Solina, Polańczyk – atrakcje, noclegi, domki, mapa, szlaki, pogoda. Przewodnik.

Jezioro Solińskie, widok z punktu widokowego na Górze Sawin

Jadę nad Solinę

Mówiąc “Solina’ zwykle nie mamy na myśli małej miejscowości o tej nazwie. Pod określeniem “Solina” mamy raczej na myśli cieszący się w ostatnich latach ogromną popularnością obszar wokół Jeziora Solińskiego. Obszar, na którym kwitnie dzisiaj turystyczne życie regionu, często nazywany jest “bieszczadzkim morzem”. Dzisiaj bez Jeziora Solińskiego trudno wyobrazić sobie to miejsce, ale 60 lat temu jezioro, ani otaczające go liczne ośrodki wodne jeszcze nie istniały. Jezioro powstało sztucznie jako efekt budowy zapory na rzece San, tuż poniżej miejsca gdzie koło wsi Solina rzeka Solinka łączyła się z Sanem.

Bieszczadzki smok

Patrząc na mapę, którą zamieszczam poniżej doskonale widać jak niezwykły kształt ma Jezioro Solińskie. Zawsze kojarzy mi się z jakimś chińskim smokiem lub wężem. Taki kształt jezioro zawdzięcza sposobowi w jaki powstało. Po wybudowaniu i zamknięciu tamy, wody dopływających do tamy rzek zostały spiętrzone do wysokości tamy blokującej im przepływ. Ich wody wypełniły wnętrza dolin, których dnem do tej pory swobodnie spływały. Powstałe w ten sposób jezioro przybrało kształt ścian ograniczających go wzgórz.

Mapa Jeziora Solińskiego. Jezioro ma wyjątkowo ciekawy kształt. Przypomina mi smoka lub węza.

Prawdziwej Soliny już nie ma

Budowa zapory była konieczna, ze względu na zachowanie Sanu. Rzeka regularnie wylewała, powodując rozległe powodzie. Regularne powodzie za każdym razem przyniosły wiele zniszczeń i ta sytuacja nie mogła tak trwać. Regulacja rzeki stała się koniecznością. Niestety budowa, a co za tym idzie utworzenie sztucznego jeziora zawsze wiąże się z zalaniem i zatopieniem części terenu w bezpośrednim sąsiedztwie zapory. Im wyższa zapora, tym większy zasięg obszaru, który znajdzie się na zawsze pod wodą. Jedną z ofiar budowy zapory nad Soliną była … Solina. Wioska w całości znalazła się pod wodami sztucznego jeziora (o czym oczywiście wiadomo było od samego początku projektu budowy zapory). Nie było innej możliwości, ponieważ Solina znajdowała się w okolicy najgłębiej położonego dna obecnego jeziora. Wieś została wybudowana od nowa, w nowym miejscu. Solina, którą odwiedzamy dzisiaj to właśnie ta nowa wieś, powstała w latach 60-tych, XX wieku.
Solina nie była jedyną zalaną przez wody jeziora wsią. Jej los podzieliło kilka innych miejscowości (Zadział, Polana, Łęg, Paraszczakówka, Wągliska, Jutrynia, Sokole, Zawóz). Wszystkie zalane wodami sztucznego jeziora miejscowości cały czas pozostają w stanie takim, w jakim je pozostawiono przed zalaniem. Wyobrażam sobie, jak dziwnie muszą wyglądać takie podwodne wsie …

Dwie zapory

Podróżując po okolicy na pewno natkniesz się nie na jedną, ale na dwie zapory. Dlaczego są tutaj dwie zapory?
Na mapce poniżej zilustrowałem położenie obu zapór oraz starałem się w przybliżeniu odtworzyć bieg rzek: Solinki i Sanu zanim ich wody w tym obszarze zostały spiętrzone przez tamę.

Położenie zapory w Myczkowcach i w Solinie oraz przebieg koryt rzek przed ich spiętrzeniem przez zaporę
Zapora w Myczkowcach

Pierwsza i mniejsza z dwóch zapór, to zapora w Myczkowcach. Jest efektem pierwszego projektu regulacji wód Sanu, którego koncepcja powstała już w 1921 roku. W latach 1936 – 1937 podjęto nawet pierwsze prace, ale skutecznie przerwał je wybuch II wojny światowej.
Do projektu regulacji Sanu wrócono w latach 50-tych, kiedy to powstała nowa koncepcja zabudowy doliny. W tej koncepcji zapora w Myczkowcach miała stanowić zaporę pomocniczą, tworząca tzw. “zbiornik wyrównania dobowego” dla zbiornika głównego w Solinie. Zbiornik przy zaporze w Myczkowcach stanowi więc dla zbiornika głównego istotny bufor i zasobnik pozwalający na dość komfortową regulację i utrzymanie odpowiedniego poziomu wód. Z tego powodu poziom lustra wody w zbiorniku w Myczkowcach ulega bardzo dużym wahaniom (łatwo to zaobserwować, przyglądając się śladom na jego stromych brzegach).

Korona zapory w Myczkowcach
Zapora w Solinie

Główna zapora solińska powstawała przez ponad 8 lat, a oddano ją do użytku w roku 1968. Jest największa w Polsce. Zapora ma 81,8 m wysokości i 664 m długości. Zbiornik osiąga maksymalną głębokość 60m. Najgłębsze miejsce znajduje się tuż przy zaporze (i blisko tego miejsca znajdowała się kiedyś zalana wieś: Solina).
Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.
Zapora w Solinie jest zaporą typu ciężkiego (tzw. zaporą grawitacyjną), co w praktyce oznacza, że przeciwstawia się naporowi wody wykorzystując głównie własną, gigantyczną masę (cechy konstrukcyjne są drugoplanowe). Będąc na zaporze solińskiej warto wyobrazić sobie jak 760 000 m3 żelbetonu walczy z naporem wody z ogromnego jeziora. Prawdziwa walka gigantów tuż pod naszymi stopami.
Zaporę można zwiedzać. Zwiedzanie odbywa się w zorganizowanych grupach o równych godzinach od 7.00 do 14.00. Bilety należy nabyć najpóźniej 10 minut przed godziną zwiedzania w budynku Centrum Energii Odnawialnej (znajdującego się przy bramie głównej elektrowni Solina). Cena biletu dla osoby dorosłej to 18 PLN, a dla młodzieży szkolnej i studentów 13 PLN.

Widok w dół z zapory w Solinie … trochę kręci się w głowie.

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie nieprzypadkowo nazywane jest “bieszczadzkim morzem”. To największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny (jego pojemność to 472 mln m3). Przyjmuje się, że lustro wody znajduje się na wysokości 420 metrów nad poziomem morza, ale należy pamiętać, że ze względu na charakter zbiornika wahania wysokości lustra wody mogą być bardzo szybkie i duże (dochodzą do 10 – 15 metrów).
Jezioro ma bardzo zróżnicowaną linię brzegową tworząc niezliczoną ilość półwyspów, zatoczek, cypli i ma wiele ujść strumieni. Objechanie jeziora dookoła wymagałoby przebycia ponad 160 km (łączna długość linii brzegowej to koło 166 km).
W ciągu kilkudziesięciu lat istnienia Jeziora Solińskiego powstało wokół niego mnóstwo ośrodków wypoczynkowych, przystani i plaż, a lokalne miejscowości zaludniły się od turystów.
Najpopularniejsze turystyczne miejscowości wokół Jeziora Solińskiego to: Polańczyk, Solina czy Wołkowyja. Równie interesujące, szczególnie dla osób szukających bardziej ustronnego wypoczynku, są również te mniej znane, jak: Zawóz, okolice Olchowca czy Teleśnicy Oszwarowej. Kilka z tych miejscowości pod kątem ewentualnego wypoczynku, dostępności plaż i atrakcji opisuję w osobnym, bardzo obszernym wpisie o Jeziorze Solińskim – [klik].

Jezioro Solińskie

Solina – gdzie zaparkować?

To zależy czy zależy ci na parkowaniu w pobliżu zapory czy centrum wsi.
Jeżeli szukasz parkingu blisko zapory w Solinie, to jest ich kilka.
Poniżej podam namiary na cztery parkingi w kolejności od tego położonego najbliżej, do tego, który leży najdalej. Oczywiście parkingi są płatne.

Parking nr 1 przy zaporze na Solinie, współrzędne GPS:
Bliżej zaparkować się nie da. Parking jest dość duży, więc jest spora szansa na wolne miejsce.
Odległość od zapory: 240 m
49°23’56.2″N 22°27’00.5″E
49.398947, 22.450140 – kliknij i wyznacz trasę

Parking nr 2 przy zaporze na Solinie, współrzędne GPS:
Odległość od zapory: 350 m
49°23’58.5″N 22°26’54.2″E
49.399570, 22.448383 – kliknij i wyznacz trasę

Parking nr 3 przy zaporze na Solinie, współrzędne GPS:
Odległość od zapory: 400 m (trochę pod górkę)
49°23’57.8″N 22°27’04.5″E
49.399391, 22.451245 – kliknij i wyznacz trasę

Parking nr 4 przy zaporze na Solinie, współrzędne GPS:
Odległość od zapory: 700 m (trochę pod górkę)
49°24’00.1″N 22°27’13.4″E
49.400039, 22.453717 – kliknij i wyznacz trasę

Jeżeli zależy ci na zaparkowaniu we wsi Solina, to wybór jest prosty. Namiary na parking zamieszczam poniżej.
49°23’41.7″N 22°27’32.0″E
49.394923, 22.458896 – kliknij i wyznacz trasę

Noclegi – Solina

Do poszukiwania noclegów najczęściej korzystam z: booking.com. Wybieram tą stronę, bo oprócz tego, że posiadają szeroki wybór miejsc noclegowych, to dodatkowo weryfikują i kontrolują jakość i zgodność z opisem proponowanych noclegów. Oferty niezgodne z opisami, do których klienci mają uwagi i nisko je oceniają są szybko wyrzucane z serwisu. Nie wystarczy , że właściciel obiektu zapłaci serwisowi, żeby jego oferta tu wisiała. Musi jeszcze spełnić i zachować odpowiednią jakość usług. Mówiąc krótko, prawdopodobieństwo, że trafi się na jakąś trefną ofertę, przy korzystaniu z tej bazy jest niewielkie.
Poniżej zamieszczam link, który przygotowany został tak, że automatycznie filtruje oferty dla Soliny. Po kliknięciu na niego, na liście z wynikami powinny się znajdować interesujące nas oferty.
– zobacz noclegi w Solinie: Booking – [klik]

Dodatkowo poniżej pozwoliłem sobie zamieścić kilka (moim zdaniem) interesujących ofert, z konkretnych obiektów noclegowych. Być może ci się spodobają.

Amaretto Apartamenty – [klik]
Wygodny apartament w Solinie, w dobrej cenie
Słoneczna Polana – [klik]
Domek w Solinie na wyłączność

Plaże – Solina

W Solinie znajduje się długa ale niezbyt szeroka plaża. Szersza część sąsiaduje z przystanią “Biała Flota”, a w kierunku przystani “Komandor” plaża się zwęża. Na całej długości jest kamienista.
Poniżej zamieszczam panoramiczne zdjęcie szerszej części plaży. Zdjęcie można przybliżać i obracać:

Pogoda – Solina

Poniżej znajdziesz informacje o aktualnej pogodzie w Solinie oraz prognozę pogody na najbliższe 7 dni.

Solina POGODA

Inne atrakcje w Solinie i okolicy

Okolica Soliny obfituje w interesujące atrakcja dla wszystkich. Pomniżej znajdziesz kilka propozycji zarówno dla osób lubiących aktywność, jak i dla tych, którzy wolą inne sposoby wypoczynku.

Ścieżka spacerowa – Perła Polańczyka (szlak żółty)

Czas przejścia: 1,5 – 2h
Kolor szlaku: żółty

Ścieżka rozpoczyna się w Polańczyku obok Centrum Informacji Uzdrowiskowo – Turystycznej, ul. Zdrojowa 1b i oznaczona jest żółtymi znakami szlakowymi.
Spod Informacji turystycznej pierwsze kroki należy skierować w stronę ronda i na rondzie w prawo. Stopień trudności trasy jest łatwy, a przy tym jest to jedna najładniejszych krajobrazowo tras spacerowych w okolicy.
Szczegółowy opis trasy udostępniony przez gminę Solina znajdziesz tutaj – [klik]

Centrum Informacji Uzdrowiskowo – Turystycznej w Polańczyku, współrzędne GPS:
49°22’10.7″N 22°25’18.5″E
49.369628, 22.421814 – kliknij i wyznacz trasę

Jezioro Solińskie
Ścieżka spacerowa – Zielone wzgórza nad Soliną (szlak czerwony)

Czas przejścia: 5h
Kolor szlaku: czerwony

Ścieżka rozpoczyna się w pobliżu przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko. Należy kierować się drogą pomiędzy sklepami, a ośrodkiem MSWiA „Jawor” do głębokiego jaru, w kierunku długiej wąskiej zatoki na jeziorze solińskim, zwanej Fortem Nelsona. Dalszy kierunek marszu prowadzi w lewo, wzdłuż brzegu.
Trasa nie jest trudna ale jest dość długa, więc warto mieć ze sobą zapas picia i jedzenia.
Istnieje również możliwość przejścia połowy trasy, która wypada w okolicy zapory w Solinie. Stamtąd można wrócić do Polańczyka autobusem PKS (w sezonie jest sporo dodatkowych kursów).
Trasę można również rozpocząć w Solinie (np. w okolicy początku deptaka na zaporę) i przejść ją do Polańczyka i z powrotem w całości, lub w połowie (czyli tym razem w Polańczyku) zakończyć i wrócić do Soliny autobusem.
Szczegółowy opis trasy udostępniony przez gminę Solina znajdziesz tutaj – [klik]

UWAGA!!! Na tej trasie będzie do pokonania kilka potoków, które trzeba przejść w bród. Warto zadbać o odpowiednie obuwie.

Przystanek PKS Polańczyk Uzdrowisko, współrzędne GPS:
49°22’19.7″N 22°25’51.9″E
49.372137, 22.431078 – kliknij i wyznacz trasę

Ścieżka spacerowa – Niebieska Łezka (szlak niebieski)

Czas przejścia: 5h – 6h
Kolor szlaku: niebieski

Ścieżka biegnie dookoła Jeziora Myczkowskiego, a jej poziom trudności można opisać jako średni. Warto również zwrócić uwagę na sporą długość trasy i zabrać ze sobą zapas picia i jedzenia. Spacer tym szlakiem to doskonały wybór dla wszystkich, którzy chcą spędzić dzień na przyjemnej, długiej ale niezbyt intensywnej aktywności, okraszonej pięknymi widokami.
Szczegółowy opis trasy udostępniony przez gminę Solina znajdziesz tutaj – [klik]

Przystanek PKS w Solinie, współrzędne GPS:
49°23’58.4″N 22°26’59.5″E
49.399558, 22.449865 – kliknij i wyznacz trasę

Początek szlaku: droga asfaltowa obok ośrodka “Halicz”, współrzędne GPS:
49°24’04.5″N 22°26’53.1″E
49.401257, 22.448085 – kliknij i wyznacz trasę

Widok z zapory w Myczkowcach w kierunku dolnego biegu Sanu
Spływ pontonowy po rzece San

Podziwianie okolicy z innej perspektywy zawsze jest interesujące. Dla osób, które chciałyby na okolice Sanu spojrzeć nieco inaczej, ciekawą alternatywą są spływy pontonowe. Od razu dodam, że spływy są bardzo spokojne i nie dostarczają wrażeń ekstremalnych. Raczej skupiają się wokół spokojnego podziwiania okolicy z perspektywy rzeki i chłonięcia przyjemności z otaczającej przyrody.
Organizatorów takich spływów jest kilku i różne są programy spływu. Niektóre z nich zawierają przystanki i zwiedzanie okolicznych atrakcji na lądzie.
Poniżej zamieszczam kilka linków do konkretnych ofert:
Spływy rodzinne – bieszczady aktywnie
Spływy rodzinne – dzikie bieszczady
Spływ rodzinny ze zwiedzaniem – Szlakiem Łemka i Bojka
Spływy rodzinne – zielony ponton

Punkty widokowe w Polańczyku

Będąc w Solinie warto przejechać kilka kilometrów na punkt widokowy, a w zasadzie to na dwa punkty widokowe w Polańczyku.

Punkt widokowy na Górze Sawin
Wiata na puncie widokowym na Górze Sawin w Polańczyku

Widok na Jezioro Solińskie z tego miejsca jest naprawdę imponujący.
Aby dotrzeć do punktu widokowego najwygodniej będzie parkować na parkingu obok Centrum Informacji Turystycznej w Polańczyku, a następnie udać się drogą (jakieś 200m), lekko pod górkę bezpośrednio na punkt widokowy.

Centrum Informacji Uzdrowiskowo – Turystycznej w Polańczyku, współrzędne GPS:
49°22’10.7″N 22°25’18.5″E
49.369628, 22.421814 – kliknij i wyznacz trasę

Punkt widokowy na Górze Sawin, współrzędne GPS:
49°22’05.4″N 22°25’29.8″E
49.368158, 22.424947 – kliknij i wyznacz trasę

Punkt widokowy przy Osiedlu na Górce

Drugi z punktów widokowych jest nieco mniej eksponowany, ale dostępne z niego widoki są równie piękne. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla domków. Samochód trzeba zostawić na specjalnie przygotowanym parkingi i przejść do punktu na piechotę mniej więcej 200 m, czyli całkiem blisko. Współrzędne potrzebnych lokalizacji tradycyjnie zamieszczam poniżej.

Parking przy punkcie widokowym przy Osiedlu na Górce, współrzędne GPS:
49°22’15.3″N 22°25’07.3″E
49.370902, 22.418694 – kliknij i wyznacz trasę

Punkt widokowy przy Osiedlu na Górce, współrzędne GPS:
49°22’14.0″N 22°24’58.0″E
49.370542, 22.416103 – kliknij i wyznacz trasę

Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

Powstałe w 2013 roku muzeum gromadzi pamiątki związane z największą grupą górali ruskich. Zebrane eksponaty to świadectwo życia i kultury ludzi, którzy za miejsce swojego bytowania wybrali sobie bardzo trudny i wymagający dla człowieka teren (ludzie zaczęli się tu osiedlać dopiero w okolicy XV wieku).
Doskonałe miejsce do poznania tej fascynującej kultury i najlepszy sposób by wczuć się w klimat Bieszczad.

Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie, współrzędne GPS:
49°22’47.1″N 22°24’46.6″E
49.379746, 22.412946 – kliknij i wyznacz trasę

Cerkiew w Górzance

Przy drodzę z Wołkowyji do Baligrodu, pośród starych dębów, na niewielkim wzgórzu znajduje się Cerkiew w Górzance. Najstarsze wzmianki o niej pochodzą z 1599 roku, ale ta, którą możemy tu zobaczyć dzisiaj powstała w 1838 roku (poprzednia cerkiew spłonęła).
W 1912 roku została odnowiona i w tym stanie trwa do dzisiaj.
Od roku 1948 pełni rolę kościoła rzymskokatolickiego.

Cerkiew w Górzance, współrzędne GPS:
49°19’40.3″N 22°22’35.2″E
49.327866, 22.376449 – kliknij i wyznacz trasę

Wnętrze cerkwi w Górzance (zdjęcie panoramiczne, możesz je obracać wokół osi, przybliżać i oddalać):

Rejsy statkiem po Jeziorze Solińskim i wypożyczalnia sprzętu

Tutaj specjalnie nia ma czego opisywać. Jeśli masz ochotę popływać po jeziorze statkiem, łódką, kajakiem lub rowerkiem wodnym to nia ma na co czekać!
Poniżej podaję namiary na dwa ośrodki / przystanie w Solinie.

Ośrodek Usług Wodnych Biała Flota, współrzędne GPS:
49°23’32.3″N 22°27’26.4″E
49.392310, 22.457323 – kliknij i wyznacz trasę

Przystań Wodna Komandor, współrzędne GPS:
49°23’22.1″N 22°27’40.2″E
49.389469, 22.461154 – kliknij i wyznacz trasę

4.8/5 - (140 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
3 komentarze do “Solina, Polańczyk – atrakcje, noclegi, domki, mapa, szlaki, pogoda. Przewodnik.

  • o
    Bezpośredni odnośnik

    Wybieram się do Polańczyka i chciałam się zorientować, gdzie warto pójść i jakie atrakcje przyrodniczo – krajobrazowe można zobaczyć. Bardzo dziękuję za interesujący artykuł.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *