Zakopane pogoda długoterminowa, temperatury, opady, kamery on-line. Kiedy jechać?

Pogoda w Zakopanem nie rozpieszcza

Powszechnie znany jest żart o pogodzie w Zakopanem, który chętnie opowiadają turystom górale:
“w Zakopanem zima trwa tylko 10 miesięcy, a potem to już tylko samo lato i lato … “.
Niestety, w tym żarcie jest sporo prawdy, a jednocześnie nieprawdy. Wystarczy rzut oka na statystyki pogodowe. Za lato uważa się porę roku, gdzie średnia temperatura dobowa (z dnia i nocy) przekracza 15 stopni Celsjusza. W Zakopanem taka sytuacja nie występuje wcale lub występuje rzadko, w jednym tylko miesiącu w roku. Tylko w lipcu średnia dobowa temperatura w niektórych latach przekracza 15 stopni, ale taki rok zdarza się raz na kilka lat. Można więc śmiało zaryzykować twierdzenie, że lato w Zakopanem praktycznie nie występuje (analizy pogody podają oficjalną średnią dobową temperaturę w lipcu równą 14,5 stopnia Celsjusza).
A co z innymi porami roku? Patrząc na sprawę nieco z boku i odrywając się od typowego dla nas podziału na cztery pory roku, który do Zakopanego zupełnie nie pasuje, można powiedzieć że, w Zakopanem występują dwie pory roku: zima i pora przejściowa.
W pogodę zimową Zakopane wchodzi już w listopadzie i tak trwa aż do kwietnia. Śmiało można więc przyjąć, że zima trwa tutaj co najmniej przez 5 miesięcy. Pozostała część roku (7 miesięcy) to specyficzna pora przejściowa, która z wiosny przechodzi z czasem w jesień, z pominięciem typowego lata. W czasie gdy w Polsce cieszymy się typową, letnią pogoda (czerwiec, lipiec i sierpień) w Zakopanem nadchodzi czas najbardziej intensywnych opadów deszczu. Spada tu wtedy średnio od 130 do 170 mm wody. Dla porównania dodam, że najbardziej deszczowym miesiącem w Polsce jest lipiec i średnio spada wtedy 100 mm wody. Jak widać Zakopane jest grubo powyżej tej średniej.
Przytoczone więc na początku powiedzenie o 10 miesiącach zimy i dwóch miesiącach lata ma w sobie sporo prawdy, bo jasno sugeruje, że z pogodą nie jest tutaj kolorowo. Z drugiej strony jest w nim sporo nieprawdy, bo zima nie jest aż tak długa, a lata nie ma wcale 🙂
Mówiąc krótko: latem trzeba mieć szczęście by spędzić tu urlop przy pięknej pogodzie, za to zimą, warunki do jazdy na nartach często są idealne.

Po tym krótkim wstępie, przyjrzyjmy się pogodzie w Zakopanem nieco bardziej szczegółowo. Należy pamiętać, że prezentowane przeze mnie dane to wartości średnie, które powstały z pomiarów zebranych w ciągu ostatnich 30 lat. Pogoda w konkretnym roku może odbiegać od wartości średnich i może się okazać, że w lipcu przez cztery tygodnie będzie świecić słońce i nie spadnie nawet kropla deszczu (czego wszystkim życzę), ale szanse na to są nikłe.

Zakopane temperatura powietrza

Najcieplejszym miesiącem w Zakopanem jest lipiec. Temperatura w dzień osiąga średnio 20 – 21 stopni Celsjusza. Średnia dobowa temperatura wynosi wtedy około 14,5 stopnia Celsjusza i nie osiąga typowej dla lata średniej, dobowej temperatury (za temperaturę letnią uważa się średnią dobową wyższą niż 15 stopni Celsjusza). Kolejnymi najcieplejszymi miesiącami są sierpień (średnia temperatura w dzień 20 stopni Celsjusza) oraz czerwiec (średnia w dzień to 19 stopni). W pozostałych miesiącach w roku średnia temperatura za dnia jest już znacznie niższa niż w tych trzech miesiącach.

Najzimniej w Zakopanem jest w lutym. Średnia temperatura w dzień wynosi wtedy -3 stopnie Celsjusza. Kolejne dwa najzimniejsze miesiące to luty i grudzień z identyczną średnią temperaturą za dnia: – 1 stopnia Celsjusza.
Temperatury ujemne w nocy utrzymują się nieprzerwanie przez pięć miesięcy: od listopada do marca.

Zakopane opady deszczu

W ciągu roku w Zakopanem jest średnio od 150 do 180 deszczowych dni. Przy czym muszę dodać, że za deszczowy uważa się dzień, w którym pojawił się deszcz. Nie ma znaczenia czy padał pięć minut czy czy pięć godzin i czy był w dzień, czy w nocy. Jeżeli pojawił się jakikolwiek deszcz, to dzień liczony jest w statystykach jako dzień deszczowy. Często występuje więc sytuacja, że mimo, iż dzień zaliczony zostanie do deszczowych, to i tak można z niego bez przeszkód korzystać (bo deszcz padał np. w nocy i w ogóle w niczym nam nie przeszkadzał, albo padał przelotnie w ciągu dnia i po kilkunastu minutach było po sprawie).
Tak czy inaczej warto pamiętać i przygotować się na to, że deszcz pada tutaj średnio niemal co drugi dzień (lub kilka razy dziennie … powszechnie wiadomo, że “pogoda w górach lubi się szybko i gwałtownie zmieniać”).

Najbardziej deszczowym miesiącem w roku jest w Zakopanem czerwiec. Średnio w czerwcu mamy aż 23 deszczowe dni (!!!). W czerwcu spada też najwięcej wody: 164 mm. To prawie o 70% więcej niż w najbardziej deszczowym miesiącu w roku dla całej Polski (w Polsce jest nim lipiec, ze średnia 100 mm). Kolejne pod względem ilości deszczów w Zakopanem są: lipiec 21 dni deszczowych (141 mm wody), maj 20 dni deszczowych (115 mm wody) i sierpień 17 dni deszczowych (132 mm wody).

Najmniej deszczowych dni występuje w styczniu (3 dni), lutym (4 dni) i grudniu (5 dni). To oczywiste, bo ze względu na temperaturę w tych miesiącach raczej pada śnieg, a nie deszcz.

Zakopane opady śniegu

Najczęściej śnieg w Zakopanem pada w styczniu. Średnio mamy wtedy 14 dni, w których możemy cieszyć się padającym śniegiem.Tylko niewiele gorsze pod tym względem są grudzień i luty (13 dni śnieżnych). W tym zestawieniu widać, że marzec w Zakopanem to wciąż regularna zima. W marcu występuje bowiem średnio 12 dni z opadami śniegu.

Pierwsze opady śniegu pojawiają się w Zakopanem już w październiku (3 dni). Śnieg pada aż do końca kwietnia (5 dni), a w maju występuje średnio jeden śnieżny dzień.

Zakopane dni bez żadnych opadów

Wiemy już, że w Zakopanem często pada deszcz. W zimie z kolei co drugi dzień jest śnieżny. Zsumujmy więc wszystkie dni, w których w Zakopanem coś leci z nieba i zobaczmy ile mamy do dyspozycji dni bez żadnych opadów.
Liczba dni deszczowych: 150 do 180
Liczba dni śnieżnych: około 70
Z zestawienia wynika, że przez 220 do 250 dni w roku mamy tutaj do czynienia z jakimś opadem z nieba. Całkiem sporo. Warto mieć to na uwadze planując wyjazd. Kurtka przeciwdeszczowa to nieodzowny element wyposażenia przy każdym wyjściu w góry.

Miesiącem, w którym występuje najwięcej dni bez żadnych opadów (ani deszczu, ani śniegu) jest … październik (17 dni), listopad (17 dni) i wrzesień (15 dni). Zaskoczeni? Ja ilekroć patrzę na tę statystykę to obiecuję sobie, że w kolejnym roku będę obserwował pogodę bacznie, szczególnie w tych miesiącach. I co? Jako niedowiarek obserwowałem. Zadziwiające, ale faktycznie jest tak, jak w statystyce. Oczywiście w tych miesiącach występuje dużo ponurych i pochmurnych dni. Dni są krótkie, ciemne, a przez 14 – 15 dni występują opady. Ogólne wrażenie jest więc takie, jakby w tym czasie w kółko padało, ale fakty są inne. Zaskakujące.

Najmniej dni bez żadnych opadów jest w czerwcu (7 dni). Następne w kolejności są lipiec i maj, w których jest tylko 10 dni bez żadnych opadów. Dość dobrze pod tym względem – jako jedyny z miesięcy letnich – wygląda sierpień (14 dni bez opadów). Tyle samo dni bez opadów jest w styczniu (14 dni).

Zakopane – temperatury powietrza (wykres roczny)

Poniżej zamieszczam zgrabny wykres, który ładnie obrazuje zmianę średnich temperatur w dzień i w nocy. Na wykres temperatur nałożyłem dodatkowo informację o ilości dni z opadami deszczu i śniegu. Taki zestaw informacji na jednym wykresie ułatwia wybór terminu, który z punktu widzenia spodziewanej pogody wydaje się najlepszy (w zależności od tego co zamierzasz robić).
Pod wykresem znajdziesz te same dane ale w formie tabeli.

Zakopane pogoda – roczny wykres zmian temperatur oraz ilości dni z opadami deszczu i śniegu
TemperaturaSumaIlość dniIlość dni
w dzień
[℃]
w nocy
[℃]
opadów
[mm]
deszczowychśnieżnych
styczeń-3-846314
luty-1-743413
marzec4-349712
kwiecień11273145
maj156115201
czerwiec199164230
lipiec2110141210
sierpień2010132170
wrzesień16781150
październik10362113
listopad5-16376
grudzień-1-557513

Zakopane – opady deszczu (wykres roczny)

Na wykresie znajdziesz informacje związane z opadami lub ich brakiem. Skupiłem się na tych opadach, które zwykle uznajemy jako niepożądane (czyli deszcz). Opadów śniegu nie umieszczałem na wykresie, żeby nie przesadzić z ilością danych. Poza tym opady śniegu w zimie są zjawiskiem pożądanym, więc na tym wykresie nie są już potrzebne.
Oprócz ilości dni deszczowych znajdziesz na wykresie informacje o intensywności opadów (w mm słupa wody) oraz o ilości dni bez żadnych opadów, dla każdego z miesięcy.
Pod wykresem znajdują się te same dane ale w formie czytelnej tabeli.

Zakopane pogoda – roczny wykres opadów deszczu i ilości dni bez opadów
Ilość dni
bez opadów
Ilość dni
deszczowych
Suma opadów
[mm]
styczeń14346
luty11443
marzec12749
kwiecień111473
maj1020115
czerwiec723164
lipiec1021141
sierpień1417132
wrzesień151581
październik171162
listopad17763
grudzień13557

Zakopane pogoda na najbliższe 7 dni

Poniżej znajduje się aktualna informacja pogodowa na najbliższy tydzień. Dane pogodowe aktualizowane są w czasie rzeczywistym, więc zamieszczone tu informacje są zawsze aktualne.

Zakopane POGODA

Kamery Zakopane

Poniżej znajdziesz obrazy z kamer w Zakopanem. Możesz zatem sprawdzić na własne oczy aktualne warunki pogodowe.

Kamera Zakopane Krupówki – widok na deptak

Poniżej widać aktualny stan pogody w Zakopanem na Krupówkach. Obraz aktualizowany jest co kilka minut.

Kamera Zakopane Gubałówka – widok na Tatry

Poniżej widać aktualny stan pogody w Zakopanem – widok on-line z Gubałówki. Obraz aktualizowany jest co kilka minut.

Zakopane noclegi, hotele, domki

Jeżeli wiesz już, który termin wyjazdu jest dla ciebie najlepszy, to nadszedł czas na poszukiwanie hotelu. Linki, które zamieszczam we wpisie kierują do dużych, znanych i sprawdzonych baz rezerwacyjnych (Airbnb – [klik] oraz booking – [klik]).
Są to bazy, które znam i z których sam od lat korzystam. Sprawdzają one rzetelność zamieszczanych ofert i weryfikują ich wiarygodność. Osoby i firmy, które oferują noclegi kiepskiej jakości lub z nierzetelnymi opisami, są z nich usuwane. W razie problemów z realizacją usługi serwisy te często podejmują w naszym imieniu interwencję, wymuszającą na właścicielu obiektu realizacje usług zgodnie z zamieszczonymi w serwisie ofertami.
Baza Airbnb skupia się głównie na ofercie osób prywatnych, domków, kwater, pokoi i apartamentów, natomiast baza booking kładzie większy nacisk na hotele, domki i apartamenty.
Nie zamieszczam linków do innych baz noclegowych, których nie znam. Wychodzę z założenia, że należy unikać kłopotów, zwłaszcza na urlopie, gdzie zależy nam raczej na bezstresowym relaksie, niż na traceniu czasu na dochodzenie swoich praw konsumenckich.
Linki przygotowane są tak, że wyświetlają oferty pochodzące z Zakopanego w pierwszej kolejności, odfiltrowując inne, niepotrzebne propozycje zlokalizowane poza obszarem naszego zainteresowania.

Zobacz oferty noclegów w Zakopanem:
– kwatery, domki, noclegi w Airbnb – [klik]
– hotele, domki, apartamenty w booking – [klik]

Pogoda w Zakopanem miesiąc po miesiącu

Dla ułatwienia zebrałem podstawowe informacje dla wszystkich miesięcy w typowe zestawienie “miesiąc po miesiącu”. Szybki rzut oka na charakterystykę konkretnego miesiąca pozwoli ci ocenić, czy wybrany przez ciebie termin wyjazdu jest dobrym pomysłem.

Zakopane pogoda: styczeń

Średnia temperatura powietrza w dzień: -3 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: -8 ℃
Liczba dni bez opadów: 14
Liczba dni z opadami deszczu: 3
Suma opadów: 46 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 14

Zakopane pogoda: luty

Średnia temperatura powietrza w dzień: -1 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: -7 ℃
Liczba dni bez opadów: 11
Liczba dni z opadami deszczu: 4
Suma opadów: 43 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 13

Zakopane pogoda: marzec

Średnia temperatura powietrza w dzień: 4 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: -3 ℃
Liczba dni bez opadów: 12
Liczba dni z opadami deszczu: 7
Suma opadów: 49 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 12

Zakopane pogoda: kwiecień

Średnia temperatura powietrza w dzień: 11 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 2 ℃
Liczba dni bez opadów: 11
Liczba dni z opadami deszczu: 14
Suma opadów: 73 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 5

Zakopane pogoda: maj

Średnia temperatura powietrza w dzień: 15 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 6 ℃
Liczba dni bez opadów: 10
Liczba dni z opadami deszczu: 20
Suma opadów: 115 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 1

Zakopane pogoda: czerwiec

Średnia temperatura powietrza w dzień: 19 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 9 ℃
Liczba dni bez opadów: 7
Liczba dni z opadami deszczu: 23
Suma opadów: 164 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 0

Zakopane pogoda: lipiec

Średnia temperatura powietrza w dzień: 21 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 10 ℃
Liczba dni bez opadów: 10
Liczba dni z opadami deszczu: 21
Suma opadów: 141 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 0

Zakopane pogoda: sierpień

Średnia temperatura powietrza w dzień: 20 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 10 ℃
Liczba dni bez opadów: 14
Liczba dni z opadami deszczu: 17
Suma opadów: 132 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 0

Zakopane pogoda: wrzesień

Średnia temperatura powietrza w dzień: 16 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 7 ℃
Liczba dni bez opadów: 15
Liczba dni z opadami deszczu: 15
Suma opadów: 81 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 0

Zakopane pogoda: październik

Średnia temperatura powietrza w dzień: 10 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: 3 ℃
Liczba dni bez opadów: 17
Liczba dni z opadami deszczu: 11
Suma opadów: 62 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 3

Zakopane pogoda: listopad

Średnia temperatura powietrza w dzień: 5 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: -1 ℃
Liczba dni bez opadów: 17
Liczba dni z opadami deszczu: 7
Suma opadów: 63 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 6

Zakopane pogoda: grudzień

Średnia temperatura powietrza w dzień: -1 ℃
Średnia temperatura powietrza w nocy: -5 ℃
Liczba dni bez opadów: 13
Liczba dni z opadami deszczu: 5
Suma opadów: 57 mm
Liczba dni z opadami śniegu: 13

5/5 - (68 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *