany przez porównywarkę cen, która funkcjonuje w kilkudziesięciu językach jest nieporównywalnie większy, niż strona pojedynczej wypożyczalni.

Nie ma ofert idealnych

Oczywiście, jak łatwo się domyślić, oferta Sicily By Car nie ma samych plusów. Ma również minusy (dwa minusy), z których należy zdawać sobie sprawę. Zajmijmy się nimi.

Karta kredytowa
Wynajem wymaga posiadania karty kredytowej. Na szczęście praktycznie każda tradycyjna karta kredytowa jest w stanie spełnić wymagania, jakie stawia wypożyczalnia. Dzięki temu, że wybraliśmy opcję z pełnym ubezpieczeniem, depozyt jaki założy na karcie wypożyczalnia wyniesie tylko 300 EUR. Jest to limit, który jest powszechnie dostępny w zasadzie dla każdego, kto ma kartę kredytową.
Świadomie przyjmuję to wymaganie. Nie jest wysokie i jestem w stanie sobie z nim poradzić.

Udział własny
Co prawda w informacji przy ofercie wynajmu wyraźnie jest napisane, że „udział własny jest zerowy”, ale Sycylia jest na tyle specyficznym miejscem, że zapis ten dotyczy Sycylii tylko częściowo. W przypadku kradzieży samochodu na większości obszaru Włoch, faktycznie nasza odpowiedzialność to 0 EUR, ale Sycylia stanowi wyjątek. Nasz udział będzie minimalny, ale większy od zera. Wyniesie 200 EUR.
No dobrze, policzmy więc.
Zamiast 50 EUR (przy wynajmnie bez karty kredytowej) zapłacę za dzień 13,7 EUR w Sicily By Car. Dziennie mam taniej o 36,3 EUR.
Wypożyczając auto na tydzień zaoszczędzę na cenie wynajmu 7 * 36,3 = 254,1 EUR.
Nawet gdyby ukradli mi samochód (a byłby to wyjątkowy pech), to zapłacę 200 EUR wkładu własnego, czyli i tak wyjdzie mi taniej o 54 EUR, niż wynajem po 50 EUR dziennie.
Ten przykład pokazuje jasno, jak absurdalna jest cena za wynajem na poziomie 50 EUR/dzień. Żeby wypożyczenie w tej cenie miało sens, musieliby mi ukraść ten samochód dwa razy 😀

Informacja o tych dwóch ograniczeniach znajduje się na karcie informacyjnej związanej z tą ofertą wypożyczenia, której zrzut ekranu zamieszczam poniżej. Interesujące nas zapisy podkreśliłem na czerwono.

Wynajem na Sycylii rządzi się odmiennymi prawami niż na większości obszaru Włoch.

Innych słabych stron tej oferty nie zauważyłem. I tak jak wspomniałem wcześniej, mając wiedzę o tych dwóch niedogodnościach świadomie wybieram tę ofertę. W tej chwili uważam ją za bezkonkurencyjną.
Pamiętaj jednak, że oferty w wypożyczalniach ulegają nieustannym zmianom. Każda wypożyczalnia prowadzi odrębną politykę cenową i podejmuje działania konkurencyjne wobec innych. To, że w tej chwili najlepsza była oferta Sicily By Car nie oznacza, że będzie najlepsza na zawsze.
Warto przeglądać bazę danych Rentalcars. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej skupiać się na ofertach, na których znajduje się dodatkowa informacja, że oferta zwiera pełne ubezpieczenie z zerowym wkładem własnym. Takie ubezpieczenie zmniejsza wysokość depozytu, czasem nawet do 0 EUR. Wtedy przy wypożyczeniu nie jest nawet potrzebna karta kredytowa (założenie depozytu na 0 EUR nie ma sensu). W tym przypadku dzięki ofercie z pełnym ubezpieczeniem wartość depozytu w Sicily By Car spadła z 900 do 300 EUR.
Dodatkowo udział własny przy kradzieży spadł z 1700 EUR do 200 EUR w przypadku Sycylii, a na większości obszaru Włoch do 0 EUR. Udział własny w razie kolizji drogowej spadł z 1100 EUR do 0 EUR.

Wiesz już wszystko

Teraz, kiedy masz już pełną wiedzę na temat możliwości wynajmu, sposobu czytania ofert i weryfikowania ich opłacalności, pozostaje już tylko poszukać najlepszej oferty dla siebie i zwiedzać, zwiedzać, zwiedzać w ciepłym słońcu Sycylii.
Sposób na przeszukiwanie bazy danych oraz filtrowanie wyników do interesujących cię ofert już znasz, więc do dzieła!

Link do wypożyczalni samochodów: wypożyczalnia samochodów na Sycylii – [klik]


Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
Poniżej znajdują się ikony, dzięki którym łatwo możesz udostępnić artykuł, a na górze strony przycisk do polubienia profilu na Facebook-u. ZRÓB TO proszę! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
Udostępnij:

11 myśli na temat “Sycylia: Palermo, Katania, Trapani – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu? Jak wypożyczyć auto na Sycylii?

 • 22 listopada 2019 o 17:51
  Permalink

  A ta wypozyczalnia Sicily By car to ubezpieczenie ma swoje czy to rental cars ubezpiecza w tej ofercie specjalnej?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 22 listopada 2019 o 18:56
   Permalink

   Mają swoje. To jest oferta z ubezpieczeniem zapewnianym przez wypożyczalnię.
   Masz je w cenie bezpośrednio od wypożyczalni.
   Ubezpieczenie, które proponuje od siebie dodatkowo Rentalcars nie jest tu już do niczego potrzebne.

   Odpowiedz
   • 22 listopada 2019 o 19:17
    Permalink

    Poleca Pan wypozyczac przez rentalcars czy bezposrednio od Sicily By Car?

    Odpowiedz
    • 22 listopada 2019 o 19:48
     Permalink

     Nie widzę różnicy, prócz ceny. Sam będę niebawem wypożyczał i jeżeli ta relacja cen na korzyść Rentalcars się zachowa, to wezmę przez Rentalcars.
     Wybierz opcję, która pasuje Ci najbardziej.

     Odpowiedz
     • 22 listopada 2019 o 19:51
      Permalink

      Sprawdziłem właśnie, na Sicily jest prawie 2 razy drozej niz na rentalcars, ale jest pelne ubezpieczenie, ktore obejmuje lusterka, koła, wszystko. Pozdrawiam

     • 22 listopada 2019 o 20:06
      Permalink

      Według mnie zapis, o którym mówisz (dotyczący odpowiedzialności za lusterka, koła, podwozie) dotyczy opcji ubezpieczenia AC w wersji CDW (tak jest wskazane w widocznym zapisie).
      Ta wersja wynajmu daje nam ubezpieczenie SCDW i dla tej wersji ubezpieczenie nie widzę zapisu o jakieś odpowiedzialności.
      Tak na zdrowy rozsądek, jeżeli za kradzież samochodu odpowiedzialność jest 200 EUR (znika cały samochód), to trudno żeby za uszkodzenie koła odpowiedzialność była wyższa niż za utratę całego auta.

 • 25 listopada 2019 o 08:42
  Permalink

  Witam, na artykuł (bardzo fajny i konkretny) trafiłem już po zrobieniu rezerwacji przez rentalcars : autko na 5 dni w Sicily By Car za 127 zł ! Całkowity koszt z ofertą specjalną ubezpieczenia – jak na początku artykułu (depozyt 300 zł) aż nie do wiary i trochę się stresuję czy wszystko będzie zgodnie z opisem? Wylot za parę godzin do Katanii i sprawdzę na własnej skórze, tą wypożyczalnie (opinie są różne) Po powrocie dam znać jak poszło 😉

  Odpowiedz
  • 25 listopada 2019 o 08:55
   Permalink

   Cena faktycznie szokująco niska. Sprawdź dobrze, czy aby na pewno masz wybraną opcję promocyjną z pełnym ubezpieczeniem. Za samo pełne ubezpieczenie powinni doliczyć Ci około 8 EUR za dzień do ceny podstawowej.

   Z ciekawości, aż teraz wszedłem i sprawdziłem na rentalcars … i faktycznie wiszą oferty z pełnym ubezpieczeniem Citronen C1 za około 150 PLN za 5 dni wynajmu!!! No to z zainteresowaniem będę czekał na informację jak poszło wypożyczenie.
   No i jedna uwaga: depozyt to 300 EUR, a nie 300 PLN.
   Powodzenia i miłego!

   Odpowiedz
  • 27 listopada 2019 o 23:06
   Permalink

   Wybieram się za ponad tydzień na Sycylię, też myślę o wypożyczeniu samochodu. Proszę o opinię Pana Zbyszka, jak się potoczyło wszystko z wypożyczeniem samochodu przez Sicily By Car? Jaki depozyt, jaki wkład własny? Jaka opłata?

   Odpowiedz
 • 28 listopada 2019 o 09:38
  Permalink

  Witam a czy wystraczy zwykła karta płatnicza debetowa visa lub MasterCard ?

  Odpowiedz
  • 28 listopada 2019 o 09:55
   Permalink

   Pod depozyt musi być kredytowa. Debetowa nie przejdzie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *