Rzym – Lotnisko Ciampino: jak dojechać do centrum Rzymu i na lotnisko

Lotnisko Rzym Ciampino

Do czasu uruchomienia nowego lotniska (Fiumicino), Ciampino było głównym lotniskiem Rzymu. Obecnie sprawuję rolę wspomagającą i obsługuje ruch lotniczy związany z tanimi liniami lotniczymi jak Ryanair czy WizzAir. Tanie połączenia z Rzymem mają u nas: Warszawa Modlin, Kraków, Wrocław, Katowice, Poznań i Gdańsk. Jeśli więc wybierasz się do Rzymu jednym z tanich przewoźników lotniczych, to najpewniej wylądujesz na Ciampino. I dobrze! Lotnisko znajduje się blisko centrum Rzymu (w linii prostej około 15 km) i jest świetnie skomunikowane, a możliwości dojazdu jest naprawdę sporo.
Za dojazd do centrum zapłacisz (w zależności od wybranej opcji) od 1,5 do 50 EUR i dodam, że najtańsza opcja jest jedną z najlepszych.

Ze względu na mały rozmiar lotniska (ma tylko jeden terminal) poruszanie się po nim jest dość proste i wszystko jest blisko.
Lotnisko jest czynne w godzinach od 4:30 rano, do 0:00.
Adres lotniska: Via Appia Nuova, 1651, 00040 Ciampino RM, Włochy

Współrzędne GPS lotniska Ciampino:
41°47’56.8″N 12°35’25.1″E
41.799114, 12.590294 – kliknij i wyznacz trasę

Czy masz dobry plan zwiedzania Rzymu? Nawet jeżeli nie masz, to zaraz możesz mieć! Dla wszystkich, którzy nie chcą uronić nawet kropli z klimatu wiecznego miasta, przygotowałem bardzo mocno przemyślany, konkretny i uniwersalny plan zwiedzania, który udostępniam we wpisie: Rzym dla początkujących – zwiedzanie, atrakcje, mapa, noclegi. Solidna dawka konkretnych danych bez niepotrzebnych wypełniaczy! Polecam!

Najlepszy dojazd z lotniska Rzym Ciampino do centrum Rzymu

Zanim opiszę szczegółowe połączenia z lotniska do centrum Rzymu chciałbym zwrócić twoją uwagę na rzecz, która mimo że oczywista, to najczęściej jest ignorowana przy wyborze najlepszego transportu.
Rzym to ogromne i zatłoczone miasto. Przejazd przez jego centrum zawsze jest trudny i najeżony szykanami. Korki, światła, remonty, zwężenia, zmiany organizacji ruchu to codzienność w każdym dużym mieście. Utrudnienia sięgają często daleko poza centrum miasta. Dokładnie tak też jest w Rzymie. Dlaczego o tym piszę? Bo to ma ogromny wpływ na wybór najlepszego transportu. Okazuje się bowiem, że transport bezpośredni, który spod lotniska zawiezie cię wprost do centrum miasta wcale nie jest najlepszy. Jest droższy, a przejazd trwa dużo dłużej niż transportem łączonym.
Jak to możliwe? Powodem jest dokładnie to co opisałem powyżej: miejski tłok.
Transport bezpośredni musi się przebić przez całe miasto i zaliczyć wszystkie szykany, na jakie napotka.
Zaletą transportu bezpośredniego jest to, że jedziesz w większym komforcie. Jeżeli czas cię nie goni, a kilka euro nie ma dla ciebie większego znaczenia, to mimo wszystko może to być dobry dla ciebie wybór. Należy jednak mieć świadomość, że przejazd potrwa trochę dłużej.

Dobrze przemyślany transport łączony pozwala ominąć niemal wszystkie korki. Na czym polega sztuczka? Trzeba po prostu wsiąść w autobus miejski pod lotniskiem i dojechać do jednej z najdalej odsuniętych od centrum stacji metra (tutaj jeszcze nie ma wielkich korków). Potem przesiąść się do metra i dojechać w dowolne miejsce do centrum, omijając wszystkie korki. Szybko i tanio! Zdecydowanie najlepsza opcja!

Rzym

Gdy po wyjściu z samolotu zadzwonił do nas właściciel, u którego w Rzymie wynajmowaliśmy pokój, żeby zorientować się, o której będziemy, powiedziałem mu że dopiero wysiedliśmy. Powiedział: “OK, to będziecie w centrum za 2 godziny”. Wybraliśmy transport łączony i po niecałej godzince byliśmy na miejscu.
Część stron informacyjnych podaje, że przejazd z lotniska do centrum trwa około 30 minut. Sugeruję, żeby nie ufać tym informacjom, bo może spotkać cię niemiła niespodzianka.
Naprawdę dobre i szybkie połączenie zajmie ci nieco mniej niż godzinę. Taki minimalny czas warto kalkulować podczas planowania przejazdu.

Szczegółowe opisy zacznę więc od dwóch połączeń, które uważam za zdecydowanie najlepsze: autobus liniii 520 + metro lub autobus linii 720 + metro.

Autobus 520 oraz metro linia A (czerwona)

Do autobusu należy wsiąść na przystanku, który znajduje się bezpośrednio przed terminalem lotniska. Dla ułatwienia poniżej zamieszczam satelitarne zdjęcie z Map Google z zaznaczoną drogą przejścia z terminala na przystanek (zaznaczyłem też wejście do terminala odlotów).

Dojście z terminala do przystanku autobusów

Wsiadasz do autobusu 520 i jedziesz do samego końca trasy, czyli do przystanku Cinecitta. Znajduje się tu stacja metra o tej samej nazwie.
Autobus kursuje w kółko (mniej więcej co 20 minut) pomiędzy Cinecittą a Ciampino.

Na obrazku poniżej zamieszczam wygląd przystanku, wejścia do metra i budynku stacji Cinecitta. Będzie ci łatwiej zorientować się, że już jesteś na miejscu.

Przystanek Cinecitta

Tutaj przesiadasz się na metro linii A (linia czerwona) i jedziesz w kierunku Battistini. To kierunek w stronę centrum Rzymu. Stacja na której musisz wysiąść zależy od miejsca do którego chcesz dotrzeć. Sprawdź na mapie, która ze stacji metra jest najbliżej twojego miejsca zakwaterowania. Jeżeli okaże się, że najbliżej twojego miejsca docelowego będzie stacja metra linii B (niebieskiej), to żaden problem. Z linii czerwonej (A) na niebieską (B) możesz przesiąść się na stacji Termini.
Przydać ci się może mapa metra i kolei miejskiej – [klik], udostępniona przez rzymskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej.

Bilet na przejazd kosztuje 1,5 EUR. Jest to bilet zintegrowany dla rzymskiej komunikacji miejskiej, ważny zarówno na autobus jak i na metro. Od momentu skasowania jest ważny przez 100 minut. Na dojazd z lotniska do centrum Rzymu spokojnie wystarczy.
Bilet wygląda jak na obrazku poniżej:

Bilet na metro i autobus w Rzymie. Z jednej strony kolorowy, z drugiej trochę brzydszy.

Bilet możesz kupić w automatach biletowych lub kioskach wielobranżowych, funkcjonujących pod nazwą TABACCHI (to takie odpowiedniki naszych kiosków Ruch-u).
Na lotnisku bilety komunikacji kupisz również w okienku informacji turystycznej, którą znajdziesz w hali przylotów po odebraniu bagażu.

Okienko rzymskiej komunikacji miejskiej w terminalu lotniska, w którym kupisz bilet na autobus + metro.
Po prawej okienko linii autobusowej Terravision (przeczytasz o niej trochę dalej.

UWAGA!
W przypadku automatów zapłacić można tylko gotówką. Automaty przyjmują monety i banknoty, ale wydają nie więcej niż 6 EUR reszty. Jeśli będziesz chciał kupić 2 bilety to nie dasz rady zapłacić banknotem 10 EUR, bo reszta wyjdzie 7 EUR. Automat nie przyjmie wtedy banknotu.
Warto się przygotować na taką sytuację, żeby nie okazało się że masz pieniądze ale nie masz jak kupić biletu, bo w twoim portfelu są same wysokie nominały.

Kiosk TABACCHI i automat biletowy (po prawej).
W obu kupisz bilety na metro.

Autobus 720 oraz metro linia B (niebieska)

Do autobusu linii 720 wsiadasz na tym samym przystanku, co poprzednio opisanej linii 520.
Autobus kursuje w kółko (mniej więcej co 20 minut) pomiędzy lotniskiem Ciampino a Laurentiną.

Przystanek linii 520, 720 oraz AirLink przed terminalem lotniska Ciampino.

Dojazd jest banalnie prosty, bo jedziesz do samego końca linii i wysiadasz na ostatnim przystanku Laurentina, tuż obok budynku z wejściem do stacji metra, o tej samej nazwie: Laurentina.

Końcowy przystanek autobusu 720 przy stacji metra Laurentina
Wejście do stacji metra Laaurentina

Jednocześnie jest to końcowa stacja metra. Wszystkie pociągi odjeżdżają z niej w kierunku Rebibbia / Jonio (to kierunek w stronę centrum Rzymu).
Wsiadasz i jedziesz do centrum, wysiadając na wygodnej dla ciebie stacji. Jeżeli okaże się, że bliżej do celu masz z przystanku linii czerwonej (A), to jedziesz do stacji Termini gdzie linie krzyżują się i tam możesz przesiąść się na linię czerwoną.

Z biletami na metro i autobus 720 sytuacja jest identyczna jak opisana powyżej dla linii 520, więc nie będę tego pisał ponownie.

Ciampino Airlink – autobus i pociąg regionalny

Pod względem atrakcyjności to druga w kolejce oferta. Odrobinę droższa ale gwarantująca równie szybkie dotarcie do centrum Rzymu.
Połączenie nazywa się Ciampino-Airlink i nie będziesz mieć trudności ze znalezieniem go, ponieważ usługa jest bardzo intensywnie reklamowana. Punkty sprzedaży biletów są bardzo dobrze oznaczone i znajdują się już wewnątrz terminala przylotów. Wcześniejsza rezerwacja biletów nie jest konieczna.

Autobus AirLink odjeżdża … ale widać jak wygląda. Trudno go nie zauważyć.

Połączenie zorganizowane jest tak, że spod terminala Ciampino pasażerów zabiera autobus (linię obsługują autobusy ATRAL) i jedzie około 10 minut do stacji kolejowej Ciampino – Stazione FS Ciampino. Tutaj przesiadasz się na pociąg, który jedzie do głównej stacji przesiadkowej w Rzymie: Termini. Z Termini w sposób wygodny możesz już dojechać wszędzie.
Szczegółowy rozkład jazdy autobusów znajdziesz na stronie ATRAL – [klik]

Z dużym prawdopodobieństwem jest to najszybsza forma dotarcia do Termini.
Koszt połączenia to 2,7 EUR. Obejmuje przejazd autobusem i pociągiem regionalnym do stacji Termini. Jeżeli na Termini będziesz chciał przesiąść się na metro, to konieczny będzie zakup biletu za 1,5 EUR (jak opisałem powyżej przy autobusie 520 + metro).

Autobus ATRAL + metro

Ta wersja połączenia jest bardzo podobna do opisanego powyżej połączenia autobusem miejskim nr 520. Zamiast autobusu miejskiego jedzie się autobusem ATRAL do końcowej stacji metra A (kolor czerwony), o nazwie Anagnina. Tutaj wsiada się w metro i dalej już wiadomo. Jako, że jest to końcowa stacja metra, to wszystkie pociągi odjeżdżają stąd w kierunku centrum Rzymu (kierunek Battistini).
Łączny koszt przejazdu to 2,7 EUR i składa się na niego:
– 1,2 EUR – bilet na autobus ATRAL na trasie Lotnisko Ciampino – stacja metro Anagnina
– 1,5 EUR – bilet na metro

Autobusy ATRAL zaczynają jeździć o godzinie 5:30, a ostatni kurs jest o godzinie 22:40. Szczegółowy rozkład jazdy autobusow znajdziesz na stronie ATRAL – [klik]

Autobusy Terravision

Terravision to duży przewoźnik, który oferuje transfery lotniskowe na kilkudziesięciu największych lotniska w całej europie. Bilet na przejazd należy kupić bezpośrednio na stronie Terravision – [klik]. Bilet kupuje się na konkretną godzinę, więc przy okazji masz gwarancję rezerwacji miejsca.
Linia Terravision najczęściej odjeżdża spod terminala lotniskowego ze stanowiska nr 38 i dowozi pasażerów bezpośrednio do dworca Termini, z którego możesz dojechać wszędzie.
Teoretyczny czas przejazdu to 40 minut (tak podaje przewoźnik), ale taki czas to raczej dobre życzenie. W praktyce będzie to zdecydowanie dłużej, ale za to w komfortowych warunkach i bez przesiadki.
Koszt biletu to 6 EUR. Na stronie Terravision – [klik] często dostępne są dodatkowe zniżki, więc rzeczywisty koszt przejazdu faktycznie może być niższy. W czasie gdy pisałem ten tekst (sierpień 2021) akurat trwała promocja i bilety były przecenione do 5 EUR.
W dniach od 29 maja 2023 do 1 czerwca 2023 będzie działał kod GANCARC5TR, dzięki któremu przy rezerwacji otrzymasz 5% zniżki na zakupione transfery w Rzymie (FCO, CIA), Mediolanie (BGY, MXP) i Londynie (Stansted, Luton).
Strona rezerwacyjna jest w kilku językach (w tym w języku polskim).

Inni przewoźnicy

Z lotniska kursują również inni przewoźnicy ale ich połączenia po wybuchu pandemii zostały częściowo zawieszone. Trudno więc w sposób jednoznaczny wskazać kiedy i jak kursują. Jeśli potrzebujesz innej formy transportu, to czeka cię samodzielne grzebanie w internecie, np. tutaj – taksówki i linie autobusowe [klik]

Taksówki z lotniska

Jeżeli planujesz przyjazd do Rzymu taksówką to sugeruję wybrać oficjalne taksówki z licencją miejską (mają kolor biały i wyraźny napis TAXI na dachu). Mają one z góry ustalony cennik i od razu wiesz ile zapłacisz. Często taki cennik taksówka ma przyklejony na stałe do drzwi bocznych. Mimo wszystko przed wejściem do taksówki warto najpierw zapytać, czy koszt dojazdu do twojego miejsca docelowego będzie taki jak podany w cenniku.

Cennik dojazdu oficjalną miejską taksówką (sierpień 2021) jest następujący:
Lotnisko Ciampino – centrum (Mur Aureliana) – 30 EUR
Stazione Tiburtina – 35 EUR
Stazione Ostiense – 30 EUR
Lotnisko Ciampino – lotnisko Fiumicino – 50 EUR

Obszar który obejmuje Mur Aureliana możesz szczegółowo sprawdzić na mapie udostępnionej na stronie miasta Rzym – [klik]

Obszar Rzymu za Murem Aureliana
źródło: www.comune.roma.it
4.8/5 - (711 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
57 komentarzy do “Rzym – Lotnisko Ciampino: jak dojechać do centrum Rzymu i na lotnisko

 • 26 września 2021 o 09:34
  Bezpośredni odnośnik

  Dziękuję za bardzo przydatne informacje. W listopadzie wybieram się do Rzymu i jest mały stres z tym związany. Twoje szczegółowe objaśnienia jeden problem zdjęły mi z głowy. Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
  • 26 września 2021 o 10:36
   Bezpośredni odnośnik

   Mam podobnie, doskonale rozumiem! Stąd pomysł, by o tym pisać.
   Miłego i bezstresowego wyjazdu!

   Odpowiedz
  • 29 września 2021 o 20:29
   Bezpośredni odnośnik

   Niestety mimo ze autobusy 520 i 720 jezdza to na lotnisku nie da sie kupic biletow na nie. Celowo pozamykane kasy i brak automatow. Pierwsze wrazenie bardzo zle. Naciaganie ludzi jak w Zakopanem.

   Odpowiedz
   • 29 września 2021 o 20:45
    Bezpośredni odnośnik

    Nie mieliśmy problemów z zakupem biletu na lotnisku. Kilka automatów przy odbiorze bagażu i okienko informacji turystycznej jak na zdjęciu w artykule.
    Na każdej stacji metra są automaty i gdzieniegdzie kioski Tabacchi.
    Na jednej stacji metra (Cavour) był automat, który działał nie całkiem dobrze … no to zakleili go folią i z głowy. Nie było gdzie biletu kupić. Ale to są Włochy.
    Jak coś nie działa, to … nikt się tym nie przejmuje. Jak potrzebuje coś załatwić, to zamyka okienko i wychodzi na pół godziny załatwić sprawę. Taki urok Włoch.

    Odpowiedz
   • 19 kwietnia 2022 o 00:06
    Bezpośredni odnośnik

    Na lotnisku Ciampino po przylocie i odbiorze bagażu po wyjściu z odebranym bagażem oprócz okienek z biletami jest bufet-bar gdzie można oprócz kawy, napojow kupić bilety po 1,50 euro na autobus 520 i 720

    Odpowiedz
  • 11 października 2021 o 21:19
   Bezpośredni odnośnik

   Czy muszę kupić bilet 1.50 Euro jezeli mam bilet tygodniowy za 24 Euro na wszystkie linie w granicach Rzymu?

   Odpowiedz
 • 11 października 2021 o 21:21
  Bezpośredni odnośnik

  Chciałabym dostac się z miasta na czampino mam tygodniowy bilet za 24 Euro czy mimo to muszę kupić nowy bilet chciałabym dostac się na czampino metrem a następnie linia 520?

  Odpowiedz
  • 14 grudnia 2021 o 08:29
   Bezpośredni odnośnik

   Jeżeli to jest bilet na linie obsługiwane przez komunikację miejską (ATAC) to nie musisz.

   Odpowiedz
 • 19 marca 2022 o 12:44
  Bezpośredni odnośnik

  Jadę za 3 dni , do tej pory lataliśmy na Fiumicino , Ciampino pierwszy raz . Twój opis rewelacyjny , dziękuję bardzo.
  Ps.
  Czytam również inne Twoje włoskie opisy …………………………
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 20 marca 2022 o 20:35
  Bezpośredni odnośnik

  Cześć! 🙂 Jacku, mam nietypowe godziny przylotu i wylotu z Rzymu. Doradzisz odnośnie transportu do dworca Termini? Przylot do Rzymu o 21:10 (czwartek), wylot 06:15 (niedziela). Z góry dziękuję!

  Odpowiedz
  • 21 marca 2022 o 08:13
   Bezpośredni odnośnik

   Hej,
   Twoje godziny przyjazdu nie stanowią dużego problemu. W jednym z komentarzy powyżej podałem godziny funkcjonowania metra i autobusów. Znajdziesz tam również linki to szczegółowych rozkładów jazdy. W tygodniu kursują mniej więcej do 23.30 a w weekend dłużej.

   Odpowiedz
   • 12 czerwca 2022 o 19:30
    Bezpośredni odnośnik

    Witam. Czy na lotnisku Campino w informacji turystycznej również zakupię bilet tygodniowy? Płatność gotówką czy kartą?

    Odpowiedz
  • 26 marca 2022 o 23:48
   Bezpośredni odnośnik

   Mamy ten sam problem, czyli te same godziny wylotu. Zostaje chyba tylko taksówka, bo metrem czy pociągiem jest za późno z Rzymu na lotnisko na 6:15.

   Odpowiedz
 • 11 kwietnia 2022 o 00:08
  Bezpośredni odnośnik

  Jacku,
  to prawda, że lotnisko Ciampino jest w tej chwili zamykane na noc (od 24 do 4:30)?
  Mamy lot o 6:10 i zaczynamy drżeć o to, czy zdążymy…
  Mejlowałem z taksówkarzem Dorianem, Polakiem z Rzymu, ale on winszuje sobie 50 euro za kurs z Termini. Trochę drogo, ale pewnie będzie trzeba się zdecydować .

  Odpowiedz
  • 11 kwietnia 2022 o 08:53
   Bezpośredni odnośnik

   Rano jest mało ludzi więc pewnie nawet zostanie Wam trochę czasu. Pewnie mają to na lotnisku przećwiczone. Nie ustawiliby godziny odlotu tak, żeby nie móc zdążyć odprawić ludzi.

   Odpowiedz
  • 18 lipca 2022 o 13:22
   Bezpośredni odnośnik

   Dzień dobry. Czy udało się zdążyć na lot? Jeżeli tak to w jaki sposób? Byłabym wdzięczna za odpowiedz, ponieważ planujemy lecieć w tych samych godzinach i również nie wiemy jak dojechać w tych godzinach z centrum na lotnisko. Chcieliśmy przeczekać na lotnisku, ale z tego co widzę nie ma takiej opcji 🙁

   Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2022 o 00:08
  Bezpośredni odnośnik

  w którym miejscu na Laurentinie jest początkowa stacja odjazdu autobusu 720 na lotnisko Ciampino?

  Odpowiedz
  • 19 kwietnia 2022 o 09:07
   Bezpośredni odnośnik

   Po ażurowym zadaszeniem, jak na zdjęciu w artykule powyżej.
   Zwykle staje na stanowisku mniej więcej w połowie długości zadaszenia.

   Odpowiedz
 • 24 kwietnia 2022 o 21:49
  Bezpośredni odnośnik

  Wybieram się w maju i dopiero teraz zaczyna mnie opuszczać stres. Dzięki Twojemu opisowi nareszcie wiem jak dojechać do apartamentu ( przerażenie mnie opuściło). Bedę czytać dalej. Wracam z Fiumicino, więc będę u Ciebie szukać podpowiedzi jak się tam dostać. Ale nawet gdyby nie było, to i tak jestem bardzo wdzięczna.

  Odpowiedz
  • 24 kwietnia 2022 o 21:52
   Bezpośredni odnośnik

   Gdy już przerobisz „na żywo” dojazd z Ciampino, to dotarcie do Fiumicino będzie dla Ciebie już proste.

   Odpowiedz
 • 24 kwietnia 2022 o 21:54
  Bezpośredni odnośnik

  Chciałam dać 5 gwiazdek, ale ( głupio mi ) nie wiem jak to zrobić. Nie jestem z pokolenia 20-latków. Proszę o podpowiedź.

  Odpowiedz
  • 24 kwietnia 2022 o 22:09
   Bezpośredni odnośnik

   trzeba po prostu kliknąć na piątą gwiazdkę i gotowe 🙂
   jeżeli już było kliknięte, to kolejnego kliknięcia nie przyjmie … można tylko raz
   bardzo dziękuję 🙂

   Odpowiedz
 • 25 kwietnia 2022 o 11:40
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo dziękuję za trafne i rzeczowe informacje oraz bardzo pomocne zdjęcia dzięki którym poruszaliśmy się po Ciampino jak jak u siebie (byliśmy pierwszy raz). Wielki pozytyw za tą pomoc 👍😁

  Odpowiedz
  • 25 kwietnia 2022 o 11:44
   Bezpośredni odnośnik

   Super!
   Proszę polecać i udostępniać.
   Dla mnie to największa nagroda!

   Odpowiedz
 • 11 maja 2022 o 21:38
  Bezpośredni odnośnik

  Znakomite porady Jacku! Prosto, w pełni ale też ciekawie, bez wątków pobocznych i gadulstwa. Dla mnie modelowo. Piszesz o najistotniejszych kwestiach. Absolutnie doskonały pomysł na podzielenie się zdobytymi doświadczeniami. WIELKA piątka! Zainspirowałeś mnie i pewnie wielu innych. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2022 o 08:37
  Bezpośredni odnośnik

  Świetny artykuł! Bardzo dziękuję ! Ale chciałabym dopytać jak ludzie radza sobie jak mają wylot z Ciampinio o z samego rana ?:D Pierwszy autobus jest o 4:30 …. troche pózno 🙁

  Odpowiedz
  • 25 lipca 2022 o 09:12
   Bezpośredni odnośnik

   Ten temat pojawia się dość często … Chyba tylko taksówka, umówiona wcześniej.

   Odpowiedz
 • 27 września 2022 o 08:51
  Bezpośredni odnośnik

  Super artykuł. ja po raz pierwszy wybieram się ze znajomymi i tez mam mętlik w głowie. Musze wydrukować Twój artykuł i prześledzić trasę. Dziękuję

  Odpowiedz
 • 2 marca 2023 o 13:35
  Bezpośredni odnośnik

  Super artykuł bardzo pomocny , lecę do Rzymu na początku kwietnia i czuję się pewniej z takimi informacjami. Proszę o podpowiedz gdzie można wystawić ***** 🙂
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 17 marca 2023 o 10:10
  Bezpośredni odnośnik

  Poprostu super. Wybieram sie za tydzień do Rzymu i z takim przewodnikiem jaki stworzył Pan Jacek czuje sie o wiele pewniej. Wszystko opisane w kazdym szczególe. Tylko dla godzina odlotu o 6 rano spedza mi sen z powiek. Ale damy rade.

  Odpowiedz
  • 17 marca 2023 o 10:15
   Bezpośredni odnośnik

   Przy meldowaniu się na nocleg proszę zapytać o możliwość zamówienia taksówki. Właściciel kwatery lub recepcja hotelu na pewno dysponuje namiarami na taksówki. Wyjdzie drożej, ale wtedy bez stresu.

   Odpowiedz
 • 29 marca 2023 o 10:30
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo przydatne informacje, wykorzystałam podczas pobytu w marcu. W zasadzie 1:1 z kilkoma niewielkimi zmianami. Super opis i zdjęcia transportu z lotniska do centrum, a także opis trasy zwiedzania Rzymu na 2 dni. Bardzo pomocny wpis, dziekuję seredcznie i polecam blog:)

  Odpowiedz
  • 21 kwietnia 2023 o 11:05
   Bezpośredni odnośnik

   tam są 2 lub 3 stanowiska jedno obok drugiego,
   z jednego z nich, tam gdzie akurat jest wolne miejsce

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *