Portugalia – atrakcje, mapa, plan zwiedzania, wycieczki, najpiękniejsze miejsca

Portugalia, wybrzeże Algarve

Czy kogoś trzeba zachęcać?

Nie sądzę, by do zwiedzania Portugalii trzeba było kogokolwiek zachęcać. Kraj położony na końcu Europy, z długą i barwną historią, bogatą kulturą, świetnym jedzeniem, piękną przyrodą i niezliczoną ilością fantastycznych zabytków … kraj oferujący to wszystko jest naturalnym kierunkiem dla każdego miłośnika podróży. Jakby tego było mało położenie Portugalii sprawia, że nie jest nadmiernie zatłoczona turystami. Oczywiście są miejsca, w których bywa naprawdę gęsto (a nawet bardzo gęsto). Znacznie więcej jest jednak tych, które zwiedza się mając do dyspozycji przyjemną strefę komfortu.
Ktoś zapyta: a ceny? Jakie w Portugalii są ceny? No właśnie! Najlepsze zostawiłem sobie na koniec. Ceny w Portugalii na pewno nie zrujnują twojego portfela. Jest tutaj taniej niż w większości krajów Europy. Jeżeli w twoim zasięgu są wakacje w Chorwacji, we Włoszech ma Maderze, Majorce czy w Hiszpanii, to Portugalia miło cię zaskoczy.

Lecimy do Portugalii

Blisko do Portugalii mają tylko Hiszpanie. Cała reszta Europy musi pokonać kawał drogi i najczęściej robi to samolotem. Główny ruch lotniczy obsługują trzy miasta: Lizbona, Porto i Faro. Ceny połączeń lotniczych są różne i silnie związane z sezonem turystycznym. W terminach wakacyjnych zdecydowanie rosną, ale poza letnim sezonem bywają naprawdę atrakcyjne.
Portugalia ma mnóstwo połączeń lotniczych z większością dużych miast w całej Europie. Na przykład z Polski bez przesiadek można tu dolecieć z czterech miast: Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Poznania.
Pisząc ten tekst (koniec sierpnia 2023) sprawdziłem wrześniowe i październikowe ceny lotów z Polski do Portugalii:
– do Lizbony dolecimy za 84 – 114 EUR
– do Porto dolecimy za 78 – 103 EUR
– do Faro dolecimy za 76 – 96 EUR

Dojazd własnym samochodem do Portugalii nie ma sensu. Z Warszawy do Lizbony jest 3500 km. Przejazd w jedną stronę zajmie ci trzy dni. Na pokonanie 7000 kilometrów w obie strony stracisz więc połowę urlopu i niepotrzebnie wydasz mnóstwo pieniędzy na paliwo i noclegi. Dojedziesz na miejsce zmęczony jazdą, a zwiedzanie dopiero będzie się zaczynać. Przemierzanie drogi do Portugalii autem to absolutnie fatalny pomysł. Zdecydowanie polecam samolot.
W tej sytuacji naturalne staje się pytanie, które jest tytułem następnego rozdziału.

Jak zwiedzać Portugalię?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest banalna i prosta. W zasadzie do wyboru masz dwa sensowne sposoby: komunikację publiczną lub samochód z wypożyczalni. Oba są dobre, ale żaden z nich nie jest na tyle uniwersalny by sprawdził się w każdej sytuacji.

Komunikacja publiczna jest dobra w sytuacji gdy zamierzasz zwiedzać tylko okolicę położoną w pobliżu miejsca twojego pobytu. Dobrym przykładem jest tutaj Lizbona. Możesz potraktować ją jak kwaterę główną, a położone w jej pobliżu atrakcje (np. Sintra), odwiedzić lokalnymi środkami transportu (opisałem to szerzej we wpisie o Lizbonie – [klik]). Niestety całej Portugalii w ten sposób nie zwiedzisz. Teoretycznie jest to możliwe, ale nie wystarczyłoby ci na to nawet całych wakacji. Wybierając się do Portugalii z założeniem, że nie wypożyczasz samochodu mocno ogranicz swój apetyt na zwiedzanie. Zaplanuj tylko największe miejscowości i ewentualnie dobrze skomunikowane z nimi najbliższe okolice. Więcej niż połowa tego co można by zobaczyć będzie poza twoim zasięgiem.
Zanim jednak wybierzesz tę opcję, zachęcam żeby zapoznać się z następnym akapitem, związanym z wypożyczeniem auta.

Wypożyczenie samochodu to zdecydowanie preferowany przeze mnie sposób na zwiedzanie Portugalii. Przemawia za tym nie tylko wygoda, ale również oszczędność czasu, sprawność poruszania się i ogromna swoboda kształtowania własnego planu. W czasie takich wypraw w ostatniej chwili trzeba czasem zmienić plan i zrobić coś inaczej. Posiadanie własnego samochodu w niczym nas nie ogranicza i pozwala łatwo wprowadzać potrzebne zmiany. Pomijam już kwestie techniczne związane z wyborem hoteli. Mając do dyspozycji auto, możesz nocować gdzie chcesz. Niewielki hotel za miastem, wśród przyrody i ciszy będzie przyjemnym miejscem na wypoczynek. Z pewnością będzie również zdecydowanie tańszy, niż nocleg w dużym mieście, w pobliżu węzłów komunikacyjnych, na który będziesz skazany poruszając się z walizką na nogach.
Można rzecz analizować jeszcze bardziej szczegółowo i liczyć przy ilu osobach przejazd pociągiem wychodzi drożej niż przejazd autem (w pociągu każda osoba musi osobno zapłacić za bilet, a przejazd autem zawsze kosztuje tyle samo, niezależnie od tego czy jedzie jedna czy cztery osoby), ale szkoda na to czasu. Zamiast tego zobaczymy jaki będzie faktyczny koszt wynajęcia auta w Portugalii.

Wypożyczanie auta w Portugalii – proste wyjaśnienie skomplikowanych spraw

Wiele osób boi się wypożyczać samochód. Rozumiem to! Sam tak miałem. Kiedyś jednak, ładnych parę (naście) lat temu postanowiłem zgłębić temat, a potem wypróbować go na własnej skórze. Okazało się, że nie taki diabeł straszny! Wszystko poszło dobrze, a cała wyprawa ogromnie na tym zyskała, dając nam dostęp do nieosiągalnych do tej pory atrakcji. Szybko stałem się gorącym zwolennikiem zwiedzania wypożyczonym autem i obecnie mam już na koncie taką ilość wypożyczeń w różnych wypożyczalniach i krajach, że już nawet przestałem liczyć. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że kiedyś będę pisał jakiegoś bloga, ale z czasem okazało się, że zebrana wiedza i doświadczenie mogą się przydać innym. Usiadłem i napisałem kilka poradników, starając się w sposób prosty wyjaśnić zawiłości związane wypożyczeniem auta. Udało mi się wypracować prosty, jasny i czytelny sposób postępowania przy wynajmie samochodu, który pozwala wypożyczyć auto unikając zagrożeń, pułapek i wpadek.
Portugalia doczekała się własnego poradnika na ten temat i zachęcam do zapoznania się z nim w osobnym wpisie: Portugalia – jak bezpiecznie wypożyczyć auto [klik]. Zaręczam, że po przeczytaniu go sprawa wynajęcia auta stanie się dla ciebie naprawdę prosta i przestanie budzić takie obawy.
W tym wpisie zajmę się jedynie prostym porównaniem cen wynajmu samochodów, wyszukanych zgodnie z zasadami opisanymi w poradniku. Tutaj zależy nam bowiem tylko na tym, by zorientować się w rzeczywistych kosztach wypożyczenia auta.
Zgodnie ze sztuką będę szukał wśród bezpiecznych ofert, z pełnym ubezpieczeniem, bez karty kredytowej i bez depozytu. Palujemy więc pełny luksus!

Sprawdźmy zatem jaki będzie koszt wynajęcia samochodu na: 1 tydzień, 2 tygodnie i 3 tygodnie. Jako miejsce odbioru auta wybrałem lotnisko w Lizbonie.
Poszukiwania będę prowadził w najlepszej obecnie (moim zdaniem) porównywarce wypożyczalni samochodów Discover Cars – [klik], porównującej oferty ponad 200 wypożyczalni. Efekt poszukiwań możesz zobaczyć na obrazkach poniżej.

Wynajem: jeden tydzień w terminie 11-18 września 2023, koszt: 159 EUR
Wynajem: dwa tygodnie w terminie 11-25 września 2023, koszt: 295 EUR
Wynajem: trzy tygodnie w terminie 11 września – 2 października 2023, koszt: 389 EUR

Podsumujmy wynik:
– wynajem samochodu na jeden tydzień w terminie 11-18 września 2023 = koszt 159 EUR
– wynajem samochodu na dwa tygodnie w terminie 11-25 września 2023 = koszt: 295 EUR
– wynajem samochodu na trzy tygodnie w terminie 11 września – 2 października 2023 = koszt: 389 EUR

sprawdź: porównaj ceny samochodów w Portugalii – [klik]

Po pierwsze założę się, że spodziewałeś się wyższych kwot. Przypominam, że jest to wynajem z pełnym ubezpieczeniem. Nie ponosisz ryzyka własnego za ewentualne uszkodzenia i kradzież, a na karcie nie blokujesz żadnego depozytu.
Koszt na poziomie 20 EUR za dzień to rewelacyjna cena. W większości Europy cena za tego rodzaju wynajem to ponad 40 EUR za każdy dzień. Chyba nawet u nas w Polsce nie da się za tę cenę wynająć auta 🙂
Przy wynajmie na trzy tygodnie cena spada do 18 EUR na dzień!

Zaczynamy planować podróż

Przewodnik, który właśnie czytasz będzie zbudowany inaczej niż wszystkie przewodniki, które do tej pory dane ci było poznać. Większość przewodników to nic innego jak spis atrakcji i … tyle. W zasadzie niewiele z tego wynika. Moim celem jest dać ci narzędzie, które pozwoli zaplanować własną podróż marzeń. Zaproponuję oczywiście jakieś autorskie, gotowe plany. Zakładam jednak, że po tej lekturze, jeśli nie będą ci odpowiadały moje propozycje, to będziesz w stanie stworzyć własny, idealnie dopasowany do siebie plan.

Zanim więc przejdziemy do mapy z atrakcjami, przyjrzyjmy się rozmiarom Portugalii. Spójrz poniżej, na przygotowaną przeze mnie mapę.

Portugalia – długość i szerokość oraz położenie głównych portów lotniczych

Mapa jest prosta ale zawiera kilka kluczowych informacji. Po pierwsze wymiary Portugalii czyli długość 530 km i szerokość 200 km mówią nam, że dzieląc zwiedzanie na kilka lub kilkanaście dni, da się ją przemierzać w miarę krótkimi odcinkami, a w samochodzie wcale nie trzeba będzie spędzać wielu długich godzin dzienne. To co na pierwszy rzut oka może się wydawać wadą, czyli wąski i długi kształt w praktyce dobrze się sprawdzi (ale o tym będę pisał w dalszej części tekstu).
Zwróć uwagę na położenie głównych portów lotniczych. Moim zdaniem lepiej być nie może. Jeden jest na południu, drugi w centrum, a trzeci na północy kraju. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na długi urlop i na zwiedzanie poświęcą nie więcej niż 7 dni. W tej sytuacji łatwo podzielić kraj na dwie połowy. Północ i centrum zwiedzić podczas jednego wyjazdu, a południe i pozostałą część centrum podczas drugiego.

Żeby nie było jednak zbyt kolorowo dodam jedynie, że ilość atrakcji jakie warto zobaczyć w Portugalii raczej nie da się pomieścić nawet w czasie długiego, 2 tygodniowego urlopu. Co prawda zaproponuję plan na dwa tygodnie ale każdego kto będzie chciał się go podjąć ostrzegam, że jest wyjątkowo intensywny. Nie ma w nim ani jednego leniwego dnia. Każdy dzień wypełniony jest po ,brzegi. Żeby spokojnym tempem zobaczyć wszystko i mieć co jakiś czas dzień na odpoczynek, potrzeba przynajmniej trzech tygodni. Z tego też powodu przy analizie kosztów wynajmu auta podałem też wersję za trzy tygodnie wynajmu.
Jest dla mnie jasne, że niewiele osób będzie w stanie spędzić tutaj trzy tygodnie, ale jeżeli ktoś znajdzie tyle czasu i środków, to zachęcam. Jestem przekonany, że będzie to jeden z najlepiej wspomnianych wyjazdów wszech czasów.

Noclegi w Portugalii

Portugalia posiada świetną bazę noclegową. Moja wycieczka będzie wiodła również przez bardzo interesujące ale mniej oczywiste, odosobnione i trudniej dostępne atrakcje. Naturalnie w tych miejscach wybór noclegów będzie mniejszy, lub trzeba będzie szukać noclegu gdzieś obok. Przy opisach atrakcji zamieszczę pomocnicze linki, które ułatwią ci szukanie. Linki przygotowuję tak, że zawierają w sobie filtry blokujące oferty, które nas nie interesują, np. z miejsc bardzo oddalonych. Warto zaczynać poszukiwania od tych linków. Oszczędzają sporo czasu.

Portugalia – mapa atrakcji turystycznych

Nadszedł czas na najważniejszą mapę tego wpisu, czyli mapę atrakcji w Portugalii. Jest to główne narzędzie mojej pracy przy planowaniu wyjazdu i będzie też twoim głównym narzędziem. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z nią i sprawdzenie lokalizacji interesujących cię miejsc. Po kliknięciu na mapę otworzy się obrazek w wyższej rozdzielczości, który możesz powiększać.

Mapa Portugalii jest również dostępna w formie pliku PDF z możliwością powiększania i szybkimi odnośnikami do opisów i współrzędnych GPS. Wersję mapy do pobrania na telefon (i komputer) znajdziesz w osobnym wpisie: Portugalia – mapa turystyczna PDF. Wpis oprócz mapy zawiera również krótką intrukcję jej użytkowania.

Jeżeli będziesz samodzielnie planować wyjazd zacznij od wyboru miejsc, które są dla ciebie najważniejsze i których na 100% nie chcesz pominąć. Potem w zależności od czasu jakim dysponujesz i trasy jaką nakreślą główne atrakcje dołóż do trasy, to co znajdzie się na jej drodze i plan gotowy!

Portugalia – mapa atrakcji turystycznych i plan zwiedzania

Jak łatwo zauważyć każda oznaczona na mapie atrakcja ma swój numer. W dalszej części tekstu pod tym numerem znajdziesz dodatkowe informacje związane z daną atrakcją. Będzie to głównie krótki opis i do tego jakieś ważne informacje (o ile będą konieczne).
Zwykle przy każdej atrakcji umieszczam współrzędne GPS najbliższego parkingu samochodowego oraz (o ile istnieje taka potrzeba) dodatkowe współrzędne kluczowych punktów, które ułatwią ci dotarcie we właściwe miejsce. Korzystaj z tych danych!
Używa się ich banalnie prosto. Wystarczy kliknąć na znajdujący się obok nich link, a nawigacja uruchomi się automatycznie i wyznaczy trasę do celu (nie zapomnij tylko przełączyć nawigacji z trybu pieszego na tryb samochodowy lub odwrotnie).

Wiele z atrakcji (np. Lizbona, jaskinia Benagil, itd) oprócz krótkiego opisu zamieszczonego w tym planie, ma również osobne, bardziej szczegółowe opracowania. Jeżeli takie opracowania istnieją, to linki do nich znajdziesz przy tych opisach. Warto do nich wchodzić, bo zawierają ogromną ilość przydatnych danych, praktycznych porad, dodatkowe zdjęcia, szczegółowe mapy sytuacyjne, itd. Sukcesywnie tworzę kolejne wpisy, więc linków do rozszerzonych opisów będzie przybywało.

Plan zwiedzania Portugalii

Od razu mówię: ten plan należy do ścisłej czołówki planów o najwyższym stopniu intensywności. Obiekty wyróznione przez UNESCO wylewają się z niego całymi strumieniami, nie mówiąc już o innych atrakcjach, które niczym nie ustępują tym z listy UNESCO. Większość chętnych nie będzie w stanie go zrealizować w całości. Zadajesz więc pytanie dlaczego przygotowałem taki plan? Powód jest prosty i za chwilę uznasz, że chytrze to sobie wymyśliłem. Wyszedłem bowiem z założenia, że nie każdego interesuje to samo. Gdyby zatem plan nie był taki gęsty, to wyrzucenie z niego jednej atrakcji stworzyłoby dziurę. U mnie wyrzucenie tego, co interesuje cię mniej w niczym nie przeszkadza, bo tuż obok masz kilka innych propozycji. Możesz więc śmiało pozbyć się tego, na co nie masz ochoty i nadal będzie co oglądać. Prawda, że chytre?

Plan zwiedzania przebiega dokładnie według trasy którą widać na zamieszczonej powyżej mapce prezentującej lokalizację atrakcji. Przebieg trasy wprowadziłem do mapy Google i sprawdziłem jej długość.

Długość trasy całego planu zwiedzania Portugalii zmierzony przez Mapy Google

Jak widać za zamieszczonym powyżej zrzucie ekranu z mapy Google, łączna długość trasy to około 2 000 km, a czas przejazdu to łącznie 24 godziny (gdyby jechać bez przerwy). Tych liczb nie należy jednak traktować w sposób wiążący. W praktyce na pewno wyjdzie więcej kilometrów i więcej godzin. Można śmiało założyć, że łącznie przejedziesz ponad 2 500 km, a w samochodzie spędzisz dziennie średnio około 2,5 godziny. Czasem będzie to więcej (jak np. w drodze do Piodao i Monsanto), a czasem mniej (jak podczas zwiedzania Lizbony czy Porto, gdzie prawdopodobnie wcale nie wsiądziesz do auta).
Na pierwszy rzut oka plan wcale nie wydaje się trudny, ale jego głównym ciężarem nie są przejazdy, ale ilość i czasochłonność zaplanowanych atrakcji. Przyjrzyjmy się zatem całej wycieczce w szczegółach.

Dzień 1 – Lizbona (1)

Na Lizbonę przeznaczyłem jeden dzień. To naprawdę mało. Nie zostawiam cię jednak z pustymi rękami mówiąc: masz jeden dzień na Lizbonę i sam sobie z tym poradź. O nie, nie! Przygotowałem oczywiście plan zwiedzania Lizbony w jeden dzień i udostępniłem go w specjalnym przewodniku po Lizbonie – [klik].

Jeżeli zdecydujesz się przeznaczyć na Lizbonę (1) więcej czasu, to w tym samym przewodniku znajdziesz pomysły na dłuższe zwiedzanie stolicy Portugalii.

Dzień 2 – Sintra (2)

Na Sintrę (2) musisz przeznaczyć jeden dzień. Nie da się tego zrobić w krótszym czasie. Sintra (a zwłaszcza pałac Pena) to jedna z najpopularniejszych atrakcji w tej części Europy i tłok panuje tutaj praktycznie zawsze. W sezonie letnim w ciemno można założyć, że będzie bardzo ciasno. Sugeruję więc wybrać się na zwiedzanie naprawdę rano i zacząć do pałacu Pena.

Dzień 3 – Cascais (3), Estoril (4) i coś na deser

Trasa przejazdu: Lizbona (1) – Cascais (3) – Cabo da Roca (3.1) – Queluz (3.2) – Lizbona (1)
Długość przejazdu: 100 km
Czas jazdy (bez przerw i czasu na zwiedzanie): 2 h

Dzień 3, trasa przejazdu: Lizbona (1) – Cascais (3) – Cabo da Roca (3.1) – Queluz (3.2) – Lizbona (1)

Trzeciego dnia udamy się nad wybrzeże Portugalii i złapiemy trochę morskiego powietrza. Znajdzie się nawet odrobina czasu, żeby usiąść na chwilkę na plaży. Ruszamy z Lizbony i jedziemy do Cascais (3). Zwiedzamy maleńkie Cascais (3), a potem udajemy się na biegnącą wzdłuż brzegu morza promenadę i spacerkiem idziemy do Estoril (4). Po drodze podziwiamy morze, skały, jachty i przybrzeżną zabudowę. Pod murami obronnymi w Estoril (4) zawracamy i wracamy do samochodu w Cascais (3).
Potem masz do wyboru dwie opcje:
pierwsza to wycieczka na Cabo da Roca (3.1) czyli najdalej na zachód wysunięty ląd w kontynentalnej Europie, z pięknymi widokami na skaliste wybrzeże, a potem odwiedziny w przepięknym Pałacu Królewskim w Queluz (3.2)
druga to powrót do Lizbony (1) i zobaczenie tego, czego nie udało się zobaczyć podczas pierwszego dnia. Po drodze można również wstąpić do Pałacu Królewskiego w Queluz (3.2).

Dzień 4 – Obidos (5), Alcobaca (7), Nazare (6)

Trasa przejazdu: Lizbona (1) – Obidos (5) – Alcobaca (7) – Nazare (6)
Długość przejazdu (bez ewentualnego powrotu do Obidos): 140 km
Czas jazdy (bez przerw i czasu na zwiedzanie): 2 h

Dzień 4, trasa przejazdu: Lizbona (1) – Obidos (5) – Alcobaca (7) – Nazare (6)

Czwartego dnia opuszczamy obszar Lizbony i trafiamy do wpisanego na listę UNESCO, położonego 85 km dalej Obidos (5). Otoczone zachowanym w całości, oryginalnym średniowiecznym murem obronnym miasteczko, kryje w sobie malownicze, wąskie, brukowane uliczki. Wzdłuż uliczek ciągną się domy malowane na tradycyjny biały kolor, obficie zdobione kwiatami.
Z Obidos (5) udajemy się do Alcobaca (7). Główną atrakcją małego i bardzo przyjemnego miasteczka jest wpisany na listę UNESCO klasztor (Mosteiro de Alcobaca).
Kolejny punkt programu to położone nad oceanem i znane największych na świecie fal Nazare (6). Prawdopodobieństwo, że latem uda ci się zobaczyć gigantyczne fale jest nikłe, bo występują one głównie zimą (od listopada do lutego). Nazare dobrze nadaje się na bazę noclegową tego dnia. Jako popularna miejscowość wypoczynkowa oferuje duży wybór noclegów i różnorodną gastronomię.
Kuszącym pomysłem na nocleg jest również średniowieczne Obidos, które w sztucznym, wieczornym oświetleniu wygląda naprawdę pięknie. Niestety powrót z Nazare do Obidos to dodatkowe 40 km.

Dzień 5 – Batalha (8), Fatima (9), Tomar (10)

Trasa przejazdu: Nazare (6) – Batalha (8) – Fatima (9) – Tomar (10) – Coimbra (11)
Długość przejazdu: 160 km
Czas jazdy (bez przerw i czasu na zwiedzanie): 2 h 30 min

Dzień 5, trasa przejazdu: Nazare (6) – Batalha (8) – Fatima (9) – Tomar (10) – Coimbra (11)

Kolejny dzień zaczniemy wizytą w następnym obiekcie z listy UNESCO. Klasztor w Batalha (8) jest zachwycający. Sugeruję koniecznie wpisać go na listę obowiązkową. Podobnie jest z Klasztorem Templariuszy w Tomar (10) (również na liście UNESCO). Nie wiem ile razy wracałem do zdjęć z tych miejsc i na samo wspomnienie przechodzi mnie przyjemny dreszcz wspomnień. Jeżeli chodzi o Fatimę (9), to z pewnością będzie ona bardzo emocjonująca dla osób wierzących i zainteresowanych wydarzeniami związanymi z tym miejscem. Od strony architektonicznej Fatima przy pozostałych dwóch obiektach wypada zdecydowanie słabiej, ale nie przyjeżdża się tutaj dla architektury.
Na koniec dnia proponuję udać się na nocleg do Coimbry (11). Będzie można poczuć wieczorną atmosferę miasta, usiąść gdzieś, gdzie na żywo można posłuchać fado, a na zwiedzanie udać się rano po śniadaniu.

Dzień 6 – Coimbra (11), Aveiro (12)

Trasa przejazdu: Coimbra (11) – Aveiro (12) – Porto (13)
Długość przejazdu: 142 km
Czas jazdy (bez przerw i czasu na zwiedzanie): 1 h 45 min

Dzień 6, trasa przejazdu: Coimbra (11) – Aveiro (12) – Porto (13)

Szósty dzień od rana jest przeznaczony na zwiedzanie Coimbry (11), w tym koniecznie uniwersytet w Coimbrze, który znajduje się na liście UNESCO. W drugiej części dnia jedziemy do malowniczego Aveiro (12).
Przed wieczorem proponuję ruszyć do Porto (13) i tam przenocować, tak aby cały następny dzień mieć na zwiedzanie miasta.

Dzień 7 – Porto (13)

Na Porto (stare miasto na liście UNESCO) trzeba przeznaczyć cały dzień i wieczór, więc kolejny nocleg też jest tutaj. Nie muszę chyba wspominać, że po jednym dniu w Porto można czuć pewien niedosyt, ale z drugiej strony na pewno uda się sporo zobaczyć. Solidny plan zwiedzania na pewno zrobi dobrą robotę.

Dzień 8 – Braga (14), Lamego (15)

Trasa przejazdu: Porto (13) – Braga (14) – Lamego (15)
Długość przejazdu: 193 km
Czas jazdy (bez przerw i czasu na zwiedzanie): 2 h 15 min

Dzień 8, trasa przejazdu: Porto (13) – Braga (14) – Lamego (15)

Z Porto proponuję wyjechać zaraz po śniadaniu i bez zbędnego przedłużania. W planach jest dzisiaj Braga (14), czyli jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie, no i przy okazji jedno z najstarszych miast w Portugalii (Sanktuarium Bom Jesus do Monte w Bradze na liście UNESCO).
Niestety plan nie przewiduje noclegu w Bradze i po zwiedzaniu miasta udajemy się na nocleg do położonego w dolinie Douro miasta Lamego (15).

Dzień 9 – dolina Douro (16)

Dziewiąty dzień wyjazdu spędzimy w całości w malowniczej dolinie Douro. Wypełniają ją piękne winnice, rozłożone szeroko na kaskadowych zboczach wzgórz, między którymi wije się największa na półwyspie iberyjskim rzeka Douro. Krajobraz doliny Douro jest na tyle oryginalny, że został wpisany na listę UNESCO. Propozycję trasy zwiedzania doliny i winnic, wraz ze współrzędnymi punktów widokowych znajdziesz w dalszej części tekstu, przy opisie doliny Douro (16).

Dzień 10 – Almeida (17), Piodao (18)

Trasa przejazdu (wersja z odwiedzinami w Almeida): Lamego (15) – Almeida (17) – Piodao (18)
Długość przejazdu: 323 km
Czas jazdy (bez przerw i czasu na zwiedzanie): 4 h

Dzień 10, trasa przejazdu (wersja z odwiedzinami w Almeida): Lamego (15) – Almeida (17) – Piodao (18)

Ten dzień jest początkiem podróży na południe Portugalii wzdłuż wschodniej granicy państwa. Do widoku morza wrócimy dopiero za kilka dni. Na razie czeka nas wycieczka po mniejszych miejscowościach i po zdecydowanie rzadziej uczęszczanych szlakach. Dla mnie ten fragment wyjazdu był wyjątkowo przyjemny. Lubię mieć wokół siebie dużo przestrzeni i swobodę podczas zwiedzania. W tej części Portugalii nie będzie można narzekać na nadmierny tłok.
Niestety do pokonania będzie długa i męcząca trasa. Szczególnie trudny jest odcinek między Almeida (17) i Piodao (18). W miarę zbliżania się do Piodao (18) w zależności od tego jak poprowadzi cię nawigacja, droga może stawać się coraz węższa, gorsza technicznie i bardziej kręta. Na długich fragmentach może mieć szerokość jednego samochodu, a mijanie się z innym pojazdem będzie wymagało poszukiwania specjalnych zatoczek. Ten fragment należy pokonywać naprawdę bardzo wolno i ostrożnie.
Piodao (18) jest najtrudniej dostępnym punktem w całym planie zwiedzania Portugalii i dostanie się tutaj wymaga sporej determinacji. Kamienna wioska jest zaszyta gdzieś pośród rozległych wzgórz i sprawia wrażenie końca świata. Kto lubi takie klimaty, będzie zadowolony.
Jeżeli nie planujesz nocować w Piodao (18), lub ze względu na małą ilość miejsc noclegowych nie udało ci się znaleźć wolnego miejsca i po zwiedzaniu Piodao (18) musisz jechać dalej do swojego miejsca noclegowego, to rozważ rezygnację ze zwiedzania pierwszego miasteczka: Almeida (17). Zyskasz w ten sposób mniej wiecej 3 godziny (przejazd + zwiedzanie Almeida) na dotarcie z Piodao (18) do zaplanowanego noclegu.

Trasa przejazdu (wersja bez Almeidy): Lamego (15) – Piodao (18)
Długość przejazdu: 155 km
Czas jazdy (bez przerw i czasu na zwiedzanie): 2 h

Dzień 11 – Piodao (18), Monsanto (19), Marvao (20)

Trasa przejazdu: Piodao (18), Monsanto (19), Marvao (20)
Długość przejazdu: 270 km
Czas jazdy (bez przerw i czasu na zwiedzanie): 4 h 30 min

Dzień 11, trasa przejazdu: Piodao (18), Monsanto (19), Marvao (20)

Drugi dzień z rzędu czeka nas dość wymagający przejazd, a to głównie za sprawą drogi z Piodao (18) do Monsanto (19). Ten fragment trasy ma tylko trochę ponad 100 km ale jedzie się go mniej więcej 2 h 30 min. Monsanto (19) jest jednak warte tego wysiłku, bo to zdecydowanie unikalne w skali świata miejsce. Trudno znaleźć drugą tak nietypową miejscowość.
Na koniec dnia dotrzemy do pięknie położonego Marvao (20), gdzie warto przenocować. W tej części Portugalii czas biegnie zupełnie inaczej i zapewne udzieli ci się ta atmosfera. Na 100% zapragniesz zostać tu znacznie dłużej, niż tylko jeden dzień.

Dzień 12 – Elvas (21), Evora (22)

Trasa przejazdu: Marvao (20), Elvas (21), Evora (22)
Długość przejazdu: 170 km
Czas jazdy (bez przerw i czasu na zwiedzanie): 2 h 30 min

Dzień 12, trasa przejazdu: Marvao (20), Elvas (21), Evora (22)

Dzisiaj droga zaprowadzi nas do kolejnych dwóch miejscowości i obie znajdują się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. To chyba wystarczająca rekomendacja, żeby zobaczyć Elvas (21) oraz Evorę (22). Trasa (na szczęście dla kierowcy) jest zdecydowanie krótsza i łatwiejsza niż w poprzednich dniach. Najtrudniejszy fragment wycieczki jest już za nami, więc do końca wyjazdu nie będzie większych trudności.

UWAGA!
Pod drodze z Elvas do Evora możesz zatrzymać się i zwiedzić znajdujący się na pobliskim wzgórzu, niedaleko od głównej drogi zamek Evoramonte.

Parking przed murem zamku Evoramonte, współrzędne GPS:
38°46’21.7″N 7°42’50.9″W
38.772698, -7.714134 – kliknij i wyznacz trasę

Dzień 13 – Monsaraz (23), Faro (24)

Trasa przejazdu: Evora (22), Monsaraz (23), Faro (24)
Długość przejazdu: 290 km
Czas jazdy (bez przerw i czasu na zwiedzanie): 3 h 30 min

Dzień 13, trasa przejazdu: Evora (22), Monsaraz (23), Faro (24)

Dzisiaj dotrzemy na południowy kraniec Portugalii, nad niezwykle malownicze wybrzeże Algarve. Zanim jednak zaczniemy się rozkoszować pięknymi plażami po drodze jeszcze jeden przystanek w Monsaraz (23). Nagrodą za dotychczasową podróż będzie zachód słońca, który tego dnia będzie można spędzić z zimnym drinkiem nad morzem w Faro (24). Prawda, że przyjemna perspektywa?

Dzień 14 – Benagil (25), Lagos (26)

Trasa przejazdu: Faro (24), Benagil (25), Lagos (26)
Długość przejazdu: 100 km
Czas jazdy (bez przerw i czasu na zwiedzanie): 1 h 30 min

Dzień 14, trasa przejazdu: Faro (24), Benagil (25), Lagos (26)

Dzisiaj zajmiemy się zwiedzaniem wybrzeża Algarve i podziwianiem cudów jakie stworzyła tutaj natura. Z jednej strony po tak długiej podróży dookoła Portugalii człowiek chciałby chwilę odpocząć w słoneczku i nad wodą, a z drugiej wybrzeże jest tak niesamowite, że aż żal, żeby nie zobaczyć kilku spektakularnych miejsc. Wybór należy do ciebie.

Dzień 15 – powrót do Lizbony (1)

Trasa przejazdu: Faro (24), Lizbona (1)
Długość przejazdu: 278 km
Czas jazdy (bez przerw i czasu na zwiedzanie): 2 h 45 min

Dzień 15, trasa przejazdu: Faro (24), Lizbona (1)

To ostatni dzień naszej wycieczki. Czeka nas czysto techniczny przejazd, bez żadnych przystanków po drodze. Na pewno żal będzie, że ta przygoda już się kończy, ale z własnego doświadczenia wiem, że zdjęcia i wspomnienia z tej podróży szybko zrekompensują żal. Pozostaną jedynie piękne wspomnienia i uśmiech na twarzy, czego ci życzę!

Opis atrakcji na trasie wyjazdu

1. Lizbona
Lizbona, Portugalia

Zwiedzanie Lizbony to czysta przyjemność. Stolica Portugalii zasługuje na osobny wpis i osobny plan. Dobrze przemyślany plan zwiedzania znajdziesz więc w osobnym wpisie: Lizbona – plan zwiedzania [klik]. Poniżej zamieszczę tylko kilka ważnych informacji praktycznych.

Jeżeli wypożyczysz samochód na lotnisku i do centrum Lizbony wjedziesz samochodem, to proponuję pojechać najpierw do hotelu, zostawić auto na parkingu hotelowym, a na zwiedzanie miasta udać się na na nogach lub (o ile będzie taka potrzeba) odrobinę podjechać komunikacją publiczną. Jeżeli twój hotel będzie zlokalizowany w pobliżu metra, to będzie to bardzo pomocne, ponieważ jedna z jego stacji jest dokładnie pod pierwszym punktem planu zwiedzania miasta (przypadek? :))

Jeżeli jednak zamierzasz nocować poza Lizboną i musisz gdzieś w centrum zostawić auto, to poniżej znajdziesz namiary na duży, podziemny parking miejski. Jest płatny, ale mimo wszystko sugeruję z niego skorzystać. W centrum Lizbony każdy centymetr jest na wagę złota, a większość miejsc parkingowych jest zarezerwowana dla właścicieli posesji i mieszkańców miasta. Nie radzę kombinować z parkowaniem i próbować stawać gdzieś naciągając przepisy. To może być kosztowna lekcja. Ta zasada dotyczy większości popularnych miejsc. Nie próbuj naginać zasad.

sprawdź: ceny noclegów w Lizbonie – [klik]

Parking przy placu miejskim (Parque Praça do Município), współrzędne GPS:
38°42’28.8″N 9°08’22.5″W
38.707996, -9.139574 – kliknij i wyznacz trasę

2. Sintra
Pałac Pena, Sintra, Portugalia

Jak już wspomniałem wcześniej (w opisie trasy) zwiedzanie Sintry najlepiej zacząć jak najwcześniej rano od Pałacu Pena.
Pałac otwierają o godzinie 9:00 i o tej porze warto mieć już za sobą dojazd oraz poszukiwanie miejsca do parkowania. Później szybko robi się tłoczno i ciasno, a sytuacja pogarsza się z minuty na minutę.
Jeżeli posłuchasz mojej rady to istnieje spora szansa, że skorzystasz z możliwości darmowego parkowania przy “Estrada da Pena”, czyli drodze dojazdowej do Zamku Maurów i Pałacu Pena. Droga jest wąska i wije się mniej więcej przez 3 km. Na odcinku gdzie przy krawędziach drogi namalowana jest żółta linia obowiązuje bezwzględny zakaz parkowania. Parkować można wyłącznie na miejscach oznaczonych liniami białymi, oraz poza biała linią ciągłą.
Estrada da Pena jest jednokierunkowa, więc jeżeli nie znajdziesz miejsca do parkowania, to droga sama zaprowadzi cię z powrotem do miasta. Wtedy masz dwa wyjścia: zrobić kolejne kółko w poszukiwaniu miejsca lub zaparkować w mieście, w pobliżu przystanku autobusu turystycznego 434 i za około 4 EUR na osobę podjechać autobusem do pałacu. Decyzję musisz podjąć na miejscu, w zależności od aktualnej sytuacji.

zobacz: trasa autobusu 434 – [klik]

Osobna sprawa to bilety wstępu. Zdecydowanie warto zadbać o to wcześniej i zakupić je przez internet. Wtedy wchodzi się bez kolejki i unika uciążliwego oczekiwania w kolejce do kasy. Niestety bilety na najwcześniejsze godziny wejścia sprzedają się w pierwszej kolejności (wszyscy chcą uniknąć tłoku). Gdy sprawdzałem dostępność w czasie tworzenia tego wpisu, to najbliższe bilety wstępu z wejściem o godzinie 9:30 były dostępne za ponad 2,5 miesiąca.

sprawdź: bilety wstępu do pałacu Pena – [klik]

Interesującą opcją wydają się pakiety biletów, a wśród nich moją uwagę przykuł pakiet Lizbona-Sintra Pass – [klik], który w momencie gdy to piszę kosztuje 49 EUR.

W pakiecie zawiera się:
– karta miejska Lisboa Card (czyli dostęp do 38 muzeów, w tym Torre de Belém i Mosteiro dos Jerónimos)
– nieograniczone bezpłatne przejazdy w Lizbonie: autobusem, metrem, tramwajem (w tym tramwajem 28) i windami (w tym Santa Justa)
– bezpłatny przejazd pociągiem do Sintry i Cascais
– wstęp do Pałacu Pena w Sintrze
– wstęp na Zamek Maurów w Sintrze
– audioprzewodnik na telefon po Sintrze
– audioprzewodnik na telefon po Lizbonie
Sądzę, że warto poważnie rozważyć ten wariant zakupu biletów.

Do Sintry przyjeżdża się oczywiście nie tylko dla Pałacu Pena. Sintra co cały ogromny obszar wypełniony ciekawymi miejscami i pałacami. Reszta miejsc jest trochę mniej kłopotliwa pod kątem dostępności, więc będzie łatwiej niż przy pałacu Pena.

Klasztor Kapucynów w Sintrze

Zwiedzaniu Sintry poświęcę osobny, ogromny wpis, tutaj tylko wymienię kilka najważniejszych atrakcji, którymi warto się zainteresować:
Zamek Maurów (Castelo dos Mouros) – sprawdż bilety wstępu [klik]
Klasztor Kapucynów (Convento dos Capuchos)
– pałac i park Quinta da Regaleira – sprawdź bilety wstępu [klik]
Pałac Narodowy (Palácio Nacional de Sintra) – sprawdź bilety wstępu [klik]
Pałac Monserrate (Palácio de Monserrate) – sprawdź bilety wstępu [klik]

sprawdź: ceny noclegów w Sintrze – [klik]

Parking przy drodze w pobliżu Zamku Maurów (Castelo dos Mouros), współrzędne GPS:
38°47’24.2″N 9°23’22.0″W
38.790058, -9.389450 – kliknij i wyznacz trasę

Brama do Pałacu Pena (Palácio Nacional da Pena), współrzędne GPS:
38°47’16.7″N 9°23’15.4″W
38.787959, -9.387623 – kliknij i wyznacz trasę

3. Cascais
Cascais, Portugalia

Cascais to niewielka ale bardzo przyjemna nadmorska miejscowość turystyczna. Większość atrakcji skupiona jest wokół centrum miasteczka oraz w pobliżu wybrzeża.
Cascais zwiedza się bez potrzeby posiadania jakiegoś szczegółowego planu, wręcz intuicyjnie. Wybrany przeze mnie parking, którego współrzędne podałem poniżej jest położony dosłownie pomiędzy dwiema atrakcjami miasta: Domem Historii Pauli Rego oraz parkiem miejskim Marechal Carmona. Dalej wystarczy skierować kroki w kierunku mariny, a potem wzdłuż wybrzeża aż do Estoril. Na niemal wszystkie atrakcje natkniesz się realizując ten prosty spacer.

sprawdź: ceny noclegów w Cascais – [klik]

Cascais – parking w pobliżu najciekawszych atrakcji, współrzędne GPS:
38°41’39.0″N 9°25’26.3″W
38.694154, -9.423979 – kliknij i wyznacz trasę

Cascais – alternatywny parking, gdyby na pierwszym nie było miejsca, współrzędne GPS:
38°41’35.7″N 9°25’33.5″W
38.693238, -9.425958 – kliknij i wyznacz trasę

3.1. Cabo da Roca
Cabo da Roca, Portugalia

Cabo de Roca to najdalej wysunięty na zachód fragment kontynentu europejskiego. Na lądzie w Europie bardziej na zachód stanąć się nie da. Niby nic, a jednak sama świadomość, że stoi się na najbardziej wystającym skrawku lądu, na samym końcu kontynentu jest całkiem przyjemna.
Przy okazji jest to całkiem ciekawy punkt widokowy. Warto zaliczyć Cabo de Roca. Jeżeli dopisze ci szczęście to może trafisz na sztormowe fale 🙂

sprawdź: ceny noclegów w pobliżu Cabo da Roca – [klik]

Parking przy punkcie widokowym Cabo da Roca, współrzędne GPS:
38°46’50.1″N 9°29’52.0″W
38.780580, -9.497763 – kliknij i wyznacz trasę

3.2. Pałac Królewski w Queluz (port: Palácio Real de Queluz)
Pałac Królewski w Queluz, Portugalia

Czasem nazywany “Portugalskim Weselem” pałac w Queluz jest jednym z ostatnich powstałych w Europie, tak okazałych budynków w stylu rokoko. Miał pełnić rolę letniej rezydencji królewskiej ale historia potoczyła się tak, że przez pewien czas był oficjalną rezydencją królewską. Nie dziwi więc, że pałac jest naprawdę niesamowity. Zdobienia, wnętrza i wyposażenie mają najwyższy poziom królewski. Wyjątkowe piękno i bogactwo.

sprawdź: ceny noclegów w Queluz – [klik]

Parking przy pałacu w Queluz, współrzędne GPS:
38°45’02.4″N 9°15’28.6″W
38.750657, -9.257956 – kliknij i wyznacz trasę

4. Estoril

Estoril jest celem podróży, ale tylko w formie spaceru wzdłuż wybrzeża z Cascais. Specjalnie podjeżdżać autem tylko do Estoril nie ma sensu, chyba że chcesz odbyć spacer wzdłuż wybrzeża, ale w druga stronę. Czyli startujesz z Estoril i idziesz do Cascais i z powrotem.
Poniżej podaj współrzędne końcowego punktu spaceru (gdy idziesz od strony Cascais). W tym punkcie trzeba zawrócić i wrócić do samochodu w Cascais. W pobliżu tego punktu rownież jest niewielki parking samochodowy.

sprawdź: ceny noclegów w Estoril – [klik]

Punkt, w którym trzeba zawrócić podczas spaceru z Cascais do Estoril, współrzędne GPS:
38°42’05.3″N 9°23’26.7″W
38.701462, -9.390745 – kliknij i wyznacz trasę

5. Obidos
Obidos, Portugalia

Średniowieczne miasto Obidos usytuowane jest na szczycie wzgórza i widać je już z daleka. Nad miasteczkiem góruje ogromny zamek, a wszystkie zabudowania miejskie otoczone są szczelnie potężnym murem obronnym. Idąc szczytem murów obronnych można obejść całe miasto dookoła.
Wewnętrzna zabudowa Obidos to typowe, wąskie, średniowieczne uliczki, szczelnie wypełnione niewielkimi zabudowaniami, z charakterystycznie bielonymi ścianami oraz niezliczoną ilością kolorowych kwiatów.
Latem w Obidos często odbywają się festiwale tematyczne (festiwal czekolady, średniowieczny targ, itp), w czasie których na ulicach miasta pojawiają się dodatkowe atrakcje (flagi, sztandary, pokazy sztuk średniowiecznych).
Lokalnym produktem pochodzącym z Obidos jest gęsty likier wiśniowy Ginja, podawany czasem w naczyniu wykonanym z czekolady. Nie muszę chyba specjalnie reklamować tego połączenia smaków. Polecam!

sprawdź: ceny noclegów w Obidos – [klik]

Obidos – duży parking przed murami obronnymi, współrzędne GPS:
39°21’32.0″N 9°09’23.5″W
39.358890, -9.156535 – kliknij i wyznacz trasę
jeżeli na tym parkingu nie będzie miejsca, to kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się następny duży parking.

6. Nazare

Nazare znane jest z największych na świecie fal, które generuje w tym miejscu Ocean Atlantycki. Zjeżdżają się tutaj surferzy z całego świata, żeby próbować swoich sił na niespotykanej wielkości falach. Niestety latem fale nigdy nie osiągają tej wysokości co zimą. W okresie zimowym mogą bowiem dochodzić nawet do 30 metrów (typowy, 4-piętrowy blok ma mniej więcej 15 metrów). Próbkę fal z Nazare możesz zobaczyć na filmiku powyżej.
Przy okazji Nazare jest popularną i chętnie odwiedzaną miejscowością turystyczną z ładnymi plażami. W sam raz na kilka chwil odpoczynku w czasie długiej podróży.

sprawdź: ceny noclegów w Nazare – [klik]

Parking przy punkcie widokowym z klifu na Nazare, wspołrzędne GPS:
39°36’18.3″N 9°04’42.7″W
39.605075, -9.078519 – kliknij i wyznacz trasę

Latarnia morska z punktem widokowym na szczycie klifu w Nazare, współrzędne GPS:
39°36’16.5″N 9°05’04.7″W
39.604589, -9.084646 – kliknij i wyznacz trasę

7. Alcobaca
Klasztor Alcobaça, Portugalia

Dwie spokojne i niczym nie wyróżniające się rzeki Alcoa oraz Baça spotykają się właśnie tutaj. Nazwa miejscowości, która wyrosła na połączeniu rzek to naturalny zlepek ich nazw: Alcobaca.
Początkowo Alcobaca była małą i nie znaną powszechnie miejscowością. Sławę zaczęła zyskiwać, gdy król Portugalii Afonso Henriques zdecydował, że właśnie tutaj powstanie kościół upamiętniający odbicie z rąk Maurów miasta Santarem. Z czasem kościół przekształcił się w klasztor, nad którym opiekę przejął zakon Cystersów. W ten sposób powstał jeden z najcenniejszych zabytków w Portugalii: Klasztor Alcobaça (w 1989 roku wpisany na listę UNESCO).
Klasztor Alcobaca to główny powód przyjazdu do miasteczka dla większości turystów, w tym dla nas. Wiąże się z nim pewna niezwykle dramatyczna historia, której głównym bohaterem jest król Portugalii Piotr I oraz jego kochanka Ines de Castro. Obydwoje są pochowani w klasztorze, a ich nagrobki uznawane są za najwyższych lotów arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej.

sprawdż: ceny noclegów w Alcobaca – [klik]

Parking w pobliżu Opactwa Cystersów w Alcobaça, współrzedne GPS:
39°32’56.9″N 8°58’31.2″W
39.549151, -8.975333 – kliknij i wyznacz trasę

Wejście główne do Opactwa Cystersów w Alcobaça, współrzędne GPS:
39°32’53.6″N 8°58’48.6″W
39.548219, -8.980158 – kliknij i wyznacz trasę

8. Batalha
Mosteiro de Santa Maria da Vitória, Batalha

Batalha to kolejne portugalskie miasteczko, do którego przyjeżdżamy, aby odwiedzić tylko jeden obiekt.
Mosteiro de Santa Maria da Vitória czyli w Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej to jedna z najładniejszych budowli jakie kiedykolwiek udało mi się zobaczyć. Wielkość, rozmach, różnorodność, precyzja wykonania … wszystko co tylko można sobie wyobrazić. Klasztor w Batalha po prostu odbiera mowę. Niesamowity, zachwycający i niepowtarzalny obiekt, którego nie wolno przeoczyć.
Klasztor składa się z kilku części, a na ich zwiedzanie zarezerwuj sobie minimum godzinę lub lepiej dwie. Zobacz koniecznie:
– mające formę monumentalnej rotundy Niedokończone Kaplice (Capelas Imperfeitas),
– Kaplicę Fundatora (Capela do Fundador),
– Krużganek Królewski (Claustro Real),
– Kapitularz, Stary Refektarz,
– Krużganek Alfonsa V (Claustro D. Alfonso V)
– kościół

Dla formalności dodam tylko, że klasztor znajduje się na liście UNESCO.

sprawdź: ceny noclegów w Batalha – [klik]

Parking przy klasztorze w Bataha, współrzedne GPS:
39°39’37.1″N 8°49’31.0″W
39.660301, -8.825278 – kliknij i wyznacz trasę

9. Fatima
Centrum pielgrzymkowe w Fatimie, Portugalia

Fatima to przede wszystkim znane na całym świecie centrum pielgrzymkowe oraz ośrodek kultu maryjnego wiernych kościoła katolickiego. Powstało i jest związane bezpośrednio z ważnymi dla kościoła objawieniami maryjnymi. Pierwsze z nich miało miejsce w 1758. Matka Boża objawiła się niemej pasterce przywracając jej głos. W podzięce za uzdrowienie ojciec dziewczynki wybudował we wsi kaplicę.
Niecałe 200 lat później, w roku 1917 miała tu miejsce seria objawień fatimskich, gdy Matka Boża kilkakrotnie objawiła się Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji dos Santos, przekazując im tzw. tajemnice fatimskie.

Pomijając aspekt religijny sanktuarium w Fatimie nie jest obiektem o wyjątkowej architekturze. Jeżeli więc sfera religijna jest dla ciebie mniej ważna, to ten punkt nie jest obowiązkowy.

sprawdź: ceny noclegów w Fatimie – [klik]

Kilka sąsiadujących ze sobą parkingów przy sanktuarium w Fatimie, współrzędne GPS:
39°37’39.5″N 8°40’45.7″W
39.627626, -8.679362 – kliknij i wyznacz trasę

10. Tomar
Klasztor Templariuszy w Tomar, Portugalia

Tomar to kolejna miejscowość, której zwiedzanie zdominowane jest przez jeden obiekt: Klasztor Templariuszy. Zanim jednak napiszę kilka słów o klasztorze, chcę zdecydowanie polecić odwiedziny na rynku w Tomar. Jest naprawdę piękny i otoczony wspaniałymi zabudowaniami (ratusz, kościół São João Baptista z zabytkową dzwonnicą, kamienice miejskie).

Główna atrakcja Tomar czyli Klasztor Zakonu Chrystusa (Convento de Cristo – na liście UNESCO), zanim zyskał swoją obecną nazwę był główną siedzibą Templariuszy w Portugalii. Gdy szybko rosnąca potęga Zakonu Templariuszy zaczęła zagrażać największym władcom i państwom w Europie (w tym królowi Francji Filipowi VI Pięknemu, który zaciągnął u templariuszy ogromny dług i nie był w stanie go spłacić), król Francji podjął się karkołomnej, przeprowadzonej w najwyższej tajemnicy akcji. O świcie 13 października 1307 roku dokonał niespodziewanego aresztowania wszystkich znaczących postaci zakonu (łącznie kilkuset najważniejszych zakonników). Zamknięci w lochach zakonnicy byli poddawani ciężkim torturom, w celu uzyskania do nich zeznań, o istniejącej w zakonie herezji. Mając do dyspozycji wymuszone zeznania i korzystając ze swoich wpływów w Watykanie, król Francji nakłonił papieża Klemensa V do rozwiązania zakonu. Co prawda Klemens V próbował przeprowadzić własne, niezależne procesy i przesłuchania aresztowanych zakonników, ale nie udało mu się. Zanim to zrobił, król Francji Filip IV Piękny zdążył wszystkich templariuszy spalić na stosach. W roku 1314 Zakon Templariuszy przestał istnieć (w marcu tego roku w Paryżu spalono na stosie Wielkiego Mistrza Zakonu Jakuba de Molay).
Cztery lata póżniej (w roku 1318) za sprawa króla Dionizego zakon w Portugalii powrócił do życia pod nową nazwą: Zakon Rycerzy Chrystusa, a klasztor w Tomar przeszedł na ich własność. Niemal do końca XVI wieku Zakon Rycerzy Chrystusa zarządzał i intensywnie rozbudowywał klasztor, a jednym z jego Wielkich Mistrzów był sam Henryk Żeglarz, odkrywca Madery, Azorów czy Wysp Zielonego Przylądka.
Dzisiaj możemy tutaj podziwiać zachwycająca architekturę i niesamowite zdobienia. Po wizycie w kilku poprzednich miejscach może ci się wydawać, że już nic cię nie zaskoczy. W Tomar dowiesz się że byłeś w błędzie. Zaskoczy cię i zachwyci.

Ciekawostka:
Dzień, w którym król Francji aresztował teplariuszy (13 października 1307) wypadł w piątek. Stąd właśnie wziął się przesąd o przynoszącym pecha “13 w piątek”.
Data “13 w piątek” pojawia się w ciągu każdego co najmniej raz, ale maksymalnie trzy razy.

więcej informacji znajdziesz w specjalnym wpisie o zwiedzaniu Tomar – [klik]

sprawdź: ceny noclegów w Tomar – [klik]

Parking podziemny tuż obok rynku, w historycznej części Tomar, współrzędne GPS:
39°36’14.2″N 8°24’56.4″W
39.603948, -8.415675 – kliknij i wyznacz trasę
z tego parkingu jest bardzo blisko do klasztoru Zakonu Chrystusa, wieć można dojśc na nogach.

Mały parking pod klasztorem Zakonu Chrystusa, współrzędne GPS:
39°36’14.3″N 8°25’02.2″W
39.603976, -8.417276 – kliknij i wyznacz trasę

11. Coimbra
Uniwersytet w Coimbrze, Portugalia

Coimbra to na mapie Portugalii wyjątkowe miejsce. Miasto było pierwszą stolicą Królestwa Portugalii i siedzibą monarchów. Tutaj urodziło się sześciu króli Portugalii, stąd pochodzi pierwsza portugalska dynastia królewska i tutaj działa najstarszy, najbardziej prestiżowy portugalski uniwersytet: Universidade de Coimbra.
Na zwiedzanie miasta warto przeznaczyć co najmniej pół dnia oraz jeden wieczór. W dzień będziemy poznawać główne zabytki:
– uniwersytet (Universidade de Coimbra)
– pochodzącą z 1554 Nową Katedrę (Se Nova)
– kościół Sao Salvador
– kościół (kiedyś katedra, najstarsza w Portugalii) Se Velha
– kościół Igreja de Santa Cruz (z 1131 roku) – wewnątrz pochowani są dwaj pierwsi władcy Portugalii: Alfons I Zdobywca i Sancho I
– klasztor Santa Clara-a-Nova (1649), z grobowcem patronki miasta – królowej Izabeli.
– ruiny klasztoru Santa Clara-a-velha
– pałac Quinta das Lágrimas, obecnie przekształcony w luksusowy hotel

Wieczór warto przeznaczyć na poszukiwanie ulicznych muzyków, wykonujących pochodzący z Coimbry specyficzny gatunek muzyki: fado. Fado z Coimbry śpiewane jest wyłącznie przez mężczyzn ubranych w tradycyjne stroje studenckie przy akompaniamencie charakterystycznej, portugalskiej gitary. Nigdzie nie słucha się fado tak dobrze jak tutaj.

Niestety parkowanie samochodu w Coimbrze zawsze stanowi spore wyzwanie. Miejsca jest zawsze za mało. Poniżej podaję współrzędne kilku wygodnych lokalizacji.

sprawdź: ceny noclegów w Coimbrze – [klik]

Podziemny płatny parking publiczny, współrzędne GPS:
40°12’19.6″N 8°25’33.7″W
40.205447, -8.426031 – kliknij i wyznacz trasę

Parking w pobliżu historycznego centrum, przy ogrodzie botanicznym, współrzędne GPS:
40°12’13.3″N 8°25’32.9″W
40.203691, -8.425794 – kliknij i wyznacz trasę

Płatny parking piętrowy w pobliżu starego miasta, współrzędne GPS:
40°12’36.5″N 8°25’54.2″W
40.210142, -8.431720 – kliknij i wyznacz trasę

Parking ostatniej szansy po drugiej stronie rzeki przy Micro Museu de Santa Clara, naprzeciwko historycznego centrum, współrzędne GPS:
40°12’17.9″N 8°25’56.1″W
40.204981, -8.432252 – kliknij i wyznacz trasę

12. Aveiro
Łódka Moliceiro w kanałach Aveiro, Portugalia

Przyjemne w odbiorze Aveiro niezaprzeczalnie ma własny charakter. Ze względu na znajdujące się w mieście kanały, po których pływają malownicze łódki (Moliceiro) często nazywane jest portugalską Wenecją. Rzeczywiście jest to naturalne skojarzenie, które narzuca się samoistnie, choć rozmiarem, urodą i ilością kanałów Aveiro oczywiście nie może równać się z Wenecją. Radzę więc nie nastawiać się na wrażenia jak z Wenecji. Niezależnie od tego kanały, łódki, kolorowe domy przy nabrzeżu, kamienice przy ulicach tworzą przyjemną atmosferę.
Miasteczko najlepiej poznaje się pływając kanałami, a rejs zwykle trwa mniej więcej jedną godzinę. Bilety na rejs Moliceiro – [klik] można rezerwować przez internet.

sprawdź: ceny noclegów w Aveiro – [klik]

Będąc w Aveiro warto podjechać do słynącego z pasiastych domków plażowych Costa Nova. Mała, nadmorska miejscowość turystyczna sąsiaduje z fantastycznymi, rozległymi plażami. Domki rybackie, brukowane ulice, targ rybny i oceaniczna bryza tworzą naprawdę fajny klimat.

sprawdż: ceny noclegów w Costa Nova – [klik]

Pasiaste domki plażowe w Costa Nova, Portugalia

Parking w Aveiro przy charakterystycznym moście i kanałach, współrzędne GPS:
40°38’39.3″N 8°39’24.2″W
40.644250, -8.656722 – kliknij i wyznacz trasę

Parking przy charakterystycznych, pasiastych domkach w Costa Nova, współrzędne GPS:
40°36’42.8″N 8°44’58.9″W
40.611884, -8.749702 – kliknij i wyznacz trasę

13. Porto
Porto, Portugalia

Do odwiedzenia Porto nikogo specjalnie zachęcać nie trzeba. Stare i pięknie miasto, położone nad wodami uchodzącej tutaj do oceanu rzeku Duero z pewnością pochłonie cię na długie godziny. Spacer po Porto może być czasem wymagający, bo miasto powstało na dość stromym i nierównym nabrzeżu, ale dzięki temu co chwilę natkniesz się tutaj na fantastyczne widoki, panoramy, punkty widokowe.
Porto dostanie u mnie osobny przewodnik (który właśnie powoli powstaje), więc w tym miejscu znajdzie się niebawem specjalny link. Na razie jednak zamieszczę tylko współrzędne, które pozwolą ci bez problemu dotrzeć na parking w pobliżu centrum miasta, by móc szybko i sprawnie zagłębić się w jego zwiedzanie.

sprawdź: ceny noclegów w Porto – [klik]

Wjazd do parkingu podziemnego w sąsiedztwie historycznego centrum Porto, współrzędne GPS:
41°08’45.4″N 8°36’52.5″W
41.145934, -8.614583 – kliknij i wyznacz trasę

14. Braga
Schody do sanktuarium Bom Jesus, Braga

Wśród portugalskich miast Braga ma szczególne miejsce. Nie tylko dlatego, że jest to jedno z najstarszych miast w Portugalii, ale również z powodu, że funkcjonuje w nim najstarsza w kraju archidiecezja katolicka. Przy okazji jest też jednym z najstarszych chrześcijańskich ośrodków na świecie. Turyści przybywający do Bragi od razu zauważają w niej ogromne nagromadzenie kościołów. Wiedza, że oto właśnie spacerujemy po jenym z najstarszych na świecie chrześcijańskich ośrodków sprawia, że taka gęstość świątyń przestaje dziwić. Statystyki jedynie to potwierdzają. Nie ma w Portugalii miasta z większą liczbą kościołów na metr kwadratowy.
Oczywiście nie ma sensu zwiedzać wszystkich kościołów. Można zajrzeć tu i tam, ale największą przyjemność sprawia sam spacer po historycznej części miasta. Nie brakuje tu zwyczajowo towarzyszących sakralnej zabudowie budynków pałacowych, zamkowych, ogrodów, skwerów parkowych, łuków i ozdobnych bram.
Punktem obowiązkowym są odwiedziny w położonym około 7 km od centrum miasta, wpisanym na listę UNESCO sanktuarium Bom Jesus (pełna nazwa: Bom Jesus do Monte). Szczyt wzgórza zajmuje sporych rozmiarów bazylika, ale nie ona jest tutaj najważniejsza. Najważniejsze są prowadzące od podnóża góry do bazyliki schody. Wykonane w barokowo-rokokowym stylu, mają 115 metrów wysokości, 577 stopni i dzielą na trzy części:
– pierwsza część rozpoczynająca się za bramą wejściową do sanktuarium: Schody Drogi Krzyżowej
– środkowa część: Schody Pięciu Zmysłów
– górna część: Schody Trzech Cnót

Jeżeli pokonanie 577 stopni będzie dla ciebie zbyt wymagającym wyzwanie, to możesz skorzystać z funkcjonującej na zboczu, najstarszej na świecie kolejki hydraulicznej.

sprawdź: ceny noclegów w Bradze – [klik]

Parking podziemny w pobliżu centrum historycznego w Bradze, współrzędne GPS:
41°33’07.9″N 8°25’38.7″W
41.552201, -8.427408 – kliknij i wyznacz trasę

Parking przy sanktuarium Bom Jesus do Monte, współrzędne GPS:
41°33’10.8″N 8°22’52.3″W
41.553010, -8.381196 – kliknij i wyznacz trasę

15. Lamego
Lamego, Portugalia
foto: Concierge.2C na zasadach CC BY-SA 3.0

Lamego to niewielkie i pięknie położone wśród wzgórz otaczających dolinę Douro miasteczko. Centrum miasteczka nie jest bardzo rozległe i zwiedzanie nie będzie zbyt długie ani męczące. Nie może w nim jednak zabraknąć spaceru do położonego na wzgórzu sanktuarium Nossa Senhora dos Remedios. Scieżka jest dość prosta i podobnie jak w sanktuarium Bom Jesus w Bradze prowadzi schodami, za którymi znajduje się kościół. Schody w Lamego są mniej znane niż Bradze, co nie oznacza, że mniej urokliwe. Poza tym ze schodów mozna podziwiać niesamowita panoramę miasta na tle okolicznych wzgórz. Fantastyczny widok!

sprawdź: ceny noclegów w Lamego – [klik]

Parking w Lamego w pobliżu schodów, współrzędne GPS:
41°05’42.4″N 7°48’41.5″W
41.095115, -7.811538 – kliknij i wyznacz trasę

16. Dolina Douro
Dolina Douro, Portugalia

Zwiedzanie doliny polega na swobodnym jej przemierzaniu w poszukiwaniu punktów widokowych, winnic i odkrywaniu jej po swojemu. Dla ułatwienia przygotowałem propozycję gotowej trasy od punktu widokowego, do punktu widokowego, która ułatwi ci zaplanowanie zwiedzania doliny.

Poniżej znajdziesz propozycję trasy, która przebiega między sześcioma punktami widokowymi.

Mapa punktów widokowych w dolinie Douro, Portugalia
podkład mapy: Mapy Google

Jak widać na mapie, cała trasa ma długość 153 km, a czas samego przejazdu (bez przystanków i przerw) to około 3h 30 min. Na pierwszy rzut oka czas przejazdu dla tak krótkiej trasy może wydawać się mocno przesadzony, ale w praktyce nie ma w tym żadnej przesady. Drogi są tutaj bardzo wąskie i kręte. W zasadzie większość czasu będziesz poruszać się pod górę lub w dół, a często będą to kręte serpentyny.
Podane przeze mnie punkty widokowe, to tylko niewielki fragment tego, co uda ci się zobaczyć. Po drodze będzie mnóstwo pięknych, nieoznaczonych miejsc, w których warto się zatrzymać.

sprawdź: ceny noclegów na terenie Parku Naturalnego Doliny Douro – [klik]

Poniżej podaję współrzędne GPS wszystkich punktów. Kolejność i ilość odwiedzonych punktów zależy tylko od ciebie. Nie ma przecież obowiązku przejechania całej pętli.

Miradouro da Estrada Nacional 222, współrzędne GPS:
41°10’22.3″N 7°30’29.5″W
41.172853, -7.508198 – kliknij i wyznacz trasę

Miradouro de Frei Estevão ou da Abelheira, współrzędne GPS:
41°10’21.1″N 7°29’25.1″W
41.172522, -7.490302 – kliknij i wyznacz trasę

Miradouro de São Salvador do Mundo, współrzędne GPS:
41°09’04.5″N 7°21’56.5″W
41.151237, -7.365702 – kliknij i wyznacz trasę

Miradouro Olhos do Tua, współrzędne GPS:
41°14’16.9″N 7°22’56.9″W
41.238028, -7.382484 – kliknij i wyznacz trasę

Miradouro do Ujo, współrzędne GPS:
41°15’16.9″N 7°25’05.4″W
41.254697, -7.418158 – kliknij i wyznacz trasę

Miradouro Vale de Mendiz, współrzędne GPS:
41°14’35.2″N 7°31’35.3″W
41.243106, -7.526482 – kliknij i wyznacz trasę

17. Almeida

Almeida to typowe miasto-forteca. Rozmiar, projekt i kształt miasta został całkowcie podpowrządkowany funkcjom obraonnym i militarnym. Małe, ciasne, owalne centrum miasta jest w całości otoczone potężnymi militarnymi zabudowaniami, mającymi kształt gwiaździstego fortu.
Na terenie Almeida wewnątrz murów miasta znajduje się jeden niewielki parking oraz kilka miejsc co jakiś czas przy drodze wiodącej wzdłuż murów wewnątrz miasteczka. Ruch bywa ograniczony, więc nie ma pewności, że uda się wjechać za mury. Jeżeli wystąpi taka sytuacja, to po prostu poszukaj miejsca w pobliżu jednej z bram wjazdowych do miasta.

sprawdź: ceny noclegów w Almeida – [klik]

Niewielki parking wewnątrz miasta, współrzędne GPS:
40°43’26.7″N 6°54’24.7″W
40.724086, -6.906869 – kliknij i wyznacz trasę

Parking przy jednej z bram wjazdowych do miasta (Porta de Sao Francisco), współrzędne GPS:
40°43’22.0″N 6°54’18.0″W
40.722789, -6.905009 – kliknij i wyznacz trasę

Maleńki parking przy bramie Porta de Santo Antonio, współrzędne GPS:
40°43’33.4″N 6°54’38.1″W
40.725947, -6.910588 – kliknij i wyznacz trasę

Więcej miejsc do parkowania przy ulicy, poza murami miasta, współrzędne GPS:
40°43’41.1″N 6°54’02.6″W
40.728094, -6.900713 – kliknij i wyznacz trasę

18. Piodao
Jedna z uliczek w Piodao, Portugalia

Dojazd do Piodao to prawdziwa wyprawa. Zdecydowanie będzie to najtrudniejszy dla kierowcy fragment wycieczki. Piodao to niewielka, przepięknie usytuowana wioska, położona w paśmie górskim Serra de Acor. Wisi niemal nienaturalnie przyklejona do zboczy jednego z górskich wzgórz. Aż do lat 70 XX wieku nie prowadziła tutaj żadna droga, którą można by było pokonać pojazdem mechanicznym. W grę wchodził tylko spacer na nogach lub przejażdżka konna. Do dzisiaj Piodao pozostaje jednym z najbardziej odosobnionych miejsc w Portugalii. Piękna górska sceneria złożona z mocno pofałdowanych, zielonych wzgórz, częściowo przerobionych na kaskadowo-tarasowe pola uprawne, gęsto przecinanych szemrzącymi strumieniami i rzekami doskonale współgra z charakterem wioski. Wszystko w wiosce wykonane jest z naturalnych kamiennych łupków, czyli płaskich, brązowych kamieni. Domy, drogi, murki, ściany, dachy domów … dosłownie wszystko! Do tego tradycyjny charakter zachowały pozostałe elementy domostw, jak kształty i kolory okien i drzwi oraz innych elementów małej architektury nadających wiosce jej wizualny charakter.
Przez pewien czas jadąc do Piodao miałem wątpliwości, czy będzie warte ogromnego wysiłku włożonego w dotarcie tutaj. Na miejscu moje wątpliwości rozwiały się w ułamku sekundy.

Więcej informacji znajdziesz w osobnym wpisie o Piodao – [klik]

sprawdź: ceny noclegów w Piodao – [klik]

Parking przy drodze, która jest pętlą wjazdową i wyjazdową z Piodao, współrzędne GPS:
40°13’43.4″N 7°49’31.7″W
40.228711, -7.825459 – kliknij i wyznacz trasę

Kilka miejsc parkingowych można znaleźć również na małym placu na końcu pętli wjazdowej, współrzędne GPS:
40°13’45.3″N 7°49’30.2″W
40.229247, -7.825059 – kliknij i wyznacz trasę

19. Monsanto
Tak się mieszka w Monsanto, Portugalia

Monsanto to kolejna portugalska osobliwość. Miasteczko jest doskonałym przykładem na jakie szalone pomysły może wpaść człowiek. Cześć domów w Monsanto została wpasowana między gigantyczne kamienie, często większe niż sam dom. Jakby tego było mało, niektórzy zdecydowali się zamieszkać bezpośrednio pod potężnymi kamieniami, które pełnią w ich domach rolę dachu. Wszystko wygląda naprawdę niesamowicie, ale nie wiem czy miałbym spokojny sen z wiszącym nad głową gigantycznym kamieniem, który waży pewnie kilkadziesiąt ton.
Fantastyczne miejsce, niesamowite wrażenia! Punkt obowiązkowy!
Szczegółowy opis Monsanto oraz plan zwiedzania i mapę miasteczka znajdziesz w osobnym wpisie: Monsanto – plan zwiedzania – [klik]

sprawdź: ceny noclegów w Monsanto – [klik]

Parking w Monsanto, współrzędne GPS:
40°02’23.7″N 7°06’51.0″W
40.039924, -7.114158 – kliknij i wyznacz trasę

20. Marvao
Marvao, Portugalia
foto: Krzysztof Żwirski na zasadach CC BY-SA 3.0

Położone na wzgórzu, z genialnym panoramicznym widokiem na otaczającą miasto okolice oraz runami potężnego zamku Marvao wydaje się być lokalizacją idealną dla turysty lubiącego miejsca ładne i wyjątkowe jednocześnie. Jeżeli przy okazji masz ochotę na odrobinę ciszy i spokoju, bez jakiegokolwiek tłumu (przez większośc czasu prawdopodobnie nie spotkasz nikogo), by móc zatopić się w spacerze wąskimi, pofałdowanymi, średniowiecznymi uliczkami pośród małych, bielonych domów, to koniecznie skieruj swoje kroki do Marvao. Jestem pewien, że nawet jeśli nigdy już nie wrócisz w to miejsce osobiście, to już zawsze będziesz wracać tu myślami. Ach … Marvao!

sprawdź: ceny noclegów w Marvao – [klik]

Parking turystyczny przed bramą miejską do Marvao, współrzędne GPS:
39°23’44.7″N 7°22’36.9″W
39.395747, -7.376912 – kliknij i wyznacz trasę

21. Elvas
Akwedukt w Elvas, Portugalia
foto: Nmmacedo na zasadach CC BY-SA 3.0

W Elvas naprawdę jest co robić. Na pierwszy rzut oka niepozorne, małe miasteczko na prowincji Portugalii przy bliższym poznaniu oferuje mnóstwo niezwykle ciekawych atrakcji. Twoimi głównymi punktami zwiedzania powinny być:
– potężny, długi na około 6 km widoczny z daleka akwedukt (Aqueduto de Amoreira)
– położony mniej więcej kilometr od miasta, wpisany na listę UNESCO fort Nossa Senhora da Graca
– historyczne centrum i rynek w Elvas
– średniowieczny zamek Elvas
– kolejny z kilku położonych poza miastem fortów: fort Santa Luzia

sprawdź: ceny noclegów w Elvas – [klik]

Oczywiście poniżej podaję współrzędne położonych w pobliżu parkingów. Nie wszędzie bowiem trzeba iść na nogach (może zabraknąć czasu).

Parking przy forcie Nossa Senhora da Graca (UNESCO), współrzędne GPS:
38°53’34.5″N 7°09’52.7″W
38.892928, -7.164649 – kliknij i wyznacz trasę

Miejsce na krótki przystanek na zdjęcia pod akweduktem, współrzędne GPS:
38°52’40.4″N 7°10’18.8″W
38.877897, -7.171900 – kliknij i wyznacz trasę

Parking przy murach historycznego centrum miasta w Elvas, współrzędne GPS:
38°52’41.0″N 7°09’58.9″W
38.878060, -7.166361 – kliknij i wyznacz trasę

Parking przy forcie Santa Luzia, współrzędne GPS:
38°52’25.2″N 7°09’31.4″W
38.873662, -7.158729 – kliknij i wyznacz trasę

22. Evora
Evora, świątynie Diany

W czasie tej wyprawy zdążyliśmy się już chyba przyzwyczaić, że Portugalia nieustannie zaskakuje podróżników niezwykle ciekawymi i interesującymi zabytkami. Evora nie jest wyjątkiem. Większość odwiedzających miasto kieruje swoje kroki głównie do rzymskiej świątyni Diany. Pochodząca z II wieku naszej ery budowla jest najlepiej zachowaną starożytną świątynią w Portugalii. Swój stan zawdzięcza głównie temu, że niemal przez cały czas była potrzebna i użytkowana, wiec nie ulagła degradacji jak większośc innych zabyttków, których istnienie było ludziom obojętne. Świątynia Diany pełniła więc w swojej historii różne role. W średniowieczu Święta Inkwizycja chętnie wykorzystywała ją jako miejsce egzekucji. Potem mieścił się tu arsenał, co zupełnie nie przeszkodziło w późniejszym przekształceniu go na teatr. Z czasem okazało się, że zamiast teatru świetnie sprawdzi się tu rzeźnia, która funkcjonowała aż do roku 1870.
Współcześnie na szczęście obiekt powrócił do swej pierwotnej funkcji, ale wyłącznie w roli obiektu historycznego i wraz z historycznym centrum miasta w roku 1986 znalazł się na liście UNESCO.
W czasie typowego spaceru po mieście sugeruję zajrzeć jeszcze do przylegającej do kościoła św. Franciszka (Igreja de São Francisco) tak zwanej “kaplicy kości” (Capela dos Ossos), Wchodząc do kaplicy zwróć uwagę na powitalny napis: “Nós osso que aqui estamos, pelos vossos esperamos”, co w tłumaczeniu oznacza: Nasze kości, które tu spoczywają, na wasze kości czekają.
A w środku? Co jest w środku? Całe wnętrze kaplicy (ściany i kolumny) wyłożone są kośćmi ponad 5 tysięcy mnichów, których szczątki gromadzona były właśnie w taki sposób, ponieważ okoliczna ziemia była zbyt cenna, by wykorzystywać ją do grzebania zmarłych.

W pobliżu Evory znajduję się też kilka megalitycznych obiektów, ale wiecej na ich temat napiszę w osobnym, szerszym wpisie o Evorze.

sprawdź: ceny noclegów w Evora – [klik]

Parking na ulicy w pobliżu kaplicy kości, współrzedne GPS:
38°34’08.9″N 7°54’32.9″W
38.569135, -7.909146 – kliknij i wyznacz trasę

Duży parking w pobliżu historycznej częsci miasta, współrzędne GPS:
38°34’30.6″N 7°54’17.6″W
38.575157, -7.904880 – kliknij i wyznacz trasę

23. Monsaraz
Monsaraz, Portugalia

Gdyby mało było ci jeszcze przytulnych, cichych i pięknie położonych miasteczek to przed tobą kolejna okazja, żeby tego doświadczyć. Monsaraz to ostatni przystanek przed obłędnie pięknym ale prawdopodobnie mocno zatłoczonym wybrzeżem Algarve. To ostatni moment aby zachłysnąć się fantastyczną portugalską prowincją, pachnąca oliwkami, winem i kwiatami. Monsaraz to jedno z tych miejsc, w których chciałoby się zostać dłużej, a widoki na rozlewisko rzeki Gwadiany wcale nie pomagają w podjęciu decyzji, że można już opuścić to miejsce i jechać dalej.
Tym razem nie będę się zagłębiał w opisywanie zwiedzania. Zostawię poniżej jedynie współrzędne parkingu dla turystów przy bramie miasta.
Po takiej podróży jesteś już ekspertem w zwiedzaniu portugalskich, małych miasteczek. Po prostu zrób to co już umiesz doskonale: ciesz się samodzielnym odkrywaniem Monsaraz.

sprawdź: ceny noclegóe w Monsaraz – [klik]

Parking przy bramie wjazdowej do Monsaraz, współrzędne GPS:
38°26’33.9″N 7°22’48.8″W
38.442762, -7.380228 – kliknij i wyznacz trasę

24. Faro

W końcu docieramy na legendarne południowe wybrzeże Portugalii do Faro, które jest stolicą regionu. Paradoksalnie Faro odwiedzamy niemal na końcu naszej podróży, Najczęściej jest ono jednak pierwszą miejscowością, którą w Portugali zwiedza większość przyjezdnych. W Faro mieści się główne lotnisko regionu. Każdego roku samolotami przybywają tu niezliczone ilości turystów spragnionych słońca, ciepła i wyjątkowo pięknych plaż, na których można z tych dobrodziejstw korzystać do woli. Wtedy pierwszym poznawanym miejscem jest właśnie Faoro. Tak się szczęśliwie składa, że jest to bardzo przyjemne, naprawdę ładne i interesujące miasto. Wspaniała zachęta do dalszej eksploracji Portugalii. Dla ciebie po dwóch tygodniach zwiedzania największych portugalskich atrakcji, Faro może nie wnieść nic nowego … oprócz jednego: sąsiedztwa wspaniałego morza i zachwycającego wybrzeża. Spodziewam się więc, że na zwiedzanie Faro poświęcisz stosunkowo mniej czasu. Większość czasu spędzimy eksplorując wybrzeże i korzystając uroków południowych skalisto-piaszczystych plaż Algarve.

sprawdź: ceny noclegów w Faro – [klik]

Ogromny parking w pobliżu historycznego centrum i przystani jachtów w Faro, współrzędne GPS:
37°00’44.2″N 7°55’54.6″W
37.012282, -7.931842 – kliknij i wyznacz trasę

25. Jaskinia Benagil
Jaskinia Benagil na wybrzeżu Algarve, Potugalia

Jak nazywa się najpiękniejsza jaskinia świata? To pewne, że spora część zapytanych o to osób odpowie natychmiast: jaskinia Benagil! Trudno się będzie z tym nie zgodzić. Benagil wywrze piorunujące wrażenie nawet na tych, którym wydaje się, że już wszystko widzieli.
Cud przyrody, który w takim kształcie możemy podziwiać powstawał przez wiele wieków. Nieustanna praca wody, powietrza, słońca i wiatru doprowadziła najpierw do powstania głębokiej jaskini, której strop z czasem częściowo się zapadł. Przez dziurę w stropie do środka wpadło światło słoneczne, rozświetlając jej wnętrze. Ten fakt sprawił, że możemy podziwiać piękno jej wnętrza w silnym świetle dziennym i bez trudu dostrzec każdy szczegół, kolory i faktury skał. To sprawia, że Benagil zapada w pamięć na zawsze.
Niestety dotarcie do niej jest możliwe tylko od strony morza, a ruch turystyczny nabrał takich rozmiarów, że dostęp jest częściowo limitowany. Szczegółowy przewodnik o tym jak dotrzeć i jak zwiedzić jaskinię znajdziesz w osobnym wpisie: Jaskinia Benagil – zwiedzanie – [klik]

sprawdź: ceny noclegów w pobliżu jaskini Benagil – [klik]

Parkowanie przy ulicy w pobliżu plaży Benagil, współrzędne GPS:
37°05’16.9″N 8°25’36.5″W
37.088022, -8.426808 – kliknij i wyznacz trasę

26. Lagos
Charakterystyczne dla Lagos wybrzeże … bajka!

Szczęściem i przekleństwem Lagos są znajdujące się w pobliżu plaże i wybrzeże. Z widzenia znamy te plaże wszyscy, ponieważ kartki pocztowe, pamiątki i katalogi reklamowe biur podróży pełne są ich zdjęć. Fantazyjny brzeg z żółto-pomarańczowymi skałami o kształtach, których nie wymyśliłaby nawet najbardziej rozwinięta wyobraźnia, skąpane w błękicie nieba, lazurowych wodach morza i oświetlone złocistym, południowym słońcem spycha na margines naprawdę ładne i ciekawe miasto. Plaże zdecydowanie wygrywają, a Lagos niesprawiedliwie traci uwagę turystów.
Wiem, że czasu jest mało, ale Lagos zasługuje na więcej uwagi. A plaże? Plaże są obłędnie piękne, niesamowicie wciągające i warte każdej poświęconej im chwili.
Zwiedzanie Lagos polega więc na poświęceniu miastu takiej ilości czasu, żeby nie zabrakło go nam na plażach. Usiądź więc spokojnie i zaplanuj ten czas według własnego uznania. Ciesz się ostatnim dniem w Portugalii. Jutro rozpoczyna się powrót do domu. Te wakacje będziesz wspominać całymi latami. Gwarantuję!

sprawdź: ceny noclegów w Lagos – [klik]

Poniżej współrzędne GPS parkingu w Lagos, na punkcie widokowym poza miastem z fantastycznym widokiem na wybrzeże oraz kilku plaż.

Podziemny parking w przybrzeżnej, historycznej części Lagos, współrzędne GPS:
37°06’08.5″N 8°40’18.1″W
37.102367, -8.671698 – kliknij i wyznacz trasę

Plaża Estudantes (plaża z tunelem skalnym do kolejnej plaży – przejdź koniecznie), z parkingu na plażę prowadzą schody, współrzędne GPS:
37°05’49.4″N 8°40’06.6″W
37.097052, -8.668490 – kliknij i wyznacz trasę

Praia Dona Ana (plaża), współrzędne GPS:
37°05’28.9″N 8°40’12.4″W
37.091348, -8.670102 – kliknij i wyznacz trasę

Praia do Camilo (plaża), współrzędne GPS:
37°05’12.1″N 8°40’08.3″W
37.086692, -8.668962 – kliknij i wyznacz trasę

Praia da Luz (plaża), współrzędne GPS;
37°05’15.6″N 8°43’35.8″W
37.087655, -8.726618 – kliknij i wyznacz trasę

Meia Praia (ogromna, rozległa, płaska plaża wypoczynkowa), współrzędne GPS:
37°06’46.2″N 8°39’30.4″W
37.112821, -8.658448 – kliknij i wyznacz trasę

Punkt widokowy na przylądku Ponta da Piedade, współrzędne GPS:
37°04’53.9″N 8°40’10.6″W
37.081641, -8.669604 – kliknij i wyznacz trasę
Z końca przylądka Ponta da Piedade wybierz się na spacer wzdłuż wybrzeża. Widoki są naprawdę szalone!

5/5 - (126 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
7 komentarzy do “Portugalia – atrakcje, mapa, plan zwiedzania, wycieczki, najpiękniejsze miejsca

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  W czasie poszukiwania w internecie pożądanych informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i częściej tu zaglądał, by zobaczyć nowe posty.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  REWELACJA!!!! To jest właśnie to czego potrzebuję, żeby samemu pozwiedzać. Konkretnie i na temat. Jesteś lepszy niż dwa przewodniki razem wzięte (litościwie przemilczę które). Jestem w trakcie przygotowań do dwutygodniowej podróży po Portugalii i jestem wdzięczna, że ktoś „odwalił” za mnie i dla mnie 😉 tyle ciężkiej pracy 😀 DZIĘKI wielkie!!!!!!

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Drugi raz lecimy do Portugalii i drugi raz czerpiemy wiedzę z tego bloga. Jest SUPER!!!! Pierwszym razem w 2023 r. była Lizbona oraz południe z Benagil, teraz będzie północ (od Lizbony), wschodnia cześć Portugalii oraz obowiązkowo Faro i okolice. Zaplanowaliśmy to na 2 tygodnie autem oczywiście. Startujemy ze stolicy 24 kwietnia. Serdecznie dziękujemy za wspaniały poradnik!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *