Sant Elm – zagłębie spokoju w turystycznym raju

Jedna z restauracji z Sant Elm

Spokojne Sant Elm

Na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu wyspy znajduje się Sant Elm. Niewielka miejscowość i port rybacki. Wyjątkowo sympatyczne miejsce, szczególnie dla kogoś, kto szuka spokoju i relaksu, a dodatkowo od czasu do czasu (znudzony odpoczynkiem) chciałby coś ze sobą zrobić. Sant Elm nadaje się do tego doskonale.

Sant Elm – położenie na mapie Majorki

Do początku XX wieku wieś utrzymywała się głównie z rybołówstwa. Później powstało tu kilka niewielkich hoteli oraz willi otoczonych zielenią z przeznaczeniem na wynajem dla turystów. Główny ruch turystyczny generują jednak turyści odwiedzający Sant Elm na krótko, w ciągu dnia. Przyciąga ich głownie piękne położenie, spokojna piaszczysta plaża oraz kilka dobrych restauracji serwujących owoce morza.
Generowany przez dziennych turystów ruch jest jednak nieporównywalnie mniejszy niż to, na co natkniesz się w okolicach Palma de Mallorca. Nie zakłóca więc nadmiernie spokoju, który zwykle panuje w Sant Elm.

Sympatycznie położony stolik w jednej z restauracji w Sant Elm
Owoce morza, wino i widok na wszystko … czego chcieć więcej? Sant Elm, Majorka

Niewątpliwym urozmaiceniem dla wypoczywających w Sant Elm jest położona w bezpośredniej bliskości bezludna wyspa: Sa Dragonera, będąca w całości rezerwatem przyrody. Z Sant Elm na wyspę można dostać się stateczkiem (koszt 13 EUR), a na samej wyspie znajdują się szlaki turystyczne o rożnej skali trudności (najpopularniejszy jest szlak do latarni morskiej Cap de Lleibeitx), dzięki którym z bliska podziwiać można przyrodę w jej nienaruszonym stanie.

Droga w Sant Elm, Majorka

Inna opcja to wycieczka piesza z Sant Elm do XIV–wiecznego opuszczonego klasztoru Trapistów (Sa Trapa). Wycieczka piękna, kondycyjnie raczej wymagająca ale okraszona wyjątkowymi widokami. Na trasie znajdują się punkty widokowe, z których widać, że wyspa Sa Dragonera faktycznie ma kształt smoka wychodzącego z wody (stąd jej nazwa). Orientacyjny czas przejścia w obie strony to 3 godziny, a różnica poziomów około 350 m.
Nieco krótsza (łącznie około 2,5km) jest wycieczka wiodąca do wieży obronnej Torre de Cala Basset. Satysfakcja z widoków gwarantowana.
Cześć trasy wiodącej do klasztoru Sa Trapa pokrywa się ze ścieżką prowadzącą do Torre de Cala Basset, więc miłośnicy długiego spacerowania mogą to połączyć w jeden spacer.

Hotele w Sant Elm

Jeżeli miałbym polecić jakiś hotel w Sant Elm (a wybór jest niewielki, bo miejscowość jest naprawdę mała) to byłby to Universal Aquamarin & Aquavill. Jasne, czyste i proste pokoje, a przy tym atrakcyjna cena i kilka udogodnień (położenie bezpośrednio przy plaży, słoneczny taras z widokiem na plażę) oraz pozytywne opinie gości sprawiają, że byłby to mój pierwszy wybór.
Aktualne ceny pokoi w hotelu znajdziesz pod linkiem: Universal Aquamarin & Aquavill – [klik]

Inne aktualnie dostępne hotele w Sant Elm – [klik]

Sant Elm, Majorka

Sant Elm jest jednym z punktów opracowanego przeze mnie planu wycieczek po Majorce, z którym warto się zapoznać: Majorka – atrakcje, zwiedzanie, wynajem samochodu, informacje praktyczne. Przewodnik. – [klik]

Przydatne współrzędne GPS

Parking publiczny przy plaży, GPS:
39°34’41.7″N 2°21’14.9″E lub 39.578258, 2.354133 – kliknij i wyznacz trasę dojazdu

Parkowanie na ulicy na drugim końcu miasteczka, GPS:
39°34’47.3″N 2°21’02.3″E lub 39.579791, 2.350650 – kliknij i wyznacz trasę dojazdu

4.9/5 - (58 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *