Mała Rawka i Wielka Rawka: szlak z Przełęczy Wyżniańskiej

Widok z żółtego szlaku pomiędzy Małą a Wielką Rawką

Idziemy na Rawki

Spacer na Małą i Wielką Rawkę z Przełęczy Wyżniańskiej ma wiele zalet. Jest krótki (w obie strony łącznie długość spaceru nie przekracza 10 km). Z pięknymi widokami obcuje się niemal od samego początku szlaku, bo już na pierwszym kilometrze szlaku można podziwiać rozległą panoramę z widokiem na połoninę Wetlińską, Caryńską oraz na grupę najwyższych szczytów Bieszczad, zwanych potocznie gniazdem Tarnicy. Najlepsze czeka jednak po wyjściu na Małą Rawkę. Widoki z Małej Rawki są fantastyczne, a idąc dalej połoniną w kierunku Wielkiej Rawki dostajemy jeszcze więcej. To jeden z najpiękniejszych fragmentów szlaku i chyba najlepsze miejsce, by zobaczyć z daleka, jak wyglądają najpiękniejsze i najbardziej znane połoniny Bieszczad.
Ścieżka od Przełęczy Wyżniańskiej do Małej Rawki wiedzie szlakiem zielonym, a od Małej Rawki do Wielkiej Rawki szlakiem żółtym.

Początek szlaku – Przełęcz Wyżniańska

Małą Rawka jak dojechać – to najczęstsze pytanie do google (dokładnie z takim błędem: Małą Rawka).
Spacer w kierunku Małej i Wielkiej Rawki rozpoczyna się na Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie znajduje się duży parking dla turystów przybywających na szlak samochodem. Współrzędne GPS parkingu zamieszczam poniżej. Po wjeździe na parking należy uiścić opłatę za parkowanie oraz kupić bilety wstępu do Bieszczadzkiego Paku Narodowego.

Parking na Przełęczy Wyżniańskiej. Aby iść w kierunku Małej Raki, należy zostawić widoczną na zdjęciu budkę obsługi parkingu za plecami.

Z parkingu należy kierować się na zielony szlak, ale uwaga! Zielony szlak z parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej odchodzi w dwie strony: na Mała Rawkę oraz w przeciwnym kierunku na połoninę Caryńską. Aby udać się we właściwym kierunku (czyli na Małą Rawkę), trzeba skierować swoje kroki tak, by ulicę dojazdową oraz budkę obsługi parkingu mieć za plecami.

Parking na Przełęczy Wyżniańskiej, współrzędne GPS:
49°07’29.8″N 22°35’29.8″E
49.124941, 22.591596 – kliknij i wyznacz trasę

Część pierwsza (szlak zielony): Parking – Bacówka PTTK pod Małą Rawką

Pierwsza część trasy (około 1,3 km) przebiega bardzo przyjemnie. Idziemy w otoczeniu rozległej polany, wygodną droga dojazdową do Bacówki PTTK pod Małą Rawką. Przez nami znajduje się zalesione zbocze Małej Rawki. Po lewej ręce mamy doskonale widoczne gniazdo Tarnicy, za plecami połoninę Caryńską, a po prawej ręce i trochę do tyłu połoninę Wetlińską. Już tutaj widoki są piękne, a Bacówkę PTTK osiąga się bardzo szybko.

Szlak zielony z parkingu w kierunku bacówki. Przed nami zalesione zbocza Małej Rawki.
Rozległa polana w pierwszej części spaceru, z widokiem na grupę najwyższych szczytów Bieszczad w otoczeniu Tarnicy.
Gniazdo Tarnicy na lekkim zbliżeniu.

Część druga (szlak zielony): Bacówka PTTK pod Małą Rawką – Mała Rawka

Około 300m od Bacówki szlak wchodzi w piękny bukowy las i rozpoczyna się podejście, które najpierw łagodne, szybko zamienia się w dość strome. Podeście najpierw prowadzi wzdłuż strumienia i z czasem przechodzi w ułożone z drewnianych belek stopnie, pomagające pokonać najbardziej wymagające fragmenty wzniesienia. Silne nachylenie zbocza nie odpuszcza aż do momentu, w którym poszycie leśne staje się rzadsze i niższe. Przerzedzający się las jest sygnałem, że powoli zbliżamy się do końca podejścia i niebawem osiągniemy kolejny istotny punkt spaceru: Małą Rawkę (1272 m n.p.m).
Mała Rawka do doskonały moment na dłuższy odpoczynek i zarazem początek fragmentu obfitującego w najpiękniejsze widoki.

Wejście w bukowy las. Na razie jest nawet delikatnie z górki.
Przyroda wita nas soczystą zielenią.
Zaczyna być stromo pod górkę.
Stok ani na chwilę nie odpuszcza. Ciągle mocno w górę. Piękna przyroda pozwala zapomnieć o zmęczeniu, a pod pretekstem robienia zdjęć można chwilę odpocząć.
Pojawiają się pierwsze i najostrzejsze na szlaku schody.
Kolejne stopnie są już łagodniejsze, ale będą towarzyszyły nam już niemal do samej Małej Rawki.
Roślinność staje się niższa i pojawia się więcej światła. To znak, że niebawem koniec wspinaczki. Stok łagodnieje, za 300m będziemy na Małej Rawce.

Część trzecia (szlak żółty): Mała Rawka – Wielka Rawka

Aby dotrzeć na Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.) należy skierować się na szlak żółty. To szlak łączący obie Rawki ze sobą. Jest niemal płaski z jednym, niewielkim podejściem, które po przejściu drugiej części szlaku (z Bacówki na Mała Rawkę) nie powinno na nikim zrobić już większego wrażenia.
Ten fragment szlaku to jeden z najpiękniejszych szlaków widokowych, z rozległymi panoramami połonin: Wetlińskiej i Caryńskiej oraz grupy najwyższych szczytów wokół Tarnicy.
Dojście na Wielką Rawkę nie powinno zająć więcej niż 20-30 minut. Na szczycie znajduje się betonowy słup, pozostałość po dawnym stanowisku geodezyjnym (punkt triangulacyjny). Grzbietem Wielkiej Rawki można przejść nieco dalej, aż do połączenia szlaku żółtego z niebieskim, gidze kończy się nasza wycieczka.
Teraz pozostaje już tylko zawrócić i tą samą drogą wrócić na parking na Przełęczy Wyżniańskiej.

Małą Rawka i początek łagodnego i pięknego szlaku żółtego na Wielką Rawkę
Szlak żółty na Wielką Rawkę. W tle na horyzoncie widoczny betonowy słup, pozostałość po dawnym punkcie triangulacyjnym.
Widok z żółtego szlaku gdzieś pomiędzy Małą a Wielką Rawką.
Droga powrotna w kierunku Małej Rawki.

Mapa trasy

Poniżej znajduje się mapa trasy wraz z wykresem wysokości, jaką trzeba będzie pokonać w trakcie spaceru. Na wykresie wysokości pod mapą doskonale widać opisane przeze mnie trzy części trasy (płaski początek, ostre podeście w części drugiej, i płaską cześć trzecią pomiędzy Małą i Wielką Rawką).

Noclegi w okolicy Przełęczy Wyżniańskiej

Poniżej załączam link do noclegów położonych w okolicy Przełęczy Wyżniańskiej. Większość z nich położona jest w odległości około kilkunastu kilometrów od parkingu przy przełęczy. Obszar wyszukiwania ograniczyłem do terenu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, więc propozycje z wyników wyszukiwania będą jednocześnie bardzo dobrymi lokalizacjami pod zwiedzanie innych, atrakcyjnych bieszczadzkich szlaków. Można je więc traktować jako bazę wypadową do zwiedzania Bieszczad.
Poszukiwania noclegu na wakacje należy zacząć już w lutym. W marcu jest szczyt rezerwacji noclegów w terminach wakacyjnych i ciekawe oferty znikają bardzo szybko. W kwietniu dostępne są już tylko te mniej atrakcyjne, gorzej położone lub te najdroższe.

Zobacz: noclegi w Bieszczadach (Bieszczadzki Park Narodowy) – [klik]

Kilka przykładowych ofert noclegów

Leśne Berdo Przysłup – [klik]

Czapa Dziada – [klik]

Dworek Roh

4.8/5 - (162 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Jeden komentarz do “Mała Rawka i Wielka Rawka: szlak z Przełęczy Wyżniańskiej

  • o
    Bezpośredni odnośnik

    Bardzo rzetelnie opisana trasa. Jestem w Bieszczadach pierwszy raz. Przed każdym wyjściem na szlak, czytam Pana teksty, by się przygotować. Są w nich wszystkie niezbędne informacje, okraszone pięknymi zdjęciami. Człowiek od razu ma ochotę zobaczyć te cudne widoki na własne oczy:-)
    Dziękuję!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *