Bieszczady – noclegi, domki. Gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach?

Bieszczady są wszędzie?

Szukając noclegu w Bieszczadach przeszedłem zapewne tę samą ścieżkę co większość internetowych poszukiwaczy. Wpisałem w wyszukiwarkę „noclegi Bieszczady” i dostałem nieskończoną listę propozycji. Z wyników wyszukiwania dowiedziałem się, że w Bieszczadach leżą miejscowości, których bym o to nigdy nie podejrzewał.
Osz kurde – pomyślałem – te Bieszczady to bardzo rozległe góry. Zajmują spory kawał Polski! No cóż, być może z punktu widzenia właściciela kwatery, proponowany przez niego nocleg leży w Bieszczadach … ale jeżeli do parkingu przy szlaku muszę jechać 1,5 godziny samochodem to mam poważne wątpliwości czy ten nocleg naprawdę leży w Bieszczadach.
Sugerując się opisami proponowanych kwater, bez wnikania w mapę (szczególnie w przypadku Bieszczad) można zaliczyć niezłą wpadkę. Rosnąca popularność tych gór sprawia, że coraz więcej miejscowości (a w zasadzie właścicieli kwater) dopisuje się do Bieszczad, by łatwiej sprzedawać swoje usługi. Ostatecznie może jednak się okazać że więcej casu będzie trzeba spędzić w samochodzie, na dojazdach do szlaków, niż na chodzeniu po górach.

Bieszczady – mapa to podstawa

Zaskoczony wynikami wyszukiwania i rozmachem z jakim właściciele kwater doprowadzają do nieustannego rozszerzania się Bieszczad postanowiłem zacząć od początku, czyli od mapy. Większość z nas chce pojechać w Bieszczady, by przespacerować się zachwycającymi połoninami … to jest jasne.
Nikogo nie zaskoczy też fakt, że najpiękniejsze fragmenty Bieszczad, czyli te na których nam, turystom najbardziej zależy z przyczyn oczywistych objęte są obszarem Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jest to jednocześnie z dużym przybliżeniem obszar tzw. Bieszczad Wysokich.
Połoniny (czyli obszary w formie rozległych, trawiastych polan, pozbawione wysokiej roślinności i drzew) pojawiają się bowiem w Bieszczadach mniej więcej powyżej wysokości 1100 m nad poziomem morza.
No to zobaczmy na mapie jaki obszar nas interesuje najbardziej!
Na poniżej mapce interesujący nas obszar zakreśliłem kolorem niebieskim. Pokrywa się on z obszarem Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na mapę naniosłem również położenie najładniejszych połonin bieszczadzkich i najciekawszych fragmentów Bieszczad.

Bieszczadzki Park Narodowy – najbardziej interesujący turystycznie obszar
podkład mapy: OpenStreetMap

Zaskoczenie

Przyznaję, ze trochę zaskoczył mnie wynik zaznaczenia. Okazało się bowiem, że mimo sceptycznego i bardzo ostrożnego podejścia do ofert typu „nocleg w Bieszczadach”, zaznaczony obszar z najciekawszymi fragmentami Bieszczad jest i tak mniejszy, niż nawet mi – sceptykowi – się wydawało. Może przyjąłem zbyt wymagające kryteria? W końcu nawet Cisna, która nieodłącznie kojarzy się z Bieszczadami znalazła się poza tym obszarem!
Sprawdźmy! Do tego przyda się kolejna mapa. Pozostawiłem na niej zaznaczenie najładniejszych połonin w Bieszczadach, oraz dołożyłem położenie najpopularniejszych miejscowości oferujących noclegi w „Bieszczadach”. Sprawdziłem też czasy dojazdu do parkingów, które znajdują się na początku szlaków turystycznych prowadzących na połoniny (w tym wypadku zdecydowałem się podać czasy dojazdu do parkingu w Brzegach Górnych, z którego można wyjść szlak na Połoninę Wetlińską i Połoninę Caryńską. Zaznaczyłem go na mapie niebieskim symbolem parkingu).
Czasów dojazdu z poszczególnych miejscowości nie nanosiłem na mapę, żeby nie zaciemniać mapy. Zamieściłem je pod mapką.

Mapa Bieszczad oraz położenie popularnych w wyszukiwarkach miejscowości, oferujących noclegi w Bieszczadach

Czasy dojazdów z noclegu w „Bieszczadach”

Teraz, gdy wiem już czego oczekuję mogę sprawdzić, które noclegi mogę uznać za leżące w Bieszczadach. Jedynym kryterium jakie mnie w tej chwili interesuje jest czas dojazdu do najciekawszych szlaków bieszczadzkich.

Sanok

Czas dojazdu z Sanoka do Bieszczad to 1h 30min w jedną stronę (!!!).
Wyobrażasz sobie, że każdego dnia na same dojazdy do szlaków trzeba by poświęcić 3 godziny? Bzdura! Ale oferta noclegowa Sanoka jak najbardziej pojawia się wśród propozycji noclegów w Bieszczadach. Sanok zdecydowanie nie nadaje się na bazę wypadową dla wędrówek po Bieszczadach.
Gdyby jednak był ci potrzebny nocleg w Sanoku, to podaję link do bazy noclegowej Sanoka – [klik]

Droga i czas przejazdu z Sanoka
Lesko

Czas dojazdu w jedną stronę: 1h 15min
Kolejna miejscowość, która sprzedaje „noclegi w Bieszczadach” leżąc prawie 70 km od Bieszczad. To tak jakby sprzedawać noclegi nad morzem w Malborku, z którego nad morze i tak jest o 20 km bliżej niż z Leska w Bieszczady.
Lesko jednak ma swój urok i nie wykluczam, że możesz potrzebować noclegu w Lesku. Podaję więc link do bazy noclegowej Leska – [klik]

Droga i czas przejazdu z Leska
Solina

Czas dojazdu w jedną stronę: 1h 5min
Solina od zawsze (w mojej głowie) leżała w Bieszczadach. Słysząc „Solina” myślałem „Bieszczady”. No cóż, okazuje się, że ten stereotyp jest fałszywy. Godzina jazdy w jedną stronę to zdecydowanie za daleko.
Jeżeli jednak nie planujesz codziennie wychodzić w Bieszczady Wysokie i szukasz po prostu ładnego miejsca do wypoczynku i mniej wymagających fizycznie, ale pięknych szlaków spacerowych, to przeczytaj przewodnik po Solinie i okolicach – [klik].

Solina – sprawdź noclegi w Solinie – [klik]

Droga i czas przejazdu z Soliny
Polańczyk

Czas dojazdu w jedną stronę: 1h
Polańczyk to obok Soliny chyba największa baza noclegowa w „Bieszczadach”. Podczas wyszukiwania noclegów aż roi się od propozycji w Polańczyku. Niestety trzeba sobie jasno powiedzieć: Polańczyk nie leży w Bieszczadach. Od prawdziwych Bieszczad nadal dzieli go 50 km, czyli nadal więcej niż przytoczony wcześniej Malbork od morza.

Poszukujesz noclegu w Polańczyku? Sprawdź bazę noclegową Polańczyka – [klik]

Droga i czas przejazdu z Polańczyka
Ustrzyki Dolne

Czas dojazdu w jedną stronę: 50min
To było dla mnie kolejne zaskoczenie. Ustrzyki zawsze lokalizowałem w samym sercu Bieszczad, a tu proszę, prawie godzina jazdy w jedną stronę. To ciągle wydaje się trochę za dużo.
Do interesujących nas szlaków jest z nich za daleko. Jednego roku mieszkaliśmy właśnie w Ustrzykach Dolnych i na własnej skórze odczułem uciążliwość tak długiego dojazdu na szlaki.

Baza noclegów w Ustrzykach Dolnych – [klik]

Droga i czas przejazdu z Ustrzyk Dolnych
Cisna

Czas dojazdu w jedną stronę: 35min
Pierwsza z serii miejscowości z sensownym czasem dojazdu. Cisna co prawda leży poza obszarem Bieszczadzkiego Parku Narodowego (znajduje się na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego) ale czas dojazdu w okolicy 30 minut jest w pełni akceptowalny. To również sprawdziłem na własnej skórze. Mieszkaliśmy w Cisnej przez 11 dni i dojazdy z Cisnej do różnych szlaków nie były uciążliwe. Zresztą w Bieszczadach gdziekolwiek by się nie mieszkało, ze względu na to, że szlaki są dość rozrzucone, zawsze gdzieś trzeba będzie dojechać.
Cisna dobrze nadaje się na bazę wypadową.
Pod tym linkiem znajdziesz noclegi w Cisnej – [klik]

Droga i czas przejazdu z Cisnej
Wetlina

Czas dojazdu w jedną stronę: 10min
Wetlina to samo serce Bieszczad (choć formalnie nadal leży poza granicą Bieszczadzkiego Parku Narodowego). Doskonała lokalizacja, wszędzie blisko. Z punktu widzenia wędrowca, jedno z najlepszych miejsc na nocleg w Bieszczadach. Przez Wetlinę przechodzi m.in. żółty szlak na połoninę Wetlińską, więc kilka wędrówek można odbyć nawet bez dojeżdżania gdziekolwiek.
Szukając noclegu warto sprawdzić też okolice pobliskich wiosek położonych pomiędzy Cisną a Wetliną (Dołżyca, Krzywe, Przysłup, Strzebowiska, Kalnica, Smerek). Obecnie jest w nich sporo interesujących miejsc noclegowych i ciągle powstają nowe.

Wetlina – sprawdź noclegi w Wetlinie – [klik]

Droga i czas przejazdu z Wetliny
Ustrzyki Górne

Czas dojazdu w jedną stronę: 10min
Ustrzyki Górne to doskonała lokalizacja. Przechodzą tędy dwa główne szlaki turystyczne Bieszczad (czerwony i zielony), prowadzące na: Tarnicę, Szeroki Wierch, Połoninę Caryńską, Bukowe Berdo, Halicz. Do punktów startowych na inne szlaki dojazd jest bardzo krótki. Niestety Ustrzyki Górne dysponują bardzo małą ilością miejsc noclegowych. Rezerwację noclegu tutaj trzeba zrobić z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Ustyrzyki Górne – sprawdź noclegi w Ustrzykach Górnych – [klik]

Droga i czas przejazdu z Ustrzyk Górnych
Dwernik

Czas dojazdu w jedną stronę: 10min
To kolejna mikro-miejscowość w Bieszczadach. Świetnie zlokalizowana ale wymaga poszukiwania i rezerwacji miejsca z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Dwernik noclegi – [klik]

Droga i czas przejazdu z Dwernika
Muczne

Czas dojazdu w jedną stronę: 30min
Muczne to miejsce dla miłośników naprawdę ustronnych miejsc. Leży niemal na końcu Bieszczad, a ruch turystyczny ogranicza się wyłącznie do chętnych przyjeżdżających na początek szlaku żółtego na Bukowe Berdo. W pozostałym czasie dnia to oaza ciszy i spokoju.
Wspomniany przeze mnie żółty szlak to doskonała przepustka do wędrówek po grupie połonin i szczytów, położonych w pobliżu Bukowego Berda, Szerokiego Wierchu, Tarnicy i Halicza. Doskonała baza wypadowa dla prawdziwych wędrowców.

Muczne – sprawdź dostepne noclegi – [klik]

Droga i czas przejazdu z Mucznego
Lutowiska

Czas dojazdu w jedną stronę: 20min
Lutowiska to doskonała lokalizacja. Czas dojazdu do Brzegów Górnych to jedynie 20 minut, ale warto zauważyć, że do Ustrzyk Górnych, które są doskonałym punktem startowym na kilka spektakularnych szlaków jest równie blisko (19 min). Identyczną ilość czasu zajmie nam dojazd do Mucznego.
Oprócz doskonałej lokalizacji Lutowiska oferują całkiem przyjemną bazę noclegową, która co roku staje się coraz szersza.
Poniżej zamieszczam dwa linki, do dwóch sprawdzonych baz noclegowych. Linki przygotowane są tak, że filtrują wyniki, by w pierwszej kolejności wyświetlały się aktualnie dostępne oferty z terenu gminy Lutowiska, a dopiero potem z najbliższej okolicy.
Lutowiska – sprawdź noclegi w Lutowiskach – [klik]

Droga i czas przejazdu z Lutowisk

Najlepsze noclegi w Bieszczadach i poszukiwanie noclegów

Baz danych i wyszukiwarek z noclegami w Bieszczadach jest naprawdę sporo. Nie jestem w stanie ocenić wiarygodności ich wszystkich. Nie wiem na ile oferty w nich zawarte są zgodne z opisami, itd. Nie chcę więc polecać w ciemno wielu różnych wyszukiwarek. Sam korzystam najczęściej z jednej lub z dwóch, sprawdzonych przeze mnie wielokrotnie podczas wieloletnich wyjazdów. Za ich pośrednictwem przez kilkanaście lat skorzystałem bez problemów z kilkudziesięciu rezerwacji w całej Europie i Polsce. Polecę więc to co sam dobrze znam.
Poniżej zamieszczam więc link do strony z ofertami noclegów i hoteli przygotowany w taki sposób, że automatycznie filtruje noclegi z obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego, eliminując te, które w Bieszczadach nie leżą, choć bardzo by chciały.

Zobacz: noclegi w Bieszczadach (Bieszczadzki Park Narodowy) – [klik]

Dodatkowo propozycje konkretnych noclegów położonych w pobliżu najciekawszych bieszczadzkich szlaków znajdziesz w osobnych wpisach zgrupowanych pod wspólnym hasłem: Bieszczady dla początkujących – [klik]

4.9/5 - (278 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
9 komentarzy do “Bieszczady – noclegi, domki. Gdzie najlepiej nocować w Bieszczadach?

 • 16 marca 2021 o 11:44
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo dobry artykuł. Konkretne wskazówki z fajnymi mapkami. Przyda mi się w planowaniu tegorocznego wypadu w Bieszczady. 👍

  Odpowiedz
  • 29 grudnia 2022 o 18:50
   Bezpośredni odnośnik

   Świetny blog🤗🤗🤗Z ciekawością go przeczytałam i teraz już wiem wszystko co powinnam wiedzieć wybierając się w Bieszczady 🤗

   Odpowiedz
 • 22 sierpnia 2021 o 16:50
  Bezpośredni odnośnik

  Dzieki za artykul. Noclegu co prawda nie znalazlam, ale informacje bardzo pomocne.
  Dobra, rzetelna praca, konkretne informacje.

  Raz jeszcze dzieki 🙂

  Odpowiedz
 • 22 sierpnia 2021 o 20:33
  Bezpośredni odnośnik

  Dziękuję za ten ciekawy i pomocny artykuł. Wybieram się w Bieszczady po 50 latach. Wspomnienia z wczesnej młodości.

  Odpowiedz
 • 24 października 2021 o 11:26
  Bezpośredni odnośnik

  Dziękuję za ciekawy artykuł, właśnie takiego szukałam. A gdzie Pan proponuje jako miejsce noclegowe dla 65+ ( po zawale,kłopoty z chodzeniem,lekka zadyszka).Szukamy z mężem miejsca na nocleg ale w ogromie ofert trudno na coś się zdecydować.

  Odpowiedz
  • 25 października 2021 o 08:30
   Bezpośredni odnośnik

   Zdecydowanie okolice Soliny: Polańczyk. Polańczyk jest nastawiony uzdrowiskowo i jest najlepiej przygotowany pod tym kątem. Wokół Polańczyka są łatwe trasy spacerowe.

   Odpowiedz
 • 28 czerwca 2023 o 07:49
  Bezpośredni odnośnik

  Wspanialy artykul. Wlasnie wybieram sie w te okolice. Od 50-ciu lat mieszkam w Australii, ale w Bieszczadach jeszcze nie bylem. Moze w tym roku w sierpniu uda mi sie. Bardzo cenne wskazowki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *