Dodatkowe opłaty w wypożyczalni samochodów – jak ich uniknąć?

Ten temat istnieje tak długo, jak długo istnieją wypożyczalnie. Problem wynika z prostego faktu: żaden klient nie czyta umowy (oraz załączników do niej).

Powód?
Są za długie i zbyt skomplikowane. Nie ma możliwości by ktokolwiek był w stanie zapoznać się pełną treścią umowy przed wypożyczeniem auta. Tak było i tak będzie, ale czy można coś z tym robić? Myślę, że tak!

Jak wypożyczalnie samochodów oszukują i okradają klientów?

Odpowiedź jest prosta: nie okradają! Przygotowując się do napisania tej części tekstu najpierw przeszukałem internet w poszukiwaniu negatywnych opinii o wypożyczalniach samochodów. Chciałem zapoznać się z problemami, jakie spotykają turystów i interpretacją tych spraw przez samych turystów. Przeczytałem i przeanalizowałem naprawdę mnóstwo negatywnych komentarzy. Mało tego, sam mam na koncie kilka sytuacji, które wydawały mi się nieuczciwe i dotknęły mnie finansowo. Ostatecznie po zagłębieniu się w sprawę okazało się, że był to efekt mojej niewiedzy oraz moich działań (np. wykroczeń drogowych wypożyczonym autem).

Lepiej zapobiegać
Tak naprawdę ten tekst piszę z myślą o tym, żeby każdy wypożyczający auto mógł uniknąć opisanych przeze mnie błędów. Lepiej nie psuć sobie urlopu i nie przeżywać niepotrzebnych stresów. Tym bardziej, że nie trzeba podejmować żadnych skomplikowanych działań. Wszytko można zrobić łatwo i klarownie. Wystarczy wiedzieć jak i to wszystko!

Wypożyczalnie nie są naszymi wrogami. W interesie wypożyczalni jest, żeby klient wyszedł zadowolony i chętnie wypożyczył samochód po raz kolejny i kolejny … Wypożyczalnie żyją z wypożyczania samochodów, a nie z okradania turystów na kilka euro. Zasada jest prosta jak wszędzie: zadowolony klient poleci twoją usługę innym, a inni następnym itd. Zniechęcanie klientów do własnych usług nie leży w interesie żadnej wypożyczalni. Przejdźmy jednak od omówienia konkretnych problemów

Problemy klient - wypożyczalnia

Dla lepszego zrozumienia sprawy najczęściej występujące przykre sytuacje podzieliłem na trzy obszary: przed wypożyczenie, w trakcie wypożyczenia i po zwrocie auta.

Przed wypożyczeniem samochodu

Niektóre problemy zaczynają się jeszcze przed wypożyczeniem samochodu i pojawiają się w momencie odbioru auta. Najczęściej powtarzającym się problemem jest zbyt mały limit na karcie kredytowej (niewystarczający do założenia depozytu).
Negatywne komentarze w sieci mówią wtedy, że wypożyczalnia żądała przy wynajmie dodatkowych pieniędzy i bez dodatkowej wpłaty nie chciała wydać auta. Przyjrzyjmy się sprawie bliżej.

Cześć z wypożyczających auta przez internet patrzy głównie na