Koronawirus – mapa: Polska, Europa, świat. Mapa koronawirusa na telefon.

Aktualne dane o COVID-19

Poniżej znajdziesz dane, które są aktualizowane na żywo. Pod tymi danymi zamieszczam dodatkowe informacje na temat źródeł danych oraz innych, alternatywnych aplikacji umożliwiających kontrolę aktualnego stanu sytuacji.

Wiem, że publikacja danych o koronawirusie na stronie podróżniczej jest jak strzał w kolano, ale wiem też, że istnieje coś takiego jak odpowiedzialność. Wiem, że dzisiaj nikt nie wybiera się w podróż, ale mam nadzieje, że w niedalekiej przyszłości problem zacznie znikać i znowu zaczniemy żyć normalnie. Wtedy właśnie warto będzie sprawdzić jak sytuacja wygląda tam, gdzie chcielibyśmy się udać na wypoczynek. Cieszmy się podróżami i światem odpowiedzialnie!

Od jakiegoś czasu (zupełnie tak samo jak wszyscy) śledzę doniesienia o rozwoju epidemii w Polsce i na świecie. Lubię jednak mieć dostęp do informacji aktualnych, podanych w sposób uporządkowany i bez niepotrzebnych komentarzy. Szukałem więc wygodnych źródeł, zawierających informacje sprawdzone, wiarygodne, a jednocześnie łatwo dostępne. Po kilku dniach korzystania z różnych źródeł wybrałem trzy najlepsze, pozwalające na sprawdzenie tego, co w danej chwili najbardziej mnie interesuje. Są to:
– najlepsza i najbardziej czytelna mapa koronawirusa możliwa do łatwego użytkowania na telefonie
– mapa koronawirusa w Polsce
– mapa koronawirusa na świecie
Żadna z map nie wymaga instalowania czegokolwiek, jest dostępna on-line i regularnie aktualizowana.

Mapa koronawirusa na telefon

W wersji na telefon zdecydowanie najwyżej oceniam mapę dostępną na stronie niemieckiego dziennika Berliner Morgenpost. Doskonale działa na telefonie, jest wyjątkowo czytelna i łatwa w użytkowaniu.
Po otwarciu strony mapy koronawirusa – [klik] otworzy się ona w niemieckiej wersji językowej.
Mapę łatwo przetłumaczyć na dowolny język. Wystarczy kliknąć w trzy kropeczki w prawym górnym rogu przeglądarki w telefonie, jak na obrazku poniżej.

Następnie należy wybrać: Przetłumacz (jak wskazuje strzałka na poniższej grafice):

A na koniec wybrać język na jaki ma być tłumaczona strona:

Mapę można skalować, a elementy mapy są aktywne. Dotykając kolorowych kółek, dostaniesz dodatkową informację na temat reprezentowanego przez kółko obszaru.

Mapa koronawirusa w Polsce

Polecana przeze mnie mapa nie jest oficjalną mapą, którą udostępnia Ministerstwo Zdrowia. Po prostu mapa koronawirusa w Polsce, udostępniona przez Ministerstwo Zdrowia nie jest tak czytelna jakbym tego oczekiwał. Zdecydowanie bardziej podoba mi się inicjatywa mapy koronawirusa w Polsce – [klik] korzystająca z narzędzi firmy ESRI, udostępniona przez Center for Systems Science and Engineering na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Mapa bazuje na oficjalnych danych otrzymywanych z ośrodków zdrowia. Dane aktualizowane są co kilka – kilkanaście minut.
Mapa zwiera dużą liczbę szczegółowych danych i świetnie sprawdza się przy przeglądaniu na ekranie komputera.

Mapa koronawirusa w Polsce, dostępna dzięki ESRI,oraz CSSE z Uniwersytetu Hopkinsa w Baltimore

W telefonie, ze względu na dużą liczbę danych na ekranie jest w zasadzie niemożliwa do przeglądania (widać to na obrazku poniżej). Trzeba przełączyć ją w tryb mobilny.
W menu w prawym górnym rogu znajdziesz skrót do wersji mobilnej strony (wskazuje na niego czerwona strzałka na poniższym obrazku).

Po przełączeniu na wersję mobilną, ekran aplikacji zmienia się radykalnie i wygląda tak jak poniżej (domyślnie prezentowana jest aktualna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce). W dolnej części ekranu mamy kontrolki w formie strzałek w lewo i w prawo, służące do przeglądania szczegółowych informacji dodatkowych (na obrazku wskazują na nie czerwone strzałki).

Domyślny ekran startowy wersji mobilnej

Przechodząc przez poszczególne ekrany możemy uzyskać informacje o:
– liczbie potwierdzonych przypadków zakażeń w Polsce w formie wykresu
– lokalizacji potwierdzonych zakażeń na mapie
– mapie ilości zakażeń w podziale na województwa
– położeniu szpitalnych oddziałów zakaźnych

Dwa przykładowe zrzuty ekranów zamieszczam poniżej.

Wykres zmian ilości zakażeń koronawirusem w Polsce, w kolejnych dniach
Lokalizacja potwierdzonych przypadków zarażeń koronawirusem w Polsce

Mapa koronawirusa w Europie i na świecie

Mapa koronawirusa na świecie – [klik] to dokładnie ta sama mapa z Uniwersytetu Hopkinsa, tylko oparta o dane z całego świata.
Podobnie jak mapa Polski, jest możliwe przełączenie na tryb mobilny w menu, w prawym górnym rogu ekranu.

Mapa koronawirusa na świecie, dostępna dzięki ESRI,oraz CSSE z Uniwersytetu Hopkinsa w Baltimore

Bywajcie w zdrowiu i uważajcie na siebie!

4.9/5 - (27 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *