Aktualne zasady podróżowania i ograniczeń w podróżowaniu po Europie – wszystko w jednym miejscu. Koronawirus COVID-19

Zasady podróżowania po Europie

Planowanie nawet najprostszej podróży poza granice Polski jest w tej chwili dużo bardziej skomplikowane niż było jeszcze niedawno, przed pandemią koronawirusa.
Trzeba znać zasady przekraczania granic, związane z tym konsekwencje (kwarantanna, itp.), sprawdzić zasady związane z możliwością noclegu, wyżywienia, swobody przemieszczania się, zasad higienicznych w miejscach publicznych, transporcie publicznym, posiadanych zaświadczeń lekarskich, itp. Cała masa pytań, na które trzeba sobie udzielić odpowiedzi, zanim wyruszy się w drogę.
Do tej pory żeby to sprawdzić trzeba było przekopywać się przez dziesiątki stron z informacjami prasowymi, weryfikując dodatkowo czy informacja jest nadal aktualna, czy może coś jeszcze w międzyczasie się zmieniło. Na końcu i tak nie było pewności, czy gdzieś, coś nie zostało przez ciebie przeoczone. Udręka!
Gdyby do tego dołożyć jeszcze fakt, że sytuacja cały czas dynamicznie się zmienia (od czasu do czasu pojawiają się nowe ogniska koronawirusa i wprowadzane są lokalne, czasowe ograniczenia), to uzyskanie wiarygodnej i aktualnej informacji staje się wyjątkowo trudne.

Na szczęście niedawno wszystko się uprościło.

Re-open EU

Na tę stronę wpadłem przypadkowo. Link do niej udostępniła na Facebook-u moja znajoma. Wszedłem z ciekawości i okazało się, że jest to świetne, specjalnie przygotowane narzędzie, a w dodatku prowadzone i uzupełniane na oficjalnej stronie Unii Europejskiej. Źródło danych jest więc chyba najbardziej wiarygodne jakie może być.
Na oficjalnych serwerach Unii Europejskiej mamy do dyspozycji specjalną aplikację, dzięki której kilkoma kliknięciami sprawdzisz wszystko, co jest ci potrzebne do zaplanowania wyjazdu, przejazdu, możliwości noclegu, zakresu dostępności gastronomi … itp. Po prostu wszystko.

Jak podaje sama strona:
„To interaktywne narzędzie dostarcza informacji niezbędnych do tego, by mogli Państwo śmiało planować podróże i wakacje w Europie, jednocześnie dbając o zdrowie i bezpieczeństwo. Informacje są często uaktualniane i dla Państwa wygody dostępne w 24 językach.”

Oczywiście na stronie znajduje się też stosowne zastrzeżenie:
„Zastrzeżenie: Informacje na tej stronie nie są wyczerpujące. Opierają się na najnowszych dostępnych danych dostarczonych przez państwa członkowskie UE oraz zebranych z innych publicznie dostępnych i wiarygodnych źródeł krajowych. Komisja stara się, aby informacje były aktualne, ale nie ponosi żadnej odpowiedzialności, w sposób wyraźny lub dorozumiany, za kompletność i dokładność informacji zawartych na tej stronie ani za indywidualne decyzje podejmowane na ich podstawie. Obecnie narzędzie to opiera się częściowo na automatycznych tłumaczeniach maszynowych. Zawartość strony będzie w najbliższych dniach sprawdzana przez uprawnionych tłumaczy. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i zapewniamy, że dążymy do stałej poprawy wygody użytkowników.”

…. ale nie ulega najmniejszej wątpliwości, że jest to w tej chwili najlepsze i najbardziej wiarygodne źródło aktualnych danych na temat zasad, obostrzeń i ograniczeń we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Strona dobrze radzi sobie również bezpośrednio na telefonach komórkowych.

Jak to działa?

Aby skorzystać z aplikacji trzeba wejść na stronę Re-open EU – [klik]. Strona automatycznie uruchomi się w domyślnym dla ciebie języku (jeżeli tak się nie stało, to język można zmienić samodzielnie w prawym, górnym rogu strony).
W pierwszym kroku należy wybrać nazwę kraju do którego się wybierasz i nacisnąć przycisk „Ruszaj w drogę!”.

Tutaj zaczynamy przeglądanie danych o ograniczeniach w podróżowaniu po Europie. Strona: Re-open EU

Do przykładu wybrałem Portugalię i dostałem taki obrazek.

Wybrałem najdalszą lokalizację: Portugalię.

Na ekranie zaznaczona jest Portugalia i widoczna kolorowa mapa Europy. Kolory oczywiście mają znaczenie:
zielony: oznacza brak istotnych ograniczeń,
żółty: częściowe ograniczenia,
czerwony: istotne lub całkowite ograniczenie.

…. ale UWAGA !!!
Kolory dotyczą konkretnej informacji! W tym przypadku jest to informacja o tym: Czy mogę wjechać do tego kraju w celach turystycznych … oraz z niego wyjechać?.
Danych w aplikacji jest dużo, dużo więcej!

Menu z informacjami

Po prawej stronie strony znajdziesz bardzo poręczne menu z podzielonymi tematycznie informacjami. Przełączanie się między nimi skutkuje zmianami kolorów na mapie stosownie do wybranej aktualnie informacji.

Zmieniając zakres interesujących nas informacji, po wybraniu odpowiednich ikon, dostajemy nowy obraz mapy.

Dane dostępne w aplikacji są podzielone na cztery obszary.

obszar: informacje


to zbiór informacji ogólnych na temat źródeł danych, krajowych stron informacyjnych poświęconych koronawirusowi i turystyce, istotnych telefonicznych numerach kontaktowych, przydatnych informacji dla turystów czy informacji regionalnych

obszar: podróż


zawiera szczegółowe informacje o możliwości wjazdu turystycznego, swobodzie poruszania się, ograniczeniach w przemieszczaniu się różnymi środkami komunikacji, kwarantannie lub konieczności posiadania zaświadczeń o stanie zdrowia

obszar: usługi


zawiera informacje o tym czy otwarte są sklepy, hotele, restauracje, bary, kawiarnie, plaże, tereny rekreacyjne, muzea, itp.

obszar: zdrowie i bezpieczeństwo


to zestaw informacji na temat wymogów związanych m.in. z noszeniem maseczki, zachowaniem dystansu społecznego, zasad bezpieczeństwa w transporcie publicznym, zgromadzeń, itp.

Korzystanie z aplikacji Re-open EU

Podam prosty przykład. Załóżmy, że chcę pojechać samochodem do wybranej przez mnie Portugalii.
Wybrałem Portugalię i widzę, że ma kolor żółty.

Czytam więc w ramce pod menu po prawej stronie jakie ograniczenia obowiązują:
„Dozwolone są tylko: obywatele krajów UE-27, strefy Schengen (Liechsteinsten, Norwegia, Szwajcaria i Islandia) oraz członkowie ich rodzin, pasażerowie lotów z Wielkiej Brytanii, Brazylii i CPLP, USA, Kanady, Wenezueli i RPA. Zawieszenie przetwarzania wiz w pozostałych krajach.”

Czyli z Polski w celach turystycznych wjechać mogę bez problemu, ale to nie koniec. Muszę sprawdzić, czy mogę przejechać samochodem bez ograniczeń przez wszystkie państwa pośrednie.
Klikami więc na odpowiednią ikonę, pod którą znajdują się informacje o swobodzie przejazdu przez kraj (jak zaznaczyłem na obrazku poniżej) i kolory na mapie zmieniają się.

Wszędzie robi się zielono, ale po drodze jest Hiszpania, która świeci się na żółto.
Klikam więc w Hiszpanię!

Z informacji po prawej stronie dowiaduję się:
„Czy mogę swobodnie przemieszczać się w tym kraju?
Tak, z ograniczeniem.
Zniesienie środków zdrowotnych, w tym ograniczeń mobilności, jest podzielone na fazy (od 0 do 3). Podczas faz 0, 1 i 2 wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się między regionami. W fazie 3 można poruszać się w obrębie regionów i prowincji. Ograniczenia w przemieszczanie zostaną zniesione od 21/6.”

I wszystko jasne!

Gdy zobaczyłem tę aplikację aż podskoczyłem z wrażenia i radości. Naprawdę fantastyczne ułatwienie!
Być może teraz (gdy to piszę jest czerwiec 2020) nie myślimy jeszcze intensywnie o wyjazdach, ale za kilka, kilkanaście tygodni, gdy mam nadzieję wszystko się już uspokoi, takie narzędzie będzie fantastycznie spełniało swoją rolę. Gdy zacznie ci po głowie chodzić jakiś wyjazd zawsze będzie można tu wejść i sprawdzić, czy kierunek, w którym cię ciągnie nadal pozostaje bezpieczny i czy przypadkiem nie trzeba się przygotować na jakieś ograniczenia.

5/5 - (35 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Jeden komentarz do “Aktualne zasady podróżowania i ograniczeń w podróżowaniu po Europie – wszystko w jednym miejscu. Koronawirus COVID-19

  • o
    Bezpośredni odnośnik

    Hej, dzięki za ten artykuł! Znalazłem Ttu wiele przydatnych informacji, z których na pewno skorzystam! Czy znasz może tego typu stronę gdzie można sprawdzić możliwość podróżowania Azji albo całym świecie? Pozdrawiam!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *