Val d’Orcia (mapa) – najpiękniejsze punkty widokowe w Toskanii

Kapliczka Vitaleta, Toskania.
W naszym planie jest to punkt nr 4

Tylko gęste

W tym wpisie nie ma miejsca na zbędne treści. Tutaj zamierzam zamieścić same konkretne dane, które pomogą ci szybko i sprawnie odnaleźć kilkanaście najbardziej charakterystycznych punktów widokowych w Toskanii.
Zakładam, że jeżeli czytasz ten wpis, to już wiesz po co jedziesz do Toskanii i nie muszę ci specjalnie zachwalać atrakcyjności toskańskich widoków oraz opowiadać o tym jak zapierają dech 🙂
Przygotowane przeze mnie dane pozwolą ci szybko i bez zbędnych rozterek dotrzeć we właściwe miejsce i znaleźć dobry punkt widokowy do zrobienia zdjęć.
Jak to powiedział kiedyś mój znajomy, nabierając sobie zupę z samego dna wielkiego kotła: będzie samo gęste!

Magia zdjęć z Toskanii

Na początek jednak lekkie ochłodzenie atmosfery. Zdjęcia, które znasz z internetu, zwłaszcza te, na widok których każdy robi wielkie WOW! wymagają odpowiedniego podejścia, zaangażowania i oczywiście szczypty szczęścia!

Sprzęt

Po pierwsze: jeżeli chcesz się zbliżyć do ich jakości to na początek musisz wyposażyć się w obiektyw z długą ogniskową (ogniskowe długości 200 mm i dłuższe są mile widziane) lub posiadać aparat, który taki obiekty ma wbudowany (są aparaty kompaktowe, które dysponują takim zakresem ogniskowych). Zdjęcia plenerowe w Toskanii robi się na takich długich ogniskowych, ponieważ fotografowane obiekty są bardzo odległe, a interesuje nas często wąski wycinek krajobrazu. Przy okazji długa ogniskowa skutkuje silnym skróceniem perspektywy. Bardzo odległe od siebie w linii perspektywy pagórki i obiekty, na zdjęciu jakby zagęszczają się, potęgując wrażenie falistego krajobrazu. Na zwykłym obiektywie (np. o ogniskowej 35mm) nie uda ci się uzyskać tego efektu.

Wąski fragment krajobrazu w Toskanii zrobiony na długiej ogniskowej. Odległe o kilometry obiekty, na zdjęciu są blisko siebie.
Pora roku

Po drugie: kluczowa jest pora roku. Najgorsze warunki do fotografowania subtelnych krajobrazów panują w Toskanii latem. Tak! Lato to najgorsza pora roku. Ostre letnie słońce tworzy zbyt duże kontrasty, a jednocześnie sztucznie spłaszcza krajobraz powodując, że falisty kształt toskańskich pagórków na zdjęciach przestaje być widoczny. Wszystko jest silnie oświetlone i staje się na fotografii zupełnie płaskie. Nie ma sensu nastawiać się na to, że w samo południe, w środku lipca zrobisz tutaj magiczne zdjęcie. Jedynym wyjątkiem są zdjęcia, na których istotna jest np. zygzakowata linia drzew cyprysowych czy linia przebiegu drogi wraz z cyprysowymi drzewami. Wtedy ostre słoneczne światło nie przeszkadza aż tak bardzo.
Niewątpliwie jednak najlepsze warunki do fotografowania (pod względem światła) panują w Toskanii: jesienią, wiosną i zimą.
Jeżeli chcesz by pola na zdjęciach zawierały trochę świeżej zieleni, to na sesję musisz przyjechać wczesną wiosną (kwiecień, naj). Potem słońce zaczyna palić tak mocno, że w drugiej połowie wiosny i przez dalszą część roku roślinność przybiera formę “suchej trawy”.

Zieleń w Toskanii jest obecna tylko wiosną.
Pora dnia

Po trzecie: pora dnia. Zwróć uwagę że najciekawsze fotografie w Toskanii powstają gdy słońce jest nisko. Gdy światło słoneczne pada pod ostrym kątem na faliste wzgórza, to powstają cienie, które dodatkowo podkreślają falistość krajobrazu. Jeżeli więc zależy ci na uzyskaniu tego efektu musisz zerwać się rano i być na miejscu jeszcze przed wschodem słońca, lub pojechać i ustawić się na odpowiedniej pozycji z wyprzedzeniem, zanim zacznie się zachód słońca.
Powyższa strategia daje szansę na zrobienie ładnego zdjęcia nawet latem. Niestety latem wschód słońca jest bardzo wcześnie, a zachód bardzo późno. Będzie to więc wymagało od ciebie ogromnej determinacji. Wtedy też słońce bardzo szybko chowa się za horyzontem i na wykonanie zdjęć będziesz mieć zaledwie kilka chwil. Trzeba działać szybko.
Najlepsza pod tym względem ponownie jest wiosna, lato i zima. Wtedy słońce przez dłuższy czas utrzymuje się nisko nad horyzontem, dając więcej możliwości na wykonanie zdjęć. Poza tym wschód słońca nie jest tak wcześnie rano, a na zachód nie trzeba czekać aż tak długo.

Nisko zawieszone słońce pięknie podkreśla falistość krajobrazu, Toskania
Pogoda

Ostatni (czwarty) parametr zależy wyłącznie od szczęścia. Może się okazać, że udało ci się perfekcyjnie wszystko przygotować, a na niebie będą takie chmury, że w najważniejszej chwili słońce nawet na sekundę nie wyjrzy zza gęstych chmur.
Wtedy pozostanie ci jedynie zaplanować kolejny przyjazd do Toskanii 🙂
Zanim się załamiesz z powodu złej pogody, to warto zapamiętać, że np. mgła nie zawsze jest przeszkodą. Często staje się dobrodziejstwem, dzięki któremu zdjęcia są jeszcze ładniejsze. Poza tym wiosenne deszcze w Toskanii bardzo często szybko się kończą. Polecam wiec o tej porze roku wziąć ze sobą cuć przeciwdeszczowego i zachować cierpliwość.

Mgła nie zawsze przeszkadza. Czasem staje się głównym aktorem, Toskania

Toskania – mapa punktów widokowych

Prawdopodobnie nie uda ci się odwiedzić wszystkich punktów widokowych w Toskanii. Tylko tych najpopularniejszych jest kilkanaście, a w trakcie przejazdów między nimi samodzielnie odkryjesz drugie tyle własnych miejsc. Toskania jest pełna takich widoków, a większość z nich nie jest jeszcze zaznaczona na mapach i upowszechniona.

W poszukiwaniu najpiękniejszych krajobrazów Toskanii będziesz się przemieszczać w granicach obszarów dwóch krain geograficznych: Nie będzie to wyłącznie dolina Val d’Orcia ale również sąsiadujący z nią obszar Crete Senesi.
Spójrz na dwie mapy zamieszczone poniżej. Pierwsza z nich prezentuje położenie Toskanii na mapie Europy, a na drugiej zaznaczyłem położenie Val d’Orcia oraz Crete Senesi na mapie Toskanii.

Położenie Toskanii na mapie Europy
Położenie Val d’Orcia oraz Crete Senesi na mapie Toskanii

Teraz pora na trzecią i jednocześnie najważniejszą mapę. To szczegółowa mapa Toskanii z zaznaczonym położeniem wszystkich opisywanych przeze mnie punktów widokowych, na tle obu krain geograficznych. Każdy punkt na mapie ma swój numer, a w dalszej części tekstu (oraz w spisie treści na początku strony) pod tymi samymi numerami znajdziesz pakiet bardzo pożytecznych i przydatnych danych.

Val d’Orcia i Crete Senesi – mapa punktów widokowych, Toskania

Sugeruję najpierw przeprowadzić wstępną selekcję interesujących cię miejsc, a następnie na podstawie danych z mapy logicznie zaplanować kolejność odwiedzin. Jeżeli wykonanie odpowiednich zdjęć jest dla ciebie bardzo ważne (niektórzy przyjeżdżają tutaj tylko w tym celu), to może warto dostosować położenie rezerwowanych noclegów tak, by znajdowały się w blisko najważniejszych dla ciebie punktów fotograficznych.
Przy opisywanych przeze mnie punktach widokowych zamieszczę odpowiednio przygotowane linki filtrujące, które pozwolą ci jednym kliknięciem wyświetlić najbliżej położone noclegi, odrzucając jednocześnie noclegi położone zbyt daleko. To bardzo wygodna funkcja, która znacząco ułatwia życie. Warto więc zaczynać poszukiwania noclegu od kliknięcia w przygotowany link.

Oprócz linku do najbliżej położonych noclegów przy punktach widokowych znajdziesz precyzyjne współrzędne GPS miejsca, w którym można zaparkować samochód oraz (o ile to będzie konieczne) miejsca, z którego jest najlepszy widok.
W praktyce są to chyba najważniejsze dane, z których będziesz korzystać najczęściej. Używa się ich w banalny sposób. Wystarczy po prostu kliknąć w znajdujący się obok współrzędnych GPS link “kliknij i wyznacz trasę”, a nawigacja w telefonie automatycznie uruchomi się i wyznaczy trasę do celu z miejsca, w którym aktualnie jesteś. Po wyznaczeniu trasy, w zależności od potrzeb przełącz jedynie tryb pracy nawigacji z “trybu pieszego” na “tryb samochodowy” lub odwrotnie i gotowe!

Więcej informacji o Val d’Orcia oraz Crete Senesi

Dla dociekliwych, którzy chcieliby jeszcze głębiej wejść w temat eksploracji obszaru doliny Val d’Orcia oraz pustynnych obszarów Crete Senesi dołączam kilka dodatkowych informacji, które mogą się przydać przy zgłębianiu tematu.

Zestawienie gmin wchodzących w skład obszaru Crete Senesi:
– Asciano
– Buonconvento
– Montalcino
– Monteroni d’Arbia
– Rapolano Terme
– Pienza
– Trequanda

historyczny szlak pieszy: Szlak Via Lauretana – [klik] (szczegółowa mapa fragmentu wiodącego przez Crete Senesi)

Gminy wchodzące w skład obszaru Val d’Orcia:
– Castiglione d’Orcia
– San Quirico d’Orcia
– Radicofani
– Pienza
– Montalcino

oficjalna strona: dolina Val d’Orcia – [klik]

Opisy punktów widokowych w Toskanii

1. Droga SP 438 z Arbia do Asciano
Gdzieś przy drodze SP 438, Toskania

W tym przypadku zrezygnowałem ze wskazywania konkretnych punktów widokowych, ponieważ niemal cała ta droga to jeden wielki punkt widokowy. Jadać drogą SP 438 ze Sieny przez Arbia do Asciano, natkniesz się na wiele miejsc, które doskonale nadają się na punkt widokowy. Po prostu jedź, rozglądaj się i szukaj miejsc, które wpadną ci w oko. Przebieg drogi zaznaczyłem na mapie atrakcji.
W trakcie przejazdu drogą SP 438 będzie jedno miejsce, do którego warto zjechać (Site Transitoire). Opisuję je bliżej w następnym punkcie.

Długość odcinka drogi z Arbia do Asciano: 18km
Przebieg drogi: otwórz na mapie Google – [klik]

sprawdź: noclegi w pobliżu Asciano oraz na terenie Crete Senesi – [klik]

sprawdź: noclegi w pobliżu Sieny – [klik]

Hotel B&B San Francesco – [klik]

2. Site Transitoire
Obelisk w punkcie widokowym Site Transitoire, Toskania
foto: Emiliano Carchia na zasadach CC BY-SA 3.0

Instalacja artystyczna (autor: Jean-Paul Philippe, rok powstania: 1993) symbolizująca otwarty dom bez ścian z widokiem na toskańskie wzgórza oraz dwa miasta: Mucigliani oraz Sienę.
W dniu przesilenia letniego słońce zachodzi dokładnie w szczelinie między blokami Site Transitoire.
Od asfaltowej drogi głównej do Site Transitoire wiedzie bardzo wąska droga gruntowa. Turyści często zostawiają samochód na niewielkim parkingu na początku gruntowego odcinka drogi i do samego Site Transitoire docierają na nogach. Spacer trwa około 40 minut w jedną stronę (do przejścia w jedną stronę jest 2,5 km).

Parking na początku drogi gruntowej do Site Transitoire, współrzędne GPS:
43°16’58.7″N 11°26’33.4″E
43.282984, 11.442610 – kliknij i wyznacz trasę

Site Transitoire, współrzędne GPS:
43°17’36.1″N 11°27’56.1″E
43.293370, 11.465579 – kliknij i wyznacz trasę

sprawdź: noclegi w pobliżu Site Transitoire – [klik]

Hotel Hotel More di Cuna – [klik]

3. Gospodarstwo agroturystyczne Baccoleno (Agriturismo Baccoleno)
Gospodarstwo agroturystyczne Baccoleno, Toskania

Niewątpliwie jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych obrazów z Toskanii.

Parkowanie przy drodze, współrzędne GPS:
43°12’01.0″N 11°35’25.3″E
43.200273, 11.590357 – kliknij i wyznacz trasę

Najlepszy widok na Agriturismo Baccoleno, współrzędne GPS:
43°12’02.8″N 11°35’23.1″E
43.200762, 11.589746 – kliknij i wyznacz trasę

sprawdź: noclegi w pobliżu Agriturismo Baccoleno – [klik]

Hotel Podere il Poggio – [klik]

4. Kapliczka Vitaleta (Cappella della Madonna di Vitaleta)
Kapliczka Vitaleta, Toskania

Z całą pewnością jest to najbardziej znana kapliczka w całej Toskanii i zarazem prawdziwa ikona tego regionu Włoch.

Kapliczka Vitaleta, współrzędne GPS:
43°04’14.8″N 11°38’03.8″E
43.070786, 11.634396 – kliknij i wyznacz trasę

sprawdź: noclegi w pobliżu kapliczki Vitaleta – [klik]

Hotel Casanova – Panoramic Rooms and Suites – [klik]

5. Cyprysowy krąg (Cipressi di San Quirico d’Orcia)
Cyprysowy krąg, Toskania
foto: Filippo

Cyprysowy krąg, współrzędne GPS:
43°03’39.0″N 11°33’30.6″E
43.060839, 11.558511 – kliknij i wyznacz trasę

Parking przy Cyprysowym kręgu i Cyprysowej kępie, współrzędne GPS:
43°03’50.0″N 11°33’34.5″E
43.063880, 11.559570 – kliknij i wyznacz trasę

sprawdź: noclegi w pobliżu cyprysowego kręgu – [klik]

Hotel Agriturismo Il Pozzo – [klik]

6. Cyprysowy zagajnik (Cipressi di San Quirico d’Orcia)
Cyprysowy zagajnik, Toskania

Cyprysowy zagajnik jest doskonałym obiektem dla minimalistycznych kadrów fotograficznych. Zapewne nie raz już w oczy rzuciło ci się to ujęcie, bo jest to chyba najbardziej znana na świecie kępka cyprysów.

Cyprysowy zagajnik (Cipressi di San Quirico d’Orcia), współrzędne GPS:
43°03’45.6″N 11°33’32.0″E
43.062654, 11.558880 – kliknij i wyznacz trasę

sprawdź: noclegi w pobliżu cyprysowej kępy – [klik]

Hotel I Due Cipressi – [klik]

7. Cyprysy koło Monticchiello (Cipressi di Monticchiello)
Cyprysy koło Monticchiello, Toskania
Photo by Achim Ruhnau

Punkt widokowy na drogę z cyprysami za Monticchiello, współrzędne GPS:
43°03’42.5″N 11°43’22.0″E
43.061796, 11.722777 – kliknij i wyznacz trasę

sprawdź: noclegi w pobliżu Monticchiello – [klik]

Hotel Agriturismo Riposati – [klik]

8. Dom Gladiatora
Dom Gladiatora, Toskania

Dom Gladiatora, współrzędne GPS:
43°03’55.6″N 11°36’43.3″E
43.065431, 11.612015 – kliknij i wyznacz trasę

Zatoczka do parkowania przy punkcie widokowym, współrzędne GPS:
43°03’55.8″N 11°36’43.9″E
43.065507, 11.612200 – kliknij i wyznacz trasę

sprawdź: noclegi w pobliżu domu Gladiatora – [klik]

Hotel Antico Podere la Martinella – [klik]

9. Podere Belvedere
Podere Belvedere, Toskania

Punkt w polu z dobrym widokiem, współrzędne GPS:
43°03’54.5″N 11°36’45.6″E
43.065124, 11.612666 – kliknij i wyznacz trasę

sprawdź: noclegi w pobliżu Podere Belvedere – [klik]

10. Droga Gladiatora
Droga Gladiatora, Toskania
Photo by Clement Souchet

Punkt widokowy na drogę Gladiatora, współrzędne GPS:
43°04’30.2″N 11°40’05.4″E
43.075060, 11.668167 – kliknij i wyznacz trasę

Zatoczka mieszcząca dwa samochody przed ścieżką do punktu widokowego na drogę Gladiatora, współrzędne GPS:
43°04’38.8″N 11°40’17.1″E
43.077451, 11.671427 – kliknij i wyznacz trasę

sprawdź: noclegi w pobliżu punktu widokowego na drogę Gladiatora – [klik]

Hotel Camere La Carbonaia – [klik]

11. Aleja cyprysowa (Viale di cipressi)
Aleja cyprysowa, Toskania
Photo by Samuele Bertoli

Zatoczka przy alei cyprysowej, współrzędne GPS:
43°01’19.1″N 11°38’10.5″E
43.021968, 11.636243 – kliknij i wyznacz trasę

Dzika zatoczka na łuku drogi w widokiem na aleje cyprysową, współrzędne GPS:
43°01’22.2″N 11°37’56.9″E
43.022838, 11.632478 – kliknij i wyznacz trasę

sprawdź: noclegi w pobliżu alei cyprysowej – [klik]

Hotel Podere Il Tigliolo – [klik]

12. Cyprysy przy Strada di Valoresi

Początek cyprysowej drogi Strada di Valoresi, współrzędne GPS:
43°01’29.3″N 11°46’09.0″E
43.024796, 11.769156 – kliknij i wyznacz trasę

Parking z widokiem na Strada di Valoresi, współrzędne GPS:
43°01’40.9″N 11°46’29.5″E
43.028022, 11.774854 – kliknij i wyznacz trasę

sprawdź: noclegi w pobliżu Strada di Valoresi – [klik]

Hotel Villa Ricci & Benessere – [klik]

5/5 - (54 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *