Bułgaria – wakacje Last Minute czy First Minute? Kiedy najtaniej rezerwować? Analiza zmian ceny wczasów w Bułgarii.

Oszczędzamy 1000 zł na rezerwacji wczasów w Bułgarii

Tak! Na początek bomba!
Analiza 10-ciu miesięcy rzeczywistych cen sprzedaży wczasów w Bułgarii prowadzi do prostego wniosku: na wyjeździe dwuosobowym możesz zaoszczędzić ponad 1000 złotych i to bez wielkiego kombinowania. To w przybliżeniu 1/3 ceny całego wyjazdu!!!
Materiał, z którego wypływa ten wniosek jest bardzo interesujący i warto się z nim zapoznać. Tego nie powiedzą ci w biurze podróży!
Za to ja postaram się w czytelny sposób przedstawić temat poniżej. Ta wiedza uzbroi cię w bardzo silny oręż w walce o najlepszą cenę twojego wakacyjnego wypoczynku.
Wyciśniesz najlepszą cenę i z satysfakcją leżąc pod palmami będziesz mógł korzystać z uroków korzystnie nabytego wypoczynku.

Najpierw istotna UWAGA!!!
Ten tekst dotyczy tylko wyjazdów do Bułgarii. Nie należy go przekładać na inne kierunki wyjazdów. Choć może istnieć podobieństwo to zwykle ceny wyjazdów w innych kierunkach zachowują się inaczej i będą przedmiotem osobnych artykułów.

Co będziemy analizować?

Na początek musimy przyjąć jaki wariant wyjazdu będziemy analizować.
Najbardziej uniwersalny i najpopularniejszy obecnie wydaje się wariant wyjazdu:
– 2 osoby dorosłe
– na 1 tydzień
– przelot samolotem
– wyżywienie: All Inclusive
Przyjmiemy również, że analizować będziemy ten sam czas pobytu i będzie to termin wyjazdu w wakacje, w pierwszym tygodniu sierpnia.
Interesuje nas więc cena wyjazdu według przyjętych powyżej parametrów.
Nie zmienia to jednak faktu, że ceny we wszystkich wariantach będą kształtowały się podobnie.

Jak będziemy analizować?

Analiza rozpoczyna w miesiącu listopadzie (wtedy są już oferty First Minute), a kończy w sierpniu (aby uwzględnić oferty Last Minute).
W każdym kolejnym miesiącu miedzy listopadem a sierpniem, w podobnych okresach czasu dokonuje się przeglądu ofert biur podróży i sprawdza ceny, po jakich można nabyć pobyt w Bułgarii według przyjętych przez nas kryteriów.
Dla każdego z miesięcy oblicza uśrednioną cenę wyjazdu oraz liczy, o ile zmieniła się cena (w dół lub w górę) w stosunku do ceny First Minute uzyskanej przy pierwszym odczycie w listopadzie. W ten sposób poznaje się kwoty jakie można zaoszczędzić lub trzeba dołożyć rezerwując pobyt w różnym czasie.
Taką analizę warto przeprowadzić osobno dla ofert hoteli 3, 4 i 5 gwiazdkowych.
Metoda jak widać jest prosta, ale wymaga dużej ilości czasu. Zbieranie danych musi trwać 10 miesięcy i nie da się tego przeskoczyć.
Na szczęście da się znaleźć w internecie sporo danych historycznych i w tym przypadku z takich danych skorzystamy. Do analizy wykorzystam niektóre dane opublikowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA.
W przypadku Bułgarii dostępne są na stronie Instytutu dane z roku 2017.
W kolejnych latach ceny zachowywały się podobnie, ze względu na utrzymującą się dużą popularność tego kierunku. Na razie nic nie wskazuje na to, być coś miało się zmienić, więc należy spodziewać się podobnego zachowania cen w latach kolejnych.

Jak zmieniają się ceny wczasów w Bułgarii w ciągu roku?

Średni wzrost cen wczasów w Bułgarii, w zależności od momentu, w którym zdecydujemy się na ich zakup przedstawia tabela poniżej. Pod tabelą znajduje się wykres obrazujący zmianę cen w sposób graficzny, nieco łatwiejszy do analizy.

Przypominam, że są to zmiany ceny wczasów, w zależności od momentu zakupu, za 7 dni pobytu, dla 1 osoby w pokoju dwuosobowym, All Inclusive, przelot samolotem, w terminie: początek pobytu w pierwszym tygodniu sierpnia.

Zmiana ceny za pobyt 1 osoby
moment zakupuhotele 3*hotele 4*hotele 5*
listopad0 zł0 zł0 zł
grudzień+35 zł+78 zł+91 zł
styczeń+102 zł+145 zł+167 zł
luty+145 zł+242 zł+276 zł
marzec+189 zł+354 zł+414 zł
kwiecień+205 zł+396 zł+462 zł
maj+276 zł+478 zł+592 zł
czerwiec+290 zł+453 zł+570 zł
lipiec+395 zł+594 zł+615 zł
sierpień+452 zł+675 zł+751 zł

źródło: Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA

Wykres zmian ceny wczasów w Bułgarii, na podstawie danych opublikowanych przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA.

Widać wyraźnie, że cena w zasadzie cały czas rośnie. Jedyny wyjątek stanowił czerwiec gdy ceny hoteli 4* i 5* nieznacznie spadły. Najprawdopodobniej w czerwcu pojawiły się w najdroższych hotelach promocje, które miały za zadanie wypełnić obłożenie tych hoteli, stąd przejściowy niewielki spadek ceny.

Wnioski

Nie ulega wątpliwości, że First Minute wychodzi najtaniej. Jeżeli jesteście zdecydowani jechać na wakacje i możecie pozwolić sobie na wczesną rezerwację, to nie ma tańszej i lepszej opcji. Wczesna rezerwacja oprócz najniższej ceny daje dodatkowo swobodę wyboru. Wybierasz bowiem z najszerszej bazy hoteli i masz do dyspozycji w zasadzie wszystko co tylko jest możliwe.

Licząc na wprost przy wyjeździe dwuosobowym, oszczędności przy wczesnej rezerwacji w stosunku do zakupu w ostatniej chwili to:
– w hotelu 3 gwiazdkowym: 904 zł
– w hotelu 4 gwiazdkowym: 1 350 zł
– w hotelu 5 gwiazdkowym: 1 502 zł

Kupując wyjazd z dużym wyprzedzeniem możesz zaoszczędzić około 30% wartości wyjazdu niezależnie od tego, czy wybierzesz hotel 3, 4 czy 5 gwiazdkowy.

Każdy miesiąc zwłoki w rezerwacji to mniej więcej 3% wzrost ceny wyjazdu.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Last Minute to dzisiaj już raczej chwyt marketingowy niż realna możliwość zakupu taniego i atrakcyjnego wypoczynku. Jeżeli cokolwiek trafi do oferty Last Minute (a najczęściej bywa tak, że nic nie trafia, bo wszystko sprzedaje się wcześniej) to są to oferty, których z jakiegoś powodu nikt nie chciał. Ceny Last Minute zwykle są nieco niższe niż aktualne ceny regularnych ofert, ale jednocześnie Last Minute wychodzi zdecydowanie drożej niż zakup z wyprzedzeniem (First Minute).

Warto pamiętać, że istotny wpływ na ceny wyjazdów turystycznych mają też wydarzenia, które codziennie dzieją się na świecie. Na przykład fala rewolucji (tzw. Arabska Wiosna), która przetoczyła się przez kraje Afryki północnej w latach 2010-2012. Spowodowała załamanie rynku turystycznego w m.in. Egipcie, Tunezji czy Maroko oraz jednocześnie radykalny wzrost cen w bezpieczniejszych kierunkach, na które popyt nagle wzrósł. Takich ruchów cen nie jest w stanie przewidzieć żadna analiza. Wcześniejsza rezerwacja może uchronić cię przed nieprzewidzianym wzrostem ceny będącym wynikiem wydarzeń, na które nie mamy wpływu.

Jaka będzie cena wczasów w następnym roku?

Tego oczywiście nie jestem w stanie przewidzieć. Możemy jednak trochę się pobawić wykorzystując powyższe dane.
Jako wartość wyjściową przyjmiemy cenę oferty First Minute odczytaną w momencie pisana tego tekstu, czyli w październiku.
Na przykład średnia cena wyjazdu sprawdzona w październiku 2019 roku, na wyjazd w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 roku to:
w hotelu 3 gwiazdkowym: 1 896 zł (za osobę), cena najniższa: 1 641 zł – sprawdź aktualnie najniższą cenę – [klik]

w hotelu 4 gwiazdkowym: 1 984 zł (za osobę), cena najniższa: 1 507 zł – sprawdź aktualnie najniższą cenę – [klik]

w hotelu 5 gwiazdkowym: 2 337 zł (za osobę), cena najniższa: 1 775 zł – sprawdź aktualnie najniższą cenę – [klik]

Zakładając średnio 3% wzrostu na każdy miesiąc zwłoki w rezerwacji, to rezerwując z 5 miesięcznym opóźnieniem, powinienem szacować potrzebny budżet na poziomie 5 * 3% = 15% wyższym niż ceny odczytane w październiku, czyli:
– w hotelu 3 gwiazdkowym: 2 180 zł (za osobę),
– w hotelu 4 gwiazdkowym: 2 281 zł (za osobę)
– w hotelu 5 gwiazdkowym: 2 688 zł (za osobę)

Jak szukać najlepszych cen?

Oczywiście nie sposób osobno, na piechotę analizować ofert dziesiątek biur podróży, choć w zasadzie sposób, który jest najskuteczniejszy właśnie na tym polega. Na szczęście mamy porównywarki ofert, które najgorszą robotę robią za nas i potrafią porównać oferty kilkudziesięciu biur podróży w mgnieniu oka, a wynik przedstawić w jasnej i czytelnej formie. Pozostaje jedynie odpowiednie ustawienie kryteriów wyszukiwania.
Poniżej przygotowałem trzy linki, dzięki którym nawet odpowiednie ustawienia wyszukiwarki zostaną ustawione automatycznie. Wystarczy kliknąć w odpowiedni z nich by dostać wynik wyszukiwania ułożony cenami od najniższej do najwyższej.

Linki wyszukują najlepsze oferty wyjazdu do Bułgarii na 7 dni, samolotem, w standardzie All Inclusive:

w hotelu 3 *** – [klik]
w hotelu 4 **** – [klik]
w hotelu 5 ***** – [klik]

Jeżeli chcesz zmodyfikować wynik wyszukiwania to możesz to zrobić na stronie, która pojawi się po kliknięciu na jeden z powyższych linków, w panelu dostępnym z lewej strony.

Porównywarka uwzględnia oferty biur:
Itaka, Rainbow, Best Reisen, BFC Travel, Coral Travel / Wezyr,Ecco Holiday, Ecco Travel, ETI, Euro Pol Tour, Europe Mountains, Exim Tours, Funclub, Grecos, Holiday Experts, Index, Karpatia, Kompas Poland, Konsorcjum Biur Podróży, Logos Tour, Marco, Matimpex Travel, Mouzenidis Travel, No limits by Itaka, Oasis Tours, Onholidays, Orex Travel, Orka Travel, Oskar, Otium, Premio Travel, Prestige Tours, Prima Holiday, Regent, Rego-Bis, SnowTrex, Sun Fun ,Volare Travel

5/5 - (45 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *