Dni wolne od pracy 2021, czyli jak z 26 dni urlopu zrobić 62 dni wolnego!

Kalendarz świąt w 2021 roku

Nie jestem wyjątkiem. Często – jak wielu innych ludzi – szukam sposobu na łączenie urlopu z dniami świątecznymi, ustawowo wolnymi od pracy. Nie od dzisiaj wiadomo, że jeden czy dwa dni urlopu wzięte okazjonalnie, żeby trochę odpocząć, tak naprawdę nic nie dają. Nie da się szybko odpoczywać. Na złapanie relaksu potrzeba trochę czasu, żeby się odciąć, złapać trochę dystansu, naładować akumulator. Połączenie takich dwóch dni urlopu z weekendem i dodatkowo jakimś świętem może zamienić się w 5 dni wolnych, a to już robi różnicę.
Na taką właśnie okoliczność nieco niżej przygotowałem i zamieściłem kalendarz z zaznaczonymi takimi właśnie okazjami na długi wypoczynek, kosztem niewielkiej ilości dni urlopowych.
Wydaje się, że: w tym roku kalendarz nie jest łaskawy dla miłośników wypoczynku i specjalistów od mnożenia dni wolnych. Wiele świąt wypada w dni wolne od pracy, więc nie stają się dodatkowymi dniami wolnymi.
Wyjątkiem jest sobota. Osoby mające umowę o pracę, w sytuacji gdy święto wypada w sobotę, mają prawo odebrać sobie za ten dzień jeden dzień wolny.
Gorzej jeżeli święto wypada w niedzielę. Niestety niedzieli ta zasada nie dotyczy.
W 2021 roku w sobotę wypadają dwa święta: Święto Pracy (1 maja) oraz Boże Narodzenie – pierwszy dzień (25 grudnia). W zamian za te dni będzie można odebrać sobie dzień wolny.
W niedzielę wypadną cztery święta. Pierwsze dwa z nich to Wielkanoc (4 kwietnia), a potem Zielone Świątki (23 maja). To raczej nikogo nie powinno dziwić, bo Wielkanoc zawsze jest w niedzielę, a Zielone Świątki 7 tygodni później, więc też zawsze w niedzielę.Kolejne święta wypadające w niedzielę to: Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia) i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Niestety te dni wolne przepadają.
Poniżej znajdziesz spis wszystkich świąt, ustawowo wolnych od pracy wraz z informacją, na który dzień tygodnia przypadają. Pod spisem zamieszczam miesięczne kalendarze z zaznaczonymi terminami, w których opłaca się wziąć urlop.

Święta i dni wolne od pracy w 2021 roku

1 stycznia – Nowy Rok (piątek)
6 stycznia – Trzech Króli (środa)
4 kwietnia – Wielkanoc (niedziela)
5 kwietnia – poniedziałek wielkanocny (poniedziałek)
1 maja – Święto Pracy (sobota)
3 maja – Święto Konstytucji (poniedziałek)
23 maja – Zielone Świątki (niedziela)
3 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP (niedziela)
1 listopada – Wszystkich Świętych (poniedziałek)
11 listopada – Święto Niepodległości (czwartek)
25 grudnia – Boże Narodzenie – pierwszy dzień (sobota)
26 grudnia – Boże Narodzenie – drugi dzień (niedziela)

Kalendarz urlopów

Styczeń

Nowy Rok wypada w piątek, a Trzech Króli w środę. Biorąc 4 dni urlopu dostajesz 10 dni wolnego!

styczeń 2021 – dni wolne od pracy i korzystny układu urlopu
Kwiecień

W kwietniu standardowo mamy do dyspozycji dzień wolny w poniedziałek po Wielkanocy. Biorąc 4 dni urlopu dostajesz 9 dni wolnego.

kwiecień 2021 – dni wolne od pracy i korzystny układu urlopu
Maj

Dni wolne w maju na pierwszy rzut oka wypadają trochę pechowo. Pierwszy maja jest w sobotę. Pamiętamy jednak, że za święto w sobotę osoby pracujące na umowę o pracę mogą odebrać dzień wolny, Jeżeli ten dzień odbierzesz wolne np. 4 maja, to wystarczą tylko 3 dni urlopu by mieć 9 dni wolnego.

maj 2021 – dni wolne od pracy i korzystny układu urlopu
Czerwiec

W czerwcu mamy jedno święto, które zawsze przypada w czwartek: Boże Ciało. Rachunek jest więc prosty: 4 dni urlopu zamieniają się w 9 dni wolnego.

czerwiec 2021 – dni wolne od pracy i korzystny układu urlopu
Listopad

W listopadzie możemy połączyć dwa święta 1 i 11 listopada w jedno, długie wolne. Biorąc 8 dni urlopu otrzymasz 16 dni nieprzerwanego wolnego.

listopad 2021 – dni wolne od pracy i korzystny układu urlopu
Grudzień

Grudniowe święta Bożego Narodzenia wypadają w sobotę i niedzielę. Za święto w sobotę (25 grudnia) można odebrać inny dzień (np. 27 grudnia). Łącząc to z Nowym Rokiem, który również wypada w sobotę (odbieramy dzień wolny np. 31 grudnia) uzyskujemy sporo nieprzerwanego niczym wolnego. Inwestując 3 dni urlopu (28, 29, 30 grudnia) dostaniesz 9 dni wolnego!

grudzień 2021 – dni wolne od pracy i korzystny układu urlopu
4.5/5 - (32 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Jeden komentarz do “Dni wolne od pracy 2021, czyli jak z 26 dni urlopu zrobić 62 dni wolnego!

  • o
    Bezpośredni odnośnik

    Branie wolnego za wypadające święta w dni wolne od pracy, to nie taka prosta sprawa. Pracodawca wyznacza wolne za te dni według własnego uznania. Oczywiście, można zawnioskować o inny dzień, ale nie koniecznie się przychyli do tego wniosku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *