Barcelona – wypożyczalnia samochodów bez karty kredytowej i depozytu. Analiza ofert, średnie ceny wynajmu auta.

Duże miasto, duży wybór?

Już w pierwszym zdaniu brutalnie sprowadzę cię na ziemię. Jest wręcz odwrotnie!
Wybór wypożyczalni w dużym mieście (takim jak Barcelona) wcale nie jest większy niż w mniejszych miejscowościach! To znaczy teoretycznie jest, bo niemal wszyscy najważniejsi gracze mają tu swoje oddziały, ale w praktyce niczego nam to nie daje. Dlaczego? Zaraz się wyjaśni …

Cena popularności

Do Barcelony przejeżdża cały świat. Do miasta nieustannie wpływa szeroka rzeka turystów. Miasto jest pełne przyjezdnych, którzy potrzebują hotelu, jedzenia i … samochodu. Nie trzeba się bić o klienta. Każdy ma klientów pod dostatkiem. Po co więc odbierać sobie chleb konkurując cenami, skoro i tak cały czas jest co robić? Powiem więcej! W takich warunkach rynkowych śmiało można sobie pozwolić na podniesienie cen i sprzedaż usługi drożej niż w innych, mniej obleganych miejscach. Logiczne. Prawda? Skoro jest klient i chce płacić, to trzeba mu pozwolić płacić! I tyle.
Jest to praktyka, z którą spotykam się często w miejscach o wyjątkowo wysokiej popularności i dużych miastach. Nawet duże firmy sieciowe mające na ogół jednolita politykę sprzedaży, w takich miejscach modyfikują swoje cenniki. Podnoszą ceny lub wprowadzają dodatkowe restrykcje do zasad wypożyczenia, by wyciągnąć ze sprzedaży trochę więcej dla siebie.


### istotny fragment tekstu dopisany w 2021 roku, w trakcie pandemii ###

Uwaga na ceny wynajmu samochodów w pandemii !!!

Pandemia COVID-19 wywróciła ceny wynajmu samochodów do góry nogami. Wzrost cen wynajmu aut jest ogromny. Oficjalne komunikaty mówią o tym, że wzrost cen spowodowany jest koniecznością utrzymania wysokich rygorów sanitarnych. W mojej opinii wysokie rygory sanitarne nie uzasadniają aż takiego wzrostu kosztów wynajmu aut. A z jakim wzrostem mamy do czynienia? Wynajem na 5 dni, który zrobiłem w czasie podróży tuż przed pandemią kosztował mnie niecałe 70 EUR (z pełnym ubezpieczeniem). Dzisiaj za dokładnie ten sam wynajem pokazują mi się ceny na poziomie 400 - 450 EUR. Horror! Dlaczego tak jest? Jestem przekonany, że wypożyczalnie kompensują sobie mniejszą ilość klientów wyższą ceną. Jeden wynajem musi w tej chwili “odpracować” zmniejszony popyt.

Czy jest sposób na wysokie ceny w trakcie COVID-19?

Ponownie przeanalizowałem oferty kilkunastu najlepszych wypożyczalni i kilku najlepszych porównywarek cen. Znalazłem jeden wspólny mianownik. W zasadzie ceny cały czas są bardzo wysokie, ale radykalnie spadają (o 50% albo nawet więcej), na chwilę przed planowanym wyjazdem. Najniższe ceny są mniej więcej na 5 - 10 dni przed terminem planowanego wyjazdu i spadają do poziomu około 50 EUR za jeden dzień wynajmu, w opcji z pełnym ubezpieczeniem. Każdą cenę na tym poziomie lub niższym należy teraz (szczególnie w sezonie letnim) traktować jako atrakcyjną (oczywiście jeżeli dotyczy wypożyczenia z pełnym ubezpieczeniem). Rezerwacja z wyprzedzeniem 1-5 dni obarczona bardzo dużym ryzykiem i ceny przy tak krótkim wyprzedzeniu często (chociaż nie wszędzie) znowu rosną.

Takie zachowanie cen w 2021 roku nie gwarantuje, że 2022 i w latach kolejnych sytuacja się powtórzy. Warto więc samodzielnie obserwować zmiany cen i wybrać najlepszy moment na rezerwację.

Oferta wybranej przeze mnie i opisanej poniżej wypożyczalni nadal jest najlepsza, ale niestety jest drożej niż było.

Z porównywarek polecam ewentualnie szukać w dwóch: Discover Cars - [klik] oraz Rentalcars - [klik]. Dysponują szerokimi ofertami, a jednocześnie mają podpisane umowy z różnymi grupami wypożyczalni. Dzięki temu sprawdzasz różne oferty, z różnych grup. Szczególnie ciekawą alternatywą jest tutaj Discover Cars - [klik], posiada bowiem umowy z wieloma lokalnymi, małymi wypożyczalniami. Możliwe, że uda się ustrzelić jakaś lokalną promocję. Pozostałe porównywarki to praktycznie kopia tego co znajdziesz w Rentalcars - [klik].

Wszystkie pozostałe uwagi i porady, które zawarłem w dalszej części wpisu nadal mają zastosowanie, więc lektura dalszej części jest obowiązkowa. Znajdziesz tam wprawdzie moje narzekania, że 50 EUR na dzień to drogo, ale przypominam, że dotyczyło to sytuacji sprzed COVID-19. Aktualnie mamy inną sytuację.

### koniec fragmentu dopisanego w 2021 roku ###

Nasze oczekiwania

No i teraz przyjeżdżam do Barcelony ja: przeciętny turysta. Chciałbym tanio, wygodnie i bezpiecznie zwiedzić miasto i okolicę. Nie mam portfela wypchanego po brzegi kartami kredytowymi, z wysokimi limitami kredytu. Nie mam też nieograniczonej ilości gotówki. Nie chcę płacić jakiś absurdalnych kwot za wynajem auta z pakietem kilku dodatków, które po doliczeniu do podstawowej kwoty wynajmu, tworzą sumę, za którą mógłbym pojechać na wakacje na Malediwy.
Szukam możliwości wypożyczenia samochodu w rozsądnej cenie. Najlepiej z pełnym ubezpieczeniem, bez konieczności posiadania karty kredytowej i bez blokowania mi środków w formie depozytu (jak to zwykle robią wypożyczalnie). Wiem, że to jest możliwe, bo wszędzie tak wypożyczam, ale czy w Barcelonie?

Zderzenie oczekiwań z realiami

Wchodzę w wyszukiwarkę ofert wypożyczalni samochodów i wpisuję: Barcelona. Wprowadzam interesującą mnie datę, klikam „Szukaj” i jest! Kilkaset ofert! Bogactwo!
Po kilku minutach analizy już wiem, że nie będzie łatwo. Większość wypożyczalni wymaga wysokich depozytów, a do tego odpowiedzialność materialna za ewentualne uszkodzenia sięgająca w niektórych przypadkach ponad 6 000 PLN.
O nie, dziękuję!
Większość ofert do niczego się nie nadaje. Wracamy do punku wyjścia. Niby ogromny wybór ofert, a nie ma z czego wybrać. Paradoks.
Trzeba będzie zakasać rękawy i poszukać głębiej. Znacznie głębiej …

Wiedza absolutnie niezbędna przy wynajmie samochodu

W tym miejscu powinienem wkleić tekst omawiający najistotniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć zabierając się za wynajem auta, ale go nie wkleję. Wkleję za to link do wpisu, w którym znajdują się te informacje. Opisałem je dość szczegółowo, ale krótko, jasno i bardzo czytelnie. Zapoznanie się z nimi uważam za absolutnie konieczne. Tekst związany jest z wynajmem samochodu w innym mieście, ale podstawowa wiedza, jaką trzeba mieć na temat zasad wynajmu, depozytu zabezpieczającego, rodzajów ubezpieczeń stosowanych przez wypożyczalnie, zakresu odpowiedzialności materialnej, wymagań co do kart kredytowych i niespodzianek jakie mogą cię spotkać … cała ta wiedza jest identyczna.
Jeżeli więc nie masz ochoty na przykre niespodzianki na wyjeździe, to zanim przejdziesz do dalszej części tego wpisu, przeczytaj pierwszą połowę wpisu: Sycylia: Palermo, Katania, Trapani – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu? Jak wypożyczyć auto na Sycylii?

Porównanie ofert wypożyczalni samochodów

Nic tak nie ułatwia porównania ofert, jak zebranie ich w jednym miejscu i zestawienie w formie tabeli. Tak też zrobiłem.
Poniżej znajdziesz zestawienie parametrów podstawowych ofert z kilkunastu firm wypożyczających samochody w Barcelonie. Zestawienie zawiera podstawowe informacje, czyli: wysokość depozytu, wysokość odpowiedzialności materialnej za ewentualne zniszczenia i wysokość odpowiedzialności materialnej w przypadku kradzieży samochodu.
Jak widać z zestawiania da się znaleźć oferty, w których depozyt na dzień dobry nie rzuca nas na kolana, choć są firmy, które chętnie na jakiś czas zablokują nam na karcie nawet 1 200 EUR. Na szczęście sporo jest takich, które blokują tylko 300 EUR i mniej. Z nich wszystkich najkorzystniej na pierwszy rzut oka wygląda Sixt, który ma przy okazji najniższe kwoty odpowiedzialności materialnej (850EUR).
Niestety, żadna z tych ofert nie jest jeszcze dostatecznie atrakcyjna, bym z satysfakcją mógł zakończyć poszukiwania.

WypożyczalniaKaucja
(depozyt) [EUR]
Wkład własny za
uszkodzenie [EUR]
Wkład własny za
kradzież [EUR]
Enterprise15010501050
Hertz20011921192
Alamo25012501250
Sixt300850850
Europcar30012581258
Avis30014521452
Budget30014521452
Dollar70010221022
Thrifty70010221022
Keddy By Europcar80012581258
Firefly85010001000
Centauro105010501050
Goldcar110011001100
InterRent110011001100
Record110011001100
Rhodium110011001100
OK Rent a Car120010501050

Szukam głęboko, bardzo głęboko …

Barcelona niestety zmusiła mnie do głębszych poszukiań, nie ułatwiając mi życia. Trzeba było zejść do poziomu analizy treści regulaminów wypożyczalni i poszukać tych, w których da się coś jeszcze wykombinować. Nie będę opisywał tego procesu, bo do najciekawszych nie należy. Opiszę za to jego wynik, bo on jest bardzo ciekawy.
Zatem uwaga, uwaga …

Mamy to!

Udało się znaleźć wypożyczalnię, w której za rozsądną cenę dostaniemy samochód z pełnym ubezpieczeniem, bez depozytu na karcie kredytowej i bez odpowiedzialności materialnej. Taki wynajem oferuje firma Record go.
Jest jednak jedno ale, o którym wspomnieć muszę. W internecie można znaleźć kilka skarg na Record go. Oczywiście są też opinie pozytywne, ale negatywne robią zawsze większe wrażenie 🙂
Wykorzystam ten fakt, żeby zwrócić uwagę na kilka praktycznych kwestii.
Część ze skarg związana jest z wynajmem bez pełnego ubezpieczenia, gdzie firma (zdaniem klientów niesłusznie) naliczyła opłaty np. za rysy, brak elementów wyposażenia auta po jego zwrocie, czy za zwrot auta z niepełnym bakiem, itp. Wynajem samochodu z pełnym ubezpieczeniem i zerową odpowiedzialnością uniemożliwia pobieranie takich opłat, eliminując ten problem (o ile jest prawdziwy). Oczywiście jeżeli wynająłeś samochód np. z radiem, a oddasz bez radia, to ubezpieczenie tego nie pokrywa. Nie można sobie w ramach ubezpieczenia zabierać elementów wyposażenia samochodu. Podobnie zwrot z niepełnym bakiem. Ubezpieczenie nie zwalnia cię od zwrotu auta w wymaganym zasadami wypożyczalni stanie.
Część osób sygnalizuje pobieranie stałej opłaty w wysokości 40 EUR w miesiąc lub później po zwrocie samochodu. W tym przypadku z dużym prawdopodobieństwem łatwo stwierdzić przyczynę. Sam kiedyś zostałem taką opłatą obciążony. Taka opłata powstaje, gdy do wypożyczalni zgłasza się policja z informacją, że kierowca samochodu przekroczył przepisy i otrzymał mandat. Wypożyczalnia jest wtedy zobligowana do przekazania policji danych kierowcy, który wypożyczył wtedy auto. Taka czynność udostępnienia danych wiąże się z opłatą, która wynosi 40 EUR (w różnych wypożyczalniach wysokość tej kwoty może być inna). Kwotę tą wypożyczalnia pobiera z twojej karty.
Opłatę za udostępnienie danych pobierają wszystkie wypożyczalnie, niezależnie od wykupionego pakietu usług i ubezpieczeń.
Oprócz tego za jakiś czas w twojej skrzynce pocztowej pojawi się mandat, który również trzeba będzie zapłacić. Jeżeli mandatów będzie więcej, to za każde udostępnienie danych kierowcy pobierane będą kolejne opłaty.
Podobne negatywne opinie można znaleźć o każdej wypożyczalnie, więc … wiadomo. Wspomnieć jednak o tym muszę, a przy okazji udało się wyjaśnić kilka kwestii.

Record go – ceny i oferta

Czas wreszcie przejść do konkretnych cen Record go.
Sprawdziłem cenę wynajmu w okresie 10-17 lutego 2020, czyli za 7 dni wynajmu.
Cena z cały okres z pełnym ubezpieczeniem, zerowym depozytem i zerowym wkładem własnym wynosi 561,42 PLN. Dziennie wychodzi około 80 PLN, co daje 18,65 EUR dziennie.
Jak na taki zakres ubezpieczeń i do tego Barcelonę, to oferta wygląda naprawdę bardzo dobrze.
Poniżej zamieszczam zrzut ekranu oferty z wyszukiwarki. Oferta z pełnym ubezpieczeniem musi zawierać zapis, który wskazuje czerwona strzałka. Oferty bez tego zapisu są tańsze, ale nie zawierają pełnego ubezpieczenia i wymagają wysokiego depozytu przy odbiorze. Szukaj więc koniecznie oferty z tym opisem, żeby potem nie było przykrej niespodzianki.

Przy wyborze Oferty Specjalnej, z zapisów regulaminu wypożyczalni wynika, że na miejscu przy odbiorze samochodu wypożyczalnia założy depozyt na wypadek zwrotu auta z pustym bakiem lub opłat za mandaty. Będzie to wartość w okolicy 60 EUR (uzależniona od rozmiaru baku auta) i powinna do tego wystarczyć zwykła karta debetowa (najprawdopodobniej będzie to po prostu czasowa blokada środków).

Jak znaleźć ofertę Record go?

Ze względu na dużą ilość ofert w Barcelonie warto posłużyć się mechanizmem filtrowania w wyszukiwarce. Bez tego szukanie może być uciążliwe.
Najprościej zrobić to w następującej kolejności.
1. Wchodzisz na stronę wyszukiwarki – [klik]
2. Wprowadzasz dane w okno wyszukiwarki i naciskasz Szukaj

3. W panelu po lewej stronie zaznacz „ptaszek” przy Record go. W ten sposób odfiltrujesz wszystkie pozostałe oferty, które nas nie interesują. Pozostaną tylko oferty Record go.

4. W widocznych na ekranie ofertach wyszukaj tą, która ma dodatkowy opis „Oferta Specjalna” jak zaznaczony czerwoną strzałką na obrazku poniżej. Potem pozostaje już tylko przejść przez kolejne kroki rezerwacji i gotowe.

OK Rent a Car

To kolejna oferta, która przyciągnęła moją uwagę. Jest odrobinę tańsza niż Record go, ale posiadanie karty kredytowej jest konieczne. Założony na niej będzie symboliczny depozyt 150 EUR, związany głownie z zabezpieczeniem przed zwrotem auta z niepełnym bakiem i ewentualnymi mandatami.
Oferta ma jeszcze szersze ubezpieczenie niż Recoerd go, bo uwzględnia również szyby i opony (elementy te są standardowo wyłączane z pełnego ubezpieczenia praktycznie we wszystkich wypożyczalniach). Dodatkowo w cenie mamy możliwość dopisania drugiego kierowcy.
Ta oferta mimo konieczności posiadania kary kredytowej i blokady na niej depozytu 150 EUR podoba mi się bardziej. Depozyt nie jest wysoki i obsłuży go praktycznie każda karta kredytowa.
Gdybym miał wybierać między ofertą Record go, a tą, to wybrał by tą.
Poniżej zamieszczam zrzut ekranu z wyglądem oferty. Sposób jej wyszukiwania jest identyczny jak opisałem powyżej, z tą różnicą, że filtrujemy wyniki wybierając OK Rent a Car. Zwróć uwagę by na ofercie była informacja „Oferta Specjalna”, jak wskazuje czerwona strzałka.

Amigo Autos

Trzecia oferta jaką chciałbym pokazać pochodzi z innej wyszukiwarki: Discover Cars – [klik]. Wyszukiwarka jest bardzo interesująca, tym bardziej, że doskonale sprawdza się na telefonie. Wersja strony jaka otwiera się na telefonie niczym nie ustępuje wersji na komputer. Mamy do dyspozycji wszystkie narzędzia do filtrowania wyników, co w przypadku Rentalcars jest niemożliwe.
Wyszukiwarka bezpośrednio w treści ofert podaje niemal wszystkie najistotniejsze informacje, łącznie z wysokością odpowiedzialności własnej. Po wejściu w ofertę dostajemy jeszcze więcej konkretów. Wszystko pod ręką. Super sprawa. Odpada grzebanie w regulaminach i czasochłonne przeszukiwanie ich, w poszukiwaniu podstawowych informacji. Bardzo mi się to podoba. Wysokie oceny użytkowników zupełnie mnie nie dziwią.
Wyszukiwarka Discover Cars wygląda i działa niemal identycznie jak Rentalcars, więc jej obsługa przebiega niemal tak samo i nie wymaga specjalnej instrukcji (można postępować dokładnie tak, jak w instrukcji do Rentalcars powyżej).
Interesujące jest jeszcze to, że baza wyszukiwarki często zawiera oferty wypożyczalni, których nie ma w Rentalcars (!!!). To już jest bardzo istotna wartość dodana.
Interesująca mnie oferta wypożyczalni Amigo Autos, to właśnie przykład wypożyczalni, której nie ma Rentalcars, a w Discover Cars jest.
Cena wypożyczenia jest podobna do dwóch poprzednich ofert i wynosi 590 PLN za 7 dni wynajmu. Auto posiada pełne ubezpieczenie od zniszczeń i kradzieży. Wymagany depozyt na karcie kredytowej wynosi 150 EUR.
Poniżej zamieszczam zrzut ekranu oferty.

Drogo czy tanio – skąd mam wiedzieć?

Na stronie Discover Cars dotarłem do jeszcze jednej, moim zdaniem bardzo interesującej informacji. Wyszukiwarka udostępniła na swojej stronie dane informujące tym jaka jest średnia cena za wynajem samochodu w Barcelonie w kolejnych miesiącach roku.
Najprawdopodobniej wartości te są obliczane na podstawie danych z wynajmów, dokonywanych za pośrednictwem ich wyszukiwarki. Nie są to zapewne dane z całego rynku, ale można założyć że dobrze się z nimi pokrywają.
Pozwoliłem sobie skorzystać z tych danych i zamieścić je poniżej w formie wykresu średnich cen wynajmu samochodów w Barcelonie, oraz tabeli pod wykresem.

Średnie dzienne koszty wynajmu samochodu w Barcelonie, na podstawie danych z Discover Cars
MiesiącŚrednia cena
za dzień
styczeń104 zł
luty165 zł
marzec228 zł
kwiecień130 zł
maj175 zł
czerwiec168 zł
lipiec239 zł
sierpień159 zł
wrzesień134 zł
październik141 zł
listopad152 zł
grudzień152 zł

Uzbrojony po zęby

Teraz już można tak powiedzieć: jesteś uzbrojony po zęby. Masz niezbędna wiedzę i przykłady, na podstawie których, możesz już śmiało udać się do wyszukiwarek na poszukiwania najlepszej dla siebie oferty wynajmu samochodu w Barcelonie.
Przydać mogą się linki do wyszukiwarek:
Dicover Cars – [klik]
Rentalcars – [klik]

4.9/5 - (85 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *