Karpacz pogoda długoterminowa, temperatury, opady, kiedy jechać?

Karpacz – świątynia Wang

Karpacz – kiedy jechać?

Tworząc wpis o pogodzie w Karpaczu miałem w głowie w zasadzie dwa terminy: lato i zimę. Nie wiem czemu, ale jakoś tak z automatu przyszło mi do głowy, że większość
osób szukając informacji pogodowych o Karpaczu ma na myśli właśnie te dwa terminy. Lato wiadomo, ze względu na wakacje, a zima (też wiadomo) ze względu na ferie i narty.
Refleksja nadeszła przy przeglądaniu moich zdjęć z wyjazdów do Karpacza. Potrzebowałem jakiegoś zdjęcia, żeby wstawić jako ilustrację do niniejszego wpisu i okazało się, że najwięcej zdjęć mam … z jesieni. No właśnie! A jesień w górach? Przecież jesień w górach jest niesamowita … A wiosna? Pachnąca świeżością wiosna?
Natychmiast zrozumiałem, że na przyjazd do Karpacza zawsze jest dobra pora. Kluczowa jest jedynie kwestia, co nas najbardziej w góry przyciąga:
długie, letnie wędrówki?
białe, zimowe szaleństwo?
wiosenna pobudka przyrody?
czy może jesienne kolory?

Jeżeli wybierasz się do Karpacza zimą, to zobacz koniecznie mapę wyciągów i stoków w Karpaczu wraz z ich szczegółowymi opisami.

Opisując pogodę długoterminową nie ma więc sensu skupiać się na jednej, czy dwóch wybranych porach roku. Trzeba równie precyzyjnie opisać cały rok.
W tym tekście znajdziesz więc szczegółowe informacje dla wszystkich miesięcy, z całego roku.
Na początek kilka nieoczywistych, statystycznych faktów. Część z nich może być dla ciebie mocno zaskakująca. Oczywiście każdy rok jest inny i może odbiegać od średnich danych statystycznych, które obejmują około 30 lat obserwacji pogody. Generalnie jednak tendencja wynikająca z tych statystyk zwykle potwierdza się w praktyce.

Deszcz w Karpaczu

1. Najmniej deszczu (35 mm) spada w Karpaczu w lutym, a najwięcej w lipcu (97 mm). Dziwne? Generalnie lipiec jest w całej Polsce statystycznie najbardziej deszczowym miesiącem w roku. Średnia opadów w Polsce w lipcu wynosi 100 mm. Karpacz jest więc niewiele poniżej średniej dla całej Polski.

2. Po powyższej informacji nie będzie zaskoczeniem, że najwięcej deszczowych dni jest również w lipcu. Statystycznie jest to średnio 20 (!!!) dni. Warto dodać, że za dzień deszczowy uważa się dzień, w których po prostu spadł deszcz. Bez znaczenia jest czy trwał 5 minut, czy 5 godzin. Podczas wielu z tych dni, które statystycznie zalicza się do deszczowych, można śmiało korzystać z pogody, bo deszcz jest krótki, albo padał w nocy. Najmniej dni deszczowych (5 dni) występuje w lutym.

3. Najmniej deszczowych dni jest w lutym (5 dni). Kolejne miesiące z najmniejszą ilością deszczowych dni to: styczeń (6 dni) i grudzień (7 dni). Zimą w sposób naturalny opadów deszczu jest mniej, bo z przyczyn oczywistych zamiast deszczu pada śnieg. Stąd takie statystyki.

Dni bez żadnych opadów w Karpaczu

4. Najwięcej dni bez żadnych opadów (18 dni) przypada na wrzesień, a drugim w tej statystyce miesiącem (17 dni bez żadnych opadów) jest … październik. Ta statystyka jest dla mnie najbardziej zaskakująca, chociaż po krótkim namyśle wydaje się logiczna. Latem występują częste ale niezbyt intensywne deszcze (wiec dzień w statystyce zalicza się do deszczowych), a zimą częste opady śniegu istotnie wpływają na statystykę. Stąd miesiącami o największej liczbie dni bez żadnych opadów okazują się być miesiące wczesnojesienne. Z drugiej strony, czy jakoś nie tłumaczy to faktu, że najwięcej zdjęć mam z jesieni? Po prostu jesień w Karkonoszach naprawdę często oferuje świetną pogodę, a przy okazji cudowne, kolorowe, jesienne widoki. Warto o tym pamiętać.

5. Miesiącem, w którym jest najmniej dni bez żadnych opadów jest grudzień. W grudniu są tylko 4 dni, w których nic nie leci z nieba. To głównie za sprawą opadów śniegu, o czym będzie kilka słów nieco niżej. Kolejne miesiące w których rzadko nic nie leci z nieba to styczeń (6 dni) i marzec (7 dni).

Temperatury w Karpaczu

6. Najcieplejszymi miesiącami w Karpaczu są lipiec (średnia temperatura w dzień 23 stopnie Celsjusza) i sierpień (średnio 22 stopnie Celsjusza). Trzeci w kolejności jest czerwiec (19 stopni).

7. Najzimniejsze są w Karpaczu styczeń (średnia temperatura w dzień: -1 stopień Celsjusza) i luty (0 stopni Celsjusza). Trzeci w kolejności jest grudzień (+1 stopień Celsjusza).

Śnieg w Karpaczu

8. Najwięcej dni z opadami śniegu występuje w grudniu (20 dni). Następny w tej statystyce jest styczeń (19 dni), a na trzecim miejscu jest luty (15 dni z opadami śniegu).

9. Pierwsze opady śniegu mają miejsce już w październiku (średnio 3 dni z opadami śniegu) i trwają aż do maja (statystycznie 1 dzień z opadami śniegu). Widać z tego wyraźnie, że październik jest tutaj przełomowym miesiącem. Z jednej strony wypada korzystnie w statystyce dni bez żadnych opadów, a z drugiej jest miesiącem, w którym często spada pierwszy śnieg. Jeżeli więc planować jesienny wypad w Karkonosze, to najbezpieczniej jest to robić w pierwszej połowie października.

Karpacz – temperatura powietrza: wykres roczny

Przedstawione powyżej wybrane fakty statystyczne mają swoje odzwierciedlenie w danych szczegółowych, które zamieszczam poniżej. Znajdziesz tu wykres ilustrujący przebieg zmian temperatur średnich w ciągu dnia i temperatur nocnych. Dodatkowo na wykres nałożyłem informacje o ilości dni z opadami deszczu i śniegu. Taki zestaw danych daje sporo informacji na temat pogody w danym miesiącu.
Dodatkowo pod wykresem zamieszczam tabelę z wartościami, które zobrazowane są na wykresie.

Karpacz pogoda – roczny wykres zmian temperatur oraz ilości dni z opadami deszczu i śniegu
TemperaturaSumaIlość dniIlość dni
w dzień
[℃]
w nocy
[℃]
opadów
[mm]
deszczowychśnieżnych
styczeń-1-537619
luty0-439515
marzec51511212
kwiecień13553125
maj17858151
czerwiec191136160
lipiec231428200
sierpień221346160
wrzesień171070120
październik12685113
listopad7264109
grudzień1-346720

Karpacz – opady deszczu: wykres roczny

Poniższy wykres zawiera komplet informacji na temat średniej ilości opadów deszczu w każdym z miesięcy w roku (w milimetrach na metr kwadratowy), ilości dni z opadami deszczu oraz ilości dni bez żadnych opadów.
Oczywiście pod wykresem znajdziesz dane w formie czytelnej tabeli.

Karpacz pogoda – roczny wykres opadów deszczu i ilości dni bez opadów
Ilość dniIlość dniSuma
bez opadówdeszczowychopadów
[mm]
styczeń6637
luty8539
marzec71251
kwiecień131253
maj151558
czerwiec141636
lipiec112028
sierpień151646
wrzesień181270
październik171185
listopad111064
grudzień4746

Karpacz pogoda na najbliższe 7 dni

Poniżej znajduje się aktualna informacja pogodowa na najbliższy tydzień. Dane pogodowe aktualizowane są w czasie rzeczywistym, więc zamieszczone tu informacje są zawsze aktualne.

Karpacz POGODA

Karpacz kamery

Czasem najlepiej po prostu rzucić okiem jak wygląda aktualna sytuacja. Najlepiej zrobić to za pośrednictwem kamery on-line. Obraz z wybranych kamer w Karpaczu możesz zobaczyć poniżej.

Kamera Karpacz – widok na deptak

Widok z kamery on-line na deptak w Karpaczu. Obraz aktualizowany jest automatycznie co kilka minut.

Hotele w Karpaczu

Jeżeli wiesz już, który termin wyjazdu jest dla ciebie najlepszy, to nadszedł czas na poszukiwanie hotelu. Linki, które zamieszczam we wpisie kierują do dużych, znanych i sprawdzonych baz rezerwacyjnych (Airbnb – [klik] oraz booking – [klik]).
Są to bazy, które znam i z których sam od lat korzystam. Sprawdzają one rzetelność zamieszczanych ofert i weryfikują ich wiarygodność. Osoby i firmy, które oferują noclegi kiepskiej jakości lub z nierzetelnymi opisami, są z nich usuwane. W razie problemów z realizacją usługi serwisy te często podejmują w naszym imieniu interwencję, wymuszającą na właścicielu obiektu realizacje usług zgodnie z zamieszczonymi w serwisie ofertami.
Baza Airbnb skupia się głównie na ofercie osób prywatnych, domków, kwater, pokoi i apartamentów, natomiast baza booking kładzie większy nacisk na hotele, domki i apartamenty.
Nie zamieszczam linków do innych baz noclegowych, których nie znam. Wychodzę z założenia, że należy unikać kłopotów, zwłaszcza na urlopie, gdzie zależy nam raczej na bezstresowym relaksie, niż na traceniu czasu na dochodzenie swoich praw konsumenckich.
Linki przygotowane są tak, że wyświetlają oferty pochodzące z Karpacza w pierwszej kolejności, odfiltrowując inne, niepotrzebne propozycje zlokalizowane poza obszarem naszego zainteresowania.

Zobacz oferty noclegów w Karpaczu:
– kwatery, domki, noclegi w Airbnb – [klik]
– hotele, domki, apartamenty w booking – [klik]

Pogoda w Karpaczu miesiąc po miesiącu

Dla ułatwienia zebrałem podstawowe informacje dla wszystkich miesięcy w typowe zestawienie “miesiąc po miesiącu”. Szybki rzut oka na charakterystykę konkretnego miesiąca pozwoli ci ocenić, czy wybrany przez ciebie termin wyjazdu jest dobrym pomysłem.

Karpacz pogoda: styczeń

Średnia temperatura powietrza w dzień: -1 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: -5 ℃
Liczba dni bez opadów: 6
Liczba dni z opadami deszczu: 6
Suma opadów: 37 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 19

Karpacz pogoda: luty

Średnia temperatura powietrza w dzień: 0 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: -4 ℃
Liczba dni bez opadów: 8
Liczba dni z opadami deszczu: 5
Suma opadów: 35 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 15

Karpacz pogoda: marzec

Średnia temperatura powietrza w dzień: 5 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 1 ℃
Liczba dni bez opadów: 7
Liczba dni z opadami deszczu: 12
Suma opadów: 39 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 12

Karpacz pogoda: kwiecień

Średnia temperatura powietrza w dzień: 13 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 5 ℃
Liczba dni bez opadów: 13
Liczba dni z opadami deszczu: 12
Suma opadów: 56 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 5

Karpacz pogoda: maj

Średnia temperatura powietrza w dzień: 17 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 8 ℃
Liczba dni bez opadów: 15
Liczba dni z opadami deszczu: 15
Suma opadów: 76 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 1

Karpacz pogoda: czerwiec

Średnia temperatura powietrza w dzień: 19 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 11 ℃
Liczba dni bez opadów: 14
Liczba dni z opadami deszczu: 16
Suma opadów: 88 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 0

Karpacz pogoda: lipiec

Średnia temperatura powietrza w dzień: 23 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 14 ℃
Liczba dni bez opadów: 11
Liczba dni z opadami deszczu: 20
Suma opadów: 97 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 0

Karpacz pogoda: sierpień

Średnia temperatura powietrza w dzień: 22 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 13 ℃
Liczba dni bez opadów: 15
Liczba dni z opadami deszczu: 16
Suma opadów: 90 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 0

Karpacz pogoda: wrzesień

Średnia temperatura powietrza w dzień: 17 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 10 ℃
Liczba dni bez opadów: 18
Liczba dni z opadami deszczu: 12
Suma opadów: 55 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 0

Karpacz pogoda: październik

Średnia temperatura powietrza w dzień: 12 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 6 ℃
Liczba dni bez opadów: 17
Liczba dni z opadami deszczu: 11
Suma opadów: 46 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 3

Karpacz pogoda: listopad

Średnia temperatura powietrza w dzień: 7 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 2 ℃
Liczba dni bez opadów: 11
Liczba dni z opadami deszczu: 10
Suma opadów: 51 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 9

Karpacz pogoda: grudzień

Średnia temperatura powietrza w dzień: 1 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: -3 ℃
Liczba dni bez opadów: 4
Liczba dni z opadami deszczu: 7
Suma opadów: 46 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 20


Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
Poniżej znajdują się ikony, dzięki którym łatwo możesz udostępnić artykuł, a na górze strony przycisk do polubienia profilu na Facebook-u. ZRÓB TO proszę! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *