Teneryfa – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu. Wypożyczalnie samochodów – porównanie ofert

Z tego wpisu dowiesz się jak bezpiecznie, bez karty kredytowej i bez depozytu wypożyczyć samochód z pełnym ubezpieczeniem na Teneryfie:
1. np. za 25 Euro w sieciowej wypożyczalni AVIS (bezpośrednio na stronie AVIS lub przez Rentalcars)
2. np. za 16,5 Euro w lokalnej wypożyczalni Orlando (bezpośrednio na stronie Orlando lub przez Rentalcars)

Przeczytaj zanim zaczniesz rezerwować!

Kiedy ładnych parę lat temu pierwszy raz byłem na Teneryfie niestety postępowałem dość spontanicznie. O wynajęciu samochodu myślałem dopiero gdy już 2 dni mieszkaliśmy w miejscowym hotelu. Sprawę wynajęcia załatwiłem szybko … poszedłem do recepcji hotelu i zapytałem czy mogą pomóc w temacie wynajęcia samochodu. Oczywiście recepcje we wszystkich hotelach są do tego doskonale przygotowane. Najczęściej współpracują z malutkimi, lokalnymi wypożyczalniami. Pan w recepcji wykonał dosłownie jeden telefon i po trzech minutach miałem już zarezerwowane auto. Była to (pamiętam to doskonale) mocno wysłużona KIA Picanto, która (gdy było wyraźnie z górki) na dwupasmówce w kierunku Santa Cruz potrafiła rozpędzić się niemal do 107 km/h 🙂
Cała rodzina aż kwiczała z radości gdy wreszcie udało nam się tym autem przekroczyć magiczną barierę 100 km/h. Ja nie wiedziałem czy trzymać kierownicę czy może łapać za inne elementy karoserii, bo miałem wrażenie, że właśnie się rozpadamy na części. Wszystko trzęsło się tak, jakbyśmy przechodzili przez atmosferę wracając z podróży kosmicznej na Marsa.
Faktem jest, że KIA Picanto poradziła sobie nawet z wyjazdem pod dolną stację kolejki na wulkanie Teide na wysokość 2 555 m n.p.m., ale było to trudne nie tylko dla mnie jako kierowcy, ale i dla niej.

Moja KIA Picanto za 50 Euro dziennie

Ucz się na moich błędach!

Wynajem kosztował mnie 50 Euro za każdy dzień i nie było konieczności posiadania karty kredytowej, ani nie był zakładany żaden depozyt. Jedyne co mi było potrzebne to dowód osobisty i prawo jazdy.
Niby wszystko fajnie ale dzisiaj zrobiłbym inaczej.
Maleńkie lokalne wypożyczalnie posiadające zaledwie kilka aut najczęściej nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń (w formie karty kredytowej, czy depozytu) i to jest fajne. Niestety po jakimś czasie, gdy zacząłem drążyć temat okazało się, że 50 Euro za dzień to bardzo drogo. Gdybym zrobił wcześniej uczciwe rozeznanie byłbym w stanie wypożyczyć lepsze auto, za mniej niż połowę tej kwoty. Oczywiście również bez potrzeby posiadania karty kredytowej.
Istotną wadą takich mikro wypożyczalni jest też stan techniczny pojazdów. W małych wypożyczalniach samochody rzadko są wymieniane i jeżdżą aż padną … dosłownie. Biorąc auto z takiej wypożyczalni nie spodziewaj się luksusów. Kilkuletni samochód, który nieustannie jest katowany po górskich i stromych drogach wyspy (start, stop, sprzęgło, hamulec …. i tak w kółko) przez kierowców o różnych umiejętnościach, po kilku latach to prawdziwy wrak.
W małych wypożyczalniach praktycznie zawsze spotykał mnie ten sam problem: spalone lub mocno zużyte sprzęgło oraz mocno zużyte hamulce. Kiedyś dostałem nawet auto z tak zużytym sprzęgłem, że spod maski po kilku kilometrach zwykłej jazdy poleciał dym. Oczywiście paliło się sprzęgło, którego już praktycznie nie było w momencie gdy odbierałem auto. Dramat.
Dopóki jednak ktoś będzie chciał jeździć takim wrakiem to w mikro wypożyczalni będzie on wypożyczany.
Na górskich drogach Teneryfy nie ma jednak żartów. Jest stromo, kręto, ciasno i niebezpiecznie. Nie ryzykuj wynajmu samochodu z garażowej wypożyczalni!
Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji są średnie wypożyczalnie, z solidną flotą oraz wybrane sieciówki.
Lokalna wypożyczalnia o średniej wielkości i z ugruntowaną pozycją na rynku na pewno nie zawdzięcza swojej pozycji przypadkowi. Sieciówki z kolei mają przyjęte standardy, których muszą się trzymać. W obu przypadkach flota jest regularnie odnawiana i serwisowana, więc można czuć się bezpiecznie.

Ile kosztuje wypożyczenie auta na Teneryfie w dobrej firmie?

I tutaj niespodzianka! Tak jak napisałem na początku, wynajem będzie zdecydowanie tańszy i lepszy niż ten, który opisałem we wcześniejszym akapicie. Informacje, które zamieszczam poniżej to wynik własnych wieloletnich doświadczeń oraz szczegółowej analizy ofert blisko 20 działających na Teneryfie różnych wypożyczalni samochodów, o rożnym rozmiarze i zasięgu.
Nie będę tutaj oczywiście opisywał analizy wszystkich ofert. Pokażę tylko te, które wybrałem, uznając je za najlepsze. Jednocześnie są to oferty, z których sam skorzystałbym jadąc dzisiaj na Teneryfę.

Podchodząc do analizy przyjąłem, że:
– wynajem ma być możliwy bez użycia karty kredytowej
– wynajem ma być możliwy bez konieczności blokowania pieniędzy w formie depozytu, lub depozyt musi być naprawdę bardzo niski
– firma ma być znana, pewna i sprawdzona
– cena musi być atrakcyjna (zdecydowanie niższa niż ta, którą zapłaciłem kiedyś ja)

Przeprowadzona analiza doprowadziła do wyboru dwóch ofert. Pierwsza, to oferta dużej, znanej i sprawdzonej wypożyczalni sieciowej, oferującej na Teneryfie świetne warunki wynajmu. Druga to oferta solidnej wypożyczalni lokalnej, oferującej wynajem samochodów na wszystkich największych Wyspach Kanaryjskich (Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, La Gomera, La Palma, Lanzarote). Tak się składa, że z obu korzystałem i jestem z nich bardzo zadowolony.
Poniżej opisów tych dwóch ofert, zamieszczę podstawowe informacje związane z wynajmem, które warto znać wypożyczając samochód. Jeżeli nie masz doświadczenia w wynajmowaniu samochodu warto je przeczytać. Jestem pewien, że się przydadzą.

Lokalna wypożyczalnia samochodów – Orlando

Orlando – [klik] to wypożyczalnia która zajmuje się wypożyczaniem samochodów wyłącznie na Wyspach Kanaryjskich. W innych częściach świata nie mają żadnych wypożyczalni. Funkcjonują wyłącznie w obszarze Wysp Kanaryjskich. Mają świetną opinię. Sam również byłem zadowolony z ich usług.
Ich ceny są praktycznie najlepsze na wyspie.
Istnieje jednak jedna rzecz, którą trzeba wiedzieć w przypadku Orlando. Ze względu na dobrą ofertę cenową wypożyczalnia jest bardzo popularna. W sezonie letnim, podczas szczytu turystycznego odbiór samochodu trwa tutaj zwykle dłużej niż w innych wypożyczalniach. Na to klienci narzekają najczęściej. Warto wkalkulować to w swoje plany.
Dla porównania wyszukałem w Rentalcars ich ofertę według identycznych parametrów, jak zrobię to poniżej dla AVIS-a: na 4 dni między 7 a 11 października 2019 roku. Wynik wyszukiwania widać poniżej.

Jak widać na obrazku, za wynajem samochodu Renault Twingo bez karty kredytowej, bez wkładu własnego i z pełnym ubezpieczeniem zapłacimy łącznie 287,84 PLN.
Dzienny koszt to około 16,5 Euro (!!!).
I jak się to ma do zapłaconych przeze mnie w recepcji hotelu 50 Euro za dobę???

Dla pewności warto kliknąć jeszcze w link „Orlando warunki wynajmu” i zobaczyć co zawiera sekcja „Depozyty, Wkład własny i Zabezpieczenia”. Jeżeli zawiera zapisy jak poniżej, to wszystko jest jak trzeba.

Oczywiście należy zwrócić uwagę, by była to Oferta Specjalna, ponieważ (podobnie jak opisywałem to powyżej przy omawianiu AVIS-a) w wynikach wyszukiwania znajdziecie oferty z Orlando również w innych wariantach.
Inne warianty, nie zawierające pełnego ubezpieczenia są co prawda tańsze, ale przy odbiorze auta wypożyczalnia zażąda karty kredytowej i założy na niej blokadę środków w wysokości 780 Euro! Jednocześnie w przypadku kolizji lub kradzieży samochodu, twój maksymalny wkład własny jako rekompensata poniesionych kosztów dla wypożyczalni to 780 Euro. Ponownie ostrzegam, by nie było niespodzianki.

Oczywiście możesz też sprawdzić i porównać cenę z ofertą bezpośrednio na stronie Orlando – [klik].

Jak wyszukać ofertę Orlando w wyszukiwarce Rentalcars?

Postępujemy identycznie jak w poprzednim przypadku.
1. Wchodzisz na stronę Rentalcars.com – [klik]

2. Wprowadzasz do formularza na stronie głównej: miejsce (Teneryfa), termin odbioru i zwrotu samochodu (jak poniżej) i naciskasz przycisk „Szukaj

3. Czekasz aż pojawią się wyniki i w panelu po lewej stronie, w sekcji „Nazwa dostawcy” zaznaczasz pole obok Orlando

4. W ten sposób masz odfiltrowywane inne oferty i widzisz tylko auta z oferty Orlando (logo dostawcy auta widoczne jest w lewym dolnym rogu oferty jak na obrazku poniżej). Teraz musisz odszukać wybrać ofertę z opisem „Oferta Specjalna” takim jak przedstawiłem to poniżej. Wtedy pozostaje już tylko przejść do kolejnych kroków naciskając przycisk „Rezerwuj teraz”.

UWAGA!
Jeżeli w kolejnym kroku Rentalcars zaproponuje ci dodatkowe ubezpieczenie samochodu, to nie wykupuj go. Dla Ofert Specjalnych zawierających już pełne ubezpieczenie dodatkowe, ubezpieczenie proponowane przez Rentalcars nie jest już do niczego potrzebne. Nie ma sensu dwa razy płacić za to samo.

Sieciowa wypożyczalnia samochodów – AVIS

Wypożyczalni AVIS chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Jest obecna w zasadzie wszędzie, ale nie wszędzie ma atrakcyjną ofertę. Sieciówki mają to do siebie, że swoją ofertę często kształtują różnie w zależności od rynku. Na Teneryfie akurat AVIS wygląda naprawdę bardzo atrakcyjnie.
W chwili pisania artykułu przeszukałem bazę porównywarki cenowej wynajmu samochodów Rentalcars oraz bezpośrednio stronę AVIS – [klik]. Promocji, która jest na stronie Rentalcars (a jest ona dostępna na Rentalcars co najmniej od kilku tygodni) na stronie AVIS-a nie znalazłem. W tej chwili najkorzystniej więc będzie wynająć samochód za pośrednictwem Rentalcars.
Wyszukując ofertę, jako datę wynajmu samochodu wprowadziłem datę odległą o około 3 tygodnie od dnia, w którym dokonywałem wyszukiwania. Konkretnie były to 4 dni pomiędzy 7 a 11 października 2019 roku.
Oferta AVIS-a na stronie Rentalcars wyglądała następująco:

Za 4 dni wynajmu samochodu Volkswaegn Up!, z pełnym ubezpieczeniem, bez wkładu własnego i depozytu zapłacimy 428,54 PLN. Oznacza to, że dziennie wynajem będzie nas kosztował 107 PLN, czyli około 24,5 Euro. Uważam, że oferta jest świetna! Zresztą gdy poszukasz samodzielnie i przeanalizujesz kilka innych ofert, to przekonasz się, że mam rację.
Na ofercie czerwonymi strzałkami zaznaczyłem bardzo istotne informacje, na które musisz zwrócić uwagę podczas rezerwacji.

1. Kolorowa ramka „Oferta Specjalna” – oferta, której szukasz i którą polecam, to oferta z opisem „Oferta Specjalna” i zawierająca dodatkowe informacje jak na obrazku powyżej. Ten opis gwarantuje ci wynajęcie auta bez karty kredytowej i bez depozytu, z pełnym ubezpieczeniem i bez wkładu własnego w razie wypadku.
Wybór oferty nie zawierającej tego opisu sprawi, że podczas wynajmu wypożyczalnia będzie żądała od ciebie karty kredytowej i złożenia depozytu. Zwracam na to uwagę, żeby nie było potem niespodzianki.

2. Link „AVIS warunki wynajmu” – przed naciśnięciem przycisku „Rezerwuj Teraz” kliknij na link „AVIS warunki wynajmu”. Otworzy się okienko, w którym kliknij na napis „Depozyty, Wkład własny i Zabezpieczenia”. Po kliknięciu rozwinie się informacja, w której powinien znajdować się zapis jak na obrazku poniżej.

Jeżeli tak jest, to oznacza, że wybrana przez ciebie oferta jest tą, o którą nam chodzi i możesz śmiało rozpocząć proces rezerwacji naciskając na przycisk „Rezerwuj Teraz

Oczywiście znajdziesz w Rentalcars na ten sam samochód tańszą ofertę i to pochodzącą również z AVIS-a, ale uczulam, że to nie jest ta sama oferta! Zobacz zrzut ekranu jak poniżej.

Zwróć uwagę, że nie ma na tej ofercie dodatkowego opisu „Oferta Specjalna”. Samochód wynajęty z tej oferty nie ma pełnego ubezpieczenia i w przypadku kolizji drogowej lub kradzieży możesz zostać obciążony tzw. wkładem własnym w wysokości do 1800 Euro, na pokrycie strat na rzecz wypożyczalni.

Jak wyszukać ofertę AVIS w wyszukiwarce Rentalcars?

Ze względu na ogromną bazę danych wypożyczalni aut, wyników wyszukiwania na Rentalcars będzie mnóstwo, a ich uszeregowanie niekoniecznie takie jak oczekiwane przez nas. Żeby ułatwić sobie życie warto użyć filtru. Najprościej będzie wykonać czynności w takiej kolejności:
1. Wchodzisz na stronę Rentalcars.com – [klik]

2. Wprowadzasz do formularza na stronie głównej: miejsce (Teneryfa), termin odbioru i zwrotu samochodu (jak poniżej) i naciskasz przycisk „Szukaj

3. Czekasz aż pojawią się wyniki i w panelu po lewej stronie, w sekcji „Nazwa dostawcy” zaznaczasz pole obok AVIS-a

4. W ten sposób masz odfiltrowywane inne oferty i widzisz tylko auta z oferty AVIS-a (logo dostawcy auta widoczne jest w lewym dolnym rogu oferty jak na obrazku poniżej). Teraz musisz odszukać wybrać ofertę z opisem „Oferta Specjalna” takim jak przedstawiłem to poniżej. Wtedy pozostaje już tylko przejść do kolejnych kroków naciskając przycisk „Rezerwuj teraz”.

UWAGA!
Jeżeli w kolejnym kroku Rentalcars zaproponuje ci dodatkowe ubezpieczenie samochodu, to nie wykupuj go. Dla Ofert Specjalnych zawierających już pełne ubezpieczenie dodatkowe, ubezpieczenie proponowane przez Rentalcars nie jest już do niczego potrzebne. Nie ma sensu dwa razy płacić za to samo.

Co trzeba wiedzieć przed wypożyczeniem?

Poniżej znajdziesz kilka podstawowych informacji, z którymi warto się zapoznać przed wypożyczeniem. Dotyczą głownie zakresu ubezpieczeń i odpowiedzialności jaką możesz ponosić przy wyjmie. Zaproponowane przeze mnie powyżej opcje wynajmu w zasadzie ograniczają twoją odpowiedzialność do zera, ale uważam, że to co zawarłem poniżej koniecznie trzeba przynajmniej raz przeczytać. W razie potrzeby zawsze możesz tu znowu zajrzeć.

Co to jest depozyt na karcie kredytowej?

Depozyt to kwota, którą wypożyczalnia blokuje na karcie kredytowej. Ta kwota nie znika z twojej karty. Nadal się na niej znajduje, ale nie jest możliwa do wykorzystania.

Przykład:
Załóżmy, że masz kartę kredytową z limitem 3000 PLN. Wypożyczasz samochód z wypożyczalni, a w warunkach wypożyczenia jest informacja o depozycie w wysokości 500 EUR. Odbierasz samochód, a wypożyczalnia podczas odbioru zakłada na karcie depozyt, zgodnie z umową 500 EUR. Na twojej karcie nadal jest 3000 PLN ale 500 EUR * 4,3 = 2 100 PLN, jest zablokowane i dopóki blokada nie zostanie zdjęta, nie możesz z tych środków skorzystać. Do dyspozycji zostaje ci 900 PLN.

Jeżeli miałeś plan, żeby tą samą kartą płacić za hotel, który kosztuje np. 1500 PLN, to nie uda się. Depozyt zostanie zdjęty najwcześniej po około 24 godzinach od momentu zwrotu samochodu, a często trwa to nawet dłużej niż tydzień. Warto o tym pamiętać i najlepiej do płatności za inne zobowiązania mieć inną karę (debetową) lub odpowiednio wyższy limit na karcie kredytowej.

Po co jest depozyt na karcie kredytowej?

W ten sposób wypożyczalnie zabezpieczają się przed nieuczciwymi klientami. Gdyby klient nie wypełnił warunków umowy, to koszty z tym związane wypożyczalnia potrąca sobie z depozytu. Załóżmy, że spóźniłeś się o 8 godzin ze zwrotem samochodu. Umowa przewiduje za to dodatkową opłatę. Wypożyczalnia niezależnie od twojej woli może pobrać sobie z depozytu stosowną opłatę.
Inny przykład: odebrałeś samochód z pełnym bakiem, a oddałeś z pustym. Wypożyczalnia pobiera sobie wartość pełnego tankowania i do tego koszt dodatkowy koszt obsługi. Wychodzi to obecnie mniej więcej tak, jakby litr paliwa kosztował 2 EUR. Czyli np. bak paliwa 50 L * 2 EUR/L = 100 EUR. Tyle mniej więcej zniknie z depozytu. Przykłady można mnożyć (rysa na samochodzie, zbite lusterko, zbita szyba, zniszczona tapicerka itp.).

Wkład własny i ubezpieczenie samochodu

Oprócz depozytu, który blokowany jest bezpośrednio na twojej karcie kredytowej, wypożyczenie samochodu wiąże się z przyjęciem na siebie zobowiązania o tak zwanym wkładzie własnym.

Wkład własny obowiązuje w przypadku:
– zniszczenia lub uszkodzenia samochodu
– kradzieży samochodu

Każda wypożyczalnia ma ustalone własne kwoty udziału własnego. Osobno dla zniszczenia i osobno dla kradzieży samochodu.
Jest to koszt jaki maksymalnie zobowiązujesz się ponieść w przypadku gdy będzie miało miejsce jedno z powyższych zdarzeń.
Założenie jest takie, że jeżeli koszty wynikające z usunięcia zniszczeń są większe niż przyjęty przez ciebie w umowie wkład własny, to odpowiadasz wyłącznie do wysokości wkładu własnego, a pozostałe koszty pokrywa ubezpieczenie.
Obecnie praktycznie wszystkie wypożyczalnie zawierają koszt tego ubezpieczenia w podstawowej cenie pojazdu (tej najtańszej, którą widzisz w ofercie na tronie). To ubezpieczenie jest obowiązkowe i dotyczy wszystkich wynajmowanych pojazdów.

Ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń – CDW

To jest właśnie podstawowe ubezpieczenie, którym objęty jest pojazd (często na stronach internetowych wypożyczalni nazywane jest Pełnym Ubezpieczeniem, co może wprowadzać w błąd, uczulam, to powszechna praktyka). Praktyka nazywania podstawowego ubezpieczenia pełnym, zapewne ma na celu zasugerowanie klientowi, że w podobnej cenie nabywa lepszy pakiet ubezpieczeń. Wtedy oferta wydaje się atrakcyjniejsza, ale w rzeczywistości nie jest. Warto więc sprawdzić czy ubezpieczenie nazywane pełnym to ubezpieczenie CDW czy faktycznie pełne (SCDW – o którym będę pisał troszkę niżej).
Nie znalazłem oferty, w której za to ubezpieczenie obowiązywałaby jakaś dopłata. Wszędzie było w podstawowej cenie pojazdu.
CDW to skrót od angielskiej nazwy Collision Damage Waiver. Posiadanie tego ubezpieczenia ogranicza twoją odpowiedzialność za zniszczenie do wysokości wkładu własnego.
Żeby jednak nie było zbyt kolorowo, to z tego ubezpieczenia wyłączone są najczęściej: szyby, opony i podwozie. Wyłączeń może być więcej. Oznacza to, że jeżeli np. podczas kolizji zniszczenia dotknęły elementów, które są wyłączone z ubezpieczenia, to za ich naprawę zapłacisz dodatkowo.
Oczywiście, jeżeli zdarzenie nastąpiło nie z twojej winy i masz na to policyjny protokół, to wypożyczalnia nie ma prawa potrącić żadnych pieniędzy. Wtedy płaci sprawca.

WAŻNE!
Jeżeli prowadziłeś samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających to żadne ubezpieczenie nie działa. Płacisz pełną kwotę kosztów naprawy.

Ubezpieczenie od kradzieży – TP

To ubezpieczenie, które w przypadku kradzieży pojazdu ogranicza twoją odpowiedzialność materialną do wysokości wkładu własnego.
Nazwa ubezpieczenia to skrót od wersji angielskiej Theft Waiver.
Koszt tego ubezpieczenia zawiera się w podstawowej cenie wypożyczenia pojazdu.
Nie znalazłem oferty, w której za to ubezpieczenie obowiązywałaby jakaś dopłata. Wszędzie było w podstawowej cenie pojazdu.

Pełne ubezpieczenie od uszkodzeń – SCDW

Ten rodzaj ubezpieczenia całkowicie lub częściowo znosi twoją odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu i to jest prawdziwe pełne ubezpieczenie od uszkodzeń.
Nazwa pochodzi od angielskiej wersji: Super Collision Damage Waiver.
W większości przypadków twoja odpowiedzialność po wykupieniu tego ubezpieczenia zredukowana zostaje do zera, rzadziej do symbolicznej kwoty na poziome około 100 – 500 EUR (w zależności od marki i ceny nowego pojazdu).
Wypożyczalnie, które podstawowe ubezpieczenie nazywają błędnie (lub celowo) pełnym, ten rodzaj ubezpieczenia nazywają: All Inclisive, Super, All Protection … itp.
Podczas rezerwacji na stronie Rentalcars, przy każdym wypożyczeniu masz możliwość dokupienia pełnego ubezpieczenia SCDW. Należy jednak mieć świadomość, że jest to ubezpieczenie które wykupujesz w Rentalcars, a nie w docelowej wypożyczalni. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że jeżeli wystąpi uszkodzenie lub kradzież samochodu, wypożyczalnia pobierze z twojego konta kwotę do wysokości wkładu własnego, a o zwrot tej kwoty w ramach posiadanego musisz wystąpić do Rentalcars.
Jeżeli chcesz wykupić ubezpieczenie pełne SCDW bezpośrednio w wypożyczalni to musisz to zrobić na miejscu, przy wypożyczeniu. Unikniesz wtedy ewentualnego pobrania wkładu własnego z twojego konta i upominania się o zwrot u ubezpieczyciela. Niestety większość wypożyczalni nawet na własnych stronach internetowych nie umożliwia wykupienia tego ubezpieczenia przez internet i trzeba to zrobić na miejscu podczas odbioru auta. Za to ceny wynajmu za pośrednictwem Rentalcars są niższe niż bezpośrednio na stronach wypożyczalni, więc i tak opłaca się dokonywać podstawowej rezerwacji za pośrednictwem Rentalcars.
Sprawdziłem koszt wykupu pełnego ubezpieczenia SCDW w kilku wypożyczalniach. Średnio jest to koszt rzędu 30 EUR/dzień dla podstawowych modeli samochodów.

Ubezpieczenie podróżnych – PAI

Często w trakcie wynajmu proponowane jest jeszcze ubezpieczenie osób podróżujących wynajętym samochodem. Nie ma ono nic wspólnego z samym autem, a jedynie dotyczy osób. Jeżeli samodzielnie przed podróżą wykupujesz dla siebie ubezpieczenie, to nie jest Ci ono dodatkowo potrzebne.
Skrót pochodzi z angielskiej nazwy: Personal Accident Insurance.
Ubezpieczenie to często znajduje się w pakiecie z SCDW.

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
Poniżej znajdują się ikony, dzięki którym łatwo możesz udostępnić artykuł, a na górze strony przycisk do polubienia profilu na Facebook-u. ZRÓB TO proszę! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *