Rzym – Lotnisko Ciampino: jak dojechać do centrum Rzymu i na lotnisko

Lotnisko Rzym Ciampino

Do czasu uruchomienia nowego lotniska (Fiumicino), Ciampino było głównym lotniskiem Rzymu. Obecnie sprawuję rolę wspomagającą i obsługuje ruch lotniczy związany z tanimi liniami lotniczymi jak Ryanair czy WizzAir. Tanie połączenia z Rzymem mają u nas: Warszawa Modlin, Kraków, Wrocław, Katowice, Poznań i Gdańsk. Jeśli więc wybierasz się do Rzymu jednym z tanich przewoźników lotniczych, to najpewniej wylądujesz na Ciampino. I dobrze! Lotnisko znajduje się blisko centrum Rzymu (w linii prostej około 15 km) i jest świetnie skomunikowane, a możliwości dojazdu jest naprawdę sporo.
Za dojazd do centrum zapłacisz (w zależności od wybranej opcji) od 1,5 do 50 EUR i dodam, że najtańsza opcja jest jedną z najlepszych.

Ze względu na mały rozmiar lotniska (ma tylko jeden terminal) poruszanie się po nim jest dość proste i wszystko jest blisko.
Lotnisko jest czynne w godzinach od 4:30 rano, do 0:00.
Adres lotniska: Via Appia Nuova, 1651, 00040 Ciampino RM, Włochy

Współrzędne GPS lotniska Ciampino:
41°47’56.8″N 12°35’25.1″E
41.799114, 12.590294 – kliknij i wyznacz trasę

Najlepszy dojazd z lotniska Rzym Ciampino do centrum Rzymu

Zanim opiszę szczegółowe połączenia z lotniska do centrum Rzymu chciałbym zwrócić twoją uwagę na rzecz, która mimo że oczywista, to najczęściej jest ignorowana przy wyborze najlepszego transportu.
Rzym to ogromne i zatłoczone miasto. Przejazd przez jego centrum zawsze jest trudny i najeżony szykanami. Korki, światła, remonty, zwężenia, zmiany organizacji ruchu to codzienność w każdym dużym mieście. Utrudnienia sięgają często daleko poza centrum miasta. Dokładnie tak też jest w Rzymie. Dlaczego o tym piszę? Bo to ma ogromny wpływ na wybór najlepszego transportu. Okazuje się bowiem, że transport bezpośredni, który spod lotniska zawiezie cię wprost do centrum miasta wcale nie jest najlepszy. Jest droższy, a przejazd trwa dużo dłużej niż transportem łączonym.
Jak to możliwe? Powodem jest dokładnie to co opisałem powyżej: miejski tłok.
Transport bezpośredni musi się przebić przez całe miasto i zaliczyć wszystkie szykany, na jakie napotka.
Zaletą transportu bezpośredniego jest to, że jedziesz w większym komforcie. Jeżeli czas cię nie goni, a kilka euro nie ma dla ciebie większego znaczenia, to mimo wszystko może to być dobry dla ciebie wybór. Należy jednak mieć świadomość, że przejazd potrwa trochę dłużej.

Dobrze przemyślany transport łączony pozwala ominąć niemal wszystkie korki. Na czym polega sztuczka? Trzeba po prostu wsiąść w autobus miejski pod lotniskiem i dojechać do jednej z najdalej odsuniętych od centrum stacji metra (tutaj jeszcze nie ma wielkich korków). Potem przesiąść się do metra i dojechać w dowolne miejsce do centrum, omijając wszystkie korki. Szybko i tanio! Zdecydowanie najlepsza opcja!

Rzym

Gdy po wyjściu z samolotu zadzwonił do nas właściciel, u którego w Rzymie wynajmowaliśmy pokój, żeby zorientować się, o której będziemy, powiedziałem mu że dopiero wysiedliśmy. Powiedział: “OK, to będziecie w centrum za 2 godziny”. Wybraliśmy transport łączony i po niecałej godzince byliśmy na miejscu.
Część stron informacyjnych podaje, że przejazd z lotniska do centrum trwa około 30 minut. Sugeruję, żeby nie ufać tym informacjom, bo może spotkać cię niemiła niespodzianka.
Naprawdę dobre i szybkie połączenie zajmie ci nieco mniej niż godzinę. Taki minimalny czas warto kalkulować podczas planowania przejazdu.

Szczegółowe opisy zacznę więc od dwóch połączeń, które uważam za zdecydowanie najlepsze: autobus liniii 520 + metro lub autobus linii 720 + metro.

Autobus 520 oraz metro linia A (czerwona)

Do autobusu należy wsiąść na przystanku, który znajduje się bezpośrednio przed terminalem lotniska. Dla ułatwienia poniżej zamieszczam satelitarne zdjęcie z Map Google z zaznaczoną drogą przejścia z terminala na przystanek (zaznaczyłem też wejście do terminala odlotów).

Dojście z terminala do przystanku autobusów

Wsiadasz do autobusu 520 i jedziesz do samego końca trasy, czyli do przystanku Cinecitta. Znajduje się tu stacja metra o tej samej nazwie.
Autobus kursuje w kółko (mniej więcej co 20 minut) pomiędzy Cinecittą a Ciampino.

Na obrazku poniżej zamieszczam wygląd przystanku, wejścia do metra i budynku stacji Cinecitta. Będzie ci łatwiej zorientować się, że już jesteś na miejscu.

Przystanek Cinecitta

Tutaj przesiadasz się na metro linii A (linia czerwona) i jedziesz w kierunku Battistini. To kierunek w stronę centrum Rzymu. Stacja na której musisz wysiąść zależy od miejsca do którego chcesz dotrzeć. Sprawdź na mapie, która ze stacji metra jest najbliżej twojego miejsca zakwaterowania. Jeżeli okaże się, że najbliżej twojego miejsca docelowego będzie stacja metra linii B (niebieskiej), to żaden problem. Z linii czerwonej (A) na niebieską (B) możesz przesiąść się na stacji Termini.
Przydać ci się może mapa metra i kolei miejskiej – [klik], udostępniona przez rzymskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej.

Bilet na przejazd kosztuje 1,5 EUR. Jest to bilet zintegrowany dla rzymskiej komunikacji miejskiej, ważny zarówno na autobus jak i na metro. Od momentu skasowania jest ważny przez 100 minut. Na dojazd z lotniska do centrum Rzymu spokojnie wystarczy.
Bilet wygląda jak na obrazku poniżej:

Bilet na metro i autobus w Rzymie. Z jednej strony kolorowy, z drugiej trochę brzydszy.

Bilet możesz kupić w automatach biletowych lub kioskach wielobranżowych, funkcjonujących pod nazwą TABACCHI (to takie odpowiedniki naszych kiosków Ruch-u).
Na lotnisku bilety komunikacji kupisz również w okienku informacji turystycznej, którą znajdziesz w hali przylotów po odebraniu bagażu.

Okienko rzymskiej komunikacji miejskiej w terminalu lotniska, w którym kupisz bilet na autobus + metro.
Po prawej okienko linii autobusowej Terravision (przeczytasz o niej trochę dalej.

UWAGA!
W przypadku automatów zapłacić można tylko gotówką. Automaty przyjmują monety i banknoty, ale wydają nie więcej niż 6 EUR reszty. Jeśli będziesz chciał kupić 2 bilety to nie dasz rady zapłacić banknotem 10 EUR, bo reszta wyjdzie 7 EUR. Automat nie przyjmie wtedy banknotu.
Warto się przygotować na taką sytuację, żeby nie okazało się że masz pieniądze ale nie masz jak kupić bilety, bo w twoim portfelu są same wysokie nominały.

Kiosk TABACCHI i automat biletowy (po prawej).
W obu kupisz bilety na metro.

Autobus 720 oraz metro linia B (niebieska)

Do autobusu linii 720 wsiadasz na tym samym przystanku, co poprzednio opisanej linii 520.
Autobus kursuje w kółko (mniej więcej co 20 minut) pomiędzy lotniskiem Ciampino a Laurentiną.

Przystanek linii 520, 720 oraz AirLink przed terminalem lotniska Ciampino.

Dojazd jest banalnie prosty, bo jedziesz do samego końca linii i wysiadasz na ostatnim przystanku Laurentina, tuż obok budynku z wejściem do stacji metra, o tej samej nazwie: Laurentina.

Końcowy przystanek autobusu 720 przy stacji metra Laurentina
Wejście do stacji metra Laaurentina

Jednocześnie jest to końcowa stacja metra. Wszystkie pociągi odjeżdżają z niej w kierunku Rebibbia / Jonio (to kierunek w stronę centrum Rzymu).
Wsiadasz i jedziesz do centrum, wysiadając na wygodnej dla ciebie stacji. Jeżeli okaże się, że bliżej do celu masz z przystanku linii czerwonej (A), to jedziesz do stacji Termini gdzie linie krzyżują się i tam możesz przesiąść się na linię czerwoną.

Z biletami na metro i autobus 720 sytuacja jest identyczna jak opisana powyżej dla linii 520, więc nie będę tego pisał ponownie.

Ciampino Airlink – autobus i pociąg regionalny

Pod względem atrakcyjności to druga w kolejce oferta. Odrobinę droższa ale gwarantująca równie szybkie dotarcie do centrum Rzymu.
Połączenie nazywa się Ciampino-Airlink i nie będziesz mieć trudności ze znalezieniem go, ponieważ usługa jest bardzo intensywnie reklamowana. Punkty sprzedaży biletów są bardzo dobrze oznaczone i znajdują się już wewnątrz terminala przylotów. Wcześniejsza rezerwacja biletów nie jest konieczna.

Autobus AirLink odjeżdża … ale widać jak wygląda. Trudno go nie zauważyć.

Połączenie zorganizowane jest tak, że spod terminala Ciampino pasażerów zabiera autobus (linię obsługują autobusy ATRAL) i jedzie około 10 minut do stacji kolejowej Ciampino – Stazione FS Ciampino. Tutaj przesiadasz się na pociąg, który jedzie do głównej stacji przesiadkowej w Rzymie: Termini. Z Termini w sposób wygodny możesz już dojechać wszędzie.
Szczegółowy rozkład jazdy autobusów znajdziesz na stronie ATRAL – [klik]

Z dużym prawdopodobieństwem jest to najszybsza forma dotarcia do Termini.
Koszt połączenia to 2,7 EUR. Obejmuje przejazd autobusem i pociągiem regionalnym do stacji Termini. Jeżeli na Termini będziesz chciał przesiąść się na metro, to konieczny będzie zakup biletu za 1,5 EUR (jak opisałem powyżej przy autobusie 520 + metro).

Autobus ATRAL + metro

Ta wersja połączenia jest bardzo podobna do opisanego powyżej połączenia autobusem miejskim nr 520. Zamiast autobusu miejskiego jedzie się autobusem ATRAL do końcowej stacji metra A (kolor czerwony), o nazwie Anagnina. Tutaj wsiada się w metro i dalej już wiadomo. Jako, że jest to końcowa stacja metra, to wszystkie pociągi odjeżdżają stąd w kierunku centrum Rzymu (kierunek Battistini).
Łączny koszt przejazdu to 2,7 EUR i składa się na niego:
– 1,2 EUR – bilet na autobus ATRAL na trasie Lotnisko Ciampino – stacja metro Anagnina
– 1,5 EUR – bilet na metro

Autobusy ATRAL zaczynają jeździć o godzinie 5:30, a ostatni kurs jest o godzinie 22:40. Szczegółowy rozkład jazdy autobusow znajdziesz na stronie ATRAL – [klik]

Autobusy Terravision

Terravision to duży przewoźnik, który oferuje transfery lotniskowe na kilkudziesięciu największych lotniska w całej europie. Bilet na przejazd należy kupić bezpośrednio na stronie Terravision – [klik]. Bilet kupuje się na konkretną godzinę, więc przy okazji masz gwarancję rezerwacji miejsca.
Linia Terravision najczęściej odjeżdża spod terminala lotniskowego ze stanowiska nr 38 i dowozi pasażerów bezpośrednio do dworca Termini, z którego możesz dojechać wszędzie.
Teoretyczny czas przejazdu to 40 minut (tak podaje przewoźnik), ale taki czas to raczej dobre życzenie. W praktyce będzie to zdecydowanie dłużej, ale za to w komfortowych warunkach i bez przesiadki.
Koszt biletu to 6 EUR. Na stronie Terravision – [klik] często dostępne są dodatkowe zniżki, więc rzeczywisty koszt przejazdu faktycznie może być niższy. W czasie gdy pisałem ten tekst (sierpień 2021) akurat trwała promocja i bilety były przecenione do 5 EUR.
Strona rezerwacyjna jest w kilku językach (w tym w języku polskim).

Inni przewoźnicy

Z lotniska kursują również inni przewoźnicy ale ich połączenia po wybuchu pandemii zostały częściowo zawieszone. Trudno więc w sposób jednoznaczny wskazać kiedy i jak kursują. Jeśli potrzebujesz innej formy transportu, to czeka cię samodzielne grzebanie w internecie, np. SIT – BUS SHUTTLE

Taksówki z lotniska

Jeżeli planujesz przyjazd do Rzymu taksówką to sugeruję wybrać oficjalne taksówki z licencją miejską (mają kolor biały i wyraźny napis TAXI na dachu). Mają one z góry ustalony cennik i od razu wiesz ile zapłacisz. Często taki cennik taksówka ma przyklejony na stałe do drzwi bocznych. Mimo wszystko przed wejściem do taksówki warto najpierw zapytać, czy koszt dojazdu do twojego miejsca docelowego będzie taki jak podany w cenniku.

Cennik dojazdu oficjalną miejską taksówką (sierpień 2021) jest następujący:
Lotnisko Ciampino – centrum (Mur Aureliana) – 30 EUR
Stazione Tiburtina – 35 EUR
Stazione Ostiense – 30 EUR
Lotnisko Ciampino – lotnisko Fiumicino – 50 EUR

Obszar który obejmuje Mur Aureliana możesz szczegółowo sprawdzić na mapie udostępnionej na stronie miasta Rzym – [klik]

Obszar Rzymu za Murem Aureliana
źródło: www.comune.roma.it

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.
No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *