Chorwacja wynajem samochodu bez karty kredytowej i bez depozytu? Split, Zadar, Zagrzeb, Dubrownik.

Stereotyp

Chorwacja powszechnie uchodzi za kraj, w którym bardzo trudno jest wynająć samochód bez karty kredytowej i bez zakładania depozytu na karcie kredytowej. W tej opinii jednak kryje się nadzieja, bo “bardzo trudno” nie oznacza, że jest to “niemożliwe”.
W tym wpisie poszukamy możliwości takiego wynajmu, ale co ważniejsze, na przykładzie poszukiwania takiej oferty, pokaże ci jak szukać najlepszych ofert wynajmu, na co zwracać uwagę i jak nie narazić się na dodatkowe koszty. Wynajem samochodu – potwierdzi to każdy, kto choć raz próbował zgłębić temat – nie jest rzeczą prostą, a przy niewłaściwym zabezpieczeniu się, może być rzeczą bardzo kosztowną.
Z drugiej strony, nie ma sensu za bardzo demonizować sprawy. Wypożyczam samochody od wielu lat i uważam, że jest to najlepsza wersja swobodnego, taniego i niczym nieskrępowanego podróżowania. Wystarczy jedynie zrozumieć problem i stosować kilka konkretnych zasad, by wynajem auta stał się przyjemnością.
Zanim więc przejdziemy do poszukiwania konkretnych ofert wynajmu proponuję ci krótki kurs bezpiecznego wypożyczania samochodu. Po zapoznaniu się z nim, zdecydowanie rozjaśni ci się w głowie i znalezienie najlepszej, bezpiecznej i najtańszej w danej chwili oferty nie będzie problemem.

Gdzie szukać samochodów na wynajem?

Dla niecierpliwych, którzy już chcieliby zacząć szukać ofert dla siebie, podam od razu linki do najbardziej sensownych miejsc, których oferta jest najlepsza. Jeżeli jednak nie masz jeszcze doświadczenia w wynajmie samochodów, to nie radzę zaczynać od poszukiwania ofert. Zdecydowanie radzę przeczytać ten artykuł do końca (choć nie będzie ani krótki, ani łatwy).

W przypadku Chorwacji poszukiwanie najlepiej prowadzić w dwóch porównywarkach. W większości wypadków to co znajdziesz w pierwszej z nich powinno wystarczyć, ale warto zweryfikować oferty w drugim źródle, żeby mieć pewność, że faktycznie nie ma nic lepszego.

Discover Cars – [klik]

Porównywarka Discover Cars przykłada dużą uwagę do tego, by mieć w sobie jak najwięcej firm lokalnych. Pod tym względem jest w tej chwili chyba bezkonkurencyjna. Poza tym ma w sobie ogromną bazę firm globalnych, które mają swoje biura na Chorwacji. Doskonałe narzędzie, dzięki któremu natychmiast porównasz ceny lokalne z cenami największych rynkowych graczy. Tutaj czasem (jeżeli będziesz mieć odrobinę szczęścia) natkniesz się na tymczasowe promocje cenowe, które pozwolą ci zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Discover Cars to obowiązkowa do przeszukania baza.

Rentalcars – [klik]

Porównywarka Rentalcars to największa na świecie baza ofert wynajmu samochodów. Od lat numer 1 na świecie. Ze względu na to, że Rentalcars skupia się głównie na największych i najbardziej rozległych sieciach wynajmu samochodów, to często brakuje tu ofert małych, lokalnych firm. Zawsze jednak warto sprawdzić, czy jakiś gigant, nie postanowił akurat zrobić promocji.

Inne wyszukiwarki i porównywarki

W internecie znajdziesz jeszcze wiele innych wyszukiwarek i porównywarek cen samochodów. Obserwuję je od lat (bo od lat na swoich wyjazdach, w różnych miejscach wypożyczam samochody). Przeszukiwanie większości z nich nie wprowadza nowej jakości do wyników wyszukiwania, a często daje identyczny wynik, jak strony zaproponowane powyżej. Dlaczego? Bo są to jedynie kopie tych największych i najlepszych wyszukiwarek. Najwięksi rynkowi gracze w sposób elektroniczny udostępniają swoje bazy danych innym stronom (za pomocą tzw. klucza API) i powstają kolejne strony, które tak naprawdę przeszukują tą samą bazę. Siłą rzeczy nie otrzymasz z nich żadnych lepszych i ciekawszych ofert. Dostaniesz dokładnie ten sam wynik.
Szukanie na klonach tych samych stron nie ma więc sensu.

Zanim wypożyczysz auto – wiedza absolutnie niezbędna

Zanim zanurzysz się w otchłani ofert wypożyczalni samochodów, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze dla własnego bezpieczeństwa, a po drugie dla bezpieczeństwa twojego portfela.
Rzeczą oczywistą jest, że wypożyczając samochód dostajesz w swoje ręce rzecz dość drogą, a jednocześnie mocno narażoną na zniszczenie lub usterkę. Nie musi to być nawet z twojej winy. Po prostu przypadek, jak np. kamień który w każdej chwili może wyskoczyć spod kół innego samochodu i uderzyć w twoje auto, zarysować lakier lub rozbić szybę. Albo na parkingu, parkujący obok samochód może zahaczyć o twój przy wyjeździe i zostawić grubą rysę. Może cię nawet przy tym nie być. Możesz nawet o tym nie wiedzieć. Przykłady można mnożyć.
Wypożyczalnia, która oddaje w twoje ręce swój samochód musi się więc jakoś zabezpieczyć. Umowy wypożyczenia to zwykle długie, wielostronicowe dokumenty, zredagowane prawniczym językiem, najczęściej w języku obcym. Przy wypożyczeniu masz może minutę na zapoznanie się z nią i podpisanie dokumentu. Oczywiście ktoś powie, że można próbować zapoznać się z wzorem umowy wcześniej, przed wypożyczeniem. Tak, można. Nie znam jednak nikogo, kto byłby w stanie przeczytać wcześniej wzory umów z kilkudziesięciu wypożyczalni, by ostatecznie wybrać jedną. Nawet szkoda próbować.

Nie ma żadnego cudownego sposobu żeby pozbyć się odpowiedzialności za powierzone ci przez wypożyczalnię mienie (choć za odpowiednią opłatą, można tą odpowiedzialność zrzucić na firmę ubezpieczeniową, ale o tym będzie trochę dalej). Są jednak sposoby i schematy postępowania pozwalające na ograniczenie zagrożeń i maksymalnie bezpieczny wynajem auta, bez konieczności wnikania w treść umów. Opiszę cały proces tak krótko i konkretnie jak to tylko możliwe.

Jak zabezpiecza się wypożyczalnia?

Wypożyczalnia, oddając w twoje ręce samochód, w zasadzie musi zadbać o jedną rzecz: żeby zapewnić sobie finansowanie na naprawę lub zakup nowego auta w razie, gdyby samochód został uszkodzony lub skradziony. Oczywiście potencjalnym finansującym jesteś ty! To jest jasne. Ty bierzesz auto, ty za nie odpowiadasz.
Co robi więc wypożyczalnia? Podczas wynajmu samochodu prosi cię o kartę kredytową z odpowiednio wysokim limitem, który w razie problemów będzie dla nich źródłem pieniędzy potrzebnych do sfinansowania naprawy. Na karcie zostaje założony odpowiedniej wysokości depozyt, po czym podpisujesz umowę, dostajesz kluczyki i w drogę.
Depozyt, to pierwszy bardzo ważny szczegół, na który koniecznie należy zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert.

Co to jest depozyt na karcie kredytowej?

Depozyt to kwota, którą wypożyczalnia blokuje na karcie kredytowej. Ta kwota nie znika z twojej karty. Nadal się na niej znajduje, ale nie jest możliwa do wykorzystania.

Przykład:
Załóżmy, że masz kartę kredytową z limitem 1000 EUR. Wypożyczasz samochód z wypożyczalni, a w warunkach wypożyczenia jest informacja o depozycie w wysokości 800 EUR.
Odbierasz samochód. Wtedy wypożyczalnia podczas odbioru zakłada na karcie depozyt: zgodnie z umową 800 EUR. Na twojej karcie nadal jest 1000 EUR ale 800 EUR jest zablokowane i dopóki blokada nie zostanie zdjęta, nie możesz z tych środków skorzystać. Do dyspozycji zostaje ci 200 EUR.

Jeżeli miałeś plan, żeby tą samą kartą płacić za hotel, który kosztuje np. 400 EUR, to nie uda się. Depozyt zostanie zdjęty najwcześniej po około 24 godzinach od momentu zwrotu samochodu, a często trwa to nawet dłużej niż tydzień. Warto o tym pamiętać i najlepiej do płatności za inne zobowiązania mieć inną kartę (debetową) lub odpowiednio wyższy limit na karcie kredytowej.

Po co jest depozyt na karcie kredytowej?

W ten sposób wypożyczalnie zabezpieczają się przed nieuczciwymi klientami. Gdyby klient nie wypełnił warunków umowy, to koszty z tym związane wypożyczalnia potrąca sobie z depozytu. Załóżmy, że spóźniłeś się o 8 godzin ze zwrotem samochodu. Umowa przewiduje za to dodatkową opłatę. Wypożyczalnia niezależnie od twojej woli może pobrać sobie z depozytu stosowną opłatę.
Inny przykład: odebrałeś samochód z pełnym bakiem, a oddałeś z pustym. Wypożyczalnia pobiera sobie wartość pełnego tankowania i do tego dodatkowy koszt obsługi. Wychodzi to obecnie mniej więcej tak, jakby litr paliwa kosztował 2 EUR. Czyli np. bak paliwa 50 L * 2 EUR/L = 100 EUR. Tyle mniej więcej zniknie z depozytu. Przykłady można mnożyć (rysa na samochodzie, zbite lusterko, zbita szyba, zniszczona tapicerka itp.).
Wysokość depozytu jaki zakładają na karcie wypożyczalnie z reguły jest równa wysokości tzw. udziału własnego.
Udział własny to następne, niezwykle istotne zagadnienie, które musisz znać i sprawdzić przed wynajmem.

Udział własny i ubezpieczenie samochodu

Oprócz depozytu, który blokowany jest bezpośrednio na twojej karcie kredytowej, wypożyczenie samochodu wiąże się z przyjęciem na siebie zobowiązania o tak zwanym udziale własnym.
Udział własny obowiązuje w przypadku:
– zniszczenia lub uszkodzenia samochodu
– kradzieży samochodu

Każda wypożyczalnia indywidualnie ustala kwoty udziału własnego. Osobno dla zniszczenia i osobno dla kradzieży samochodu.
Udział własny – mówiąc w skrócie – to koszt jaki maksymalnie zobowiązujesz się ponieść, w przypadku gdy będzie miało miejsce jedno z powyższych zdarzeń (czyli zniszczenie lub kradzież).
Założenie jest takie, że jeżeli koszty wynikające z usunięcia zniszczeń są większe niż przyjęty przez ciebie w umowie udział własny, to odpowiadasz wyłącznie do wysokości udziału własnego, a pozostałe koszty pokrywa ubezpieczenie.
Obecnie praktycznie wszystkie wypożyczalnie zawierają koszt tego ubezpieczenia w podstawowej cenie pojazdu.

Ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń – CDW

To jest właśnie podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie, którym objęty jest pojazd (często na stronach internetowych wypożyczalni nazywane jest Pełnym Ubezpieczeniem, co może wprowadzać w błąd, uczulam, to powszechna praktyka). Praktyka nazywania podstawowego ubezpieczenia pełnym, zapewne ma na celu zasugerowanie klientowi, że w podobnej cenie nabywa lepszy pakiet ubezpieczeń. Wtedy oferta wydaje się atrakcyjniejsza, ale w rzeczywistości nie jest. Warto więc sprawdzić czy ubezpieczenie nazywane pełnym to ubezpieczenie CDW czy faktycznie pełne (SCDW – o którym będę pisał troszkę niżej).
Nie znalazłem oferty, w której za to ubezpieczenie obowiązywałaby jakaś dopłata. Wszędzie było w podstawowej cenie pojazdu.
CDW to skrót od angielskiej nazwy Collision Damage Waiver. Posiadanie tego ubezpieczenia ogranicza twoją odpowiedzialność za zniszczenie do wysokości wkładu własnego.
Żeby jednak nie było zbyt kolorowo, to z tego ubezpieczenia wyłączone są najczęściej: szyby, opony i podwozie. Wyłączeń może być więcej. Oznacza to, że jeżeli np. podczas kolizji zniszczenia dotknęły elementów, które są wyłączone z ubezpieczenia, to za ich naprawę zapłacisz dodatkowo.
Oczywiście, jeżeli zdarzenie nastąpiło nie z twojej winy i masz na to policyjny protokół, to wypożyczalnia nie ma prawa potrącić żadnych pieniędzy. Wtedy płaci sprawca.

WAŻNE!
Jeżeli prowadziłeś samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, to żadne ubezpieczenie nie działa. Płacisz pełną kwotę kosztów naprawy.

Ubezpieczenie od kradzieży – TP

To ubezpieczenie, które w przypadku kradzieży pojazdu ogranicza twoją odpowiedzialność materialną do wysokości udziału własnego.
Nazwa ubezpieczenia to skrót od wersji angielskiej Theft Protection.
Koszt tego ubezpieczenia zawiera się w podstawowej cenie wypożyczenia pojazdu.
Nie znalazłem oferty, w której za to ubezpieczenie obowiązywałaby jakaś dopłata. Wszędzie było w podstawowej cenie pojazdu.

Pełne ubezpieczenie od uszkodzeń – SCDW

Ten rodzaj ubezpieczenia całkowicie lub częściowo znosi twoją odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu i to jest prawdziwe pełne ubezpieczenie od uszkodzeń.
Nazwa pochodzi od angielskiej wersji: Super Collision Damage Waiver.
Twoja odpowiedzialność po wykupieniu tego ubezpieczenia zredukowana zostaje do zera, rzadziej do symbolicznej kwoty na poziome około 100 – 500 EUR (w zależności od marki i ceny nowego pojazdu).
Wypożyczalnie, które podstawowe ubezpieczenie nazywają błędnie (lub celowo) pełnym, ten rodzaj ubezpieczenia nazywają: All Inclusive …, Super …, All Protection … itp.
Podczas rezerwacji na stronach porównywarek, przy każdym wypożyczeniu masz możliwość dokupienia pełnego ubezpieczenia SCDW. Należy jednak mieć świadomość, że jest to ubezpieczenie które wykupujesz w porównywarce, a nie w docelowej wypożyczalni. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że jeżeli wystąpi uszkodzenie lub kradzież samochodu, wypożyczalnia pobierze z twojego konta kwotę do wysokości wkładu własnego, a o zwrot tej kwoty w ramach posiadanego ubezpieczenia musisz wystąpić do porównywarki, u której wykupiłeś ubezpieczenie.
Rozwiązaniem, które eliminuje ten problem, jest wyszukanie w porównywarce oferty, która zawiera już w sobie pełne ubezpieczenie SCDW. Jest to wyraźnie zaznaczone na ofercie. Wybierając ofertę w której już zawarte jest SCDW nie wykupuj ubezpieczenia, które dodatkowo proponuje porównywarka, bo dwa identyczne ubezpieczenia nie są ci potrzebne.

Ubezpieczenie podróżnych – PAI

Często w trakcie wynajmu proponowane jest jeszcze ubezpieczenie osób podróżujących wynajętym samochodem. Nie ma ono nic wspólnego z samym autem, a jedynie dotyczy osób. Jeżeli samodzielnie przed podróżą wykupujesz dla siebie ubezpieczenie, to nie jest Ci ono dodatkowo potrzebne.
Skrót pochodzi z angielskiej nazwy: Personal Accident Insurance.
Ubezpieczenie to często znajduje się w pakiecie z SCDW.

Analiza ofert

Zakładam, że po lekturze wszystkich powyższych informacji nadal nie jest dla ciebie do końca jasne czego tak naprawdę trzeba szukać.
Wiem, jest tego dużo.
Nie martw się jednak. Zaraz skrócę to wszytko do kilku prostych kroków. Za chwilę nauczysz się błyskawicznie analizować oferty.

Oferty analizuj w następującej kolejności:
– cena za wynajem (wiadomo, szukamy dobrej ceny)
– ubezpieczenie (najlepiej, jeżeli jest to pełne ubezpieczenie, czyli SCDW – pełne ubezpieczenie radykalnie ryzykuje twoje ryzyko, twój udział własny oraz często eliminuje konieczność posiadania karty)
– wymagania karty kredytowej (czy jest potrzebna i jak wysoki jest depozyt)
– wysokość udziału własnego

To cztery kluczowe parametry. Jeżeli wszystkie wyglądają dobrze, to możesz zacząć analizować ofertę głębiej, sprawdzając rzeczy mniej ważne, jak np. limity kilometrów, politykę paliwową, itp.
Nic jednak tak dobrze nie działa jak dobry przykład. Poszukajmy więc razem dobrej oferty.

Przykład pierwszy – wyszukiwanie najlepszej dostepnej ofery

Zacznijmy poszukiwania. Wchodzę na stronę Discover Cars – [klik]. W pole “Miejsce odbioru” wpisuję: Chorwacja. Pojawi się lista miejsc, w których mogę odebrać auto. Do mojego przykładu wybrałem lotnisko w Splicie, oraz okres wynajmu, na 7 dni, w drugim tygodniu października.

Po kliknięciu na “Szukaj” po chwili pojawi się lista z wynikami wyszukiwania. Zanim jednak zaczniemy analizować wyniki wyszukiwania proponuję zrobić jeszcze jedną rzecz. Nałożymy na wyniki dodatkowy, bardzo przydatny filtr.
Jeżeli szukasz auta na komputerze, to filtry masz dostępne w kolumnie po lewej stronie ekranu. Na telefonie znajdziesz je pod linkiem “Wszystkie filtry” na górze ekranu.
Przewiń ekran trochę w dół i na liście filtrów poszukaj sekcji “Kaucja zwrotna”.
Zaznacz opcję: “depozyt nie jest wymagany” (o ile się pojawi) oraz pierwszy przedział, czyli w tym przypadku 1 – 499 EUR, tak jak to widać na obrazku poniżej.

Jak widać opcja “depozyt nie jest wymagany” w wybranym przeze mnie terminie nie jest dostępna, więc pozostało mi jedynie zaznaczenie opcji 1 – 499 EUR. Od razu nasuwa się wniosek, że jakiś drobny depozyt zostanie jednak założony i nie uda się tego obejść.
Gdyby w wybranym przeze mnie terminie dostępne były jakieś oferty nie wymagające depozytu, to w filtrze pojawiłaby się odpowiednia opcja i wyglądałoby to tak jak na obrazku poniżej.

Niestety w moim terminie takiej opcji nie ma, pozostaję więc przy zaznaczeniu przedziału 1 – 499 EUR.
Po chwili wyniki wyszukiwania zaktualizują się. Co zyskaliśmy?
Wybierając opcje filtru jak podane powyżej, jednym ruchem eliminujesz oferty, które wymagają dużego depozytu. Zostawiasz jedynie te, przy, których depozyt nie jest wymagany lub jest bardzo niski. Zerowy lub niski depozyt występuje praktycznie tylko przy ofertach z pełnym ubezpieczeniem, więc z dużym prawdopodobieństwem zagwarantujesz sobie również pełne ubezpieczenie SCDW. Prosta czynność w filtrze wyszukiwarki, a ile roboty mniej!
Na szczycie wyników wyszukiwania znalazła się propozycja wynajmu jak poniżej. Przyjrzyjmy się jej bliżej i przeanalizujmy cztery podstawowe parametry oferty.

1. Cena za wynajem
Cena 134,59 EUR za 7 dni wynajmu to mniej niż 20 EUR za dzień. Znakomita cena, ale trzeba pamiętać że sprawdzamy cenę w październiku, czyli poza sezonem. W sezonie będzie dużo drożej. Latem wynajem po 50 EUR za jeden dzień wynajmu, trzeba traktować jako bardzo atrakcyjny. W sezonie letnim w roku 2021 ceny wynajmu regularnie przekraczały 100 EUR (!!!) za jeden dzień.

2. Ubezpieczenie
Z treści oferty wynika że nie jest to typowa oferta z pełnym ubezpieczeniem SCDW, ale zawiera w sobie ubezpieczenie, dzięki któremu kwoty depozytu i wkładu własnego są dość niskie. Żeby to sprawdzić dokładnie trzeba kliknąć na link “Warunki wypożyczenia”, jak wskazuje strzałka na obrazku powyżej.

3. Wymagania karty kredytowej
Po wejściu w “Warunki wypożyczenia” szybko sprawdzisz jaki będzie depozyt na karcie kredytowej. W tym przypadku założony będzie depozyt w wysokości 300 EUR. Widać to na obrazku poniżej.

4. Wysokość udziału własnego
Informację na temat udziału własnego znajdziesz po rozwinięciu dwóch sekcji: “Cena zawiera” oraz “Depozyt i udział własny”. Trzeba rozwinąć obie sekcje (wskazuje na nie strzałki na obrazku powyżej), bo z doświadczenia wiem, że informacja której szukamy może znaleźć się w jednej lub drugiej.
W tym przypadku ryzyko własne to 600 EUR.

Moja ocena oferty
Ofertę oceniam jaką interesującą. Ma atrakcyjną cenę, a przy okazji niewielkie wymagania co do depozytu na karcie kredytowej. Kwota ryzyka własnego też nie jest wysoka. Na Chorwacji o lepszą ofertę będzie trudno. Kwotę depozytu i ryzyka własnego można spróbować jeszcze obniżyć, będąc już na miejscu, w Chorwacji.
Przeanalizowałem cały regulamin wypożyczalni Autounion i wynika z niego, że na miejscu można wykupić:

– dodatkowe pełne ubezpieczenie SCDW (w Autounion nazywa się to FDW – Full Damage Waiver) w cenie od 8 do 12 EUR za każdy dzień dla podstawowym małych modeli samochodów. Ubezpieczenie obniża twój udział własny do zera. Przy wykupieniu tego ubezpieczenia depozyt na karcie powinien być jeszcze niższy. Czasem spada do zera, ale na Chorwacji należy spodziewać się, że spadnie co najwyżej do 100 EUR.

– ubezpieczenie podwozia, kół i szyb (w Autounion nazywa się to WUG – Wheels Underside Glass) w cenie od 4 do 8 EUR za każdy dzień dla podstawowym małych modeli samochodów. Twoja odpowiedzialność po wykupienia tego ubezpieczenia spada do zera.

Generalnie możliwość dokupienia dodatkowych ubezpieczeń istnieje we wszystkich porządnych wypożyczalniach. Jeżeli zależy ci na jak największym zminimalizowaniu wysokości depozytu oraz odpowiedzialności własnej, a w porównywarce – podobnie jak ja – nie znalazłeś takiej oferty, to zapytaj o takie ubezpieczenie (SCDW) na miejscu. Koszt pełnego ubezpieczenia dla podstawowych modeli małych i średnich samochodów nie powinien przekraczać 20 EUR na dzień. Jeżeli cena jest wyższa, to znaczy, że wypożyczalnia naprawdę ostro chce na tobie zarobić.

Przykład drugi – porównanie ofert z kilku źródeł

Tym razem przyjrzymy się cenie tej samej oferty, na ten sam samochód i w tym samym okresie czasu, ale pochodzącej z różnych źródeł. Dla odmiany będzie to oferta innej wypożyczalni: CARWIZ której cenę sprawdzimy w dwóch porównywarkach cen i bezpośrednio na stronie wypożyczalni.
Wybieram to samo co poprzednio miejsce odbioru samochodu, czyli SPLIT, oraz ten sam okres, czyli: 7 dni, w drugim tygodniu października.

Najpierw wyszukałem najtańszą ofertę na Discover Cars – [klik]. Okazał się nim Volkswagen Up. Widoczna na ofercie poniżej cena wynajmu to 116,30 EUR za 7 dni.

Oferta z Discover Cars – 116,30 EUR

Teraz sprawdźmy ile ten sam samochód, w tej samej wypożyczalni i czasie będzie kosztował w porównywarce Rentalcars – [klik].
Jak widać na ofercie poniżej koszt wynajmu jest o ponad 13 EUR wyższy i wynosi 129,47 EUR.

Oferta w Rentalcars na ten sam samochód, w tym samy terminie i z tej samej wypożyczalni – 129,47 EUR

Ile ten sam wynajem kosztuje bezpośrednio na stronie wypożyczalni? Może się zdziwisz, ale jest jeszcze drożej: 151,91 EUR. Wypożyczając bezpośrednio na stronie wypożyczalni zapłacisz drożej o ponad 31 EUR. Mnie to specjalnie nie dziwi. Obserwuję tę praktykę od lat i zamieściłem ten przykład specjalnie.
Wypożyczalnie ze względu na ogromny zasięg porównywarek wolą promować swoją ofertę za ich pośrednictwem. Ustawiając nisko swoje ceny w wyszukiwarkach promują się zdecydowanie skuteczniej niż tylko na własnej stronie. Niskie ceny w porównywarkach kompensują sobie wyższymi cenami na własnej stronie. Jest bowiem spora grupa klientów, którzy nie sprawdzają cen w sposób taki jak my i rezerwują bezpośrednio dużo drożej.
W przypadku tej oferty kupując bezpośrednio przepłaciłbyś ponad 30%.

Oferta na stronie wypożyczalni jest o ponad 30% droższa niż w porównywarce.
Przykład trzeci – wakacyjna masakra

Na sam koniec zostawiłem prawdziwy powód napisania tego wpisu. Była nim sytuacja jaka wydarzyła się w wakacje 2021.
Był spokojny wakacyjny dzień. Nagle zadzwonił telefon. Odebrałem.
W słuchawce usłyszałem głos kolegi:
– Jacek, kurde … jadę na Chorwację i potrzebuję na miejscu wynająć jakieś auto. Dasz radę rzucić okiem i podesłać coś sensownego, bo tu jakaś masakra jest … !
– Luzik – odpowiedziałem. Zaraz Ci coś znajdę!

I naprawdę byłem głęboko przekonany, że zaraz coś znajdę. Po kilku minutach szukania pojawił się niepokój … nic normalnego nie mogę znaleźć. Wszystkie oferty jak z kosmosu. Ceny takie, że kilka razy sprawdzałem czy dobrze wpisałem daty wynajmu. Czy może zamiast 5 dni nie pisałem 50 dni … Nie! Wszystko się zgadzało. Wypożyczalnie proponowały mi wynajem małego auta w cenach nie mniejszych niż 500 – 600 EUR za 5 dni wynajmu, a do tego depozyt zabezpieczający na poziomie 700 – 1200 EUR. Oszaleli?

Nie udało się. Mimo kolejnych kilkudziesięciu minut poszukiwań nie znalazłem niczego sensownego. Kolega pojechał do Chorwacji i dotkliwie okaleczył swój portfel. Już nawet potem nie pytałem o szczegóły. Nie chciałem go dobijać.

Wyjątkowa tego lata popularność Chorwacji zebrała swoje żniwo. Chorwacki rząd zdecydował, że nie będzie wprowadzał specjalnych ograniczeń COVID-owych tego lata, więc na Chorwację uszyła rekordowa ilość turystów. Ceny osiągnęły absurdalny poziom.
Jak będzie w latach kolejnych? Nie wiem, ale postanowiłem sprawdzić, czy da się przed tym jakoś zabezpieczyć. Sprawdziłem więc jaka byłaby cena wynajmu, gdyby rezerwować auto z wyprzedzeniem 10 miesięcy. Szalony pomysł? Okazuje się, że wcale nie.
Porównywarki dają możliwość bezpłatnej rezygnacji z rezerwacji. Z wielu rezerwacji można bez konsekwencji zrezygnować nawet dwa dni przed przyjazdem.
Sprawdźmy więc czy pomysł jest skuteczny!
Znowu wybrałem odbiór w Splicie, czas wypożyczenia 7 dni w środku lata, od 18 do 25 lipca.
Zaznaczyłem też filtr: Kaucja zwrotna 1-499 EUR.
Jaki dostałem wynik? Najlepszą ofertę zamieszczam poniżej.

Oferta wynajmu w środku lata, wyszukana z dziesięciomiesięcznym wyprzedzeniem

Cena wynajmu to 325,31 EUR, depozyt 300 EUR i do tego możliwość bezpłatnej rezygnacji do 16 lipca, czyli dwa dni przed datą odbioru.
To samo wyszukiwanie przeprowadzone w wakacje 2021 proponowało mi ceny na poziomie 800 EUR + depozyt 800 EUR.
Jaki jest więc sens czekać z rezerwacją do ostatniej chwili, skoro mogę zapłacić ponad połowę mniej, a w razie zmiany planów zrezygnować w ostatniej chwili bez konsekwencji?
Poddaję pod rozwagę.

Wiesz już wszystko

Teraz, kiedy masz już pełną wiedzę na temat możliwości wynajmu, sposobu czytania ofert i weryfikowania ich opłacalności, pozostaje już tylko poszukać najlepszej oferty dla siebie i zwiedzać, zwiedzać, zwiedzać … ciesząc się atrakcjami Chorwacji.
Powodzenia!

5/5 - (458 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
10 komentarzy do “Chorwacja wynajem samochodu bez karty kredytowej i bez depozytu? Split, Zadar, Zagrzeb, Dubrownik.

  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Dużo pracy włożyłeś w to, wiec należy ci się pochwała.
   Brawo!
   Na razie jestem na etapie rozglądania sie i analizowania ale jak widzę w Cro jest to dość skomplikowane.
   W Hiszpani sprawa dużo łatwiejsza….żadnych depozytów czy kart kredytowych…płacisz 12 Euro za dzień i nic cię nie interesuje. Nawet oddałem auto z uszkodzonymi drzwiami i tylko podziękowano mi za skorzystanie z usług 😉

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Useful, but it still confuses me that rental car companies in Croatia insist on a credit card deposit. The old Maestro debit cards are obsolete now and it’s common for current debit cards to allow pre-authorisation for a deposit. But the company I used just took one look at the card, said ‚its a debit card’ and refused to accept it. Why?

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Each company has its own rules. In one company they don’t accept debit cards and in others they do. You need to look for one that has information in the description that it accepts debit cards.

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Jacek, thanks for the post. Very useful! It’s sheer madness. I’m giving up on the idea of renting a car in Croatia (Zadar). I’ve been searching high and low and the deposit amounts or forced insurance are just ludicrous.

  For example, in Fuerteventura, I got a car for a week for just 300 euros (during the relaxation of pandemic restrictions, so there was a big demand!) no deposit, no forced insurance, and it was an automati transmittion. Simple and straightforward, they didn’t even check the car upon returning it.What’s wrong with Croatia? is the whole country a rip-off? :/ Can you recommend a car rental with no deposit and no credit card required… that’s not a daylight robbery? thanks

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Wczoraj rezerwowałam samochód na październik 2023 z pełnym ubezpieczeniem na 7 dni 530 złotych. Depozyt oczywiście jest, ale wybrałam auto z najmniejszym depozytem 300 euro (ta kwota jest jeszcze akceptowalna). Rezerwacja przez rentalcars.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  W Chorwacji, dla mnie, jest jeszcze jeden problem. Chciałbym samochodem pojechać do Dubrownika, Medjugorie i wziąć samochód na wyspę Korcula i może jeszcze jakąś inną. Ale jak czytam regulaminy to nie mogę trafić na inny warunek niż: wjazd na prom – niedozwolone, zagranica – niedozwolone. Czy znasz wypożyczalnię, która zezwala na takie wykorzystanie samochodu ?
  Pozdrawiam
  Piotr

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Niestety czeka Cie trochę pracy. Opcja wyjazdu za granicę autem z wypożyczalni w zasadzie nigdy nie znajduje się w podstawowej ofercie. Trzeba ją dokupić osobno. Najlepszy sposób jaki przychodzi mi do głowy, to najpierw standardowo znajdź w wyszukiwarce ofertę, która najbardziej Ci odpowiada. Potem wejdź na stronę wypożyczalni, z której pochodzi ta oferta i tam poszukaj ile kosztuje taka opcja dodatkowa, lub po prostu napisz do nich maila z pytaniem, podając okres wynajmu i markę samochodu, który wybrałeś. Tak robiłem gdy wypożyczałem auto w Czarnogórze i chciałem zrobić sobie wycieczkę do Chorwacji, do Dubrownika.
   Powodzenia!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *