Teneryfa – pogoda długoterminowa: temperatura powietrza i wody, klimat, pogoda na wakacje i wczasy.

Teneryfa – pogoda, klimat i temperatury roczne

Teneryfa to wyspa wiecznej wiosny. Często natkniesz się na takie sformułowanie. Z naszego, subiektywnego punktu widzenia (mieszkańców klimatu umiarkowanego) może ono wprowadzać w błąd. Powiem więcej, zdecydowanie wprowadza w błąd.
Wyobraź sobie wyspę, na której średnia temperatura powietrza w dzień przez cały rok nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, a temperatura wody w morzu w najzimniejszym miesiącu nie spada poniżej 18 stopni. Przełóż to na nasze warunki i z jaką porą roku ci się to kojarzy? Oczywiście że lato!!!
Być może dla mieszkańców Hiszpanii, Portugalii czy Włoch (gdzie klimat jest znacznie cieplejszy niż u nas) Teneryfa jest wyspą wiecznej wiosny. Dla nas – śmiało można powiedzieć – Teneryfa jest raczej wyspą wiecznego lata.

Teneryfa w lutym to 20 stopni Celsjusza i słoneczko!

Teneryfa nie jest jednak jednolita po względem klimatu. Kluczowym elementem wpływającym na zróżnicowanie klimatu na Teneryfie jest wulkan Teide, znajdujący się niemal na środku wyspy. Wysoki na 3718 m n.p.m. stanowi skuteczną barierę dla chłodniejszego powietrza, które napływa nad wyspę od północy. Teide działa jak kurtyna i nie pozwala chłodniejszemu powietrzu przedostać się na południe. Efekt jest taki, że na północy wyspy temperatura jest kilka stopni niższa niż podana przeze mnie średnia temperatura. Za to na południu jest dokładnie odwrotnie. Zwykle jest kilka stopni cieplej.
Północ i południe w związku z tym różnią się zdecydowanie wyglądem. Północ jest bujna i zielona, południe suche i spalone słońcem.
Poniżej podaję tabelę ze średnimi temperaturami dla wszystkich miesięcy w roku. Jeżeli zamierzasz wypoczywać na południu wyspy spodziewaj się temperatur o 5-7 stopni wyższych iż podane średnie, natomiast jeżeli wybierzesz północ wyspy, to od podanej średniej temperatury w każdymi miesiącu odejmij 3-5 stopni.
W praktyce wygląda to tak, że jeżeli lubisz upał to wybierz wiosnę lub lato i południe wyspy. Temperatury w okolicy 30 stopni gwarantowane. Jeżeli lubisz ciepło ale nie koniecznie upał, to wybierz wiosnę lub lato i północy wyspy, albo pozostałe pory roku i południe wyspy. Jeżeli chcesz uciec od polskiej zimy i chłodów i odpocząć zimą w przyjemnym cieple to wybierz południe wyspy.

TemperaturaIlość dni
w dzień
[℃]
w nocy
[℃]
wody
[℃]
deszczowych
styczeń2115195
luty2216195
marzec2216194
kwiecień2216193
maj2217202
czerwiec2418211
lipiec2420221
sierpień2520231
wrzesień2319231
październik2219234
listopad2217225
grudzień2015196
Pogoda na Teneryfie – wykres zmian temperatur i dni deszczowych w trakcie roku.

Teneryfa – pogoda: lato (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień)

Lato na Teneryfie to gwarancja pogody. Średnio w miesiącu przydarza się 1 deszczowy dzień, przy czym deszczowy nie oznacza, że cały dzień leje. Jeżeli faktycznie masz pecha i trafisz na ten jeden deszczowy dzień to będzie to najprawdopodobniej drobny i przelotny deszczyk, który przyjmiesz z rozkoszą.
Na południu jest gorąco. 30 stopni i pełne słońce to norma. Na północy spodziewaj się temperatur w okolicy 25 stopni.

Teneryfa – pogoda: jesień (październik, listopad)

Jesienią na Teneryfie stopniowo zwiększa się liczba dni deszczowych (4 do 5 dni w miesiącu) ale opady swoją intensywnością nie przypominają tych, jakie znamy z naszego klimatu. Nie są to opady uciążliwe i nie są też długotrwałe. W zasadzie specjalnie nie przeszkadzają w wypoczynku.
Na południu wyspy nadal jest bardzo ciepło (około 25 stopni), na północy spodziewaj się temperatur w okolicy 20 stopni.
Woda w morzu jest ciągle ciepła jak w lecie.

Teneryfa – pogoda: zima (grudzień, styczeń, luty)

Zima na teneryfie pod względem temperatur wygląda jak przełom wiosny i lata w Polsce. W miesiącu jest mniej więcej 6 dni deszczowych (w Polsce bywa zdecydowanie więcej) a temperatura jest idealna do aktywnego zwiedzania wyspy. Deszcze nie są długotrwałe ani uciążliwe (zwłaszcza gdy pada w nocy). Jeżeli chcesz gdzieś uciec zimą by naładować wewnętrzne baterie, to jest to doskonałe miejsce. Praktycznie codziennie masz gwarancję dużej ilości słońca.
Temperatura w dzień na południu wyspy to przyjemne 20-22 stopni. Na północy robi się nieco wietrzniej, a temperatura pada do około 15 stopni.
Zima to doskonała pora roku do obserwacji gigantycznych fal które rozbijają się o północne wybrzeże Teneryfy. Wrażenie jest niesamowite. Obserwacja jak buduje się fala, która osiąga kilka, kilkanaście metrów wysokości by następnie z gigantycznym hukiem rozbić się o skały jest trudne do opisania.
Stałem zahipnotyzowany tym zjawiskiem. Latem tego nie zobaczysz.

Pogoda ne teneryfie w lutym … można śmigać w krótkim rękawku, aż miło!

Teneryfa – pogoda: wiosna (marzec, kwiecień, maj)

Wiosną na Teneryfie aż chce się żyć. Ilość dni deszczowych (przy czy przypominam, ze określenie „deszczowych” jest nieco na wyrost) spada do 3 w miesiącu. Temperatura na południu najczęściej przekracza 25 stopni Celsjusza, a na północy jest zwykle w okolicach 20 stopni. Jest jak u nas latem.
Jeżeli po mrokach zimy potrzebujesz interwencyjnie ratunku by wyrwać się z zimowego odrętwienia, Teneryfa postawi cię na nogi. To pewne!

Wulkan Teide

Teide wymaga osobnego potraktowania. Wulkan ma 3 718 metrów wysokości. Dolna stacja kolejki znajduje się na wysokości 2 356 m n.p.m. Górna stacja jest już na wysokości 3 555 m n.p.m.
Wraz ze wzrostem wysokości temperatura powietrza spada. Spadek temperatury wynosi mniej więcej 0,6 stopnia Celsjusza na każde 100m różnicy wysokości. Jadąc na Teide z hotelu położonego nad morzem, czyli z poziomu morza, spodziewaj się znacznego spadku temperatury.
Przy dolnej stacji kolejki temperatura powinna być niższa o: 23,5 * 0,6 = 14,1 stopni Celsjusza niż nad morzem.
Przy górnej stacji kolejki spodziewaj się temperatury niższej o: 35,5 * 0,6 = 21,3 stopni Celsjusza niż nad morzem.
Z tych prostych obliczeń wynika, że jadąc na Teide w lecie musisz mieć ze sobą jakieś lekkie dodatkowe okrycie (kurtka softshell, polar), a zimą odzież zimową. Jadąc zimą na Teneryfę z Polski i tak będziesz mieć ze sobą komplet odzieży zimowej, w której wysuszysz z domu. Nie zapomnij jej tylko zabrać ze sobolą na Teide.

Teneryfa – aktualna pogoda i prognoza na 7 dni

Poniżej zamieszczam aktualizowane na żywo dane pogodowe wraz z 7-dniową prognozą pogody. Zawsze wchodząc na ten wpis otrzymasz aktualne dane pogodowe. Pod danymi pogodowymi znajduje się mapa Teneryfy z zaznaczonymi lokalizacjami, których dotyczą dane pogodowe.
Jest to jedna lokalizacja na północy wyspy i jedna na południu.

1. Puerto de la Cruz – pogoda

Puerto de la Cruz POGODA

2. El Médano – pogoda

El Médano POGODA

Plan zwiedzania Teneryfy

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Teneryfy - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji na Teneryfie kliknij na link: Teneryfa.

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote
4.9/5 - (148 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *