Chorwacja – pogoda długoterminowa. Kiedy jechać? Temperatura powietrza, wody i klimat

Chorwacja klimat

Długo zastanawiałem się jak w kilku słowach opisać pogodę i klimat na Chorwacji, by opis był użyteczny z punktu widzenia podróżnika i urlopowicza … i chyba wpadłem na dobry, prosty i skuteczny pomysł. Nie chodzi bowiem o niepotrzebnie szczegółowe dane, których nadmiar tylko wprowadza zamieszanie, a o jasny, czytelny i przekaz.
Wykorzystamy do tego specjalnie przygotowaną przez mnie mapę, która dzieli Chorwację na trzy kolorowe strefy. Nazwijmy je umownie strefami urlopowymi.

Teraz rzuć okiem na mapę poniżej:

Mapa pogodowych stref urlopowych na Chorwacji

Na mapie widać trzy strefy. Kolor odwzorowuje przyjazność pogodową danej strefy. Uwzględnia on nie tylko temperaturę ale i długość trwania sezonu urlopowego, w którym można korzystać z dobrej pogody.
Chorwacja leży w dwóch strefach klimatycznych: śródziemnomorskiej i umiarkowanej kontynentalnej.
Strefa śródziemnomorska jest zdecydowanie łagodniejsza zarówno latem jak i zimą Latem uciążliwy skwar łagodzi chłodniejsze powietrze na znad Morza Śródziemnego. To samo morskie powietrze ociepla klimat zimą zapobiegając mrozom. Przyjemne temperatury utrzymują się do późnych miesięcy jesiennych.
W głębi lądu panuje klimat umiarkowany kontynentalny. Wcześniej przychodzą chłodne dni, szybciej psuje się pogoda, a zimą potrafi być naprawdę zimno.
Na to wszystko nakłada się kształt Chorwacji rozciągającej się na długości niemal 500 kilometrów od głębokiego i gorącego południa (Dubrownik), aż do chłodniejszej północnej granicy w okolicy Rijeki, Zagrzebia i Varazdina.

Biorąc pod uwaga wszystkie wspomniane, nakładające się na siebie strefy, wyodrębniłem trzy obszary.

Obszar fioletowy

Kolor fioletowy pokrywa obszar śródlądowy, położony z daleka od stabilizujących temperaturę wód morskich, a jednocześnie ulokowany w chłodniejszej, północnej części kraju.
Jako miejsce do wypoczynku nadaje się zaledwie tylko przez cztery miesiące w roku: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. W czasie tych czterech miesięcy temperatura zwykle przekracza 20 stopni Celsjusza. Oczywiście chodzi tu głównie o dwa skrajne miesiące, czyli czerwiec i wrzesień. W lipcu i sierpniu raczej należy spodziewać się temperatur w okolicy 25 stopni Celsjusza. Od października robi się zdecydowanie chłodniej i mało przyjemnie. Miesiącem, który mogą brać pod uwagę osoby nie wymagające ciepłej pogody jest maj. Wtedy należy oczekiwać temperatur z przedziału 15 – 18 stopni Celsjusza.

Obszar żółty

Mówiąc krótko to północna strefa nadmorska. Z jednej strony dzięki bliskości morza warunki są stabilniejsze i łagodniejsze, a z drugiej jest to nadal północ kraju, więc zawsze jest nieco chłodniej niż na gorącym południu. Użyteczny sezon urlopowy trwa trochę dłużej niż w strefie fioletowej. Zaczyna się w maju i trwa do końca września. Mamy więc do dyspozycji pięć miesięcy, w których temperatura nie powinna znacząco spadać poniżej 20 stopni Celsjusza. Temperatur zdecydowanie powyżej 25 stopni należy spodziewać się w czerwcu, lipcu i sierpniu. Istnieje spora szansa, że dobra pogoda może się utrzymywać nawet do połowy października.
Temperatura wody w morzu w maju osiąga 19 stopni, rośnie do 26 stopni w sierpniu, po czym spada do 20 stopni w październiku.

Obszar czerwony

Najbardziej przyjazny długiemu urlopowaniu fragment Chorwacji. Wakacyjna pogoda może się tu utrzymywać nawet przez osiem miesięcy w roku. Dobrych warunków do wypoczynku można oczekiwać od kwietnia aż do listopada. Lato jest bardzo długie i ciepłe. Przez pół roku (od maja do października) temperatury w dzień w zasadzie nie spadają poniżej 20 stopni Celsjusza. Powyżej 25 stopni należy spodziewać się w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu.
Temperatura wody w morzu w maju osiąga 19 stopni, rośnie do 26 stopni w sierpniu, po czym spada do 20 stopni w październiku.

Szczegółowe dane pogodowo-klimatyczne

Dla miłośników cyfr i wykresów, mam oczywiście zestaw stosownych danych. Zdecydowałem się nie zamieszczać danych dla najmniej przyjaznej strefy fioletowej. Opisowe informacje zamieszczone powyżej powinny wystarczyć. Gdyby jednak ktoś chciał na szybko zorientować się w temperaturach, to od podanych poniżej wystarczy odjąć 5 stopni Celsjusza i otrzyma się mniej więcej temperaturę w obszarze fioletowym.
Pozostałe dwa obszary (żółty i czerwony) niewiele różnią się temperaturami (około 1-2 stopnie) więc nie było sensu rysować dla nich osobnych wykresów. Główna różnica polega na długości trwania sezonu w którym można przyjemnie wypoczywać, ale to już opisałem powyżej. Temperaturowo obszar żółty i czerwony opisują więc te same tabele i wykresy. Dla obszaru żółtego można po prostu od podanych temperatur powietrza odjąć 1, maksymalnie 2 stopnie Celsjusza. Temperatura wody w morzu w obu obszarach jest w zasadzie identyczna.

Chorwacja – wykres zmian temperatury powietrza w dzień i w nocy, temperatury wody morskiej i liczby dni deszczowych
Chorwacja – liczba dni deszczowych i miesięczna ilość opadów
TemperaturaSumaIlość dni
w dzień
[℃]
w nocy
[℃]
wody
[℃]
opadów
[mm]
deszczowych
styczeń114147911
luty137137721
marzec179146917
kwiecień211216688
maj2315195110
czerwiec292123484
lipiec322225263
sierpień312326423
wrzesień2718246911
październik2314219314
listopad19101911616
grudzień126161058

Najgorszy termin wyjazdu

Z przyczyn oczywistych najmniej atrakcyjne są miesiące zimowe oraz późna jesień i bardzo wczesna wiosna. Jest zimno i mokro, a do tego dni są krótkie. Nawet dla miłośników chłodnej pogody i aktywnego wypoczynku może być zbyt chłodno i nieprzyjemnie.
Gwałtownie rosnąca popularność Chorwacji skłania mnie do zamieszczenia tutaj jeszcze jednej, być może zaskakującej uwagi. Złym pomysłem na wyjazd mogą być też miesiące … wakacyjne. Popularność tego kierunku sprawia, że w lipcu i sierpniu panuje tu coraz większy tłok. W niektórych miejscach o wypoczynek może być trudno. Wszystko jednak zależy od tego gdzie i co chcesz robić. Poza tym im więcej chętnych tym wyższe ceny. W lecie wzrost cen jest naprawdę zauważalny. Jeżeli masz taką możliwość to poważnie zastanów się nad przyjazdem w czerwcu, wrześniu lub nawet w październiku. Pogoda w nadmorskiej części Chorwacji w tym czasie nadal rozpieszcza, a często bywa nawet przyjemniejsza niż agresywne, letnie upały.

Najlepszy termin wyjazdu

Jak już wspomniałem wcześniej do dyspozycji mamy miesiące od maja do października. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie okoliczności, jako zdecydowanie najlepsze uważam czerwiec i wrzesień. Temperatura powietrza jest idealna, słońce bardzo przyjemne, opadów niewiele, ceny niższe niż latem i wszystkie atrakcje dostępne bez zbędnego tłoku i hałasu.
Październik jest idealny dla miłośników aktywnego zwiedzania.

Chorwacja – pogoda: styczeń

To nie jest dobry miesiąc na wyjazd do Chorwacji. Jest mokro i zimno. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia niewiele przekracza 10 stopni Celsjusza. Często pada deszcz, a opady bywają intensywne. Słońce często skrywają chmury. Generalnie nie polecam.
Temperatura w ciągu dnia: od 8 do 11 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 4 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 11
Miesięczna suma opadów: 79 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 20 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 9 godzin w pierwszych dniach miesiąca i wydłuża się do 9 godzin i 50 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 16:28 (początek miesiąca), a 17:04 (na końcu miesiąca).

Chorwacja – pogoda: luty

W lutym jest jeszcze gorzej niż w styczniu. Luty to miesiąc o największej ilości dni deszczowych w całym roku. Statystycznie 21 dni lutego, to dni z jakimś opadem z nieba i często nie jest to przelotny deszczyk. W sytuacji gdy ten miesiąc jest krótszy od innych, to naprawdę spory udział dni deszczowych.
Nadal jest zimno (temperatura około 10 stopni to standard), dni są krótkie … i mówiąc krótko jest do kitu.
Temperatura w ciągu dnia: od 10 do 14 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 7 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 21
Miesięczna suma opadów: 77 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 7 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 9 godzin i 50 minut w pierwszych dniach miesiąca i wydłuża się do 11 godzin i 10 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 17:05 (początek miesiąca), a 17:41 (na końcu miesiąca).

Chorwacja – pogoda: marzec

Pierwsze oznaki poprawy pogody pojawiają się właśnie w marcu. Temperatura wzrasta powyżej 15 stopni, pojawia się trochę więcej słońca. Do typowo wypoczynkowej letniej pogody jest jeszcze daleko i cały czas jest sporo dni deszczowych, ale deszcze nie są już tak uciążliwe jak w porze zimowej.
Miłośnicy trochę chłodniejszej pogody posiadający na czarną godzinę odpowiednie ubranie przeciwdeszczowe mogą zacząć czerpać trochę radości z pierwszych objawów wczesnej wiosny.
Temperatura w ciągu dnia: od 15 do 19 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 9 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 17
Miesięczna suma opadów: 69 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 14 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 11 godzin i 12 minut w pierwszych dniach miesiąca i wydłuża się do 12 godzin i 42 minuty w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 17:42 (początek miesiąca), a 19:19 (na końcu miesiąca).

Chorwacja – pogoda: kwiecień

Kwiecień jest już naprawdę wart zainteresowania. Temperatura przekracza 20 stopni, jest sporo słońca, a to ze względu na fakt, że radykalnie spada liczba dni deszczowych.W kwietniu jest ich statystycznie tylko osiem. Jeżeli nie uprawiasz namiętnie leżenia na plaży albo przy basenie i raczej jesteś typem podróżnika zwiedzającego, to warunki do tego w kwietniu są idealne. Po zimie, gdy już nie możesz się doczekać wiosny, śmało możesz pojechać poszukać jej na Chorwacji. Myślę, że się nie zawiedziesz.
Temperatura w ciągu dnia: od 19 do 23 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 12 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 8
Miesięczna suma opadów: 68 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 22 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 12 godzin i 45 minut w pierwszych dniach miesiąca i wydłuża się do 14 godzin i 7 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 19:20 (początek miesiąca), a 19:55 (na końcu miesiąca).

Chorwacja – pogoda: maj

Maj w Chorwacji jest genialny. Temperatura od samego rana do wieczora jest przyjemna. Słońce jeszcze nie pali ostro jak latem, ale daje dużo fantastycznego ciepła. Chłonie się go z przyjemnością. Temperatura powietrza oscyluje wokół 25 stopni – dla mnie ideał. Doskonałe warunki panują nie tylko na wybrzeżu, ale również w głębi lądu. Zwiedzanie Chorwacji w maju to prawdziwa przyjemność. Statystycznie przez 10 dni w miesiącu może pojawić się deszcz, ale jego intensywność jest zdecydowanie mniejsza i nie powinien stanowić wielkiej uciążliwości.
Warto mieć w walizce jedną ciepłą rzecz. Może się przydać wcześnie rano lub wieczorem.
Temperatura w ciągu dnia: od 20 do 24 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 15 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 10
Miesięczna suma opadów: 51 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 21 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 14 godzin i 10 minut w pierwszych dniach miesiąca i wydłuża się do 15 godzin i 11 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 19:56 (początek miesiąca), a 20:27 (na końcu miesiąca).

Chorwacja – pogoda: czerwiec

Czerwiec to już w zasadzie pełnia lata i 25 stopni lub więcej to norma. Liczba dni deszczowych spada do 4, przy czym nie oznacza to, że pada przez cały dzień. W statystykach nawet dzień, w którym pada przez 15 minut zaliczany jest do deszczowych.
Jeżeli traktujesz Chorwację jako miejsce do spokojnego wypoczynku i leżenia nad wodą, to czerwiec jest doskonały. Przy okazji nie ma jeszcze szczytu turystycznego, więc często bywa miarę luźno, spokojnie. Czerwiec to doskonały, wakacyjny wybór.
Temperatura w ciągu dnia: od 27 do 31 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 21 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 4
Miesięczna suma opadów: 48 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 26 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 15 godzin i 12 minut w pierwszych dniach miesiąca i wydłuża się do 15 godzin i 22 minuty w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 20:28 (początek miesiąca), a 20:39 (na końcu miesiąca).

Chorwacja – pogoda: lipiec

Sezon wakacyjny jest w pełni. Wszystko jest jak trzeba, Chorwacja prezentuje wszystkie swoje uroki, trwa szczyt turystyczny, który potrwa do końca sierpnia.
Statystycznie pojawią się trzy deszczowe dni, ale w praktyce deszcz często spada w nocy i notuje się w statystykach, ale na oczy go nie zobaczysz (lipiec to miesiąc, w którym w Chorwacji spada najmniej deszczy w całym roku).
Klimat do wypoczynku jest doskonały … i trudno dopisać coś więcej.
Temperatura w ciągu dnia: od 29 do 34 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 22 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 3
Miesięczna suma opadów: 26 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 28 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 15 godzin i 21 minut w pierwszych dniach miesiąca i skraca się do 14 godzin i 35 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 20:39 (początek miesiąca), a 20:18 (na końcu miesiąca).

Chorwacja – pogoda: sierpień

O sierpniu można napisać dokładnie to samo co o lipcu. Wakacyjna Chorwacja jest rozpędzona. Wszystko działa na pełnych obrotach i w ciemno można założyć że pogoda dopisze. Możesz korzystać i czerpać całymi garściami ze wszystkich uroków Chorwacji.
Temperatura w ciągu dnia: od 28 do 33 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 23 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 3
Miesięczna suma opadów: 42 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 28 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 14 godzin i 33 minut w pierwszych dniach miesiąca i skraca się do 13 godzin i 14 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 20:17 (początek miesiąca), a 19:31 (na końcu miesiąca).

Chorwacja – pogoda: wrzesień

Wrzesień to zdecydowanie niedoceniany miesiąc. W praktyce nadal trwa lato, ale w takiej delikatniejszej i przyjemniejszej odmianie. Temperatury są doskonałe, dni długie, zachody słońca dłuższe i jakby bardziej nasycone.
Liczba dni deszczowych powoli rośnie (do 11), ale opady nie są jeszcze uciążliwe.
Czerwiec i wrzesień właśnie to dwa miesiące, które oceniam najwyżej. Jeżeli możesz sobie pozwolić na wyjazd poza terminami wakacyjnymi to wybierz jeden z tych dwóch miesięcy … ze wskazaniem na wrzesień.
Temperatura w ciągu dnia: od 25 do 29 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 18 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 11
Miesięczna suma opadów: 69 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 19 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 13 godzin i 12 minut w pierwszych dniach miesiąca i skraca się do 11 godzin i 46 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 19:30 (początek miesiąca), a 18:37 (na końcu miesiąca).

Chorwacja – pogoda: październik

W październiku na wybrzeżu ciągle można znaleźć sporo przyjemności. Temperatury ciągle przekraczają 20 stopni. Dzień jest już trochę krótszy rośnie liczba dni deszczowych (do 14).. W praktyce jednak wydaje się jakby naprawdę bó ich trochę mniej. W głębi lądu i na północy Chorwacji pogoda jest zdecydowanie mniej sprzyjająca.
Temperatura w ciągu dnia: od 21 do 24 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 14 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 14
Miesięczna suma opadów: 93 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 17 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 11 godzin i 43 minuty w pierwszych dniach miesiąca i skraca się do 10 godzin i 18 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 18:35 (początek miesiąca), a 16:47 (na końcu miesiąca).

Chorwacja – pogoda: listopad

Nadeszła jesień i robi się chłodno. Nie ma się co czarować, przez następne trzy miesiące wcale nie będzie lepiej. Szesnaście dni deszczowych w miesiącu i największa intensywność opadów w całym roku to wizytówka listopada. Jeżeli naprawdę jesteś deszczowym facetem lub lubiąca słotę jesieniarą, to listopad w Chorwacji dostarczy ci odpowiednią ilości jesiennej wilgoci i deszczu.
Temperatura w ciągu dnia: od 17 do 20 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 10 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 16
Miesięczna suma opadów: 116 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 14 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 10 godzin i 15 minut w pierwszych dniach miesiąca i skraca się do 9 godzin i 13 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 16:45 (początek miesiąca), a 16:19 (na końcu miesiąca).

Chorwacja – pogoda: grudzień

Chorwacki grudzień dostarcza podobnej ilości deszczu jak listopad. Może dni deszczowych jest mniej (statystycznie ich liczba spada do 8) ale za to intensywność rośnie. W końcowym rozrachunku z nieba spada więc równie dużo wody co w listopadzie. Robi się przy okazji zdecydowanie zimniej (często poniżej 10 stopni Celsjusz), co sprawia, że grudzień bywa często najbrzydszym miesiącem roku.
Temperatura w ciągu dnia: od 9 do 13 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 6 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 8
Miesięczna suma opadów: 105 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 23 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 9 godzin i 11 minut w pierwszych dniach miesiąca i skraca się do 9 godzin w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 16:19 (początek miesiąca), a 16:27 (na końcu miesiąca).

4.9/5 - (83 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *