Barcelona – pogoda długoterminowa. Kiedy jechać? Temperatura powietrza, wody i klimat.

Klimat Barcelony

Barcelona ma przyjemny klimat. To jedno z miejsc, gdzie praktycznie przez cały rok można znaleźć coś dla siebie. Średnia temperatura roczna w dzień w Barcelonie to 21 stopni Celsjusza.
Położenie geograficzne gwarantuje dużo ciepła, a bliskość morza łagodzi klimat zarówno latem jak i zimą. Dzięki temu letni upał jest trochę łatwiejszy do zniesienia, szczególnie gdy wieczorem znad morza powiewa delikatna bryza. Za to zimą, masy powietrza znad wody sprawiają, że powietrze zimowe nie jest tak ostre, a temperatury wyższe niż w głębi lądu.
Różnica temperatur powietrza w dzień pomiędzy zimą a latem to tylko 20 stopni Celsjusza. Typowa temperatura w najcieplejszymi miesiącu w roku (lipcu) to 32 stopnie, a w najzimniejszym (grudniu i styczniu) to 12 stopni Celsjusza. To sprawia, że w zasadzie o każdej porze roku można czuć się tutaj dobrze. Takie zmiany nie wymagają od nas zbyt wielkiej adaptacji. Szczególnie, że w naszym klimacie, w którym żyjemy na co dzień, zakres zmian może być znacznie szerszy i w zdecydowanie mniej komfortowym przedziale temperatur.
Tak sprzyjający klimat nie oznacza oczywiście, że możesz tu leżeć na słońcu przez cały rok. Do leżenia na słońcu najbardziej nadają się: maj, czerwiec, lipiec i wrzesień.
Bardzo przyjemna pogoda, panuje tutaj również w marcu, kwietniu, październiku i listopadzie (temperatura powietrza w dzień między 15 – 20 stopni Celsjusza). Doskonale sprawdza się podczas zwiedzania i spacerów, gwarantując komfort, jakiego nie ma podczas letnich upałów.
We wrześniu i w październiku warto mieć ze sobą parasol, ponieważ wtedy deszcz mimo że, nie pada często, to może być bardzo obfity. To dwa miesiące, w których spada z nieba najwięcej wody (70 – 85 mm miesięcznie).
Zimą (grudzień, styczeń i luty) pogoda w Barcelonie jest łagodna. Temperatura w ciągu dnia osiąga 12 – 15 stopni Celsjusza i wiele osób wybiera dokładnie ten czas, by zwiedzać Barcelonę i okolice. Warto zauważyć, że w zimowych miesiącach częściej niż jesienią zdarzają się dni bezchmurne, a co za tym idzie słoneczne. To sprawia, że temperatura odczuwalna wydaje się być zdecydowanie wyższa. Dokładnie takie wrażenie odniosłem, będąc kiedyś w Barcelonie w lutym.
Śnieg w Barcelonie jest bardzo rzadkim zjawiskiem i natychmiast topnieje.

Przed wyjazdem do Barcelony koniecznie przeczytaj wpis, zawierający mapy i plan zwiedzania miasta: Barcelona – plan zwiedzania – mapa, bilety, atrakcje, zabytki, noclegi, ciekawostki

Barcelona – szczegółowe dane pogodowo-klimatyczne

Szczegółowy przebieg zmian temperatur w ciągu dnia i w nocy, temperatury wody w morzu oraz ilości opadów i dni deszczowych w miesiącu znajdziesz na wykresach poniżej. Pod wykresami znajdziesz te same dane, ale w formie tabeli.
Sformułowanie „dni deszczowe” jest nieco na wyrost, bo zwykle nie oznacza, że deszcz pada cały dzień. Najczęściej deszcz – jeżeli pada – to utrzymuje się przez fragment dnia. Reszta dnia pozostaje do dyspozycji turystów 🙂 Dni, w których pada przez cały dzień jest mało.
Dodatkowo na wykresie obrazującym ilość opadów w poszczególnych miesiącach zaznaczyłem na czerwono słupek, przedstawiający średnią ilość opadów w lipcu w Polsce. Ułatwia to porównanie tego, czego możemy się spodziewać, z tym co już dobrze znamy.

Barcelona – wykres zmian temperatury powietrza w dzień i w nocy, temperatury wody morskiej i liczby dni deszczowych
Barcelona – liczba dni deszczowych i miesięczna ilość opadów
TemperaturaSumaIlość dni
w dzień
[℃]
w nocy
[℃]
wody
[℃]
opadów
[mm]
deszczowych
styczeń12413376
luty13512397
marzec16714514
kwiecień181017535
maj221320581
czerwiec271723361
lipiec312225280
sierpień322125463
wrzesień271824707
październik201420856
listopad15915644
grudzień12614461

Najgorszy termin wyjazdu

Uważny czytelnik zauważył, że do tej pory nie wymieniłem jeszcze z nazwy jednego miesiąca. To lipiec. Na niego przyszedł czas w tej właśnie części. Jeżeli nie musisz, to nie jedź do Barcelony w lipcu (a jeżeli możesz, o odpuść sobie też sierpień). W tych miesiącach mamy tu kumulację wszystkich nieszczęść. Nieprzebrany tłum zalewa miasto z każdej strony. Zapomnij by w spokoju gdzieś usiąść. Zapomnij, żeby spokojnie nawet się czegoś napić. Wszędzie tłum i kolejki. Wejście gdziekolwiek graniczy z cudem, a to co dzieje się pod głównymi atrakcjami, do których wejście jest biletowane jest trudne do opisania. Nie, nie, nie … i jeszcze raz nie.
Brak miejsc noclegowych. Za byle jaki i niekoniecznie czysty hostel (czyli nocleg w pokoju wieloosobowym) zapłacisz tyle co za hotel 4****. Do tego ceny jedzenia i wszystkich pozostałych usług wędrują do absurdalnych poziomów.
Całość przyprawiona jest zwykle falami nieznośnego upału, który miedzy budynkami w centrum rozgrzanego do czerwoności miasta może bywać szczególnie przykry.
Można by tak pisać długo. Ostatecznie trzeba mieć naprawdę dużo dobrej woli, by cieszyć się wypoczynkiem i miastem w tym czasie.

Najlepszy termin wyjazdu

Tutaj rekomendacja jest prosta i krótka: dowolny z miesięcy wiosennych i jesiennych. To jest bajka!

.

Barcelona – pogoda: styczeń

Pogoda w styczniu w Barcelonie jest łagodna (charakterystyczna dla śródziemnomorskiego klimatu). Przymrozki nie występują. Styczeń należy do grupy miesięcy z największą ilością dni deszczowych (około 6 dni w miesiącu). Intensywność opadów nie jest wielka, za to mogą utrzymywać się sporą cześć dnia np. w formie drobnej, przelotnej i powracającej mżawki. Warto mieć ze sobą coś przeciwdeszczowego.
Temperatura w ciągu dnia: od 12 do 16 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 6 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 6.
Opady śniegu: nie występują.
Miesięczna suma opadów: 37 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 21 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 9 godzin i 15 minut w pierwszych dniach miesiąca i wydłuża się do 10 godzin w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 17:32 (początek miesiąca), a 18.05 (na końcu miesiąca).

Barcelona – pogoda: luty

Luty w Barcelonie jest bardzo podobny do stycznia. Możesz jednak liczyć na trochę więcej słońca i jest większa szansa na nieco cieplejszy dzień. Jeżeli masz szczęście, to w słońcu temperatura może nawet zakręcić się w okolicy 20 stopni.
Temperatura w ciągu dnia: od 12 do 17 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 6 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 7.
Opady śniegu: nie występują.
Miesięczna suma opadów: 39 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 19 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 10 godzin w pierwszych dniach miesiąca i wydłuża się do 11 godzin i 10 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 18:05 (początek miesiąca), a 18.40 (na końcu miesiąca).

Barcelona – pogoda: marzec

Marzec przynosi ze sobą pierwsze oznaki wiosny i w drugiej połowie miesiąca dni z temperaturą zdecydowanie powyżej 20 stopni nie są rzadkością. Za to pogoda staje się bardziej kapryśna i zmienna. Pierwsza połowa miesiąca bywa bardziej słoneczna. Opady deszczu jeżeli już są, to stają się intensywniejsze szczególnie w drugiej połowie miesiąca.
Temperatura w ciągu dnia: od 14 do 19 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 8 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 4.
Miesięczna suma opadów: 51 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 23 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 11 godzin i 10 minut w pierwszych dniach miesiąca i wydłuża się do 12 godzin i 35 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 18:40 (początek miesiąca), a 20.15 (na końcu miesiąca – zmiana czasu).

Barcelona – pogoda: kwiecień

Kwiecień to już wiosna w pełnym wydaniu. Temperatura w okolicy lub powyżej 20 stopni Celsjusza to norma. Występują wielodniowe okresy z bezchmurną, słoneczną pogodą. Wtedy jest naprawdę pięknie i ciepło. Deszcz jeżeli już pada to zwykle jest intensywny.
Temperatura w ciągu dnia: od 17 do 22 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 11 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 5.
Miesięczna suma opadów: 53 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 24 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 12 godzin i 35 minut w pierwszych dniach miesiąca i wydłuża się do 13 godzin i 55 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 20:15 (początek miesiąca), a 20.45 (na końcu miesiąca).

Barcelona – pogoda: maj

Maj w Barcelonie jest już naprawdę ciepłym miesiącem. To jeden z najprzyjemniejszych miesięcy w roku, szczególnie dla tych, który niekoniecznie przepadają za upałami. Spodziewaj się temperatur powyżej 22 stopni Celsjusza. Pogoda cały czas jest zmienna i dzień z deszczem może pojawić się znienacka. Dominuje jednak słońce. Pod koniec miesiąca pogoda staje się letnia.
Temperatura w ciągu dnia: od 19 do 26 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 13 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 1.
Miesięczna suma opadów: 58 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 24 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 13 godzin i 55 minut w pierwszych dniach miesiąca i wydłuża się do 14 godzin i 55 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 20:45 (początek miesiąca), a 21.17 (na końcu miesiąca).

Barcelona – pogoda: czerwiec

Czerwiec to czas najlepszej pogody. Jest ciepło, dzień jest bardzo długi, ewentualne deszcze nie są intensywne i mają przelotny charakter. Często są wręcz przyjemne.
Temperatura w ciągu dnia: od 23 do 28 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 17 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 1.
Miesięczna suma opadów: 36 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 25 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 14 godzin i 55 minut w pierwszych dniach miesiąca i wydłuża się do 15 godzin i 10 minut w dniu 23 czerwca.
Słońce zachodzi między 21:17 (początek miesiąca), a 21.30 (na końcu miesiąca).

Barcelona – pogoda: lipiec

W lipcu spodziewaj się ogromnej ilości słońca i fali upalnych temperatur. W dzień temperatura często przekracza 35 stopni, a rozgrzane miasto dodatkowa wzmaga uczucie ciepła. To najbardziej słoneczny i najbardziej suchy miesiąc roku w Barcelonie. Mogą pojawić się burze z intensywnymi opadami deszczu. Noce często mają tropikalny charakter, z temperaturą powietrza powyżej 20 stopni Celsjusza.
Temperatura w ciągu dnia: od 28 do 35 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 22 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 0.
Miesięczna suma opadów: 28 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 29 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 15 godzin i 10 minut w pierwszych dniach miesiąca i skraca się do 14 godzin i 30 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 21:30 (początek miesiąca), a 21.12 (na końcu miesiąca).

Barcelona – pogoda: sierpień

W sierpniu pogoda nadal bez litości atakuje upałami. Rozgrzane miasto dostaje kolejna dawki ciepła, które bywają trudne do zniesienia. W pogodzie jaką serwuje sierpień trudno mówić o wypoczynki, a jeszcze trudniej cieszyć się zwiedzaniem. Mogą pojawiać się gwałtowne burze. Temperatura w nocy najczęściej przekracza tropikalne 20 stopni Celsjusza. W końcówce miesiąca mogą pojawić się opady, które przynoszą trochę ulgi.
Temperatura w ciągu dnia: od 29 do 35 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 21 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 3.
Miesięczna suma opadów: 46 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 26 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 14 godzin i 30 minut w pierwszych dniach miesiąca i skraca się do 13 godzin i 15 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 21:12 (początek miesiąca), a 20.30 (na końcu miesiąca).

Barcelona – pogoda: wrzesień

Wrzesień przynosi ulgę. Temperatura w dzień staje się zdecydowanie bardziej przyswajalna. Mimo, że raczej nie przekracza już 30 stopni Celsjusza, to nadal jest bardzo ciepło. Noce nadal są ciepłe, zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca.
W drugiej połowie miesiąca pojawiają się opady deszczu, które bywają intensywne. W nocy robi się trochę chłodniej.
Temperatura w ciągu dnia: od 25 do 29 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 18 stopni.
Liczba dni deszczowych: 7.
Miesięczna suma opadów: 70 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 21 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 13 godzin i 15 minut w pierwszych dniach miesiąca i skraca się do 11 godzin i 50 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 20:30 (początek miesiąca), a 19.39 (na końcu miesiąca).

Barcelona – pogoda: październik

W październiku w Barcelonie nadal jest ciepło, a dni z temperaturą powyżej 25 stopni Celsjusza nikogo specjalnie nie dziwią. Temperatura powyżej 20 stopni to norma. Niestety jednocześnie jest to miesiąc, w którym spada najwięcej deszczu. Co prawda liczba dni deszczowych nie jest duża, ale za to opady są intensywne.
Temperatura w ciągu dnia: od 20 do 26 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 13 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 6.
Miesięczna suma opadów: 85 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 22 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 11 godzin i 50 minut w pierwszych dniach miesiąca i skraca się do 10 godzin i 30 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 19:39 (początek miesiąca), a 17.51 (na końcu miesiąca – zmiana czasu).

Barcelona – pogoda: listopad

W listopadzie spada intensywność i ilość opadów deszczu. Robi się zdecydowanie chłodniej. Niższa temperatura powietrza sprzyja aktywnemu zwiedzaniu miasta. Spacery po mieście w temperaturze do 20 stopni Celsjusza są komfortowe. Chodzenie tu i tam staje się wtedy prawdziwą przyjemnością. Temperatura w ciągu dnia: od 15 do 22 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 9 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 4.
Miesięczna suma opadów: 64 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 24 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 10 godzin i 30 minut w pierwszych dniach miesiąca i skraca się do 9 godzin i 30 minut w końcu miesiąca.
Słońce zachodzi między 17:51 (początek miesiąca), a 17.25 (na końcu miesiąca – zmiana czasu).

Barcelona – pogoda: grudzień

Grudzień to miesiąc ze średnią temperaturą na poziomie poniżej 15 stopni Celsjusza. Można więc powiedzieć, że jest umiarkowanie ciepło. Noce są rześkie, a temperatura może wtedy spaść nawet do 6 stopni. Deszczu jest mniej i raczej nie należy spodziewać się intensywnych opadów.
Temperatura w ciągu dnia: od 14 do 17 stopni Celsjusza.
Temperatura w nocy: około 6 stopni Celsjusza.
Liczba dni deszczowych: 1.
Miesięczna suma opadów: 46 mm (w lipcu w Polsce spada średnio około 100 mm deszczu).
Statystycznie przez 27 dni jest sucho i nie występują żadne opady atmosferyczne.
Dzień trwa 9 godzin i 30 minut w pierwszych dniach miesiąca i skraca się do 9 godzin i 11 minut w dniu 23 grudnia.
Słońce zachodzi między 17:25 (początek miesiąca), a 17.31 (na końcu miesiąca – zmiana czasu).

4.8/5 - (99 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
2 komentarze do “Barcelona – pogoda długoterminowa. Kiedy jechać? Temperatura powietrza, wody i klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *