Karpacz pogoda długoterminowa, temperatury, opady, kiedy jechać?

Karpacz – świątynia Wang

Karpacz – kiedy jechać?

Tworząc wpis o pogodzie w Karpaczu miałem w głowie w zasadzie dwa terminy: lato i zimę. Nie wiem czemu, ale jakoś tak z automatu przyszło mi do głowy, że większość
osób szukając informacji pogodowych o Karpaczu ma na myśli właśnie te dwa terminy. Lato wiadomo, ze względu na wakacje, a zima (też wiadomo) ze względu na ferie i narty.
Refleksja nadeszła przy przeglądaniu moich zdjęć z wyjazdów do Karpacza. Potrzebowałem jakiegoś zdjęcia, żeby wstawić jako ilustrację do niniejszego wpisu i okazało się, że najwięcej zdjęć mam … z jesieni. No właśnie! A jesień w górach? Przecież jesień w górach jest niesamowita … A wiosna? Pachnąca świeżością wiosna?
Natychmiast zrozumiałem, że na przyjazd do Karpacza zawsze jest dobra pora. Kluczowa jest jedynie kwestia, co nas najbardziej w góry przyciąga:
długie, letnie wędrówki?
białe, zimowe szaleństwo?
wiosenna pobudka przyrody?
czy może jesienne kolory?

Jeżeli wybierasz się do Karpacza zimą, to zobacz koniecznie mapę wyciągów i stoków w Karpaczu wraz z ich szczegółowymi opisami.

Opisując pogodę długoterminową nie ma więc sensu skupiać się na jednej, czy dwóch wybranych porach roku. Trzeba równie precyzyjnie opisać cały rok.
W tym tekście znajdziesz więc szczegółowe informacje dla wszystkich miesięcy, z całego roku.
Na początek kilka nieoczywistych, statystycznych faktów. Część z nich może być dla ciebie mocno zaskakująca. Oczywiście każdy rok jest inny i może odbiegać od średnich danych statystycznych, które obejmują około 30 lat obserwacji pogody. Generalnie jednak tendencja wynikająca z tych statystyk zwykle potwierdza się w praktyce.

Deszcz w Karpaczu

1. Najmniej deszczu (35 mm) spada w Karpaczu w lutym, a najwięcej w lipcu (97 mm). Dziwne? Generalnie lipiec jest w całej Polsce statystycznie najbardziej deszczowym miesiącem w roku. Średnia opadów w Polsce w lipcu wynosi 100 mm. Karpacz jest więc niewiele poniżej średniej dla całej Polski.

2. Po powyższej informacji nie będzie zaskoczeniem, że najwięcej deszczowych dni jest również w lipcu. Statystycznie jest to średnio 20 (!!!) dni. Warto dodać, że za dzień deszczowy uważa się dzień, w których po prostu spadł deszcz. Bez znaczenia jest czy trwał 5 minut, czy 5 godzin. Podczas wielu z tych dni, które statystycznie zalicza się do deszczowych, można śmiało korzystać z pogody, bo deszcz jest krótki, albo padał w nocy. Najmniej dni deszczowych (5 dni) występuje w lutym.

3. Najmniej deszczowych dni jest w lutym (5 dni). Kolejne miesiące z najmniejszą ilością deszczowych dni to: styczeń (6 dni) i grudzień (7 dni). Zimą w sposób naturalny opadów deszczu jest mniej, bo z przyczyn oczywistych zamiast deszczu pada śnieg. Stąd takie statystyki.

Dni bez żadnych opadów w Karpaczu

4. Najwięcej dni bez żadnych opadów (18 dni) przypada na wrzesień, a drugim w tej statystyce miesiącem (17 dni bez żadnych opadów) jest … październik. Ta statystyka jest dla mnie najbardziej zaskakująca, chociaż po krótkim namyśle wydaje się logiczna. Latem występują częste ale niezbyt intensywne deszcze (wiec dzień w statystyce zalicza się do deszczowych), a zimą częste opady śniegu istotnie wpływają na statystykę. Stąd miesiącami o największej liczbie dni bez żadnych opadów okazują się być miesiące wczesnojesienne. Z drugiej strony, czy jakoś nie tłumaczy to faktu, że najwięcej zdjęć mam z jesieni? Po prostu jesień w Karkonoszach naprawdę często oferuje świetną pogodę, a przy okazji cudowne, kolorowe, jesienne widoki. Warto o tym pamiętać.

5. Miesiącem, w którym jest najmniej dni bez żadnych opadów jest grudzień. W grudniu są tylko 4 dni, w których nic nie leci z nieba. To głównie za sprawą opadów śniegu, o czym będzie kilka słów nieco niżej. Kolejne miesiące w których rzadko nic nie leci z nieba to styczeń (6 dni) i marzec (7 dni).

Temperatury w Karpaczu

6. Najcieplejszymi miesiącami w Karpaczu są lipiec (średnia temperatura w dzień 23 stopnie Celsjusza) i sierpień (średnio 22 stopnie Celsjusza). Trzeci w kolejności jest czerwiec (19 stopni).

7. Najzimniejsze są w Karpaczu styczeń (średnia temperatura w dzień: -1 stopień Celsjusza) i luty (0 stopni Celsjusza). Trzeci w kolejności jest grudzień (+1 stopień Celsjusza).

Śnieg w Karpaczu

8. Najwięcej dni z opadami śniegu występuje w grudniu (20 dni). Następny w tej statystyce jest styczeń (19 dni), a na trzecim miejscu jest luty (15 dni z opadami śniegu).

9. Pierwsze opady śniegu mają miejsce już w październiku (średnio 3 dni z opadami śniegu) i trwają aż do maja (statystycznie 1 dzień z opadami śniegu). Widać z tego wyraźnie, że październik jest tutaj przełomowym miesiącem. Z jednej strony wypada korzystnie w statystyce dni bez żadnych opadów, a z drugiej jest miesiącem, w którym często spada pierwszy śnieg. Jeżeli więc planować jesienny wypad w Karkonosze, to najbezpieczniej jest to robić w pierwszej połowie października.

Karpacz – temperatura powietrza: wykres roczny

Przedstawione powyżej wybrane fakty statystyczne mają swoje odzwierciedlenie w danych szczegółowych, które zamieszczam poniżej. Znajdziesz tu wykres ilustrujący przebieg zmian temperatur średnich w ciągu dnia i temperatur nocnych. Dodatkowo na wykres nałożyłem informacje o ilości dni z opadami deszczu i śniegu. Taki zestaw danych daje sporo informacji na temat pogody w danym miesiącu.
Dodatkowo pod wykresem zamieszczam tabelę z wartościami, które zobrazowane są na wykresie.

Karpacz pogoda – roczny wykres zmian temperatur oraz ilości dni z opadami deszczu i śniegu
TemperaturaSumaIlość dniIlość dni
w dzień
[℃]
w nocy
[℃]
opadów
[mm]
deszczowychśnieżnych
styczeń-1-537619
luty0-439515
marzec51511212
kwiecień13553125
maj17858151
czerwiec191136160
lipiec231428200
sierpień221346160
wrzesień171070120
październik12685113
listopad7264109
grudzień1-346720

Karpacz – opady deszczu: wykres roczny

Poniższy wykres zawiera komplet informacji na temat średniej ilości opadów deszczu w każdym z miesięcy w roku (w milimetrach na metr kwadratowy), ilości dni z opadami deszczu oraz ilości dni bez żadnych opadów.
Oczywiście pod wykresem znajdziesz dane w formie czytelnej tabeli.

Karpacz pogoda – roczny wykres opadów deszczu i ilości dni bez opadów
Ilość dniIlość dniSuma
bez opadówdeszczowychopadów
[mm]
styczeń6637
luty8539
marzec71251
kwiecień131253
maj151558
czerwiec141636
lipiec112028
sierpień151646
wrzesień181270
październik171185
listopad111064
grudzień4746

Karpacz pogoda na najbliższe 7 dni

Poniżej znajduje się aktualna informacja pogodowa na najbliższy tydzień. Dane pogodowe aktualizowane są w czasie rzeczywistym, więc zamieszczone tu informacje są zawsze aktualne.

Karpacz POGODA

Karpacz kamery

Czasem najlepiej po prostu rzucić okiem jak wygląda aktualna sytuacja. Najlepiej zrobić to za pośrednictwem kamery on-line. Obraz z wybranych kamer w Karpaczu możesz zobaczyć poniżej.

Kamera Karpacz – widok na deptak

Widok z kamery on-line na deptak w Karpaczu. Obraz aktualizowany jest automatycznie co kilka minut.

Hotele w Karpaczu

Jeżeli wiesz już, który termin wyjazdu jest dla ciebie najlepszy, to nadszedł czas na poszukiwanie hotelu. Linki, które zamieszczam we wpisie kierują do dużych, znanych i sprawdzonych baz rezerwacyjnych (Airbnb – [klik] oraz booking – [klik]).
Są to bazy, które znam i z których sam od lat korzystam. Sprawdzają one rzetelność zamieszczanych ofert i weryfikują ich wiarygodność. Osoby i firmy, które oferują noclegi kiepskiej jakości lub z nierzetelnymi opisami, są z nich usuwane. W razie problemów z realizacją usługi serwisy te często podejmują w naszym imieniu interwencję, wymuszającą na właścicielu obiektu realizacje usług zgodnie z zamieszczonymi w serwisie ofertami.
Baza Airbnb skupia się głównie na ofercie osób prywatnych, domków, kwater, pokoi i apartamentów, natomiast baza booking kładzie większy nacisk na hotele, domki i apartamenty.
Nie zamieszczam linków do innych baz noclegowych, których nie znam. Wychodzę z założenia, że należy unikać kłopotów, zwłaszcza na urlopie, gdzie zależy nam raczej na bezstresowym relaksie, niż na traceniu czasu na dochodzenie swoich praw konsumenckich.
Linki przygotowane są tak, że wyświetlają oferty pochodzące z Karpacza w pierwszej kolejności, odfiltrowując inne, niepotrzebne propozycje zlokalizowane poza obszarem naszego zainteresowania.

Zobacz oferty noclegów w Karpaczu:
– kwatery, domki, noclegi w Airbnb – [klik]
– hotele, domki, apartamenty w booking – [klik]

Pogoda w Karpaczu miesiąc po miesiącu

Dla ułatwienia zebrałem podstawowe informacje dla wszystkich miesięcy w typowe zestawienie “miesiąc po miesiącu”. Szybki rzut oka na charakterystykę konkretnego miesiąca pozwoli ci ocenić, czy wybrany przez ciebie termin wyjazdu jest dobrym pomysłem.

Karpacz pogoda: styczeń

Średnia temperatura powietrza w dzień: -1 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: -5 ℃
Liczba dni bez opadów: 6
Liczba dni z opadami deszczu: 6
Suma opadów: 37 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 19

Karpacz pogoda: luty

Średnia temperatura powietrza w dzień: 0 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: -4 ℃
Liczba dni bez opadów: 8
Liczba dni z opadami deszczu: 5
Suma opadów: 35 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 15

Karpacz pogoda: marzec

Średnia temperatura powietrza w dzień: 5 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 1 ℃
Liczba dni bez opadów: 7
Liczba dni z opadami deszczu: 12
Suma opadów: 39 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 12

Karpacz pogoda: kwiecień

Średnia temperatura powietrza w dzień: 13 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 5 ℃
Liczba dni bez opadów: 13
Liczba dni z opadami deszczu: 12
Suma opadów: 56 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 5

Karpacz pogoda: maj

Średnia temperatura powietrza w dzień: 17 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 8 ℃
Liczba dni bez opadów: 15
Liczba dni z opadami deszczu: 15
Suma opadów: 76 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 1

Karpacz pogoda: czerwiec

Średnia temperatura powietrza w dzień: 19 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 11 ℃
Liczba dni bez opadów: 14
Liczba dni z opadami deszczu: 16
Suma opadów: 88 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 0

Karpacz pogoda: lipiec

Średnia temperatura powietrza w dzień: 23 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 14 ℃
Liczba dni bez opadów: 11
Liczba dni z opadami deszczu: 20
Suma opadów: 97 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 0

Karpacz pogoda: sierpień

Średnia temperatura powietrza w dzień: 22 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 13 ℃
Liczba dni bez opadów: 15
Liczba dni z opadami deszczu: 16
Suma opadów: 90 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 0

Karpacz pogoda: wrzesień

Średnia temperatura powietrza w dzień: 17 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 10 ℃
Liczba dni bez opadów: 18
Liczba dni z opadami deszczu: 12
Suma opadów: 55 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 0

Karpacz pogoda: październik

Średnia temperatura powietrza w dzień: 12 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 6 ℃
Liczba dni bez opadów: 17
Liczba dni z opadami deszczu: 11
Suma opadów: 46 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 3

Karpacz pogoda: listopad

Średnia temperatura powietrza w dzień: 7 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 2 ℃
Liczba dni bez opadów: 11
Liczba dni z opadami deszczu: 10
Suma opadów: 51 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 9

Karpacz pogoda: grudzień

Średnia temperatura powietrza w dzień: 1 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: -3 ℃
Liczba dni bez opadów: 4
Liczba dni z opadami deszczu: 7
Suma opadów: 46 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 20

5/5 - (70 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *